Σελ. 3 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 31-45 από 48

Θέμα: VoLTE Vodafone

  1. #31
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.764
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gpapaio Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα έλεγα θέμα «μπουκώματος» RRC (τραβηγμένη περίπτωση) αλλά και πάλι αν ήσουν σε συγκεκριμένη περιοχή, όχι παντού δηλαδή να είχε θέμα το enodeb που σε καλύπτει αλλά θα σου έβγαζε προβλήματα και στις κλήσεις. Άρα χλωμό έως αδύνατο.
    Μετά σε επίπεδο δικτύου έχει διαφορετική δρομολόγηση από ότι η φωνή και το SMS παίζει μέσω 4G εδώ και πολλά χρόνια. Δεν παίζει SMS over IP ακόμη η Voda
    Το τελευταίο παίζει συσκευή αλλά και πάλι σε όλες;;;
    Ερώτηση: τη στιγμή που «κομπλάρει» το SMS είσαι μήπως σε WiFi Calling; ( δεν παίζει ακόμη αυτό το service SMS over WiFi αλλά απλά ρωτάω)
    Το ξαναδοκιμασα με redmi 9 pro. Το vowifi παιζει, βγαζει και το σχετικο εικονακι, αλλα πρεπει να μην εχει καθολου gsm ή να το γυρισεις σε flight mode, αλλιως δεν προσπαθει καν.
    Και οταν ειναι σε vowifi απλα αρνειται να το στειλει, λεει οτι δεν υποστηριζεται καν και βγαλτε το flight mode.
    Τωρα σε volte mode, ολα δουλευουν, αλλα το sms κανει περιπου 100sec να φυγει.
    Σαν να πρεπει να κανει κατι timeout πρωτα. (το wifi ηταν κλειστο καλου κακου)
    Η ληψη γινεται αμεσως.
    Ολα αυτα με καρτοκινητα vodafone

  2. #32
    Εγγραφή
    21-10-2020
    Μηνύματα
    95
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το ξαναδοκιμασα με redmi 9 pro. Το vowifi παιζει, βγαζει και το σχετικο εικονακι, αλλα πρεπει να μην εχει καθολου gsm ή να το γυρισεις σε flight mode, αλλιως δεν προσπαθει καν.
    Και οταν ειναι σε vowifi απλα αρνειται να το στειλει, λεει οτι δεν υποστηριζεται καν και βγαλτε το flight mode.
    Τωρα σε volte mode, ολα δουλευουν, αλλα το sms κανει περιπου 100sec να φυγει.
    Σαν να πρεπει να κανει κατι timeout πρωτα. (το wifi ηταν κλειστο καλου κακου)
    Η ληψη γινεται αμεσως.
    Ολα αυτα με καρτοκινητα vodafone
    Ενδιαφέρον...
    Για το πρώτο(VoWiFi) το ίδιο συμβαίνει σε όλους μας γιατί η Vodafone έχει προτεραιότητα το LTE έναντι του WiFi και ο «εύκολος» τρόπος είναι να το γυρίσεις σε WiFi μέσω airplane mode που ουσιαστικά κόβεις την επικοινωνία με το radio cell.
    Το ότι αρνείται να στείλει το SMS πάνω απο WiFi είναι λογικό αφού δεν παίζει στη Vodafone το SMSoWiFi και η μόνη οδός να το στείλει το κινητό είναι το radio Cell που το έχεις «κόψει» με το airplane mode.
    Το να γίνεται η λήψη του SMS άμεσα δείχνει ότι δεν τίθεται θέμα signaling του δικτύου με το κινητό, οι πιθανότητες είναι το κινητό αργεί να ξεκινήσει την επικοινωνία με το enodeb για να το στείλει( αυτό όμως χρειάζεται radio signaling trace για να βλέπαμε τα RRC μηνύματα μεταξύ κινητού και κεραίας).
    Έχεις δοκιμάσει άλλου δικτύου πχ κάρτα Cosmote στην ίδια συσκευή για να δούμε αν παρουσιάζει την ίδια συμπεριφορά στο delay του SMS; Βέβαια καλύτερα θα ήταν να δοκίμαζες -αν έβρισκες-κάρτα Wind που έχουν ίδιο network setup όσον αφορά το SMS με τη Vodafone ( O COSMOTE παίζει με SMS over IP).

  3. #33
    Εγγραφή
    18-06-2017
    Περιοχή
    ΚΟΥΚΟΥΛΙ
    Μηνύματα
    3.296
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΣΚΑΓΙΟΠΟΥΛΕΙΟ
    Router
    Vodafone Power Station 6
    Λοιπόν νεώτερη ενημέρωση: Το σήμα απο 4G πέφτει σε GSM οταν κάνω κλήση γιατί μιλάω και είμαι ταυτόχρονα στις ρυθμίσεις και το βλέπω. Έχω 4G στο σπίτι δεν υπάρχει θέμα. Άλλο κουλό.
    Βάζω το vodafone wifi calling app και κάτι έλεγε για HD κλήσεις που προφανώς είναι διαφορετικό απο το VoLTE, το πάτησα ενεργό.....τίποτα.

  4. #34
    Εγγραφή
    18-06-2017
    Περιοχή
    ΚΟΥΚΟΥΛΙ
    Μηνύματα
    3.296
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΣΚΑΓΙΟΠΟΥΛΕΙΟ
    Router
    Vodafone Power Station 6
    Μέχρι και σήμερα πετάει την κλήση απο 4G σε 2G, δεν έχω ξανασχοληθεί, έχει κανείς ιδέα γιατί με πετάει σε 2G κατά την κλήση, είχα και παλιότερα καρτοκινητό σε αυτούς, δεν με πέταγε σε 2G και ήμουν ταυτόχρονα στο youtube. Γνωρίζεις κανείς τι γίνεται, μάλλον τι βλακεία τους έχει πιάσει?

  5. #35
    Εγγραφή
    23-06-2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    18.728
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/22 + 110/11 + 450/22
    ISP
    Cosmote & Vodafone
    DSLAM
    Wind - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Router
    Fritz! VDSL + 5G
    SNR / Attn
    19(dB) / 11(dB)
    Path Level
    Fastpath


    Kosta έχω το ίδιο σχήμα και εγώ στο νέο κινητό που πήρα.. (Samsung S20 FE 5G)

    και κοίτα πως μου εμφανίζει τις επιλογές στο σχετικό μενού..
    το SIM-2 "σαν ενεργοποιημένο" αλλά είναι γκρι, και δεν μπορώ να το πειράξω κάπως..

    SIM 1 - Cosmote WhatsUp
    SIM 2 - Vodafone CU

    αν και δεν έχω παίζει με αυτά τα κολπάκια, δεν τους έχω δώσει σημασία..

    BTW μπορείτε να μου πείτε εάν έχει κάποια ιδιαίτερη σημασία να βάλω τα τηλεφωνικά νούμερα, στα 2 SIM σε κάποιο μενού που μου έβγαλε κάποια στιγμή.. ??
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Iris07 : 07-02-21 στις 00:56.
    My AVM Fritz : 7590 AX, 4060 AX, 6850 5G, Repeater 6000, Fon X6, Smart Gateway, Dect 500, Dect 440, Dect 200
    Other : ZTE H267A, TP-Link TL-R605, Poynting XPOL-1-5G, Samsung S20 FE & S21 FE, Panasonic KX-TGF310, Cosmote TV Box, MI Box 2
    New! : QHora-301W - 10GbE

  6. #36
    Εγγραφή
    18-06-2017
    Περιοχή
    ΚΟΥΚΟΥΛΙ
    Μηνύματα
    3.296
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΣΚΑΓΙΟΠΟΥΛΕΙΟ
    Router
    Vodafone Power Station 6
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Iris07 Εμφάνιση μηνυμάτων


    Kosta έχω το ίδιο σχήμα και εγώ στο νέο κινητό που πήρα.. (Samsung S20 FE 5G)

    και κοίτα πως μου εμφανίζει τις επιλογές στο σχετικό μενού..
    το SIM-2 "σαν ενεργοποιημένο" αλλά είναι γκρι, και δεν μπορώ να το πειράξω κάπως..

    SIM 1 - Cosmote WhatsUp
    SIM 2 - Vodafone CU

    αν και δεν έχω παίζει με αυτά τα κολπάκια, δεν τους έχω δώσει σημασία..

    BTW μπορείτε να μου πείτε εάν έχει κάποια ιδιαίτερη σημασία να βάλω τα τηλεφωνικά νούμερα, στα 2 SIM σε κάποιο μενού που μου έβγαλε κάποια στιγμή.. ??
    Για στείλε στο 1339 την λέξη WIFI να δούμε τι θά κάνει, με την λογική τους όταν ενεργοποιείται το wifi calling ενεργοποιείται και το VoLTE έτσι λένε στην σελίδα τους

    - - - Updated - - -

    Πήρα στα 1285 να κλείσω χειροκίνητα το 4G και είπε: Δεν μπορεί να γίνει απενεργοποίηση του 4G διότι υπάρχει τεχνικό πρόβλημα, καλέστε στο 13840. Κάλεσα, μου είπαν οτι το έδωσαν πιο πάνω και θα με πάρουν αύριο να δούν τι γίνεται και γιατί με πετάει σε gsm κατά την διάρκεια της κλήσης ενώ έχω 4 γραμμές 4G

  7. #37
    Εγγραφή
    23-06-2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    18.728
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/22 + 110/11 + 450/22
    ISP
    Cosmote & Vodafone
    DSLAM
    Wind - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Router
    Fritz! VDSL + 5G
    SNR / Attn
    19(dB) / 11(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Έστειλα και μου είπε περιμένετε SMS εντώς 24 Η για ενεργοποίηση της υπηρεσίας..

    btw έκανα τώρα και την ρύθμιση που λένε εδώ, στο 1 :
    https://www.vodafonecu.gr/upiresies-...g/#Androidwifi

    Από off έβαλα on και τα 2..
    Έκανα και ένα restart..

    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Iris07 : 07-02-21 στις 00:52.
    My AVM Fritz : 7590 AX, 4060 AX, 6850 5G, Repeater 6000, Fon X6, Smart Gateway, Dect 500, Dect 440, Dect 200
    Other : ZTE H267A, TP-Link TL-R605, Poynting XPOL-1-5G, Samsung S20 FE & S21 FE, Panasonic KX-TGF310, Cosmote TV Box, MI Box 2
    New! : QHora-301W - 10GbE

  8. #38
    Εγγραφή
    18-06-2017
    Περιοχή
    ΚΟΥΚΟΥΛΙ
    Μηνύματα
    3.296
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΣΚΑΓΙΟΠΟΥΛΕΙΟ
    Router
    Vodafone Power Station 6
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Iris07 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έστειλα και μου είπε περιμένετε SMS εντώς 24 Η για ενεργοποίηση της υπηρεσίας..

    btw έκανα τώρα και την ρύθμιση που λένε εδώ, στο 1 :
    https://www.vodafonecu.gr/upiresies-...g/#Androidwifi

    Έκανα και ένα restart..
    Μην κατεβάσεις το wifi calling app, έχεις την δυνατότητα ενσωματωμένη. Για να δούμε τι θα βγάλει και σε σένα

  9. #39
    Εγγραφή
    23-06-2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    18.728
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/22 + 110/11 + 450/22
    ISP
    Cosmote & Vodafone
    DSLAM
    Wind - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Router
    Fritz! VDSL + 5G
    SNR / Attn
    19(dB) / 11(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Ναι, το είδα..
    My AVM Fritz : 7590 AX, 4060 AX, 6850 5G, Repeater 6000, Fon X6, Smart Gateway, Dect 500, Dect 440, Dect 200
    Other : ZTE H267A, TP-Link TL-R605, Poynting XPOL-1-5G, Samsung S20 FE & S21 FE, Panasonic KX-TGF310, Cosmote TV Box, MI Box 2
    New! : QHora-301W - 10GbE

  10. #40
    Εγγραφή
    18-06-2017
    Περιοχή
    ΚΟΥΚΟΥΛΙ
    Μηνύματα
    3.296
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΣΚΑΓΙΟΠΟΥΛΕΙΟ
    Router
    Vodafone Power Station 6
    ΕΒΓΑΛΑ ΑΚΡΗ: Ο τεχνικός της vodafone μου είπε τα εξής: είχε κολλήσει το σύστημα, δεν έπρεπε να με πετάει σε gsm με full σήμα 4G. Καταρχάς μου έκλεισε το wifi calling, έκανε καθαρισμό στην γραμμή, έκανε επανεκκίνηση του wifi calling και μου είπε οτι για να καταλάβω αν είμαι σε 4G VoLTE πρέπει να πάω στις ρυθμίσεις και να δώ αν βγάζει το κινητό εγγεγραμμένο στην υπηρεσία IMS. Μέχρι τώρα μου είπε δεν ήσουν γιατί υπήρχε θέμα με την γραμμή. Απο εδώ και πέρα θα είμαι. Πράγματι κλείσαμε το wifi calling, μου τηλεφώνησε και μιλήσαμε σε ποιότητα VoLTE γιατί κατάλαβα την διαφορά επίσης δεν με έριξε σε 4G. Επίσης VoLTE και wifi calling πάνε μαζί και είναι όλα σε ένα διακόπτη, μόλις ενεργοποιείς τοwifi calling ενεργοποιείται και το άλλο
    Συνοψίζοντας:
    Αν είσαι σε VoLTE το 4G παραμένει ανοιχτό κατά την κλήση αλλιώς σε πετάει σε GSM
    Και φαίνεται η συσκευή εγγεγραμμένη στην υπηρεσία IMS απο τις πληροφορίες Δικτύου αλλιώς δεν έχεις VoLTE

    - - - Updated - - -

    Στην cosmote, για να το τεστάρω αυτό που μου είπε, έβγαλα το VoLTE και στις ρυθμίσεις έλεγε μη εγγεγραμμένο στην υπηρεσία IMS, με το που το ξαναέβαλα εμφάνισε εγγεγραμμένο στην υπηρεσία IMS

  11. #41
    Εγγραφή
    23-06-2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    18.728
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/22 + 110/11 + 450/22
    ISP
    Cosmote & Vodafone
    DSLAM
    Wind - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Router
    Fritz! VDSL + 5G
    SNR / Attn
    19(dB) / 11(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Που ακριβώς είναι το IMS στις ρυθμίσεις ?
    My AVM Fritz : 7590 AX, 4060 AX, 6850 5G, Repeater 6000, Fon X6, Smart Gateway, Dect 500, Dect 440, Dect 200
    Other : ZTE H267A, TP-Link TL-R605, Poynting XPOL-1-5G, Samsung S20 FE & S21 FE, Panasonic KX-TGF310, Cosmote TV Box, MI Box 2
    New! : QHora-301W - 10GbE

  12. #42
    Εγγραφή
    18-06-2017
    Περιοχή
    ΚΟΥΚΟΥΛΙ
    Μηνύματα
    3.296
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΣΚΑΓΙΟΠΟΥΛΕΙΟ
    Router
    Vodafone Power Station 6
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Iris07 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Που ακριβώς είναι το IMS στις ρυθμίσεις ?
    Σχετικά με το τηλέφωνο>Όλα τα χαρακτηριστικά>Κατάσταση>Κατάσταση SIM, πριν πας κλείσε το wifi και κοίτα να δεις αν έχεις 4G. Αν συμβαίνουν αυτά και φαίνεται εγγεγραμμένη η συσκευή στο IMS τότε έχει VoLTE
    Σε xiaomi τα παραπάνω, θα βρω και για samsung

    - - - Updated - - -

    Samsung:
    Πληροφορίες για το τηλέφωνο>Κατάσταση>Κατάσταση Κάρτας SIM> Κατάσταση εγγραφής IMS> Καταχωρήθηκε (αν είναι σε VoLTE)

  13. #43
    Εγγραφή
    21-04-2004
    Μηνύματα
    1.235
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Vodafone
    Router
    MikroTik RB951Ui-2HnD
    Path Level
    Fastpath
    σε redmi note 9 pro το wifi calling το έχω VolTE όχι....το έψαξα λίγο αλλά τίποτα...
    LL
    __________________________________________________________
    εσπρεσοσυζητήσεις https://www.e-spresso.gr/forum


  14. #44
    Εγγραφή
    18-06-2017
    Περιοχή
    ΚΟΥΚΟΥΛΙ
    Μηνύματα
    3.296
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΣΚΑΓΙΟΠΟΥΛΕΙΟ
    Router
    Vodafone Power Station 6
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από leasedline Εμφάνιση μηνυμάτων
    σε redmi note 9 pro το wifi calling το έχω VolTE όχι....το έψαξα λίγο αλλά τίποτα...
    Μία στιγμή μια στιγμή, στην Vodafone ο διακόπτης VoLTE είναι ίδιος με τον διακόπτη WiFi calling, δλδ ανοίγεις το WiFi calling και ανοίγει και το VoLTE, αν είναι γκριζαρισμενο το VOLTE σαν επιλογή τότε ελέγχεται μόνο από το WiFi calling. Για να ελέγξουμε αν πιάνει VoLTE κλείνουμε και WiFi, ανοίγουμε δεδομένα και πάμε στις ρυθμίσεις να δούμε αν ο IMS είναι καταχωρημένος, εγγεγραμμένος. Να υπάρχει όμως σήμα 4G γιατί αλλιώς...

  15. #45
    Εγγραφή
    23-06-2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    18.728
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/22 + 110/11 + 450/22
    ISP
    Cosmote & Vodafone
    DSLAM
    Wind - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Router
    Fritz! VDSL + 5G
    SNR / Attn
    19(dB) / 11(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kostaskep Εμφάνιση μηνυμάτων
    Samsung:
    Πληροφορίες για το τηλέφωνο>Κατάσταση>Κατάσταση Κάρτας SIM> Κατάσταση εγγραφής IMS> Καταχωρήθηκε (αν είναι σε VoLTE)
    Ok το βρήκα, και στις 2 SIM δεν είχε καταχώρηση..
    Πήγα Cosmote εδώ..
    https://www.cosmote.gr/cs/cosmote/gr/wifi_calling.html

    έκανα την διαδικασία, έστειλα SMS και μου το ενεργοποίησε σχεδόν αμέσως..
    Γύρισα και την επιλογή προτίμηση δικτύου σε WiFi..
    αλλά όταν είναι κλειστό το γυρνάει σε VoLTE..

    Από Vodafone περιμένω ακόμη SMS..

    My AVM Fritz : 7590 AX, 4060 AX, 6850 5G, Repeater 6000, Fon X6, Smart Gateway, Dect 500, Dect 440, Dect 200
    Other : ZTE H267A, TP-Link TL-R605, Poynting XPOL-1-5G, Samsung S20 FE & S21 FE, Panasonic KX-TGF310, Cosmote TV Box, MI Box 2
    New! : QHora-301W - 10GbE

Σελ. 3 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας