Σελ. 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 16-30 από 31
  1. #16
    Το avatar του μέλους emeliss
    emeliss Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από blade_ Εμφάνιση μηνυμάτων
    διαβασα οτι δεν δουλευει καθολου καλα παντως...ειναι Mobile εκδοση της σελιδας απλα
    Δουλεύει αλλά είναι όντως απλά η σελίδα σε κρυμμένη σε app. Αν την έβγαζε ένας κοινός θνητός και όχι εκείνος ο περίεργος developer που άλλαξε μετά σε Hellenic Republic, οι πιθανότητες να απορριφθεί τουλάχιστον από την Apple θα ήταν πολλές.

  2. #17
    Εγγραφή
    06-07-2005
    Περιοχή
    Νέα Υόρκη
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    11.620
    Downloads
    6
    Uploads
    2
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    300 Mbps down/10 Mbps up
    ISP
    Spectrum
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από emeliss Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δουλεύει αλλά είναι όντως απλά η σελίδα σε κρυμμένη σε app. Αν την έβγαζε ένας κοινός θνητός και όχι εκείνος ο περίεργος developer που άλλαξε μετά σε Hellenic Republic, οι πιθανότητες να απορριφθεί τουλάχιστον από την Apple θα ήταν πολλές.
    Υπάρχουν και χειρότερα, πχ να έχεις ένα εξαιρετικό app και μία καλή σελίδα και να κόβεις το app τελείως γιατί έκανες τη σελίδα σου mobile-friendly, καταστρέφοντάς την.

    www.nyrr.org

  3. #18
    Εγγραφή
    22-05-2007
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    3.194
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από blade_ Εμφάνιση μηνυμάτων
    διαβασα οτι δεν δουλευει καθολου καλα παντως...ειναι Mobile εκδοση της σελιδας απλα
    Εγώ που το έβαλα, είναι ακριβώς αυτό.
    - How does a linux geek make love??
    - unzip; strip; touch; finger; mount; fsck; more; yes; umount; sleep;


    BasketForum

  4. #19
    Εγγραφή
    30-09-2005
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    6.974
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από DVader Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τώρα δεν μιλάς σοβαρά...Αν ποτέ το κάνει όταν θα το καταλάβεις θα είναι αργά... πίστεψέ με ..
    Εσύ μιλάς σοβαρά που νομίζεις οτι η Ελληνική κυβέρνηση θα σου βάλει spyware στο κινητό για να σε παρακολουθεί; Ήμαρτον, έχετε σκίσει το Netflix και οτι βλέπετε στις ταινίες νομίζετε οτι γίνεται και στην πραγματικότητα. Και εντάξει, οι αμερικάνοι, οι κινέζοι, οι εβραίοι το κάνουν. Αλλά η Ελληνική κυβέρνηση να έχει φτάσει σε τέτοιο τεχνικό επίπεδο; Ήμαρτον ξανά. Ξεκολάτε μερικοί... Άκου θα είναι αργά. Και μετά ξύπνησες...

  5. #20
    Εγγραφή
    11-03-2005
    Μηνύματα
    7.442
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    CISCO Systems K9 SMB
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από aiolos.01 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εσύ μιλάς σοβαρά που νομίζεις οτι η Ελληνική κυβέρνηση θα σου βάλει spyware στο κινητό για να σε παρακολουθεί; Ήμαρτον, έχετε σκίσει το Netflix και οτι βλέπετε στις ταινίες νομίζετε οτι γίνεται και στην πραγματικότητα. Και εντάξει, οι αμερικάνοι, οι κινέζοι, οι εβραίοι το κάνουν. Αλλά η Ελληνική κυβέρνηση να έχει φτάσει σε τέτοιο τεχνικό επίπεδο; Ήμαρτον ξανά. Ξεκολάτε μερικοί... Άκου θα είναι αργά. Και μετά ξύπνησες...
    Κάνε ότι θέλεις ... εγώ απλώς είπα κάτι...
    Αν σου λέγανε πριν από 5-10 χρόνια ότι θα σου παίρνανε από τον τραπεζικό σου λογαριασμό λεφτά όταν χρωστάς ...θα το πίστευες... όχι βέβαια ... Όμως υπό προϋποθέσεις έχει γίνει .. Όμως προσωπικά δεν έχω καμία εμπιστοσύνη στο κράτος για την αξιοπιστία του οπότε ναι είναι στην λίστα της υπερβολικής προστασίας..... Τράπεζες και κράτος μακριά από το κινητό μου ... σαν εφαρμογές ...

  6. #21
    Εγγραφή
    30-09-2005
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    6.974
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Ναι ρε φίλε, προφανώς θα το πίστευα. Κατάσχεση λέγεται (ή "αφαίρεση χρημάτων απο τραπεζικό λογαριασμό" σύμφωνα με τους προηγούμενους που δεν ήθελαν να πουν την κακή λέξη). Που είναι το περίεργο;
    Ούτε τεχνολογικά δύσκολο είναι ούτε παράνομο. Γιατί να μην το πιστέψω; Αυτό που λες εσύ είναι και παράνομο και τεχνολογικά δύσκολο. Καμία σχέση δηλαδή.

  7. #22
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από DVader Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κάνε ότι θέλεις ... εγώ απλώς είπα κάτι...
    Αν σου λέγανε πριν από 5-10 χρόνια ότι θα σου παίρνανε από τον τραπεζικό σου λογαριασμό λεφτά όταν χρωστάς ...θα το πίστευες... όχι βέβαια ... Όμως υπό προϋποθέσεις έχει γίνει .. Όμως προσωπικά δεν έχω καμία εμπιστοσύνη στο κράτος για την αξιοπιστία του οπότε ναι είναι στην λίστα της υπερβολικής προστασίας..... Τράπεζες και κράτος μακριά από το κινητό μου ... σαν εφαρμογές ...
    Το ξέρεις οτι μπορούσανε ανέκαθεν οι πιστωτές σου να έρθουν και να πάρουν τα χρήματα απο την μισθοδοσία σου έτσι;
    Χρώστα κάποια λεφτά, βγαίνει δικαστική απόφαση εναντίων σου, πάει ο πιστωτής στον εργοδότη σου και του λέει έχεις τον DVader υπάλληλο, απο εδώ και πέρα θα του παρακρατας αυτό το πόσο και θα το δίνεις σε εμένα.
    Χωρίς καν να περάσει απο τράπεζες

  8. #23
    Εγγραφή
    09-11-2007
    Μηνύματα
    1.574
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    8192/1024
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΤΡΙΠΟΛΗ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το ξέρεις οτι μπορούσανε ανέκαθεν οι πιστωτές σου να έρθουν και να πάρουν τα χρήματα απο την μισθοδοσία σου έτσι;
    Χρώστα κάποια λεφτά, βγαίνει δικαστική απόφαση εναντίων σου, πάει ο πιστωτής στον εργοδότη σου και του λέει έχεις τον DVader υπάλληλο, απο εδώ και πέρα θα του παρακρατας αυτό το πόσο και θα το δίνεις σε εμένα.
    Χωρίς καν να περάσει απο τράπεζες

    Pedantic: Εν μέρει σωστό, αλλά υπάρχει εξαίρεση για μισθούς και συντάξεις. Είναι ακατάσχετα τα ποσά αυτά. Και σε αυτή την εξαίρεση υπάρχει εξαίρεση: Αν η κατάσχεση γίνεται για την πληρωμή διατροφής τότε δεν ισχύει το ακατάσχετο για το μισό του μισθού/σύνταξης. Επίσης, αυτά τα ακατάσχετα δεν ισχύουν απέναντι στο Δημόσιο. Εκεί έχει άλλα ακατάσχετα.
    Κάνω προσπάθεια να βάζω ; αντι για ?


  9. #24
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από hammered Εμφάνιση μηνυμάτων
    Pedantic: Εν μέρει σωστό, αλλά υπάρχει εξαίρεση για μισθούς και συντάξεις. Είναι ακατάσχετα τα ποσά αυτά. Και σε αυτή την εξαίρεση υπάρχει εξαίρεση: Αν η κατάσχεση γίνεται για την πληρωμή διατροφής τότε δεν ισχύει το ακατάσχετο για το μισό του μισθού/σύνταξης. Επίσης, αυτά τα ακατάσχετα δεν ισχύουν απέναντι στο Δημόσιο. Εκεί έχει άλλα ακατάσχετα.
    Νομίζω πως αν περάσει από δικαστήριο δεν ισχύει για τον μισθό και για την σύνταξη μέχρι συγκεκριμένο πόσο

  10. #25
    Εγγραφή
    11-03-2005
    Μηνύματα
    7.442
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    CISCO Systems K9 SMB
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το ξέρεις οτι μπορούσανε ανέκαθεν οι πιστωτές σου να έρθουν και να πάρουν τα χρήματα απο την μισθοδοσία σου έτσι;
    Χρώστα κάποια λεφτά, βγαίνει δικαστική απόφαση εναντίων σου, πάει ο πιστωτής στον εργοδότη σου και του λέει έχεις τον DVader υπάλληλο, απο εδώ και πέρα θα του παρακρατας αυτό το πόσο και θα το δίνεις σε εμένα.
    Χωρίς καν να περάσει απο τράπεζες
    Καλησπέρα και χρόνια πολλά σε όλους !

    Έχεις απόλυτο δίκιο .. Όπως λες όμως ήθελε δικαστική απόφαση .. όμως... Τώρα πλέον δεν θέλει σε κάποιες περιπτώσεις

  11. #26
    Εγγραφή
    09-11-2007
    Μηνύματα
    1.574
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    8192/1024
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΤΡΙΠΟΛΗ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Νομίζω πως αν περάσει από δικαστήριο δεν ισχύει για τον μισθό και για την σύνταξη μέχρι συγκεκριμένο πόσο
    Έτσι κι αλλιώς για να κάνεις κατάσχεση θέλεις "εκτελεστό τίτλο". Δηλαδή στις πλείστες περιπτώσεις δικαστική απόφαση. Αλλά υπάρχουν κάποια ακατάσχετα, όπως αυτό που είπα, που δεν αίρονται με απόφαση δικαστηρίου.
    Λίστα για "εκτελεστούς τίτλους": Αρ. 904 ΚΠολΔ
    Ακατάσχετα (στην παράγραφο 2): Αρ. 982 ΚΠολΔ

    *ΚΠολΔ = Κώδικας Πολιτικής Δικονομίας (βάσει αυτού γίνονται και οι κατασχέσεις μεταξύ ιδιωτών)

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από DVader Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα και χρόνια πολλά σε όλους !

    Έχεις απόλυτο δίκιο .. Όπως λες όμως ήθελε δικαστική απόφαση .. όμως... Τώρα πλέον δεν θέλει σε κάποιες περιπτώσεις
    (το bold κομμάτι) Εννοείς για μεταξύ ιδιωτών; Αν ναι, πες μου μια περίπτωση γιατί νομίζω δεν υπάρχει. Αν εννοείς για το Δημόσιο, έχω την εντύπωση δεν ήθελε απόφαση δικαστηρίου για κατάσχεση. Απλά μια ταμειακή βεβαίωση από κάποιο διοικητικό όργανο, πχ προϊστάμενο ΔΟΥ. Βέβαια τα θέματα διοικητικού-δημοσίου δικαίου δεν τα γνωρίζω καλά οπότε κρατάω επιφύλαξη.
    Κάνω προσπάθεια να βάζω ; αντι για ?


  12. #27
    Εγγραφή
    10-06-2006
    Μηνύματα
    3.963
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    2048/256
    ISP
    OTEnet
    SNR / Attn
    31(dB) / 30(dB)
    Παράξενο. Εδώ και κάπου 10 χρόνια υπάρχει το ermis.gov.gr για αυτές τις δουλειές, κάνουν διπλοδουλειά με το gov.gr

    «Εννέα μήνες μετά την έναρξη λειτουργίας του, το gov.gr παρέχει 820 ηλεκτρονικές υπηρεσίες.»
    Τέτοιες μπούρδες έγραφαν και για το Ermis και τελικά ήταν 4-5 υπηρεσίες. Για τα υπόλοιπα έκανες αίτηση και πήγαινες σε ΚΕΠ.

    Παλαιότερα είχαν σε εφαρμογή το infogov που ήταν καλύτερο του gov.gr με άμεση επισκόπηση / ενημέρωση. Σοβαρά πατήστε να δείτε πριν το... κατεβάσουν. Όπως βλέπετε ξέχασαν να κατεβάσουν την ιστοσελίδα και πάγωσε ο χρόνος στο καλοκαίρι του 2019.

    Δεν χρειαζόνταν να παρακολουθείς ωρυόμενους δημοσιογράφους για να βλέπεις το κυβερνητικό έργο, αλλά δυστυχώς το αντικατέστησαν οι άριστοι με την λίστα Πέτσα. Εκεί που είχαμε ωρυόμενους, τώρα έχουμε γλύφτες.

    Δεν βρήκα κάποια αναφορά εδώ για το infogov.

    Είναι τόσο ά(χ)ρηστοι που αν μπεις στο covid19.gov.gr δεν μπορείς να δεις με μία απλή επισκόπηση ποιά είναι η κατάσταση για τον κορονοϊό. Όποτε χρειάστηκα πληροφορίες (π.χ. μετακίνηση) εμπιστεύτηκα την αναζήτηση στο διαδίκτυο, παρά το portal. Έχουν μεταφέρει την γραφειοκρατία στο gov.gr. Δεν μπορείς να πληροφορηθείς γρήγορα από το subportal τους.

    Μου έτυχε ΔΥ να μου πει: «Το γράφει στο gov.gr» (!?). Είναι ένα χάος!
    Από το «Ο πελάτης έχει πάντα δίκιο», στο «Η εταιρία έχει πάντα δίκιο».
    Επιλογή linux διανομής.
    Αγγλικά <- Απορίες για το Slack; Διάβασε -> Ελληνικά. Οδηγίες εγκατάστασης από imitheos
    Θησαυρός πληροφοριών ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΑ διανομής GNU/Linux.

  13. #28
    Εγγραφή
    17-09-2005
    Περιοχή
    ATHGR
    Μηνύματα
    2.528
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    ISP
    4G+
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από DVader Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα και χρόνια πολλά σε όλους ! Έχεις απόλυτο δίκιο .. Όπως λες όμως ήθελε δικαστική απόφαση .. όμως... Τώρα πλέον δεν θέλει σε κάποιες περιπτώσεις
    υπάρχει μήπως κάποια νομολογιακή ή διοικητική απόφαση προς επίρρωση του ισχυρισμού ότι είναι πλέον εφικτή η κατάσχεση μισθού εις χείρας τρίτου ιδιώτη χωρίς δικαστική απόφαση;

  14. #29
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ludist Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παράξενο. Εδώ και κάπου 10 χρόνια υπάρχει το ermis.gov.gr για αυτές τις δουλειές, κάνουν διπλοδουλειά με το gov.gr

    «Εννέα μήνες μετά την έναρξη λειτουργίας του, το gov.gr παρέχει 820 ηλεκτρονικές υπηρεσίες.»
    Τέτοιες μπούρδες έγραφαν και για το Ermis και τελικά ήταν 4-5 υπηρεσίες. Για τα υπόλοιπα έκανες αίτηση και πήγαινες σε ΚΕΠ.

    Παλαιότερα είχαν σε εφαρμογή το infogov που ήταν καλύτερο του gov.gr με άμεση επισκόπηση / ενημέρωση. Σοβαρά πατήστε να δείτε πριν το... κατεβάσουν. Όπως βλέπετε ξέχασαν να κατεβάσουν την ιστοσελίδα και πάγωσε ο χρόνος στο καλοκαίρι του 2019.

    Δεν χρειαζόνταν να παρακολουθείς ωρυόμενους δημοσιογράφους για να βλέπεις το κυβερνητικό έργο, αλλά δυστυχώς το αντικατέστησαν οι άριστοι με την λίστα Πέτσα. Εκεί που είχαμε ωρυόμενους, τώρα έχουμε γλύφτες.

    Δεν βρήκα κάποια αναφορά εδώ για το infogov.

    Είναι τόσο ά(χ)ρηστοι που αν μπεις στο covid19.gov.gr δεν μπορείς να δεις με μία απλή επισκόπηση ποιά είναι η κατάσταση για τον κορονοϊό. Όποτε χρειάστηκα πληροφορίες (π.χ. μετακίνηση) εμπιστεύτηκα την αναζήτηση στο διαδίκτυο, παρά το portal. Έχουν μεταφέρει την γραφειοκρατία στο gov.gr. Δεν μπορείς να πληροφορηθείς γρήγορα από το subportal τους.

    Μου έτυχε ΔΥ να μου πει: «Το γράφει στο gov.gr» (!?). Είναι ένα χάος!
    Πραγματικά τι σχέση εχει το Infogov Που δίνεις με αυτά που μπορείς να κάνεις μέσω του gov.gr;

  15. #30
    Εγγραφή
    06-07-2020
    Μηνύματα
    16
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    κάλο είναι να το διαβάζουμε όλο
    Η εφαρμογή παραμένει ενεργή ακόμη και μετά το κλείσμο. Σε νέα ενεργοποίηση, δεν χρειάζεται επανασύνδεση με κωδικούς τράπεζας - ο χρήστης συνδέεται αυτόματα. Επαναεισαγωγή κωδικών απαιτείται μόνον μετά από επανεκκίνηση του κινητού ή σβήσιμο της cache και data stored της εφαρμογής. Ασφάλεια θα παρείχε (μετά την αρχική πιστοποίηση) η είσοδος στην εφαρμογή με δακτυλικό αποτύπωμα (για όσες συσκευές παρέχουν την δυνατότητα) ή η χρήση προσωπικών κωδικών με κάθε (επαν)έναρξη της εφαρμογής.

Σελ. 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας