Σελ. 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 31
  1. #1
    Εγγραφή
    22-09-2003
    Μηνύματα
    81.687
    Downloads
    218
    Uploads
    48
    Άρθρα
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor DGA4130
    SNR / Attn
    6(dB) / 2.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    HELLAS
    Δελτίο Τύπου:
    Το Υπουργείο Ψηφιακής Διακυβέρνησης θέτει σε λειτουργία την εφαρμογή του gov.gr για κινητά τηλέφωνα για iOS και Android. Πρόκειται για έναν «ψηφιακό χαρτοφύλακα» με πολλαπλές λειτουργίες, μέσω του οποίου οι πολίτες αποκτούν τη δυνατότητα να διεκπεραιώνουν συναλλαγές με το κράτος αλλά και να αποστέλλουν έγγραφα και πιστοποιητικά από όπου και αν βρίσκονται γρήγορα, εύκολα και με ασφάλεια.

    Η εφαρμογή του gov.gr για κινητά τηλέφωνα ακολουθεί την ίδια φιλοσοφία με την πλατφόρμα της Ενιαίας Ψηφιακής Πύλης. Η βασική λειτουργία παραμένει η ηλεκτρονική έκδοση εγγράφων. Παράλληλα, παρέχονται υπηρεσίες όπως η βεβαίωση του γνησίου υπογραφής για εξουσιοδοτήσεις και υπεύθυνες δηλώσεις.

    Επιπλέον, αξιοποιώντας τη «θυρίδα του πολίτη», δίνεται η δυνατότητα αναζήτησης ήδη εκδοθέντος εγγράφου και αποστολής του σε άλλο πρόσωπο. Τέλος, ο πολίτης έχει τη δυνατότητα να ελέγξει την εγκυρότητα εκτυπωμένου ηλεκτρονικού εγγράφου του Δημοσίου, μέσω του κωδικού QR που φέρουν όσα έγγραφα εκδίδονται μέσω του gov.gr.

    Η είσοδος στην εφαρμογή του gov.gr γίνεται με τη χρήση των κωδικών Taxisnet ή web banking. Για λόγους ασφαλείας, δεν παρέχεται η δυνατότητα απομνημόνευσης των κωδικών αυτών, ώστε να αποτραπεί η πρόσβαση στην εφαρμογή σε τρίτα, μη εξουσιοδοτημένα πρόσωπα.

    Η εφαρμογή του gov.gr για κινητά τηλέφωνα θα εξελίσσεται διαρκώς, προσθέτοντας στις νέες εκδόσεις της όσες υπηρεσίες του ελληνικού Δημοσίου ψηφιοποιούνται, πάντα με γνώμονα την διευκόλυνση της καθημερινότητας των πολιτών και των συναλλαγών τους με το κράτος.

    Εννέα μήνες μετά την έναρξη λειτουργίας του, το gov.gr παρέχει 820 ηλεκτρονικές υπηρεσίες. Οι σελίδες του έχουν δεχτεί περισσότερες από 7.200.000 επισκέψεις και τα έγγραφα που έχουν εκδοθεί ηλεκτρονικά υπερβαίνουν τα 2.900.000.

    Πηγή : Υπουργείο Ψηφιακής Διακυβέρνησης

  2. #2
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.180
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Καλή κίνηση.
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  3. #3
    Εγγραφή
    20-02-2007
    Μηνύματα
    4.433
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Καλα ολα αυτα μεν....
    αλλα θα προτιμησω, και αυτο και αλλα 'καλουδια΄,
    να μην τα βαλω στο κινητο.

    Γιατι ετσι οπως παμε, αν τυχον χασουμε ή μας κλεψουν το κινητο,
    θα ειναι σαν να χανουμε ολο τον κοσμο....
    οση 'προστασια' και αν υπαρχει, στα καταλληλα χερια, ολα ξεκλειδωνουν....
    προτιμοτερο καποια πραγματα να γινονται απο τον υπολογιστη του σπιτιου.

  4. #4
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από cool11 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλα ολα αυτα μεν....
    αλλα θα προτιμησω, και αυτο και αλλα 'καλουδια΄,
    να μην τα βαλω στο κινητο.

    Γιατι ετσι οπως παμε, αν τυχον χασουμε ή μας κλεψουν το κινητο,
    θα ειναι σαν να χανουμε ολο τον κοσμο....
    οση 'προστασια' και αν υπαρχει, στα καταλληλα χερια, ολα ξεκλειδωνουν....
    προτιμοτερο καποια πραγματα να γινονται απο τον υπολογιστη του σπιτιου.

    κάλο είναι να το διαβάζουμε όλο
    Η είσοδος στην εφαρμογή του gov.gr γίνεται με τη χρήση των κωδικών Taxisnet ή web banking. Για λόγους ασφαλείας, δεν παρέχεται η δυνατότητα απομνημόνευσης των κωδικών αυτών, ώστε να αποτραπεί η πρόσβαση στην εφαρμογή σε τρίτα, μη εξουσιοδοτημένα πρόσωπα.

  5. #5
    Εγγραφή
    17-09-2005
    Περιοχή
    ATHGR
    Μηνύματα
    2.528
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    ISP
    4G+
    μπράβο και πολύ άργησαν.

  6. #6
    Εγγραφή
    29-11-2005
    Περιοχή
    Παλαιό Φάληρο
    Μηνύματα
    455
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    50000/5000
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Router
    ZTE H288A
    SNR / Attn
    9.6(dB) / 16.3(dB)
    Για τα δεδομένα της ελληνικής ψηφιακής διακυβέρνησης μια χαρά είναι 9 μήνες μετά την πλατφόρμα με τα γνήσια να την έχουμε και σε εφαρμογή. Εδώ όλα παίρνουν παράταση με αφορμή τον COVID.

  7. #7
    Εγγραφή
    11-03-2005
    Μηνύματα
    7.442
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    CISCO Systems K9 SMB
    Όσο παίζει το Site στο κινητό θα προτιμήσω το κινητό ... Καλή η εφαρμογή αλλά ..
    Δεν είμαι κατά των εφαρμογών .. Απλά προτιμώ κάποιες να μην τις βάζω.. ναι είμαι καχύποπτος για το κράτος..

  8. #8
    Εγγραφή
    29-11-2005
    Περιοχή
    Παλαιό Φάληρο
    Μηνύματα
    455
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    50000/5000
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Router
    ZTE H288A
    SNR / Attn
    9.6(dB) / 16.3(dB)
    Προφανώς μόνο για «άμεση ανάγκη» τη θες την εφαρμογή καθώς μου φάνηκε πιο γρήγορη από τον browser στο κινητό. Έπισης πιο γρήγορη λύση για να δεις αποθηκευμένα έγγραφα στη θυρίδα σου.
    Παρόλα αυτά πρώτη επιλογή παραμένει η χρήση μέσω chrome αφού έχει αυτό συμπλήρωση των πεδίων της ΥΔ/εξουσιοδότησης.

  9. #9
    Εγγραφή
    25-01-2008
    Περιοχή
    #skg
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    18.720
    Downloads
    0
    Uploads
    1
    Ταχύτητα
    220/22 Mbps
    ISP
    Fiber 200
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΥΖΑΝΤΙΟ
    Router
    Nokia/Speedport Plus
    διαβασα οτι δεν δουλευει καθολου καλα παντως...ειναι Mobile εκδοση της σελιδας απλα
    VAMOS ARIS

  10. #10
    Εγγραφή
    06-07-2005
    Περιοχή
    Νέα Υόρκη
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    11.616
    Downloads
    6
    Uploads
    2
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    300 Mbps down/10 Mbps up
    ISP
    Spectrum
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από DVader Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όσο παίζει το Site στο κινητό θα προτιμήσω το κινητό ... Καλή η εφαρμογή αλλά ..
    Δεν είμαι κατά των εφαρμογών .. Απλά προτιμώ κάποιες να μην τις βάζω.. ναι είμαι καχύποπτος για το κράτος..
    Αν είσαι καχύποπτος για το κράτος, γιατί εμπιστεύεσαι τη σελίδα; Σε άλλον ανήκει;

  11. #11
    Εγγραφή
    30-09-2005
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    6.974
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Καλή κίνηση. Γενικά τον τελευταίο χρόνο έχουν γίνει πράγματα που για τα Ελληνικά δεδομένα προσεγγίζουν την επιστημονική φαντασία.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από DVader Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όσο παίζει το Site στο κινητό θα προτιμήσω το κινητό ... Καλή η εφαρμογή αλλά ..
    Δεν είμαι κατά των εφαρμογών .. Απλά προτιμώ κάποιες να μην τις βάζω.. ναι είμαι καχύποπτος για το κράτος..
    Και τι θα κάνει η εφαρμογή; Θα σου βάλει spyware στο κινητό; Εντάξει είπαμε έχει προοδεύσει το κράτος αλλά οχι τόσο πια.

  12. #12
    Εγγραφή
    11-04-2008
    Μηνύματα
    105
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/10
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΡΓΟΣ
    Router
    FritzBox 7530
    Μπράβο!

  13. #13
    Εγγραφή
    11-03-2005
    Μηνύματα
    7.442
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    CISCO Systems K9 SMB
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tsigarid Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν είσαι καχύποπτος για το κράτος, γιατί εμπιστεύεσαι τη σελίδα; Σε άλλον ανήκει;
    Γιατί την σελίδα την ανοίγω και την κλείνω όποτε θέλω εγώ... Εχω βρεί εφαρμογές κατά καιρούς που τρέχουν στο background του κινητού τρώνε data, που ξέρω τι κάνουν και κυρίως κάνουν ζημιά στο κινητό και το επιβαρύνουν επειδή ο προγραμματιστής είναι άκυρος και δεν ξέρει να γράφει κώδικα...
    Προτιμώ να κάνω την δουλειά μου μέσα από το site ... Μια χαρά τρέχει στο κινητό ...

    Κάποια χρόνια πριν είχα βάλει την εφαρμογή της winbank και από τότε μου έτρωγε την μπαταρία στο μισό χρόνο ..άσε που μου την ξετίναξε στο τέλος λόγω φορτίσεων ... .. από τότε mobile site ...και τέλος

    γενικά με τις εφαρμογές στο κινητό είμαι λίγο δύσπιστος ...

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από aiolos.01 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλή κίνηση. Γενικά τον τελευταίο χρόνο έχουν γίνει πράγματα που για τα Ελληνικά δεδομένα προσεγγίζουν την επιστημονική φαντασία.



    Και τι θα κάνει η εφαρμογή; Θα σου βάλει spyware στο κινητό; Εντάξει είπαμε έχει προοδεύσει το κράτος αλλά οχι τόσο πια.
    Τώρα δεν μιλάς σοβαρά...Αν ποτέ το κάνει όταν θα το καταλάβεις θα είναι αργά... πίστεψέ με ..

    Έκανα 4 μήνες πριν μια αίτηση για ένα πιστοποιητικό μέσω ειρηνοδικείου της περιοχής μου που χρειαζόμουνα και τους πήρε 2 μήνες να δουν την αίτηση ... και 1 μήνα ακόμα να λάβω το πιστοποιητικό ...

    Η τεχνολογία αν δεν υποχρεώσεις και εκπαιδεύσεις τους χρήστες να την χρησιμοποιούν είναι άκυρη ... Το αστείο δε είναι ότι μόνο μέσω του gov μπορούσα να κάνω αίτηση ... Απλά τραγικοί ... Δεν λέω να μην γίνουν όμως να τι να το κάνω το gov.gr και τις εφαρμογές του όταν δεν προσαρμόζουν τους χρήστες ώστε να όντως να βελτιώνονται τα πράγματα...

    Τεσπά..καλό είναι ... κάποια στιγμή θα πείσουν και τους υπάλληλους..
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος DVader : 23-12-20 στις 18:13.

  14. #14
    Εγγραφή
    06-07-2005
    Περιοχή
    Νέα Υόρκη
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    11.616
    Downloads
    6
    Uploads
    2
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    300 Mbps down/10 Mbps up
    ISP
    Spectrum
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από DVader Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εχω βρεί εφαρμογές κατά καιρούς που τρέχουν στο background του κινητού τρώνε data, που ξέρω τι κάνουν και κυρίως κάνουν ζημιά στο κινητό και το επιβαρύνουν επειδή ο προγραμματιστής είναι άκυρος και δεν ξέρει να γράφει κώδικα...
    Αυτά που λες ρυθμίζονται από τα δικαιώματα που δίνεις στις εφαρμογές. Λες ότι δεν έχει δικαίωμα να τρέχει στο παρασκήνιο, και τέλος.

  15. #15
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    12.672
    Downloads
    20
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Το λέω σοβαρά. Μπράβο τους για αυτό που έκαναν. Δεν με νοιάζει αν δεν παίζει τέλεια ή λείπει κάτι, είναι τρομερή ευκολία να μπορείς να κάνεις βασικά πράγματα τόσο απλά με το κινητό σου.
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

Σελ. 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας