Σελ. 13 από 15 ΠρώτηΠρώτη ... 381112131415 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 181-195 από 222
  1. #181
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.065
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tsigarid Εμφάνιση μηνυμάτων
    Χάνεις. Έχουν βγει μερικά εξαιρετικά συγκροτήματα.
    Ναι αλλά πολύ λίγα και γενικά η μουσική έχει προχωρήσει. Όταν για παραδείγμα δεν αναγνωρίζεται η απίστευτη μουσική των πχ nightwish γιατί δεν ειναι "μετάλ", λογικό είναι να σταμάτησε μέσα στα 90ς. Θα βγάλει και άλλα είδη. πως θα γίνει αλλιώς. Εφόσον λοιπόν ο ακροατής θέλει 80λα μόνο, στα 80ς θα έχει κολλήσει κιόλας. Λογικό.

  2. #182
    Εγγραφή
    12-07-2005
    Περιοχή
    Αργυρούπολη, Αθήνα
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    5.635
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ
    Router
    Speedport W 724V
    SNR / Attn
    25(dB) / 0(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chat1978 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι αλλά πολύ λίγα και γενικά η μουσική έχει προχωρήσει. Όταν για παραδείγμα δεν αναγνωρίζεται η απίστευτη μουσική των πχ nightwish γιατί δεν ειναι "μετάλ", λογικό είναι να σταμάτησε μέσα στα 90ς. Θα βγάλει και άλλα είδη. πως θα γίνει αλλιώς. Εφόσον λοιπόν ο ακροατής θέλει 80λα μόνο, στα 80ς θα έχει κολλήσει κιόλας. Λογικό.
    Από το 2010 και μετά έχω μάθει περισσότερα νέα metal συγκροτήματα και καλλιτέχνες από ό,τι στα προηγούμενα 30 χρόνια, και ειλικρινά είναι πιο καλλιεργημένοι μουσικοί από τους Maiden.

    Για κάποιους το metal σταμάτησε στα 80s, σε άλλους στα 90s, σε άλλους στα 00s.

    Στο προηγούμενο ποστ δεν μίλαγα για κολλημένα μυαλά στο θέμα της μουσικής όμως, αλλά σε άλλα θέματα. Βέβαια αυτά τείνουν να πάνε χέρι-χέρι.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Erebos : 21-07-22 στις 23:36.
    1. i5-750 @ 3.33 GHz Gigabyte GA-P55M-UD2 16GB DDR3 1666MHz MSI Radeon HD 7870 Gigabyte Radeon HD 5750 NZXT Hush Dell U2412m Sony Bravia KDL-40S2530
    2. Pentium G645 2.9GHz MSI B75MA-P45 8GB DDR3 1333MHz Gigabyte Nvidia GTX 950 Thermaltake ArmorJr. VC3000
    3. Xiaomi Redmi Note 4X crDroid Android 11 2022-02-20 GCam MGC_8.1.101_A9_GV1zfix_ENG by BSG

  3. #183
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.065
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Erebos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Από το 2010 και μετά έχω μάθει περισσότερα νέα metal συγκροτήματα και καλλιτέχνες από ό,τι στα προηγούμενα 30 χρόνια, και ειλικρινά είναι πιο καλλιεργημένοι μουσικοί από τους Maiden.

    Για κάποιους το metal σταμάτησε στα 80s, σε άλλους στα 90s, σε άλλους στα 00s.

    Στο προηγούμενο ποστ δεν μίλαγα για κολλημένα μυαλά στο θέμα της μουσικής όμως, αλλά σε άλλα θέματα. Βέβαια αυτά τείνουν να πάνε χέρι-χέρι.
    Το απλοποίησα λίγο. Αν η πλειοψηφία δεν θέλει να προχωρήσει γιατί υπάρχουν μερικα συγκρότηματα που μονοπώλουν την σκηνή και δεν λένε να πάρουν σύνταξη, ε τότε η μουσική κολλάει. Αν οι εταιρείες παραγωγεις έχουν κολλήσει και θέλουν μια αντιγραφή τότε η μουσική κολλάει. Αν και δεν σκοτώνομαι να ακούω, υπάρχει πολύ απαξίωση στον χώρο γιατί η μουσική δεν ικανοποιεί τα στάνταρ μιας μέταλ, καπως αυθαίρετα ορισμένη. Ένα παράδειγμα. Δεν ξέρω αν κάποιος άκουγε την εκπομπή του μεταλζον αλλά ήταν πολύ χαρακτηριστικό το πώς η Μιχαηλίδου είχε πιο ανοιχτό μυαλό και ήθελε να προσχωρήσει ενώ ο purevil είχε κολλήσει και στο τέλος πλακωθηκαν στο ξύλο. Όταν σαν purevil βγάζεις την μουσική των nightwish μάπα γιατί δεν είναι μέταλ, ε τότε τι να πεις. Πες δεν μου αρέσει.

  4. #184
    Εγγραφή
    05-09-2005
    Περιοχή
    Belfast, Northern Ireland
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.167
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/72
    ISP
    Sky
    Δηλαδή είναι είτε το ένα είτε το άλλο;

    Προσωπικά όσο ευχαριστιέμαι τους Maiden, και με τόσες αναμνήσεις είναι κομμάτι του εαυτού μου, άλλο τόσο ευχαριστιέμαι "τους" Ghost πχ ή οτιδήποτε άλλο ενδιάμεσο μέχρι 10s-20s.

    Ελπίζω οι Maiden να είναι καλά και να συνεχίσουν να παίζουν μέχρι τα 80 τους. Στο Download πάντως ήταν σε τοπ φόρμα και θερίσανε.


  5. #185
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.065
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Veldrin Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δηλαδή είναι είτε το ένα είτε το άλλο;

    Προσωπικά όσο ευχαριστιέμαι τους Maiden, και με τόσες αναμνήσεις είναι κομμάτι του εαυτού μου, άλλο τόσο ευχαριστιέμαι "τους" Ghost πχ ή οτιδήποτε άλλο ενδιάμεσο μέχρι 10s-20s.

    Ελπίζω οι Maiden να είναι καλά και να συνεχίσουν να παίζουν μέχρι τα 80 τους. Στο Download πάντως ήταν σε τοπ φόρμα και θερίσανε.

    Ίσως για σένα όχι, αλλά γενικά είναι δυστυχώς.
    Τουλάχιστον ετσι βλέπω εγώ την σκηνή. Τα τελευταία χρόνια πιστεύω γίνονται πολλά βήματα μπροστά όμως. Σαν να έχει ξεκολλήσει και να μεγαλώνει η ορμή.

  6. #186
    Εγγραφή
    31-07-2010
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.457
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Nova
    Router
    TP-LINK Archer VR400
    SNR / Attn
    8.3(dB) / 6.2(dB)
    Όποιος μένει κολλημένος σε εποχές, genres, κλπ, το μόνο που καταφέρνει, είναι να περιορίζει τον ίδιο του τον εαυτό.

    Ποτέ δεν κατάλαβα γιατί πρέπει να αυτοπεριορίζουμε το μουσικό μας εύρος και να "ντρεπόμαστε" να ακούσουμε κάτι διαφορετικό, κάτι που αποτελεί μετεξέλιξη ή πρόσμιξη άλλων genres.

    Εγώ γουστάρω 80's thrash, us power metal (το γερμανικό δεν ), progressive metal, neoclassical metal, shred, djent/math metal, death prog, κλπ.

    Μπορώ να ακούσω με την ίδια ευχαρίστηση ghost, muse, depeche mode, ακόμα και placebo.

    Μουσικά διαμάντια υπάρχουν σε σχεδόν όλα τα είδη μουσικής. Γιατί να ντραπώ να ακούσω κάτι που είναι γ@μάτο δηλαδή;

    Ή μήπως πρέπει να αποθεώνω την κάθε μ@λκία που θα βγάλει μία μπάντα, επειδή κάποτε έβγαλε ένα καλό album;

    Ναι, αν βγάλουν μάπα δίσκο οι maiden, δεν θα ψηθω να το ακούσω πάνω από μία φορά.

    Αν βγάλουν κάτι γαμάτο οι ghost (που έβγαλαν), θα το βάλω στην playlist να το λιώνω μέχρι να το βαρεθώ.

    Απλά είναι τα πράγματα. Εκτός αν κάποιος θέλει να έχει το attitude του μεταλοπατέρα και να το παίζει μούρη στην παρέα.
    Αλλά κι αυτοί, ακούνε στα κρυφά και Μητροπάνο, που έλεγε κάποτε ο ΣΟΦΟΣ ΤΖΙΜΑΡΑΣ

  7. #187
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.065
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Well said Gentoo. Πιστεύετε πως αυτό που περιγράφω ως "κόλλημα" έχει γίνει ή γίνεται; Έχω φίλους που έπαιζαν στην Πάτρα και Αθήνα, και κλασικά τους επρηζαν να βάλουν τα ίδια και τα ίδια. Δεν λέω, διασκεδαστική η 80λα αλλά ουσιαστικά δεν έμενε χώρος για τα καινούργια. Και όταν τα έβαζαν τους γκρινιαζαν οι παλιοί και χειροκροτούσαμε οι τότε νεολαίοι. Άλλωστε η γενιά μου τους βάπτισε ως μεταλοπατερες νομίζω. Πιστεύω τώρα που έχει βγει στην σύνταξη η παλιά φρουρά, τα πράγματα έχουν αλλάξει. Υπάρχει πιο ανοιχτή διάθεση μεταξύ αυτών που δεν έζησαν τα 80ς στην εφηβεία ή ενήλικη ζωή. Εγώ πχ σαν 78ρης, ήμουν Δημοτικό σε όλη την δεκαετία και με συντηρητικούς γονείς.

  8. #188
    Εγγραφή
    12-07-2005
    Περιοχή
    Αργυρούπολη, Αθήνα
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    5.635
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ
    Router
    Speedport W 724V
    SNR / Attn
    25(dB) / 0(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Άργησα αλλά έμαθα τους/τον Fractalize. Ξερό djent/thall.
    https://fractalize.bandcamp.com/albu...het-of-despair

    Και κάτι ανάλαφρο:
    Τί διασκευάρα έκανε ο θεούλης:
    1. i5-750 @ 3.33 GHz Gigabyte GA-P55M-UD2 16GB DDR3 1666MHz MSI Radeon HD 7870 Gigabyte Radeon HD 5750 NZXT Hush Dell U2412m Sony Bravia KDL-40S2530
    2. Pentium G645 2.9GHz MSI B75MA-P45 8GB DDR3 1333MHz Gigabyte Nvidia GTX 950 Thermaltake ArmorJr. VC3000
    3. Xiaomi Redmi Note 4X crDroid Android 11 2022-02-20 GCam MGC_8.1.101_A9_GV1zfix_ENG by BSG

  9. #189
    Εγγραφή
    31-07-2010
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.457
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Nova
    Router
    TP-LINK Archer VR400
    SNR / Attn
    8.3(dB) / 6.2(dB)
    Μπάντα που ανακάλυψα από καλές κριτικές χρηστών στο fb σε κάποια metal pages.

    Summerlands και το latest album τους, το Dreamkiller!



    Παίζουν κάτι σε epic/power. Σε κάποια songs θα βρείτε έντονο το feeling απ'τα παλιά των savatage (με chris oliva).

    Επίσης μου βγάζουν ένα retro synth feeling, χωρίς όμως να χρησιμοποιούν synth.

    Ένα ακόμα που μου βγάζουν σαν feeling, είναι σαν να ακούω τo πρώτο των wardrum αλλά με καλύτερο singer

    Πολύ ωραία και η φωνή του singer, όπου ταιριάζει πολύ ωραία με τα τραγούδια.

    Απ'τις λίγες φορές που εμπιστεύτηκα κριτικές από χρήστες και δεν ήταν φλόμπα
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Gentoo : 15-11-22 στις 17:00.

  10. #190
    Εγγραφή
    27-09-2008
    Περιοχή
    Μύκονος
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    1.575
    Downloads
    1
    Uploads
    6
    Ταχύτητα
    109999/10996
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΥΚΟΝΟΣ
    Router
    Speedport Plus
    Με έκανες και το ακουσα όλο,ωραίο.Ακουγα arch enemy και children of bodom οταν διάβασα το post αλλα τώρα με έκανες να βάλω Savatage.
    Αλήτη,έ αλήτη,με ξεμυάλισες.

  11. #191
    Εγγραφή
    31-07-2010
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.457
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Nova
    Router
    TP-LINK Archer VR400
    SNR / Attn
    8.3(dB) / 6.2(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από G.F.D Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με έκανες και το ακουσα όλο,ωραίο.Ακουγα arch enemy και children of bodom οταν διάβασα το post αλλα τώρα με έκανες να βάλω Savatage.
    Αλήτη,έ αλήτη,με ξεμυάλισες.
    Xαχα! Ρε συ είναι γαμάτοι! Κι εγώ σκέψου το άκουσα όλο μονορούφι και το ξανάβαλα απ'την αρχή.

    Χαίρομαι που βγαίνουν τέτοιες μπάντες (του 2013 είναι η συγκεκριμένη), γιατί σε μερικά χρόνια οι πατέρες της ροκ/μέταλ θα μας εγκαταλείψουν μια για πάντα, πρέπει να προχωρήσει το πράγμα και να μείνει ζωντανό

  12. #192
    Εγγραφή
    27-09-2008
    Περιοχή
    Μύκονος
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    1.575
    Downloads
    1
    Uploads
    6
    Ταχύτητα
    109999/10996
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΥΚΟΝΟΣ
    Router
    Speedport Plus
    Καλά τα λες αν και εγω δεν ασχολούμαι με το τι βγαίνει σήμερα.Αντε να ακούσω κάτι απο σπόντα όπως εσυ τώρα που πόσταρες.

  13. #193
    Εγγραφή
    31-07-2010
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.457
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Nova
    Router
    TP-LINK Archer VR400
    SNR / Attn
    8.3(dB) / 6.2(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από G.F.D Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλά τα λες αν και εγω δεν ασχολούμαι με το τι βγαίνει σήμερα.Αντε να ακούσω κάτι απο σπόντα όπως εσυ τώρα που πόσταρες.
    Κι εγώ δεν ψάχνω νέες μπάντες, αλλά όποτε πέσει κάτι καλό στην υπόληψή μου, το ακούω.

    Ό,τι κυκλοφορούν πάντως μπάντες των 80's πλέον, είναι στην πλειονότητά τους απογοήτευση.

    Υπάρχουν και εξαιρέσεις φυσικά, όπως το firepower από priest!

    Άκουσα πχ το νέο των Xentrix. Μου φάνηκε αδιάφορο.

  14. #194
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.065
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Gentoo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μπάντα που ανακάλυψα από καλές κριτικές χρηστών στο fb σε κάποια metal pages.

    Summerlands και το latest album τους, το Dreamkiller!



    Παίζουν κάτι σε epic/power. Σε κάποια songs θα βρείτε έντονο το feeling απ'τα παλιά των savatage (με chris oliva).

    Επίσης μου βγάζουν ένα retro synth feeling, χωρίς όμως να χρησιμοποιούν synth.

    Ένα ακόμα που μου βγάζουν σαν feeling, είναι σαν να ακούω τo πρώτο των wardrum αλλά με καλύτερο singer

    Πολύ ωραία και η φωνή του singer, όπου ταιριάζει πολύ ωραία με τα τραγούδια.

    Απ'τις λίγες φορές που εμπιστεύτηκα κριτικές από χρήστες και δεν ήταν φλόμπα
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Gentoo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Xαχα! Ρε συ είναι γαμάτοι! Κι εγώ σκέψου το άκουσα όλο μονορούφι και το ξανάβαλα απ'την αρχή.

    Χαίρομαι που βγαίνουν τέτοιες μπάντες (του 2013 είναι η συγκεκριμένη), γιατί σε μερικά χρόνια οι πατέρες της ροκ/μέταλ θα μας εγκαταλείψουν μια για πάντα, πρέπει να προχωρήσει το πράγμα και να μείνει ζωντανό
    Ωραίο ειναι αλλά δεν το λες και επικ ή power. Για μένα πιο κοντά στον στεγνό ήχο του κλασικού πέφτει. Πάντως πολύ ωραίος ο τραγουδιστής. Δεν ξέρω αν θα κολλήσω αλλά ομολογουμένως καλώς δίσκος.

    Σε epic/power σε μένα έχει κολλήσει η βελόνα με Warrior Path και ειδικά τον νέο τους δίσκο που ειναι σαφώς ανώτερος.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Gentoo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κι εγώ δεν ψάχνω νέες μπάντες, αλλά όποτε πέσει κάτι καλό στην υπόληψή μου, το ακούω.

    Ό,τι κυκλοφορούν πάντως μπάντες των 80's πλέον, είναι στην πλειονότητά τους απογοήτευση.

    Υπάρχουν και εξαιρέσεις φυσικά, όπως το firepower από priest!

    Άκουσα πχ το νέο των Xentrix. Μου φάνηκε αδιάφορο.
    Δράμα. Βάζω καμιά φορά το release radar και παρεμφεροί και σκουπίδι. Έχω δύο φίλους που κάνουν ραδιοφωνικές εκπομπές και ψάχνονται. Απορώ με το πόση σαβούρα ακούνε για να βρουν να βάλουν ένα τραγούδι. Εγώ πάντως δεν θα μείνω σε άλμπουμ με ένα δύο τραγούδια και το υπόλοιπο σαβούρα.

    Βρίσκω το full album format του youtube εξαιρετικό για να γυρίσουμε στο παλιό καλό δεν πηδάω τραγούδια και το ακούω όπως να ειναι. Επίσης αν δεν αντέξω το μισό άλμπου τότε χιλόπιτα όλος το άλμπουμ αν και μερικά διαμάντια δεν θα είχα ακούσει ποτέ με αυτό τον τρόπο. Τις τριλογίες των iced earth στο τέλος των album.

  15. #195
    Εγγραφή
    27-09-2008
    Περιοχή
    Μύκονος
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    1.575
    Downloads
    1
    Uploads
    6
    Ταχύτητα
    109999/10996
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΥΚΟΝΟΣ
    Router
    Speedport Plus
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Gentoo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κι εγώ δεν ψάχνω νέες μπάντες, αλλά όποτε πέσει κάτι καλό στην υπόληψή μου, το ακούω.

    Ό,τι κυκλοφορούν πάντως μπάντες των 80's πλέον, είναι στην πλειονότητά τους απογοήτευση.

    Υπάρχουν και εξαιρέσεις φυσικά, όπως το firepower από priest!

    Άκουσα πχ το νέο των Xentrix. Μου φάνηκε αδιάφορο.

    Ούτε το τι βγάζουν σήμερα μπάντες σαν αυτές που λες παρακολουθώ γιατί και εγω αυτό το απογοήτευση είδα πιο παλιά που ήμουν πιο ενεργός.
    Εγω βλέπω οτι τα δικά μου πέρασαν και αν σημερινή μπάντα δεν έχει κάποιες old school επιρροές χλωμό να μου αρέσει.Να με ενθουσιάσει κάτι καινούριο πάντως @@ απ'οτι βλέπω και το βλέπω πολλά χρονια αυτό.Για hard rock/metal εννοω.

Σελ. 13 από 15 ΠρώτηΠρώτη ... 381112131415 ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας