Εμφάνιση 1-9 από 9
  1. #1
    Εγγραφή
    30-04-2006
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Μηνύματα
    2.505
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    D:8815 kbps / U:975 kbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    ZTE H108NS
    Καλησπέρα.
    Φίλος μου σε Αγγλία, μπορεί να μου στείλει sms. Εγώ δεν μπορώ.
    Δοκιμάζω με 0044 καί με +44 αλλά τίποτα.
    Υπόλοιπο έχω πάνω από €20.
    Δε μπορώ να μάθω σε κανέναν τίποτα.
    Το μόνο που μπορώ είναι να του μάθω να σκέφτεται.

    Σωκράτης

  2. #2
    Εγγραφή
    21-10-2020
    Μηνύματα
    95
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από johnyb98 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα.
    Φίλος μου σε Αγγλία, μπορεί να μου στείλει sms. Εγώ δεν μπορώ.
    Δοκιμάζω με 0044 καί με +44 αλλά τίποτα.
    Υπόλοιπο έχω πάνω από €20.
    Σου βγάζει μήνυμα εστάλη στο κινητό σου (ανεξάρτητα αν δεν παραδίδεται);
    Σε ποιον πάροχο είσαι;
    Ο φίλος σου στην Αγγλία σε ποιον πάροχο είναι;

  3. #3
    Εγγραφή
    30-04-2006
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Μηνύματα
    2.505
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    D:8815 kbps / U:975 kbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    ZTE H108NS
    Δεν βγάζει μήνυμα εστάλη. Απ' ο,τι έχω δει και αλλού, σε πολλούς που μπορούν να στείλουν, το εστάλη δεν βγαίνει.

    Είμαι cosmote. Θα επικοινωνήσω με τον φίλο μου να μάθω σε ποιον πάροχο είναι, και θα σας πω.

    Επίσης, αυτό που γίνεται, και δεν είπα παραπάνω, είναι πως, αν και τα μηνύματα δεν φτάνουν, το υπόλοιπο μικραίνει.
    Δε μπορώ να μάθω σε κανέναν τίποτα.
    Το μόνο που μπορώ είναι να του μάθω να σκέφτεται.

    Σωκράτης

  4. #4
    Εγγραφή
    21-10-2020
    Μηνύματα
    95
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από johnyb98 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν βγάζει μήνυμα εστάλη. Απ' ο,τι έχω δει και αλλού, σε πολλούς που μπορούν να στείλουν, το εστάλη δεν βγαίνει.

    Είμαι cosmote. Θα επικοινωνήσω με τον φίλο μου να μάθω σε ποιον πάροχο είναι, και θα σας πω.

    Επίσης, αυτό που γίνεται, και δεν είπα παραπάνω, είναι πως, αν και τα μηνύματα δεν φτάνουν, το υπόλοιπο μικραίνει.
    Το υπόλοιπο μικραίνει από τη στιγμή που το SMS μπαίνει στο SMSC του παρόχου, γιατί χρεώνουν την αποστολή και όχι την παράδοση. Άρα δεν παίζει ρόλο στη χρέωση αν παραδίδεται το SMS ή όχι στον προορισμό του.
    Παίζει να είναι κάποιο νούμερο UK MVNO που είναι αρκετοί εκεί.
    Let us know.

  5. #5
    Εγγραφή
    30-04-2006
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Μηνύματα
    2.505
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    D:8815 kbps / U:975 kbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    ZTE H108NS
    Μου απάντησε ότι είναι στην Lebara. Απ' ό,τι google-αρα, είναι μία εταιρία MVNO.

    α. Προφανώς, απ' την απάντησή σου, είναι η εξήγηση. Μία εταιρία MVNO, μπορεί να στείλει Ελλάδα, αλλά όχι να λάβει.

    Έπειδή δεν γνωρίζω, έτσι σε απλά ελληνικά, θα μπορούσες να μας το εξηγήσεις εάν έχεις λίγο χρόνο; Έτσι, για να εμπλουτίζουμε και τις γνώσεις μας.

    β. Επίσης, διάβασα καλά; Μπορεί ο φίλος μου με κάποιες ρυθμίσεις manually, αν και σε MVNO, να το κάνει να αποδέχεται από cosmote;
    Δε μπορώ να μάθω σε κανέναν τίποτα.
    Το μόνο που μπορώ είναι να του μάθω να σκέφτεται.

    Σωκράτης

  6. #6
    Εγγραφή
    21-10-2020
    Μηνύματα
    95
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από johnyb98 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μου απάντησε ότι είναι στην Lebara. Απ' ό,τι google-αρα, είναι μία εταιρία MVNO.

    α. Προφανώς, απ' την απάντησή σου, είναι η εξήγηση. Μία εταιρία MVNO, μπορεί να στείλει Ελλάδα, αλλά όχι να λάβει.

    Έπειδή δεν γνωρίζω, έτσι σε απλά ελληνικά, θα μπορούσες να μας το εξηγήσεις εάν έχεις λίγο χρόνο; Έτσι, για να εμπλουτίζουμε και τις γνώσεις μας.

    β. Επίσης, διάβασα καλά; Μπορεί ο φίλος μου με κάποιες ρυθμίσεις manually, αν και σε MVNO, να το κάνει να αποδέχεται από cosmote;
    Θα προσπαθήσω να το πω όσο πιο απλά γίνεται:
    Ένας MVNO είναι μια εταιρία που για να «παιξει» χρησιμοποιεί το δίκτυο κάποιας άλλης. Υπάρχουν διάφορες κατηγορίες MVNO (e.g full MVNO, light MVNO) που δεν θα τις αναλύσω εδώ γιατί θα τραβήξει και θα μπερδέψει το πράγμα. (By the way η Lebara χρησιμοποεί το δίκτυο της VF UK για να παίξει, αλλά δεν γνωρίζω τι τύπος MVNO είναι, UK παίζουν δεκάδες MVNO)
    Στην περίπτωση μας τώρα, για να μπορέσεις να στείλεις SMS σε ένα νούμερο ενός παρόχου μιας άλλη χώρας θα πρέπει να υπάρχει roaming partnership μεταξύ των 2 εταιριών προκειμένου να «ανοιχτεί» ένα κανάλι σηματοδοσιας μεταξύ των 2 αυτών δικτύων(αλλιώς το SMS δεν μπορεί να φτάσει από την Cosmote στο άλλο δίκτυο)
    Επειδή η Lebara χρησιμοποιεί τις αριθμοσειρες της Vodafone UK για τους συνδρομητές της (πχ +447402ΧΧΧΧΧΧ) θεωρώ πως το SMS φεύγει από Cosmote και φτάνει στο Uk (αν υπήρχε κάποιο τεχνικό θέμα στους ενδιαμεσους carriers από Ελλάδα προς UK πιστεύω να το έχει τσιμπήσει ένας από τους 2 παρόχους και να το είχε κάνει report).
    Τώρα θα μου πεις αφού φτάνει η σηματοδοσια στο UK γιατί δεν παραδίδεται; Εδώ και αν μπλέκονται πολλά σενάρια.
    Πρώτο να χρησιμοποιεί κάποιου είδους μηχανισμό (SMS interception) η VF UK ή ακόμη και η Lebara (δεν ξέρω τι τύπος MVNO είναι) και να «κόβει» το SMS σου επειδή βλέπει Cosmote αριθμοσειρα στον αποστολέα.
    Να μου πεις γιατί να το κάνει; Πάλι πολλοί λόγοι. Για να επιδιώξουν πχ να συνάψουν μια εμπορική συμφωνία με την Cosmote για SMS πχ SMS interworking agreement..
    Και θα μου πεις; Και πως ξέρει ότι εσυ πχ έχεις Cosmote αριθμό και δεν έχεις κανει φορητότητα στη VFGR? Εκεί υπάρχουν άλλοι μηχανισμοί σηματοδοσιας να το ελέγξει.
    Έπισης μπορεί να το κόψει και με βάσει τον αριθμό του κόμβου δικτύου (το πιο σύνηθες) από τον οποίο στέλνεται το SMS. Βλέπει Cosmote, μπαμ rejection.

    Για να μην σε μπερδέψω άλλο (αν δεν το έχω κάνει ήδη) το SMS είναι τόσο απλό σαν service αλλά τόσο πολύπλοκο το έχουν καταντήσει για εμπορικούς κυρίως λόγους και κάποιες φορές όχι όλες.
    Αν μπορεί να κάνει κάτι ο φίλος σου από την πλευρά του και να λύστε το πρόβλημα προσπαθήστε το. (Υποψιάζομαι κάποιο tweaking για να μπει το νούμερο σου σε κάποια whitelist της Lebara/VFUK για να μην μπλοκάρουν τη σηματοδοσια του SMS)
    Ελπίζω να βοήθησα.
    Ενημερωτικά συνδρομητής Lebara δεν μπορεί να κάνει roaming στην Cosmote αλλά μπορεί πχ στην Vodafone Ελλαδος.

  7. #7
    Εγγραφή
    30-04-2006
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Μηνύματα
    2.505
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    D:8815 kbps / U:975 kbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    ZTE H108NS
    Εξαιρετικά πλούσια και όλο γνώσεις η απάντησή σου!! Σε ευχαριστώ πολύ και για τον χρόνο που αφιέρωσες.
    Δε μπορώ να μάθω σε κανέναν τίποτα.
    Το μόνο που μπορώ είναι να του μάθω να σκέφτεται.

    Σωκράτης

  8. #8
    Εγγραφή
    21-10-2020
    Μηνύματα
    95
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από johnyb98 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εξαιρετικά πλούσια και όλο γνώσεις η απάντησή σου!! Σε ευχαριστώ πολύ και για τον χρόνο που αφιέρωσες.
    Καλά Χριστούγεννα με υγεία να έχουμε.????

  9. #9
    Εγγραφή
    30-04-2006
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Μηνύματα
    2.505
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    D:8815 kbps / U:975 kbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    ZTE H108NS
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gpapaio Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλά Χριστούγεννα με υγεία να έχουμε.????
    Καλά Χριστούγεννα με υγεία!!
    Δε μπορώ να μάθω σε κανέναν τίποτα.
    Το μόνο που μπορώ είναι να του μάθω να σκέφτεται.

    Σωκράτης

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας