Εμφάνιση 1-3 από 3
  1. #1
    Εγγραφή
    07-09-2004
    Περιοχή
    Moscato , Athens , Greece
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    513
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Full
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΙΠΠΟΔΡΟΜΟΥ
    Router
    Cisco 877
    SNR / Attn
    8.5(dB) / 32(dB)
    Question
    Καλησπέρα σε όλους,

    μετά από αναβάθμιση της γραμμής μου από aDSL2+ σε vDSL 50 αντιμετωπίζω πρόβλημα με την τηλεφωνία.

    Ας πάρουμε τα πράγματα από την αρχή, βρίσκομαι στο Βόρειο Μοσχάτο μεταξύ του Γηπέδου του Μοσχάτου και του Σταθμού ΗΣΑΠ Καλλιθέας, ανήκω στο A.K. Ιπποδρόμου και είμαι αν όχι το τελευταίο ΚΑΦΑΟ, ένα από τα τελευταία, δυστυχώς ενώ είχαν αλλαχτεί όλα τα ΚΑΦΑΟ με καμπίνες εμείς παραμέναμε με τα παλιά ΚΑΦΑΟ και είχαμε μόνο aDSL και αυτό με πάρα πολλά προβλήματα (συχνές αποσυνδέσεις και πολύ χαμηλές ταχύτητες).

    Το καλοκαίρι του 2020 (φέτος δηλαδή, πριν κάτι μήνες) έγιναν εκσκαφές στην περιοχή, περάστηκε οπτική ίνα και αλλάχτηκαν τα εναπομείναντα ΚΑΦΑΟ σε καμπίνες. Αρχές Νοεμβρίου άρχισε η διάθεση vDSL από την COSMOTE, γύρω στις 20 Νοεμβρίου ξέκινησε και η NOVA να δίνει, το ίδιο απόγευμα που άνοιξε η διαθεσημότητα στο Site της (έλεγχα 2 με 3 φορές την ημέρα) έκανα και αίτηση για την αναβάθμιση της γραμμής.

    Την Τετάρτη 9/12/2020 ήρθε το Router (TG788v v3), την Παρασκευή 11/12/2020 ενεργοποιήθηκε η 50άρα (δεν δίνουν 100άρα στην περιοχή μου μόνο 50άρα). Από την πρώτη στιγμή δεν έχω κανένα θέμα με το Internet (δεν έχω αποσυνδέσεις, έχω πολύ καλές ταχύτητες), όμως αντιμετωπίζω πρόβλημα με την τηλεφωνία, ενώ το τηλέφωνο δείχνει να λειτουργεί κανονικά αν πάω να πάρω τηλέφωνο ενώ έχει τόνο κανονικά, παίρνω τηλέφωνο και δεν παίρνει, κάνει λες και ο αριθμός που καλώ μιλάει. Επίσης όταν με παίρνουν δείχνει να χτυπάει σε αυτόν που με καλεί αλλά σε εμένα δεν χτυπάει. Για να μπορέσω να πάρω ή να με πάρουν πρέπει να κάνω Restart το Router. Μετά από αυτό για κάποιο χρονικό διάστημα λειτουργεί κανονικά το τηλέφωνο αλλά μετά κάνει πάλι τα ίδια.

    Έχω δοκιμάσει να βάλω το τηλέφωνο απευθείας στο Router αλλά συπεριφέρεται με τον ίδιο τρόπο, έχω δοκιμάσει επίσης να το βάλω στην δεύτερη πόρτα της τηλεφωνίας αλλά συπεριφέρεται με τον ίδιο τρόπο.

    Βασικά θεωρώ ότι ή κάποια ρύθμιση είναι ή έχει κάποιο θέμα το Router.

    Έχει τύχει σε κάποιον άλλο αυτό το πρόβλημα και αν ναι πως λύθηκε;
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος geobest99 : 20-12-20 στις 02:18. Αιτία: typo

  2. #2
    Εγγραφή
    30-08-2012
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    1.443
    Downloads
    37
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    ↓220 Mbps / ↑22 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    Wind - ΚΑΛΛΙΘΕΑ
    Router
    hAP ac²
    SNR / Attn
    10(dB) / 4(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Πρέπει να μιλήσεις με την τεχνική υποστήριξη στο 13731 (δωρεάν) και να τους το αναφέρεις, δε νομίζω ότι γίνεται να διορθωθεί με κάποια ρύθμιση στο router.

    Γειτονάκι κι εγώ, έχω απορία: στα στατιστικά της γραμμής σου βλέπεις ενεργό το Vectoring;

  3. #3
    Εγγραφή
    07-09-2004
    Περιοχή
    Moscato , Athens , Greece
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    513
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Full
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΙΠΠΟΔΡΟΜΟΥ
    Router
    Cisco 877
    SNR / Attn
    8.5(dB) / 32(dB)
    Έχω μιλήσει με την τεχνική υποστήριξη, η επαφή κράτησε περίπου 1,5 ώρα αλλά δεν βγήκε άκρη, το έχουν δώσει για περαιτέρω διερεύνηση αλλά ακόμα τίποτα...

    Πάντως το ξαναλέω το felling που έχω είναι ότι είναι θέμα Router...

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας