Σελ. 3 από 15 ΠρώτηΠρώτη 12345813 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 31-45 από 222
  1. #31
    Εγγραφή
    31-07-2010
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.427
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Nova
    Router
    TP-LINK Archer VR400
    SNR / Attn
    8.3(dB) / 6.2(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chat1978 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γενικά δεν ήμουν ποτέ αυτού του στιλ, αλλά δεν αντέχω πια καν και άρα δεν έχω γνώμη. Γενικά εγώ δυσκολεύομαι να διαχωρίσω τεχνικά την μουσική. Ή μου αρέσει ή όχι και στην περίπτωση αυτή δεν μου άρεσε.

    - - - Updated - - -

    Ευχαριστώ όμως
    No worries. Είναι epic-power-progressive η φάση τους.
    Ούτε εμένα με συγκινεί το επικό στοιχείο και το power αλλά κιθαριστικά σπέρνει
    Dealing with pricks, is my speciality.

    Linux all the way.
    Open source all the way.
    Fighting against telemetry, data harvesting, tracking, ads all the way.

    For some people, ignorance is bliss.

  2. #32
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.023
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Gentoo Εμφάνιση μηνυμάτων
    No worries. Είναι epic-power-progressive η φάση τους.
    Ούτε εμένα με συγκινεί το επικό στοιχείο και το power αλλά κιθαριστικά σπέρνει
    Μόνο εγώ δεν μπορώ να κάνω τον διαχωρισμό; Δηλαδή αν ο ρυθμος δεν μου αρέσει, δεν μπορώ να πω κάτι για την κιθάρα ή τον τραγουδιστή.

  3. #33
    Εγγραφή
    31-07-2010
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.427
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Nova
    Router
    TP-LINK Archer VR400
    SNR / Attn
    8.3(dB) / 6.2(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chat1978 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μόνο εγώ δεν μπορώ να κάνω τον διαχωρισμό; Δηλαδή αν ο ρυθμος δεν μου αρέσει, δεν μπορώ να πω κάτι για την κιθάρα ή τον τραγουδιστή.
    Δεν ξέρω. Εγώ παίζω και κιθάρα, μπάσο, πλήκτρα, επομένως έχω εκπαιδευμένο αφτί και μπορώ να ξεχωρίσω όργανα, μελωδικές γραμμές, κλπ.

    Σίγουρα, αν δεν μου αρέσει το στυλ, δεν θα μπορέσω να απολαύσω συγκεκριμένα όργανα, αλλά στην προκειμένη το στυλ δεν με απωθεί εξολοκλήρου, οπότε και μπορώ να κάνω υποχωρήσεις.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Gentoo : 27-12-20 στις 21:49.
    Dealing with pricks, is my speciality.

    Linux all the way.
    Open source all the way.
    Fighting against telemetry, data harvesting, tracking, ads all the way.

    For some people, ignorance is bliss.

  4. #34
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.023
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Gentoo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν ξέρω. Εγώ παίζω και κιθάρα, μπάσο, πλήκτρα, επομένως έχω εκπαιδευμένο αφτί και μπορώ να ξεχωρίσω όργανα, μελωδικές γραμμές, κλπ.

    Σίγουρα, αν δεν μου αρέσει το στυλ, δεν θα μπορέσω να απολαύσω συγκεκριμένα όργανα, αλλά στην προκειμένη το στυλ δεν με αποθεί εξολοκλήρου, οπότε και μπορώ να κάνω υποχωρήσεις.
    Όλοι σας που γνωρίζω και λογικό.

  5. #35
    Εγγραφή
    06-07-2005
    Περιοχή
    Νέα Υόρκη
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    11.597
    Downloads
    6
    Uploads
    2
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    300 Mbps down/10 Mbps up
    ISP
    Spectrum
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Gentoo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Wardrum - Desolation

    Wardrum - Messenger

    Wardrum - Awakening

    Θα πρότεινα να ξεκινήσεις με το Awakening, είναι πιο μεστή η φωνή του και γενικώς είναι δισκάρα...

    Και το messenger ωραίο (πριν το awakening κυκλοφόρησε και μετά το desolation).
    Ξεκίνησα με το Desolation, πολύ καλή μουσική. Είμαι πορωμένος με power, goth, και epic, και τα έχουν όλα.

  6. #36
    Εγγραφή
    31-07-2010
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.427
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Nova
    Router
    TP-LINK Archer VR400
    SNR / Attn
    8.3(dB) / 6.2(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tsigarid Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ξεκίνησα με το Desolation, πολύ καλή μουσική. Είμαι πορωμένος με power, goth, και epic, και τα έχουν όλα.
    Αυτή η μπάντα αποτελείται από dream team μουσικούς.

    Ο Κώστας Βρεττός είναι πάρα πολύ καλός κιθαρίστας (και λίγο ψώνιο ως είθισται σ'αυτές τις περιπτώσεις)
    Ο Στέλιος Κούρου καταπληκτικός drummer
    Και ο Γιάννης στα φωνητικά ο οποίος βέβαια τα έσπασε με το συγκρότημα εδώ και 3 χρόνια περίπου. Τώρα ετοιμάζουν νέο δίσκο αλλά με άλλον τραγουδιστή ο οποίος σε καμία περίπτωση δεν μπορεί να συναγωνιστεί τον προκάτοχο. Πάρε μια γεύση εδώ.
    Dealing with pricks, is my speciality.

    Linux all the way.
    Open source all the way.
    Fighting against telemetry, data harvesting, tracking, ads all the way.

    For some people, ignorance is bliss.

  7. #37
    Εγγραφή
    27-09-2008
    Περιοχή
    Μύκονος
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    1.571
    Downloads
    1
    Uploads
    6
    Ταχύτητα
    109999/10996
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΥΚΟΝΟΣ
    Router
    Speedport Plus
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chat1978 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ είχα μπει σχεδόν παράλληλα. Ήμουν με sisters of mercy και ξαφνικά εκτέθηκε σε Manowar και Trans. Βέβαια σαν παιδί δεν είχα "χώρο" να ακούσω, συνεπώς δεν μετράγανε ακριβώς τα προηγούμενα χρόνια.
    Α,το πήγες πιο ομαλά.Εγώ έφαγα ξαφνική σφαλιάρα και έγινα γρήγορα die hard metalάς πετώντας στα σκουπίδια(ο βλάκας) καμιά 50αριά κασέτες με house,trance,rave και τα συναφή.''Δεν ακούνε τέτοια οι Metalάδες''

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Gentoo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτοί μου ήρθαν στο μυαλό, τι να κάνω
    Έχεις και τα δίκια σου γιατί μάλλον το είπα πολύ γενικά.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Gentoo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Arch enemy είναι ωραίοι.
    Michael Ammott, τι άλλο να πεις. Και στους carcass μεγαλούργησε επίσης.
    +1 και άλλη μια αγαπημένη μπάντα οι Carcass.


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Gentoo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εντάξει τα core είναι love it or hate it (κι εγώ προς το hate του πράγματος συγκλίνω..).
    Αλλά υπάρχει κόσμος που γουστάρει κυρίως core. Δεν κρίνω βέβαια.
    Ο καθένας προφανώς ακούει αυτό που τον κάνει να παίρνει κουράγιο, να γουστάρει, κλπ.

    Δεν συμφωνώ με το κράξιμο που τρώνε κάποιες μπάντες, πχ slipknot, soad, επειδή είναι διαφορετική φάση απ'το καθαρόαιμο μεταλ.

    Έχουν να δώσουν πράγματα κι αυτές οι μπάντες, σίγουρα στο τέλος της ημέρας θα χαλαρώσω πχ με ένα firepower από priest
    Έχω δεχτεί όλα τα παντρέματα που έχω ακούσει με μόνη εξαίρεση στο nu metal αλλά και εκεί έχει τύχει να μου αρέσει κάτι.Δεν μπορώ αυτό το yo yo mothefucka σε μεγάλες δόσεις μαζί με metal,όχι μαζί.Respect στους Body Count by the way για να μη παρεξηγηθώ.
    Τις μπάντες που αναφέρεις(slipknot, soad)τότε τις είχα πάρει στραβά αλλά σήμερα έχουν κερδίσει τον σεβασμό μου και λέω οτι ήμουν λάθος τότε,καλά τα λές οτι έχουν να δώσουν.



    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Gentoo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εξαρτάται πως το βλέπει κανείς. Εγώ ξεκίνησα με κλασικό heavy, thrash, μετά πέρασα στο progressive και στο glam/hair/poser (μιλάω για σοβαρές μπάντες στο χώρο βέβαια winger,dokken,ratt, κλπ) και πλέον ακούω και djent πχ periphery,tesseract,κλπ.

    Το βασικό είναι να μην ακούς μουσική προκατειλημμένα.

    Είχα στην παρέα μου άτομα που αυτοπεριόριζαν το μουσικό τους εύρος γιατί θεωρούσαν λάθος να ακούσουν κάτι πέρα απ'τα κλασικά είδη. Για ποιο λόγο να το κάνει κάποιος στον εαυτό του αυτο;

    Αν κάτι μ'αρέσει, θα το ακούσω, ακόμη κι αν δεν είναι μεταλ.
    Πχ weeknd.
    Ίδια ακούσματα με εσένα έχω μεταξύ άλλων αλλά με djent έχω ένα παράξενο πρόβλημα.Εκεί που μεμονομένα μου αρέσει τι παίζει κάθε όργανο σαν σύνολο νιώθω τον εγκέφαλο μου να σφίγγει και με απωθεί.
    Καλά τα λές παρακάτω.Υπάρχουν πολύ όμορφες μουσικές και πέρα απο το metal.
    Μια διετία θυμάμαι είχα ξεκόψει απο metal εντελώς και άκουγα ιρλανδική folk και soundtracks(instrumental).
    Όσο φτιάχνομαι με αυτό άλλο τόσο φτιάχνομαι και με αυτό.
    Αν όμως μετά απο σκυλάδικα βάλεις Necrophagist θες γιατρό.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Gentoo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ο Γιάννης είναι φωνάρα. Στο λέω με κάθε σιγουριά, τον έχω ακούσει live και στα live φτάνει ακόμα πιο ψηλά απ'τα albums. Και πολύ καλό αγγλικό accent επίσης, σπάνιο πράγμα για Έλληνα τραγουδιστή.

    Σε προτρέπω να ρίξεις μια "αυτιά" στα 3 wardrum που ηχογράφησε με αυτούς.
    Δεν θα δυσαρεστηθείς πιστεύω, αν και γούστα είναι αυτά.
    Ξεκινάω αύριο με το From Hell with Love και βλέπουμε.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Gentoo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μεγάλη ζημιά σας έκανε ο De Maio βλέπω.
    Κι εγώ μια απ'τα ίδια έπαθα όταν τους πρωτάκουσα πιτσιρικάς.
    Ευτυχώς, τους απομυθοποίησα μια και καλή όταν τους είδα live... αλλά τους δίνω πολλά respect για τις κομματάρες που έγραψαν.
    Μαζί το συζητάγαμε αυτό νομίζω τις προάλλες.Ας μη τους πιάσουμε φίλους είπαμε.
    Θα τους έχω πάντα μια εκτίμηση γιατί μου έμαθαν το metal,ειδικά στον Adams.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος G.F.D : 27-12-20 στις 23:37.

  8. #38
    Εγγραφή
    31-07-2010
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.427
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Nova
    Router
    TP-LINK Archer VR400
    SNR / Attn
    8.3(dB) / 6.2(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από G.F.D Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχεις και τα δίκια σου γιατί μάλλον το είπα πολύ γενικά.
    Ισχύει. Αλλά κι εμένα η πρώτη σκέψη πήγε στο core, άσχετα αν είπα περί priest και maiden


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από G.F.D Εμφάνιση μηνυμάτων
    +1 και άλλη μια αγαπημένη μπάντα οι Carcass.
    Κι εγώ τους γουστάρω τρελά αλλά στην amott era, όχι στα πρώτα τους που έπαιζαν grind.


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από G.F.D Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχω δεχτεί όλα τα παντρέματα που έχω ακούσει με μόνη εξαίρεση στο nu metal αλλά και εκεί έχει τύχει να μου αρέσει κάτι.Δεν μπορώ αυτό το yo yo mothefucka σε μεγάλες δόσεις μαζί με metal,όχι μαζί.Respect στους Body Count by the way για να μη παρεξηγηθώ.
    Καλά το nu-metal ήταν η μεγαλύτερη αποτυχία στην όλη φάση, έκανε το grunge να μοιάζει σούπερ γ@μ@το αν τα συγκρίνεις

    Μιλάω φυσικά για κάτι μπάντες τύπου limp biskuit, blink182, κλπ (αν και ομολογώ πως 1-2 κομμάτια τους μ'αρέσουν απ'αυτές τις μπάντες αλλά είναι η εξαίρεση).

    Body count είναι μια κατηγορία μόνοι τους και αν και έχουν στοιχεία rap (ή στοιχεία metal; ) , είναι φοβεροί και τους ακούω.

    Αλλά μη ξεχνάμε και τα ξεφτυλίκια των anthrax... το δικό τους πάντρεμα με τη rap ήταν που δεν χώνεψα ποτέ...


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από G.F.D Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τις μπάντες που αναφέρεις(slipknot, soad)τότε τις είχα πάρει στραβά αλλά σήμερα έχουν κερδίσει τον σεβασμό μου και λέω οτι ήμουν λάθος τότε,καλά τα λές οτι έχουν να δώσουν.
    Εντάξει, επειδή βλέπω είμαστε ίδια ηλικία (35 εγώ), έχει να κάνει με το ότι ήμασταν πιτσιρικάδες που μόλις είχαμε ανακαλύψει την "true" μουσική και όλα τα υπόλοιπα μας φαίνονταν "φλωριές" και "fake".

    Για μένα αποτελεί μεγάλο επίτευγμα να ρισκάρεις να παίξεις κάτι διαφορετικό και με καλό αποτέλεσμα. Αν σου βγει, σου βγήκε. Έτσι προχωράει μπροστά η μουσική.
    Και οι όποιες αποτυχημένες απόπειρες προσμίξεων και πειραματισμών, έχουν την τύχη που τους αξίζουν, όπως το nu.


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από G.F.D Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ίδια ακούσματα με εσένα έχω μεταξύ άλλων αλλά με djent έχω ένα παράξενο πρόβλημα.Εκεί που μεμονομένα μου αρέσει τι παίζει κάθε όργανο σαν σύνολο νιώθω τον εγκέφαλο μου να σφίγγει και με απωθεί.
    Ναι, το djent είναι σαν τη Jazz, δεν είναι για χόρταση

    Και απ'όσες djent μπάντες έχω ακούσει, κυρίως οι Periphery και οι Tesseract μου έκατσα καλά. Από κει και πέρα, επιλεκτικά θα ακούσω κι άλλες μπάντες, πχ Textures, Novallo (τρομεροί), Animals as leaders (τα απίστευτα παίζουν οι τύποι), κλπ.


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από G.F.D Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλά τα λές παρακάτω.Υπάρχουν πολύ όμορφες μουσικές και πέρα απο το metal.
    Μια διετία θυμάμαι είχα ξεκόψει απο metal εντελώς και άκουγα ιρλανδική folk και soundtracks(instrumental).
    Όσο φτιάχνομαι με αυτό άλλο τόσο φτιάχνομαι και με αυτό.
    Αν όμως μετά απο σκυλάδικα βάλεις Necrophagist θες γιατρό.
    Έτσι ακριβώς! Βέβαια folk μου τη βαράει στα μινίγκια, δεν την αντέχω, αλλά γούστα είναι κι αυτά!

    Να ξεκαθαρίσουμε κάτι. Σκυλάδικα δεν βάζεις. Αυτό

    Επίσης, necrophagist, μου θύμισες παλιές εποχές, only ash remains


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από G.F.D Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ξεκινάω αύριο με το From Hell with Love και βλέπουμε.[/URL]

    Και τα 2 που έβγαλαν είναι ωραία. Και η διασκευή στο killed by death, τρομερή.


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από G.F.D Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μαζί το συζητάγαμε αυτό νομίζω τις προάλλες.Ας μη τους πιάσουμε φίλους είπαμε.
    Θα τους έχω πάντα μια εκτίμηση γιατί μου έμαθαν το metal,ειδικά στον Adams.
    Α ναι; Χαχα. Δεν θυμόμουν ότι μιλούσαμε μαζί, σωστός

    O Eric φωνάρα, δεν το συζητάμε και ωραίος σαν τύπος. Αν και στο live έχω να θυμάμαι που το έπαιζε ντίβα αλλά ας το αφήσουμε αυτό όπως λες κι εσύ.
    Dealing with pricks, is my speciality.

    Linux all the way.
    Open source all the way.
    Fighting against telemetry, data harvesting, tracking, ads all the way.

    For some people, ignorance is bliss.

  9. #39
    Εγγραφή
    27-09-2008
    Περιοχή
    Μύκονος
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    1.571
    Downloads
    1
    Uploads
    6
    Ταχύτητα
    109999/10996
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΥΚΟΝΟΣ
    Router
    Speedport Plus
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Gentoo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κι εγώ τους γουστάρω τρελά αλλά στην amott era, όχι στα πρώτα τους που έπαιζαν grind.
    Ήρθε και έδεσε το γλυκό.Amott θα πω και εγώ,albumάρα το heartwork.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Gentoo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλά το nu-metal ήταν η μεγαλύτερη αποτυχία στην όλη φάση, έκανε το grunge να μοιάζει σούπερ γ@μ@το αν τα συγκρίνεις

    Μιλάω φυσικά για κάτι μπάντες τύπου limp biskuit, blink182, κλπ (αν και ομολογώ πως 1-2 κομμάτια τους μ'αρέσουν απ'αυτές τις μπάντες αλλά είναι η εξαίρεση).
    Εκτιμήσαμε την grunge λές ε?
    Σε πιάνω γιατί εξαίρεση έχω κάνει και εγώ στο το μόνο που θυμάμαι της Ευρυδίκης
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Gentoo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Body count είναι μια κατηγορία μόνοι τους και αν και έχουν στοιχεία rap (ή στοιχεία metal; ) , είναι φοβεροί και τους ακούω.
    Σωστή δοσολογία με σωστό attitude και σεβασμό σε αυτό που κάνουν.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Gentoo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αλλά μη ξεχνάμε και τα ξεφτυλίκια των anthrax... το δικό τους πάντρεμα με τη rap ήταν που δεν χώνεψα ποτέ...
    Είσαι λίγο σκληρός νομίζω.Χαβαλέ έκαναν με το I'm The Man και φαίνεται.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Gentoo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εντάξει, επειδή βλέπω είμαστε ίδια ηλικία (35 εγώ), έχει να κάνει με το ότι ήμασταν πιτσιρικάδες που μόλις είχαμε ανακαλύψει την "true" μουσική και όλα τα υπόλοιπα μας φαίνονταν "φλωριές" και "fake".

    Για μένα αποτελεί μεγάλο επίτευγμα να ρισκάρεις να παίξεις κάτι διαφορετικό και με καλό αποτέλεσμα. Αν σου βγει, σου βγήκε. Έτσι προχωράει μπροστά η μουσική.
    Και οι όποιες αποτυχημένες απόπειρες προσμίξεων και πειραματισμών, έχουν την τύχη που τους αξίζουν, όπως το nu.
    Σωστό,ήμουν πιο die hard πιτσιρικάς τότε και είχα πάρει το nu εχθρικά όταν έσκασε.
    Εγώ το βλέπω λίγο μπαστάρδεμα και όχι πειραματισμό αυτό που έγινε γιατί ήταν άλλες κουλτούρες.
    Φαντάζεσαι να είχε επεκταθεί και ο Åkerfeldt που είπες τις προάλλες να πέταγε ρίμες?
    Είχαμε διαμορφώσει ήδη αντίληψη αλλά υπάρχουν και αυτοί που γνώρισαν το metal μέσω nu και δεν αντιλήφθηκαν κάτι λάθος.Δεν τους κατηγορώ που γούσταραν σήμερα που μιλάμε.
    Σωστό το σχόλιο οτι έτσι προχωράει μπροστά η μουσική.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Gentoo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι, το djent είναι σαν τη Jazz, δεν είναι για χόρταση

    Και απ'όσες djent μπάντες έχω ακούσει, κυρίως οι Periphery και οι Tesseract μου έκατσα καλά. Από κει και πέρα, επιλεκτικά θα ακούσω κι άλλες μπάντες, πχ Textures, Novallo (τρομεροί), Animals as leaders (τα απίστευτα παίζουν οι τύποι), κλπ.
    Φευγαλέα έχω ακούσει για τον λόγο που σου είπα αλλά ίσως κάποια μέρα ρίξω καμιά ματιά ξανά πας και...
    Ωραίος ο Abasi by the way.


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Gentoo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έτσι ακριβώς! Βέβαια folk μου τη βαράει στα μινίγκια, δεν την αντέχω, αλλά γούστα είναι κι αυτά!
    Αυτό στην βαράει δηλαδή?
    Φάση ήταν για μένα τότε και είχα απαρνηθεί την ηλεκτρική γιατί μπούκωσα.Πλέον δεν ακούω παρά μόνο αν φάω καμιά τυχαία αναλαμπή και λίγα πράγματα.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Gentoo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να ξεκαθαρίσουμε κάτι. Σκυλάδικα δεν βάζεις. Αυτό
    Μου ήρθαν στο μυαλό αυτοί/αυτές που τους ρωτάς τι ακούν και σου λένε ''τα πάντα''.
    Θέλω να κλείσω ένα τέτοιο φρούτο σε ενα δωμάτιο για μια βδομάδα και να του παίζω πρώτης γενιάς black metal.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Gentoo Εμφάνιση μηνυμάτων
    O Eric φωνάρα, δεν το συζητάμε και ωραίος σαν τύπος. Αν και στο live έχω να θυμάμαι που το έπαιζε ντίβα αλλά ας το αφήσουμε αυτό όπως λες κι εσύ.
    Άντε,διάβασε να σου περάσει.

  10. #40
    Εγγραφή
    31-07-2010
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.427
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Nova
    Router
    TP-LINK Archer VR400
    SNR / Attn
    8.3(dB) / 6.2(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από G.F.D Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ήρθε και έδεσε το γλυκό.Amott θα πω και εγώ,albumάρα το heartwork.
    Διαμάντι.


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από G.F.D Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εκτιμήσαμε την grunge λές ε?
    Σε πιάνω γιατί εξαίρεση έχω κάνει και εγώ στο το μόνο που θυμάμαι της Ευρυδίκης
    Μου ήταν συμπαθητική εξαρχής, εκτός από nirvana. Αυτούς δεν τους αντέχω, τους έκαναν και σημαία του grunge.

    Όταν οι alice in chains αλώνιζαν, οι άλλοι ακόμα γρατζουνούσαν (ότι έκαναν και μετέπειτα βέβαια, αλλά οκ )

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από G.F.D Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σωστή δοσολογία με σωστό attitude και σεβασμό σε αυτό που κάνουν.
    Έτσι. Ο Ice-T είναι μορφή. Και μόνο αυτά που πρεσβεύει, αρκούν


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από G.F.D Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είσαι λίγο σκληρός νομίζω.Χαβαλέ έκαναν με το I'm The Man και φαίνεται.
    Δεν ξέρω. Οι anthrax είχαν διαχρονικά μια τάση να προσπαθούν να τσεπώσουν φράγκα (τι να πούμε βέβαια για τους 'talica), έκαναν σπασμωδικές κινήσεις να παραμένουν στα πράγματα. Και στο big 4 που τους εντάσσουν, υπερβολή το βρίσκω...


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από G.F.D Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σωστό,ήμουν πιο die hard πιτσιρικάς τότε και είχα πάρει το nu εχθρικά όταν έσκασε.
    Εγώ το βλέπω λίγο μπαστάρδεμα και όχι πειραματισμό αυτό που έγινε γιατί ήταν άλλες κουλτούρες.
    Και η disco metal μπαστάρδεμα δεν είναι;

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από G.F.D Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φαντάζεσαι να είχε επεκταθεί και ο Åkerfeldt που είπες τις προάλλες να πέταγε ρίμες?
    Προσπαθώ να το κάνω εικόνα (ή μάλλον, ήχο)


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από G.F.D Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είχαμε διαμορφώσει ήδη αντίληψη αλλά υπάρχουν και αυτοί που γνώρισαν το metal μέσω nu και δεν αντιλήφθηκαν κάτι λάθος.Δεν τους κατηγορώ που γούσταραν σήμερα που μιλάμε.
    Σωστό το σχόλιο οτι έτσι προχωράει μπροστά η μουσική.
    Σκέφτομαι τι θα έλεγαν οι 60'ers και 70'ers για τους Sabbath, Zeppelin, κλπ.

    Φαντάσου ένας που άκουγε τότε Doors, Beatles, ξαφνικά να ακούσει τους Sabbath


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από G.F.D Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φευγαλέα έχω ακούσει για τον λόγο που σου είπα αλλά ίσως κάποια μέρα ρίξω καμιά ματιά ξανά πας και...
    Ωραίος ο Abasi by the way.
    Δυστυχώς δεν μπόρεσε να εδραιωθεί το genre στην Ελλάδα.
    Περίμενα να έχει περισσότερη απήχηση γιατί και τεχνικό είναι αλλά και φρέσκο.

    Βέβαια και εγώ το έχω παρατήσει το τελευταίο διάστημα.

    Ο Abashi παιχτούρα. Ειδικά στο wooven web παίζει ΠΑΠΑΔΕΣ.




    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από G.F.D Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό στην βαράει δηλαδή?
    Φάση ήταν για μένα τότε και είχα απαρνηθεί την ηλεκτρική γιατί μπούκωσα.Πλέον δεν ακούω παρά μόνο αν φάω καμιά τυχαία αναλαμπή και λίγα πράγματα.
    Ναι δεν το αντέχω. Το feeling που αναδύει είναι κάτι ασύμβατο με την ιδιοσυγκρασία μου.

    Δεν μου κάθεται σωστά αυτό το χαρούμενο "πάμε-να-πιούμε-μπύρες-μέχρι-να-πλαντάξουμε" attitude και η θεματολογία και όλα.

    Ίσως έκαναν τη ζημιά οι γνωστές μπάντες με τραγούδια τύπου rose tattoo, κλπ.

    Βέβαια, από folk κατάφερα να ακούσω κάποτε λίγο αυτούς εδώ.

    Η δικιά σου πρόταση συμπαθητική, αλλά δεν με αγγίζει ούτε αυτό το στυλ "παίρνω μια κιθάρα και τραγουδάω".

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από G.F.D Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μου ήρθαν στο μυαλό αυτοί/αυτές που τους ρωτάς τι ακούν και σου λένε ''τα πάντα''.
    Θέλω να κλείσω ένα τέτοιο φρούτο σε ενα δωμάτιο για μια βδομάδα και να του παίζω πρώτης γενιάς black metal.
    Χαχαχα. Μεγάλη συζήτηση αυτού του είδους οι τύποι/τύπισσες.

    Το θέλουν αυτό που λες, ναι.


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από G.F.D Εμφάνιση μηνυμάτων
    Άντε,διάβασε να σου περάσει.
    Έπος! Δάκρυσα με τη φωτό του DeΜaio και με τις οικοδομικές εργασίες του Adams
    Dealing with pricks, is my speciality.

    Linux all the way.
    Open source all the way.
    Fighting against telemetry, data harvesting, tracking, ads all the way.

    For some people, ignorance is bliss.

  11. #41
    Εγγραφή
    27-09-2008
    Περιοχή
    Μύκονος
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    1.571
    Downloads
    1
    Uploads
    6
    Ταχύτητα
    109999/10996
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΥΚΟΝΟΣ
    Router
    Speedport Plus
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Gentoo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μου ήταν συμπαθητική εξαρχής, εκτός από nirvana. Αυτούς δεν τους αντέχω, τους έκαναν και σημαία του grunge.

    Όταν οι alice in chains αλώνιζαν, οι άλλοι ακόμα γρατζουνούσαν (ότι έκαναν και μετέπειτα βέβαια, αλλά οκ )
    Συμπαθητική και για μένα επίσης αλλά *αλακιούλα που πήγε το hair metal(γουστάρω κάργα) περίπατο.Να συνυπήρχαν βρε αδερφέ.Έχουν κομματάκια που μου αρέσουν οι Νirvana.Χαβαλέ έχουν οι Alice In Chains αλλά δεν τους άκουσα ποτέ και πολύ.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Gentoo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έτσι. Ο Ice-T είναι μορφή. Και μόνο αυτά που πρεσβεύει, αρκούν
    Το ΖΕΙ ρε φίλε.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Gentoo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν ξέρω. Οι anthrax είχαν διαχρονικά μια τάση να προσπαθούν να τσεπώσουν φράγκα (τι να πούμε βέβαια για τους 'talica), έκαναν σπασμωδικές κινήσεις να παραμένουν στα πράγματα. Και στο big 4 που τους εντάσσουν, υπερβολή το βρίσκω...
    Μπα,δεν διαφωνώ που είναι στο big 4.
    Θα προτιμούσες τίποτα Testament ή να ήταν big 3?
    Μέχρι early 90s άποψη μου οτι έδιναν οι Anthrax,για μετά το συζητάμε αυτό που λες.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Gentoo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και η disco metal μπαστάρδεμα δεν είναι;
    Δεν είμαι Ο ΜΕΤΑΛΛΑΣ σήμερα που μιλάμε και στάκα ρε μάστορα να ακούσω πρώτα.Προχθές ρώταγα τι είναι disco metal να ούμε.
    Άκουσα 2 φορές το from hell with love απο Beast in black,είναι αντιπροσωπευτικό?
    Εννοείται οτι πρέπει να υπάρχουν τα γνωστά όργανα αλλά στα φωνητικά είναι το ζουμί ρε συ,η βάση.
    Απομόνωσε τα φωνητικά του Γιάννη εδώ και απομόνωσε τα φωνητικά του τσολιά στους Limp bizkit.Κοίτα τι δοσολογία έχει δώσει ο καθένας,κατάλαβες?
    Κάθε επιρροή δεκτή αλλά στο Nu υπήρχε και σύγκρουση.Αυτό γιατί σε hip hop/rap τα πάντα όλα είναι στα φωνητικά,ότι άλλο έρχεται δεύτερο.
    Έχω περιέργεια να ακούσω disco metal με γυναικεία φωνητικά.Κανείς να προτείνει???

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Gentoo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Προσπαθώ να το κάνω εικόνα (ή μάλλον, ήχο)
    Μα πόσο αταίριαστο θα ήταν.
    Εγώ ένιωθα οτι απειλούμαι και πως έπρεπε να υπερασπιστώ το true metal όταν έσκασε εκείνο το μεγάλο κύμα του Nu τότε πιτσιρικάς.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Gentoo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σκέφτομαι τι θα έλεγαν οι 60'ers και 70'ers για τους Sabbath, Zeppelin, κλπ.

    Φαντάσου ένας που άκουγε τότε Doors, Beatles, ξαφνικά να ακούσει τους Sabbath
    Κοκομπλόκο θα πάθανε.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Gentoo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δυστυχώς δεν μπόρεσε να εδραιωθεί το genre στην Ελλάδα.
    Περίμενα να έχει περισσότερη απήχηση γιατί και τεχνικό είναι αλλά και φρέσκο.

    Βέβαια και εγώ το έχω παρατήσει το τελευταίο διάστημα.

    Ο Abashi παιχτούρα. Ειδικά στο wooven web παίζει ΠΑΠΑΔΕΣ.
    'Εχει κάπως πιο ιδιαίτερο ''συναίσθημα'' το είδος μάλλον.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Gentoo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι δεν το αντέχω. Το feeling που αναδύει είναι κάτι ασύμβατο με την ιδιοσυγκρασία μου.

    Δεν μου κάθεται σωστά αυτό το χαρούμενο "πάμε-να-πιούμε-μπύρες-μέχρι-να-πλαντάξουμε" attitude και η θεματολογία και όλα.

    Ίσως έκαναν τη ζημιά οι γνωστές μπάντες με τραγούδια τύπου rose tattoo, κλπ.

    Βέβαια, από folk κατάφερα να ακούσω κάποτε λίγο αυτούς εδώ.

    Η δικιά σου πρόταση συμπαθητική, αλλά δεν με αγγίζει ούτε αυτό το στυλ "παίρνω μια κιθάρα και τραγουδάω".
    Εμένα είναι να με πετύχει στην στιγμή και πλέον μεμονομένα πράγματα.Ωραίοι οι Skyclad και άκου την διασκευή στο Emerald των Lizzy που έχουν κάνει,respect.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Gentoo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Χαχαχα. Μεγάλη συζήτηση αυτού του είδους οι τύποι/τύπισσες.

    Το θέλουν αυτό που λες, ναι.
    Το γαμάτο με μερικούς απο αυτούς είναι που νομίζουν οτι έτσι δηλώνουν ψαγμένοι και το βλέπεις στο ύφος τους.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Gentoo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έπος! Δάκρυσα με τη φωτό του DeΜaio και με τις οικοδομικές εργασίες του Adams
    Αυτό είναι η απομυθοποίηση για μένα ρε συ και δείχνει οτι σαν Manowar φοράνε ένα image.Δεν εννοώ να σκάνε καβάλα στο άλογο αλλά τουλάχιστον ψιλοharleάδες να ζούν το born to rock,drink and fuck που πουλάνε.Τέσπα,τους ματιάσαμε.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος G.F.D : 29-12-20 στις 15:05.

  12. #42
    Εγγραφή
    31-07-2010
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.427
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Nova
    Router
    TP-LINK Archer VR400
    SNR / Attn
    8.3(dB) / 6.2(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από G.F.D Εμφάνιση μηνυμάτων
    Συμπαθητική και για μένα επίσης αλλά *αλακιούλα που πήγε το hair metal(γουστάρω κάργα) περίπατο.Να συνυπήρχαν βρε αδερφέ.Έχουν κομματάκια που μου αρέσουν οι Νirvana.Χαβαλέ έχουν οι Alice In Chains αλλά δεν τους άκουσα ποτέ και πολύ.
    Δεν ξέρω τι παίχτηκε τότε, αλλά μου μυρίζεται μεγάλη παρέμβαση των μεγάλων δισκογραφικών εκείνης της εποχής για όλη αυτή την απότομη στροφή στο grunge/alternative.

    Δηλαδή δεν γίνεται - απλά να το δεις - ξαφνικά να σταματήσει ο κόσμος να ασχολείται με hard rock/metal και να ακούει nirvana και παράγωγα αυτών.

    Απίστευτα πράγματα, μεγαθήρια του metal να κάθονται να παίζουν alternative-ιές για να επιβιώσουν στο χώρο. Όχι πως κάποια δεν είχαν καλό αποτέλεσμα, αλλά καταλαβαίνεις φαντάζομαι το point μου.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από G.F.D Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μπα,δεν διαφωνώ που είναι στο big 4.
    Θα προτιμούσες τίποτα Testament ή να ήταν big 3?
    Μέχρι early 90s άποψη μου οτι έδιναν οι Anthrax,για μετά το συζητάμε αυτό που λες.
    ΣΑΦΩΣ! Testament κλάσεις ανώτεροι σε σχέση με τους Anthrax (αν και τα τελευταία 3-4 άλμπουμς τους δεν ακούγονται...). Ήμουν τυχερός που τους είδα και live, ο Skolnick απλά, απίστευτος

    Εντάξει, μου αρέσουν και οι Anthrax, αλλά δεν ξέρω, μου βγάζουν πολύ χαβαλέ. Με τον John Bush σοβάρεψαν κάπως, το sound of white noise πχ εξαιρετικός δίσκος για μένα. Τον ακούω ευχάριστα.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από G.F.D Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν είμαι Ο ΜΕΤΑΛΛΑΣ σήμερα που μιλάμε και στάκα ρε μάστορα να ακούσω πρώτα.Προχθές ρώταγα τι είναι disco metal να ούμε.
    Άκουσα 2 φορές το from hell with love απο Beast in black,είναι αντιπροσωπευτικό?
    Εννοείται οτι πρέπει να υπάρχουν τα γνωστά όργανα αλλά στα φωνητικά είναι το ζουμί ρε συ,η βάση.
    Απομόνωσε τα φωνητικά του Γιάννη εδώ και απομόνωσε τα φωνητικά του τσολιά στους Limp bizkit.Κοίτα τι δοσολογία έχει δώσει ο καθένας,κατάλαβες?
    Κάθε επιρροή δεκτή αλλά στο Nu υπήρχε και σύγκρουση.Αυτό γιατί σε hip hop/rap τα πάντα όλα είναι στα φωνητικά,ότι άλλο έρχεται δεύτερο.
    Ήταν περίεργη μίξη, ισχύει. Για μένα το hip hop πάντα φάνταζε μαλθακή εκδοχή του metal.

    Δηλαδή το να βγάζεις attitude με ρίμες και λούπες, δεν μου κολλάει και τόσο.

    Ένα μεστό επιθετικό metal riff, την κάνει καλύτερα τη δουλειά, συνοδεία από δεμένο μπασσοτύμπανο βεβαίως βεβαίως.

    2 διαφορετικοί μουσικοί κόσμοι, όπου ο πιο αδύναμος εκ των 2, υπερίσχυσε στο εγχείρημα, γι'αυτό δεν "έπιασε" κατ'εμέ.


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από G.F.D Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μα πόσο αταίριαστο θα ήταν.
    Εγώ ένιωθα οτι απειλούμαι και πως έπρεπε να υπερασπιστώ το true metal όταν έσκασε εκείνο το μεγάλο κύμα του Nu τότε πιτσιρικάς.
    Τότε, βλέπαμε εχθρούς στα μουσικά ιδιώματα. Ο πραγματικός εχθρός της μουσικής όμως, ήταν οι δισκογραφικές. Από τότε που απελευθερώθηκε η φάση με το streaming (και το παράνομο κατέβασμα βέβαια), η κατάσταση αυτονομήθηκε, κατά κάποιο τρόπο.

    Δηλαδή δεν έρχεται πλέον μια δισκογραφική να ανακατέψει την τράπουλα σε ότι έχει να κάνει με τα music trends.

    Γι'αυτό βλέπουμε το νέο thrash αίμα να παίρνει τα πάνω του, καθώς και τα αντίστοιχα progressive σχήματα.

    Το poser/glam έσβησε οριστικά βέβαια, ήταν η επανάσταση των 80's που δεν κράτησε παραπάνω.
    Προσωπικα απ'το όλο genre, μου λείπει η ουσία, οι κιθαριστικές δουλειές σ'αυτές τις μπάντες, που ήταν εξαιρετικές, ακόμα και στις β' και γ' κατηγορίες μπαντών. Το outfit τους δεν θα μου λείψει, ΚΑΘΟΛΟΥ


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από G.F.D Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κοκομπλόκο θα πάθανε.
    Λογικό!


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από G.F.D Εμφάνιση μηνυμάτων
    'Εχει κάπως πιο ιδιαίτερο ''συναίσθημα'' το είδος μάλλον.
    Είναι η σύγχρονη jazz, κατά κάποιο τρόπο. Μουσικοί που παίζουν απίστευτα πράγματα, με τρόπο μονότονο και αντιεμπορικό.


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από G.F.D Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εμένα είναι να με πετύχει στην στιγμή και πλέον μεμονομένα πράγματα.Ωραίοι οι Skyclad και άκου την διασκευή στο Emerald των Lizzy που έχουν κάνει,respect.
    Δεν ενθουσιάστηκα...
    Δεν ξέρω, αυτό το είδος δεν με αγγίζει καθόλου, χωρίς να εννοώ πως είναι μάπα. Απλώς ασύμβατο με τα γούστα μου.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από G.F.D Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το γαμάτο με μερικούς απο αυτούς είναι που νομίζουν οτι έτσι δηλώνουν ψαγμένοι και το βλέπεις στο ύφος τους.
    Είναι τόσο αστείο να πετάνε αυτή τη σαχλαμάρα "τα πάντα", που δεν αξίζει να ασχοληθείς καν.
    Είναι εντελώς generic τύποι/τύπισες στην όλη φάση που θα ήταν πιο έντιμο γι'αυτούς να απαντούν "δεν ακούω μουσική/δεν είναι το χόμπι μου η μουσική". Απλά κι ωραία. Θα ήταν περισσότερο σοβαροί στα μάτια μου.

    Εγώ σκέψου για παράδειγμα, ΔΕΝ είμαι σινεφίλ, δεν βλέπω ταινίες με τη σέσουλα, αλλά απ'τις λίγες που βλέπω, γνωρίζω πολύ καλά ποια genres με ενθουσιάζουν -> sci-fi, action.

    Δεν θα κάτσω να απαντώ στην ερώτηση "ποιού είδους ταινίες σου αρέσουν;" -> "όλες".
    Θα αναφέρω τα genres που όντως με αντιπροσωπεύουν και έχω κάτσει να ψάξω 2-3 πράγματα γι'αυτά, καθώς επίσης θα αναφέρω επιπροσθέτως και ποιά είδη ΔΕΝ με ενδιαφέρουν.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από G.F.D Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό είναι η απομυθοποίηση για μένα ρε συ και δείχνει οτι σαν Manowar φοράνε ένα image.Δεν εννοώ να σκάνε καβάλα στο άλογο αλλά τουλάχιστον ψιλοharleάδες να ζούν το born to rock,drink and fuck που πουλάνε.Τέσπα,τους ματιάσαμε.
    Και πόσοι άλλοι έχουν fake image.

    Εμένα δεν με ενοχλεί να έχουν μία περσόνα στα πλαίσια της δουλειάς τους (πχ Alice Cooper).
    Με ενοχλεί να πουλάνε μούφα attitude, να διαχωρίζουν ευατούς απ'τον υπόλοιπο συναφή μουσικό κόσμο, ως κάτι το μοναδικό και ανώτερο (γελάνε και οι πέτρες), να επιβάλουν δικούς τους όρους και έννοιες, για την ποζεριά και μόνο.

    Το μόνο που τους σώζει, είναι που είχαν την τύχη να συνθέσουν κάποια εξαιρετικά κομμάτια.
    Αλλιώς θα ήταν αποκλειστικά για τα πανηγύρια.

    Ίδια γνώμη έχω και για τον Malmsteen, αν και έχω όλα του τα καλά cd και να αποτελεί μία βασική επιρροή στα ξεκινήματά μου, δεν παύει να είναι douche σε πολλά θέματα...
    Dealing with pricks, is my speciality.

    Linux all the way.
    Open source all the way.
    Fighting against telemetry, data harvesting, tracking, ads all the way.

    For some people, ignorance is bliss.

  13. #43
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.023
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Μια και υπήρξε λόγος περί ντίσκο στο μεγάλο νήμα της μέταλ, έβαλα να ακούσω τους δύο δίσκους των battle beast.

    Πολύ καλή φάση. Τέλεια η ντίσκο

    Πάντως στο live που τους είχα δει, δεν υπήρχε παίχτης για τα πλήκτρα.

  14. #44
    Εγγραφή
    27-09-2008
    Περιοχή
    Μύκονος
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    1.571
    Downloads
    1
    Uploads
    6
    Ταχύτητα
    109999/10996
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΥΚΟΝΟΣ
    Router
    Speedport Plus
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Gentoo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν ξέρω τι παίχτηκε τότε, αλλά μου μυρίζεται μεγάλη παρέμβαση των μεγάλων δισκογραφικών εκείνης της εποχής για όλη αυτή την απότομη στροφή στο grunge/alternative.

    Δηλαδή δεν γίνεται - απλά να το δεις - ξαφνικά να σταματήσει ο κόσμος να ασχολείται με hard rock/metal και να ακούει nirvana και παράγωγα αυτών.

    Απίστευτα πράγματα, μεγαθήρια του metal να κάθονται να παίζουν alternative-ιές για να επιβιώσουν στο χώρο. Όχι πως κάποια δεν είχαν καλό αποτέλεσμα, αλλά καταλαβαίνεις φαντάζομαι το point μου.
    Οι δισκογραφικές να επηρεάσουν μπορούν,να φιμώσουν μπορούν?Αλλάζουν οι εποχές όπως ξέρουμε και μάλλον η grunge έπεσε πιο έντονα στον παλμό/attitude της εκείνης εποχής που άλλαζε.Το οτι ήταν και λιγότερο τεχνικό είδος το έκανε και πιο αρεστό σε πιο ευρύ κοινό.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Gentoo Εμφάνιση μηνυμάτων
    ΣΑΦΩΣ! Testament κλάσεις ανώτεροι σε σχέση με τους Anthrax (αν και τα τελευταία 3-4 άλμπουμς τους δεν ακούγονται...). Ήμουν τυχερός που τους είδα και live, ο Skolnick απλά, απίστευτος

    Εντάξει, μου αρέσουν και οι Anthrax, αλλά δεν ξέρω, μου βγάζουν πολύ χαβαλέ. Με τον John Bush σοβάρεψαν κάπως, το sound of white noise πχ εξαιρετικός δίσκος για μένα. Τον ακούω ευχάριστα.
    Δεν μπαίνεις στους big 4 με βύσμα ρε συ.
    Μήπως γίνεσαι biased και το βλέπεις λίγο τεχνικά σαν κιθαρίστας που είσαι?Γουστάρω Testament για να μη παρεξηγηθώ και θα είχαμε να λέμε για τον Skolnick αν δεν έσκαγε ο Friedman.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Gentoo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ήταν περίεργη μίξη, ισχύει. Για μένα το hip hop πάντα φάνταζε μαλθακή εκδοχή του metal.

    Δηλαδή το να βγάζεις attitude με ρίμες και λούπες, δεν μου κολλάει και τόσο.

    Ένα μεστό επιθετικό metal riff, την κάνει καλύτερα τη δουλειά, συνοδεία από δεμένο μπασσοτύμπανο βεβαίως βεβαίως.

    2 διαφορετικοί μουσικοί κόσμοι, όπου ο πιο αδύναμος εκ των 2, υπερίσχυσε στο εγχείρημα, γι'αυτό δεν "έπιασε" κατ'εμέ.
    Απο την φύση τους τα είδη αυτά έχουν ισχυρό attitude και να η σύγκρουση.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Gentoo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τότε, βλέπαμε εχθρούς στα μουσικά ιδιώματα. Ο πραγματικός εχθρός της μουσικής όμως, ήταν οι δισκογραφικές. Από τότε που απελευθερώθηκε η φάση με το streaming (και το παράνομο κατέβασμα βέβαια), η κατάσταση αυτονομήθηκε, κατά κάποιο τρόπο.

    Δηλαδή δεν έρχεται πλέον μια δισκογραφική να ανακατέψει την τράπουλα σε ότι έχει να κάνει με τα music trends.

    Γι'αυτό βλέπουμε το νέο thrash αίμα να παίρνει τα πάνω του, καθώς και τα αντίστοιχα progressive σχήματα.

    Το poser/glam έσβησε οριστικά βέβαια, ήταν η επανάσταση των 80's που δεν κράτησε παραπάνω.
    Προσωπικα απ'το όλο genre, μου λείπει η ουσία, οι κιθαριστικές δουλειές σ'αυτές τις μπάντες, που ήταν εξαιρετικές, ακόμα και στις β' και γ' κατηγορίες μπαντών. Το outfit τους δεν θα μου λείψει, ΚΑΘΟΛΟΥ
    Καλά τα λες αλλά δεν είμαστε και pop σκηνή.Μαζί με το περί grunge μου θύμησες τώρα τους Harem Scarem που έσκασαν το 91.


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Gentoo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είναι η σύγχρονη jazz, κατά κάποιο τρόπο. Μουσικοί που παίζουν απίστευτα πράγματα, με τρόπο μονότονο και αντιεμπορικό.
    Εγώ μπετώνω πάντως.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Gentoo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν ενθουσιάστηκα...
    Δεν ξέρω, αυτό το είδος δεν με αγγίζει καθόλου, χωρίς να εννοώ πως είναι μάπα. Απλώς ασύμβατο με τα γούστα μου.
    Διάφορες μουσικές τις βρίσκω αντικειμενικά ωραίες αλλά όχι για τα γούστα μου,σε καταλαβαίνω.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Gentoo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είναι τόσο αστείο να πετάνε αυτή τη σαχλαμάρα "τα πάντα", που δεν αξίζει να ασχοληθείς καν.
    Είναι εντελώς generic τύποι/τύπισες στην όλη φάση που θα ήταν πιο έντιμο γι'αυτούς να απαντούν "δεν ακούω μουσική/δεν είναι το χόμπι μου η μουσική". Απλά κι ωραία. Θα ήταν περισσότερο σοβαροί στα μάτια μου.

    Εγώ σκέψου για παράδειγμα, ΔΕΝ είμαι σινεφίλ, δεν βλέπω ταινίες με τη σέσουλα, αλλά απ'τις λίγες που βλέπω, γνωρίζω πολύ καλά ποια genres με ενθουσιάζουν -> sci-fi, action.

    Δεν θα κάτσω να απαντώ στην ερώτηση "ποιού είδους ταινίες σου αρέσουν;" -> "όλες".
    Θα αναφέρω τα genres που όντως με αντιπροσωπεύουν και έχω κάτσει να ψάξω 2-3 πράγματα γι'αυτά, καθώς επίσης θα αναφέρω επιπροσθέτως και ποιά είδη ΔΕΝ με ενδιαφέρουν.
    Εσύ έχεις ασχοληθεί και λίγο με τις ταινίες για να δείς τι σου αρέσει ρε συ.
    Ignorance is bliss και καμιά φορά πληγώνεται το εγώ να πείς δεν ξέρω κάτι.
    Τότε που ήμουν πιο θερμόαιμος μου σκάει ένας με ένα αντιγραμμένο cd με 10κάτι random metal κομμάτια και μου λέει ''για να δείς οτι είμαι ψαγμένος''.
    Δεν άντεξα και τον γείωσα αλλά μετά ζήτησα συγνώμη γιατί έγινα και λίγο *αλάκας.
    Ντάξ,ας μη κοροϊδεύουμε τις αναπηρίες του άλλου.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Gentoo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και πόσοι άλλοι έχουν fake image.

    Εμένα δεν με ενοχλεί να έχουν μία περσόνα στα πλαίσια της δουλειάς τους (πχ Alice Cooper).
    Με ενοχλεί να πουλάνε μούφα attitude, να διαχωρίζουν ευατούς απ'τον υπόλοιπο συναφή μουσικό κόσμο, ως κάτι το μοναδικό και ανώτερο (γελάνε και οι πέτρες), να επιβάλουν δικούς τους όρους και έννοιες, για την ποζεριά και μόνο.

    Το μόνο που τους σώζει, είναι που είχαν την τύχη να συνθέσουν κάποια εξαιρετικά κομμάτια.
    Αλλιώς θα ήταν αποκλειστικά για τα πανηγύρια.

    Ίδια γνώμη έχω και για τον Malmsteen, αν και έχω όλα του τα καλά cd και να αποτελεί μία βασική επιρροή στα ξεκινήματά μου, δεν παύει να είναι douche σε πολλά θέματα...
    ...wimps and posers leave the hall σου λέει μετα.
    Κάτι νούμερα γκόμενες είναι και γίνανε νούμερα γιατί τους λέμε τι ωραία μάτια,τι ωραίος πισινός κτλ. αν με πιάνεις.
    +1 περι Malmsteen αλλά αυτός δείχνει true *αλάκας,δεν το παίζει.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chat1978 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μια και υπήρξε λόγος περί ντίσκο στο μεγάλο νήμα της μέταλ, έβαλα να ακούσω τους δύο δίσκους των battle beast.

    Πολύ καλή φάση. Τέλεια η ντίσκο

    Πάντως στο live που τους είχα δει, δεν υπήρχε παίχτης για τα πλήκτρα.
    Ωπ!Γυναικεία φωνητικά βλέπω(ωραίο το eden) και με τρώει να ακούσω τον συνδυασμό αυτό.Για πές τους δύο δίσκους αν θές.

  15. #45
    Εγγραφή
    31-07-2010
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.427
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Nova
    Router
    TP-LINK Archer VR400
    SNR / Attn
    8.3(dB) / 6.2(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από G.F.D Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οι δισκογραφικές να επηρεάσουν μπορούν,να φιμώσουν μπορούν?Αλλάζουν οι εποχές όπως ξέρουμε και μάλλον η grunge έπεσε πιο έντονα στον παλμό/attitude της εκείνης εποχής που άλλαζε.Το οτι ήταν και λιγότερο τεχνικό είδος το έκανε και πιο αρεστό σε πιο ευρύ κοινό.
    Πριν την έλευση του broadband, ψιλομπορούσαν.

    Αν στα περιοδικά και τα δισκοπωλεία έθαβαν τις αξιόλογες δουλειές, θα έπρεπε να είσαι σχετικά ψαγμένος για να βρεις αυτά που αξίζουν.

    Και οκ, η μουσική βρίσκεται εκεί για να την ανακαλύψει όποιος ψαχτεί, αλλά αν μία μπάντα ήταν αυθεντική στα πιστεύω της και δεν ήθελε να υποταχθεί στα trends που επέβαλλαν οι δισκογραφικές, απλά δεν έκαναν καριέρα, λόγω του σαμποτάζ που θα τους έκαναν.

    Τώρα τουλάχιστον, οι μπάντες δεν είναι έρμαια των δισκογραφικών, αν θέλουν να κυκλοφορήσουν κάτι, όπως ακριβώς το έχουν εμπνευστεί και οραματιστεί, δεν τους σταματάει κανείς.

    Βέβαια η εποχή μας έχει το άλλο αρνητικό, ότι ναι μεν οι μπάντες έχουν μία σχετική αυτονομία, αλλά πλέον οι καριέρες έχουν σβήσει λόγω της έλλειψης εσόδων.

    Συν ότι πλέον για να πάρεις slot σε φεστιβάλ, πρέπει να πληρώσεις.

    Αλλά δεν ξέρω, αν εξαιρέσουμε το οικονομικό σκέλος, η ουσία είναι πως πλέον υπάρχει ελευθερία έκφρασης στη μουσική.
    Δεν σε εξαναγκάζει μια δισκογραφική το τάδε κομμάτι να το κάνεις όπως το θέλει αυτή, για να είναι πιο εμπορικό ξέρω γω.



    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από G.F.D Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν μπαίνεις στους big 4 με βύσμα ρε συ.
    Μήπως γίνεσαι biased και το βλέπεις λίγο τεχνικά σαν κιθαρίστας που είσαι?Γουστάρω Testament για να μη παρεξηγηθώ και θα είχαμε να λέμε για τον Skolnick αν δεν έσκαγε ο Friedman.
    Αυτοί μπήκαν με κάτι ακόμα πιο άκυρο από βύσμα. Λέγεται χρονική συγκυρία

    Μπορώ να σου αναφέρω ένα σωρό μπάντες της εποχής που είχαν καλύτερες συνθέσεις απ'τους anthrax και θα άξιζαν κι αυτοί μία θέση στους big 4.

    Αλλά εντάξει, εδώ που τα λέμε, και η όλη φάση του big 4 είναι ένα εμπορικό trick.
    Για μένα δεν υπάρχουν top και bottom μπάντες εκείνης της περιόδου.
    Πολλές μπάντες είχαν βάλει το λιθαράκι τους (άλλες μικρότερο, άλλες μεγαλύτερο) στο metal οικοδόμημα.

    Και χαίρομαι/ενθουσιάζομαι/εξιτάρομαι που υπάρχουν αμέτρητα κρυφά διαμάντα εκείνης της περιόδου που δεν έχω ανακαλύψει ακόμη (και έχω ήδη βρει αρκετά ανά τα χρόνια που το ψάχνω).

    Επίσης, δεν το βλέπω καθαρά κιθαριστικά, ίσα ίσα, αξιολογώ όλο το πακέτο (μουσική, lyrics, μουσική πορεία, attitude). Και προσπαθώ να κάνω αντικειμενική αξιολόγηση, ακόμη κι αν εκτιμώ μια μπάντα.

    Σαφώς και θα ακούω anthrax, αλλά τα στραβά θα τα λέω.
    Όπως το ίδιο λέω και για τον Malmsteen (εξακολουθώ να ακούω τις χρυσές δουλειές του), τους Manowar, κλπ.


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από G.F.D Εμφάνιση μηνυμάτων
    Απο την φύση τους τα είδη αυτά έχουν ισχυρό attitude και να η σύγκρουση.
    Έτσι ακριβώς. Η φάση θυμίζει την πίτσα με ανανά.
    Σε φάση "ας συνδυάσουμε αυτά τα 2 φαγητά, να δούμε πως θα πάει". Αλλά δεν πήγε
    Επίσης, coca-cola με mentos



    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από G.F.D Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλά τα λες αλλά δεν είμαστε και pop σκηνή.Μαζί με το περί grunge μου θύμησες τώρα τους Harem Scarem που έσκασαν το 91.
    Δεν τους γνωρίζω



    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από G.F.D Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ μπετώνω πάντως.
    Αν ακούς αρκετή ώρα, γίνεται blender το μυαλό, ισχύει



    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από G.F.D Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εσύ έχεις ασχοληθεί και λίγο με τις ταινίες για να δείς τι σου αρέσει ρε συ.
    Ignorance is bliss και καμιά φορά πληγώνεται το εγώ να πείς δεν ξέρω κάτι.
    Τότε που ήμουν πιο θερμόαιμος μου σκάει ένας με ένα αντιγραμμένο cd με 10κάτι random metal κομμάτια και μου λέει ''για να δείς οτι είμαι ψαγμένος''.
    Δεν άντεξα και τον γείωσα αλλά μετά ζήτησα συγνώμη γιατί έγινα και λίγο *αλάκας.
    Ντάξ,ας μη κοροϊδεύουμε τις αναπηρίες του άλλου.
    Έτσι όπως το περιγράφεις, ο μλκς ήταν το παλικάρι που την είδε wannabe.
    Αν και το βρίσκω λίγο "αστείο" πλέον στην ηλικία που είμαι τώρα, να κοντράρω στη μουσική άλλους, αλλά ποτέ δεν θα σταματήσω να χάνω την όποια εκτίμηση έχω σε άτομα που γνωρίζω όταν ακούω να λένε περί σκυλάδικων.

    Για κάποιο λόγο, θεωρώ πως αυτοί που ακούνε σκυλάδικα, δεν το 'χουν ψάξει ποτέ το θέμα, πήραν αυτό που τους πλάσαρε το σύστημα και ως εκεί. Κι αυτό το επεκτείνω ύστερα σε άλλες εκφάνσεις.
    Ίσως να το σκέφτομαι λάθος, ίσως επειδή δίνω μεγάλη βαρύτητα στη μουσική σε σχέση με αυτά τα άτομα, αλλά δεν ξέρω.
    Όταν υπάρχει ποιότητα σε κάτι και κάποιος επιλέγει την μη ποιότητα σαν τρόπο διασκέδασης, με ξενερώνει.


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από G.F.D Εμφάνιση μηνυμάτων
    ...wimps and posers leave the hall σου λέει μετα.
    Κάτι νούμερα γκόμενες είναι και γίνανε νούμερα γιατί τους λέμε τι ωραία μάτια,τι ωραίος πισινός κτλ. αν με πιάνεις.
    +1 περι Malmsteen αλλά αυτός δείχνει true *αλάκας,δεν το παίζει.
    Σε πιάνω, ναι. Το παν είναι να 'χει κανείς αυτογνωσία. Αλλά στην περίπτωση των manowar θα δεχτώ ότι στηρίζουν τη φάση στο image.
    Μπορεί να γνωρίζουν και οι ίδιοι πως όλο αυτό το στυλ που έχουν είναι μια μπούρδα, αλλά αν πουλάει και τους βγάζει τη φάση, δε μαμιέται σου λέει...

    Γιατί αν στα 60 σου βάζεις baby oil στο κορμί και το γουστάρεις, τότε έχεις κάψει φλάτζα κεφαλής (και πάνω και κάτω )
    Dealing with pricks, is my speciality.

    Linux all the way.
    Open source all the way.
    Fighting against telemetry, data harvesting, tracking, ads all the way.

    For some people, ignorance is bliss.

Σελ. 3 από 15 ΠρώτηΠρώτη 12345813 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας