Σελ. 2 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 16-30 από 48

Θέμα: VoLTE Vodafone

  1. #16
    Εγγραφή
    21-10-2020
    Μηνύματα
    95
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kostaskep Εμφάνιση μηνυμάτων
    Λοιπόν τηλεφώνησα και έδωσαν εντολή για αντικατάσταση της SIM δωρεάν.
    Αναμένω update

  2. #17
    Εγγραφή
    05-06-2017
    Μηνύματα
    1.077
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110000/11000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    HOL - ΑΓ. ΓΕΩΡΓΙΟΣ
    Router
    TP-Link Archer VR600
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kostaskep Εμφάνιση μηνυμάτων
    Βρε παιδιά, έχω το Huawei P smart 2019 το οποίο είναι συμβατό με τις συσκευές που δίνει η Vodafone για VoLTE. Μόνο το VoWIFI πιάνει. Δεν υπάρχει διακόπτης VoLTE στην συσκευή. Επειδή είναι δίκαρτο έχει και το συμβόλαιο της COSMOTE μέσα. Ε λοιπόν στην COSMOTE λειτουργεί το VoWIFI & VoLTE. Άλλαξα θέσεις καρτών....τίποτα. Γύρισα τα δεδομένα απο την μία στην άλλη....τίποτα. Έκανα επαναφορά.....Τίποτα, μόνο το VoWIFI λειτουργεί. Έβαλα την κάρτα σε Samsung Galaxy S8. ΚΑΙ ΕΚΕΙ ΤΑ ΙΔΙΑ!!!!Μόνο το Vowifi και το σπίτι μου πιάνει LTE δυνατό. Τι να κάνω δεν ξέρω. Ούτε αυτοί ξέρουν. Μήπως να τους πώ οτι έχω P 30 pro μπάς και το πάρει το σύστημα και μου δώσει πρόσβαση στο VoLTE?
    Ούτε και εμένα έχει διακόπτη για VoLTE στο Samsung Galaxy A51(στην λίστα της Vodafone), στο Xiaomi Mi A1 έβλεπα εικονίδιο (δεν είναι στην λίστα της Vodafone)... Βέβαια και στα 2 κινητά δουλεύει όπως πρέπει όμως...

    Οπότε μήπως να τσεκάρεις αν εν ώρα κλήσης κρατάει το 4G σήμα και δεν σε πετάει σε H+; Γενικά η Voda το VoLTE θέλει να το κρατάει λίγο κρυφό, ούτε στο status bar έχει εικονίδιο(στο Samsung τουλάχιστον...)
    Scuderia Ferrari

  3. #18
    Εγγραφή
    21-10-2020
    Μηνύματα
    95
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Black3539 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ούτε και εμένα έχει διακόπτη για VoLTE στο Samsung Galaxy A51(στην λίστα της Vodafone), στο Xiaomi Mi A1 έβλεπα εικονίδιο (δεν είναι στην λίστα της Vodafone)... Βέβαια και στα 2 κινητά δουλεύει όπως πρέπει όμως...

    Οπότε μήπως να τσεκάρεις αν εν ώρα κλήσης κρατάει το 4G σήμα και δεν σε πετάει σε H+; Γενικά η Voda το VoLTE θέλει να το κρατάει λίγο κρυφό, ούτε στο status bar έχει εικονίδιο(στο Samsung τουλάχιστον...)
    Θέλω να πιστεύω πως το έχει τσεκάρει για αυτό και είπε πως δεν δουλεύει το VoLTE.

  4. #19
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.761
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Και αντε και εφτιαξε το volte. Το sms που φευγει με απαραδεκτη καθυστερηση λεπτων ειναι βασικος λογος ολα αυτα να παραμενουν στο off.

  5. #20
    Εγγραφή
    21-10-2020
    Μηνύματα
    95
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και αντε και εφτιαξε το volte. Το sms που φευγει με απαραδεκτη καθυστερηση λεπτων ειναι βασικος λογος ολα αυτα να παραμενουν στο off.
    Το SMS? Για ποια περίπτωση αναφέρεσαι?
    Δεν έχει να κάνει πάντως με το VoLTE.

  6. #21
    Εγγραφή
    05-06-2017
    Μηνύματα
    1.077
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110000/11000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    HOL - ΑΓ. ΓΕΩΡΓΙΟΣ
    Router
    TP-Link Archer VR600
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και αντε και εφτιαξε το volte. Το sms που φευγει με απαραδεκτη καθυστερηση λεπτων ειναι βασικος λογος ολα αυτα να παραμενουν στο off.
    Εμένα πάντα φεύγουν, στο Mi A1 μπορεί να είχα 1 λεπτό καθυστέρηση πολλές φορές (το ξαναλέω οτι δεν υποστηρίζεται επίσημα) αλλά στο Samsung φεύγουν άμεσα σε 4G.
    Scuderia Ferrari

  7. #22
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.761
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Ναι φευγουν, αλλα κανουν πανω απο λεπτο να φυγουν, σαν να κανει timeout κατι πρωτα. Ολα αυτα με volte.
    Χθες που το δοκιμασα σε τελευταιο flagship samsung παλι αργουσε. Αν παρολα αυτα λες οτι σε volte (και οχι απλο 4g) τα sms αποστελονται αμεσα, να το ξαναδοκιμασω.

  8. #23
    Εγγραφή
    21-10-2020
    Μηνύματα
    95
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Εμένα φεύγουν άμεσα τα SMS, πάντα το VoLTE on
    Αυτό το είχες πάντα, ή ξεκίνησε πρόσφατα;

  9. #24
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.761
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Απο τοτε που ενεργοποιησα το volte, σε pocophone f1. To δοκιμαζω ομως περιστασιακα και σε αλλα, πιο φρεσκα οταν βρω την ευκαιρια.
    Να το ξαναδω αν καπου παιζει σωστα.

  10. #25
    Εγγραφή
    21-10-2020
    Μηνύματα
    95
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
    Απο τοτε που ενεργοποιησα το volte, σε pocophone f1. To δοκιμαζω ομως περιστασιακα και σε αλλα, πιο φρεσκα οταν βρω την ευκαιρια.
    Να το ξαναδω αν καπου παιζει σωστα.
    Θα έλεγα θέμα «μπουκώματος» RRC (τραβηγμένη περίπτωση) αλλά και πάλι αν ήσουν σε συγκεκριμένη περιοχή, όχι παντού δηλαδή να είχε θέμα το enodeb που σε καλύπτει αλλά θα σου έβγαζε προβλήματα και στις κλήσεις. Άρα χλωμό έως αδύνατο.
    Μετά σε επίπεδο δικτύου έχει διαφορετική δρομολόγηση από ότι η φωνή και το SMS παίζει μέσω 4G εδώ και πολλά χρόνια. Δεν παίζει SMS over IP ακόμη η Voda
    Το τελευταίο παίζει συσκευή αλλά και πάλι σε όλες;;;
    Ερώτηση: τη στιγμή που «κομπλάρει» το SMS είσαι μήπως σε WiFi Calling; ( δεν παίζει ακόμη αυτό το service SMS over WiFi αλλά απλά ρωτάω)
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος gpapaio : 27-12-20 στις 01:28.

  11. #26
    Εγγραφή
    21-10-2020
    Μηνύματα
    95
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Τελικά τι έγινε; Άλλαξες SIM;

  12. #27
    Εγγραφή
    18-06-2017
    Περιοχή
    ΚΟΥΚΟΥΛΙ
    Μηνύματα
    3.295
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΣΚΑΓΙΟΠΟΥΛΕΙΟ
    Router
    Vodafone Power Station 6
    Άλλαξα και τίποτα παιδιά, το έβαλα και σε άλλα τηλέφωνα, VOLTE πουθενά, δεν ασχολούμαι άλλο από ότι φαίνεται VOLTE δίνει κρυφά μόνο στα συμβόλαια

  13. #28
    Εγγραφή
    18-02-2004
    Μηνύματα
    3.400
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΑΛΑΝΔΡΙ
    Router
    Fritz!box Fon 7590
    SNR / Attn
    10(dB) / 21(dB)
    Σε CU εμένα δουλεύει, σε ένα Mi 9.

  14. #29
    Εγγραφή
    21-10-2020
    Μηνύματα
    95
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kostaskep Εμφάνιση μηνυμάτων
    Άλλαξα και τίποτα παιδιά, το έβαλα και σε άλλα τηλέφωνα, VOLTE πουθενά, δεν ασχολούμαι άλλο από ότι φαίνεται VOLTE δίνει κρυφά μόνο στα συμβόλαια
    Απλά περίμενα να δω τι γίνεται με την αλλαγή που σου είχαν πει από το 13830, που δεν είχε λογική από τη στιγμή που το VoWiFi λειτουργεί κανονικά.
    Πάρε αν δεν σου κάνει κόπο και πες τους αυτό που σου είχα γράψει:
    « Εσυ απλά θα τους πεις :
    «Το κινητο μου υποστηρίζεται από τη Vodafone για VoLTE, η υπηρεσία είναι σωστά ενεργοποιημένη όπως μου λέτε, άρα παρακαλώ καταγράψτε το πρόβλημα και προωθήστε το εσωτερικά να το δουν οι αρμόδιες τεχνικές ομάδες»
    Αυτό τίποτα παραπάνω. Είναι υποχρεωμένη/ος να το κάνει αφού είναι τεχνικό πρόβλημα.
    Μας ερχόντουσαν πολλά τέτοια... »

    Θα βρεθεί που «χτυπάει»
    Το VoLTE παίζει για όλους τους συνδρομητές Vodafone ανεξαρτήτως κάρτας, συμβολαίου.

  15. #30
    Εγγραφή
    18-06-2017
    Περιοχή
    ΚΟΥΚΟΥΛΙ
    Μηνύματα
    3.295
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΣΚΑΓΙΟΠΟΥΛΕΙΟ
    Router
    Vodafone Power Station 6
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gpapaio Εμφάνιση μηνυμάτων
    Απλά περίμενα να δω τι γίνεται με την αλλαγή που σου είχαν πει από το 13830, που δεν είχε λογική από τη στιγμή που το VoWiFi λειτουργεί κανονικά.
    Πάρε αν δεν σου κάνει κόπο και πες τους αυτό που σου είχα γράψει:
    « Εσυ απλά θα τους πεις :
    «Το κινητο μου υποστηρίζεται από τη Vodafone για VoLTE, η υπηρεσία είναι σωστά ενεργοποιημένη όπως μου λέτε, άρα παρακαλώ καταγράψτε το πρόβλημα και προωθήστε το εσωτερικά να το δουν οι αρμόδιες τεχνικές ομάδες»
    Αυτό τίποτα παραπάνω. Είναι υποχρεωμένη/ος να το κάνει αφού είναι τεχνικό πρόβλημα.
    Μας ερχόντουσαν πολλά τέτοια... »

    Θα βρεθεί που «χτυπάει»
    Το VoLTE παίζει για όλους τους συνδρομητές Vodafone ανεξαρτήτως κάρτας, συμβολαίου.
    Αυτό το έκανα και τις προάλλες και δεν ήξερε που να το στείλει για να το δουν, παίρνω το 13840 στην τεχνική, με στείλανε στο 13830.

Σελ. 2 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας