Σελ. 9 από 15 ΠρώτηΠρώτη ... 4789101114 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 121-135 από 222
  1. #121
    Εγγραφή
    12-07-2005
    Περιοχή
    Αργυρούπολη, Αθήνα
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    5.635
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ
    Router
    Speedport W 724V
    SNR / Attn
    25(dB) / 0(dB)
    Path Level
    Interleaved
    1ο ποστ, οπότε μερικά recommendations, από τα πιο γνωστά στα πιο άγνωστα:

    Periphery - Juggernaut Alpha & Omega. Το Scenes from a Memory του 21ου αιώνα. Είδα ότι αναφέρθηκαν και πιο πριν, οπότε για όσους δεν έχετε ακούσει Periphery, ξεκινήστε από εδώ.
    Haken - Vector. Τί θα έπρεπε να γράφουν οι Dream Theater αν δεν είχαν μείνει κολλημένοι στα '90s.
    Leprous - The Congregation. Περισσότερο progressive rock, με λίγο prog metal. Einar Solberg = σύγχρονος Freddie Mercury.
    Richard Henshall - The Cocoon. Επίσης περισσότερο progressive rock με fusion jazz επιρροές. Solo project του κιθαρίστα των Haken. Ακούστε τουλάχιστον το Cocoon και το Twisted Shadows.
    Shokran - Exodus. Progressive metalcore με Αιγυπτιακά/Αραβικά themes.
    Dmitry Demyanenko - Universe. Solo project του κιθαρίστα των Shokran. Instrumental progressive metalcore/djent χωρίς τα Αιγυπτιακά στοιχεία.
    Unprocessed - Artificial Void. Progressive metalcore/djent με μικρές flamenco πινελιές.
    Eigengrau - Radiant. Instrumental progressive post-metal/post-rock. Αν είστε αλλεργικοί σε polyrhythms και polymeters, μείνετε μακριά.
    Symetry - Per Aspera Ad Astra. djent + jazz = djazz.
    Thrailkill (πρώην Mammoth) - Deviations. Επίσης djazz.
    Joel Lindfors - Shift. Επίσης djazz.
    Syndrone - Chaos Mechanics. Τυπικό instrumental djent, βλ. Meshuggah.
    Seth Angerer - A.L.M.A. Experimental symphonic death/djent.
    1. i5-750 @ 3.33 GHz Gigabyte GA-P55M-UD2 16GB DDR3 1666MHz MSI Radeon HD 7870 Gigabyte Radeon HD 5750 NZXT Hush Dell U2412m Sony Bravia KDL-40S2530
    2. Pentium G645 2.9GHz MSI B75MA-P45 8GB DDR3 1333MHz Gigabyte Nvidia GTX 950 Thermaltake ArmorJr. VC3000
    3. Xiaomi Redmi Note 4X crDroid Android 11 2022-02-20 GCam MGC_8.1.101_A9_GV1zfix_ENG by BSG

  2. #122
    Εγγραφή
    31-07-2010
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.457
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Nova
    Router
    TP-LINK Archer VR400
    SNR / Attn
    8.3(dB) / 6.2(dB)
    Σχετικά με τους Periphery. Τους ακούω απ'το 2011 (ψέμματα, απ'το 2013-14) αν θυμάμαι καλά και είμαι τρελός fan τους! Αλλά απ'όλα τα albums που κυκλοφόρησαν, το Juggernaut Alpha & Omega με ενθουσίασε σχετικά λίγο σε σχέση με τα υπόλοιπα και σίγουρα δεν το θεωρώ το Scenes from a Memory του 21ου αιώνα...

    Το Periphery II: This time is personal είναι το πιο μεστό τους πιστεύω και φυσικά το αποκορύφωμα είναι και το σόλο του Petrucci (ως θείος εξ αγχιστείας του Misha) στο κλείσιμο του Erised.

    Τώρα μου τους θύμισες κι είχα κάμποσο καιρό να ακούσω.

    Στο ίδιο ύφος, έχω να προτείνω σε όσους ακούν το σχετικό είδος, μία λιγότερο γνωστή μπάντα, τους Novallo.
    Δυστυχώς διαλύθηκαν αν και ήταν πολλά υποσχόμενο γκρουπ.
    Dealing with pricks, is my speciality.

    Linux all the way.
    Open source all the way.
    Fighting against telemetry, data harvesting, tracking, ads all the way.

    For some people, ignorance is bliss.

  3. #123
    Εγγραφή
    05-09-2005
    Περιοχή
    Belfast, Northern Ireland
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.168
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/72
    ISP
    Sky
    Είσαι θεούλης που έδωσες αυτή τη λίστα. Ξεκίνησα με το eigengrau, δισκάρα!

  4. #124
    Εγγραφή
    12-07-2005
    Περιοχή
    Αργυρούπολη, Αθήνα
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    5.635
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ
    Router
    Speedport W 724V
    SNR / Attn
    25(dB) / 0(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Gentoo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σχετικά με τους Periphery. Τους ακούω απ'το 2011 (ψέμματα, απ'το 2013-14) αν θυμάμαι καλά και είμαι τρελός fan τους! Αλλά απ'όλα τα albums που κυκλοφόρησαν, το Juggernaut Alpha & Omega με ενθουσίασε σχετικά λίγο σε σχέση με τα υπόλοιπα και σίγουρα δεν το θεωρώ το Scenes from a Memory του 21ου αιώνα...

    Το Periphery II: This time is personal είναι το πιο μεστό τους πιστεύω και φυσικά το αποκορύφωμα είναι και το σόλο του Petrucci (ως θείος εξ αγχιστείας του Misha) στο κλείσιμο του Erised.

    Τώρα μου τους θύμισες κι είχα κάμποσο καιρό να ακούσω.

    Στο ίδιο ύφος, έχω να προτείνω σε όσους ακούν το σχετικό είδος, μία λιγότερο γνωστή μπάντα, τους Novallo.
    Δυστυχώς διαλύθηκαν αν και ήταν πολλά υποσχόμενο γκρουπ.
    PI και PII είχαν αρκετές καλές ιδέες αλλά τα κομμάτια δεν ήταν δουλεμένα σαν μπάντα (το λέει συνέχεια ο Misha) και έκανε μπαμ, με αποτέλεσμα να είναι πολύ δυσπρόσιτοι.
    Από το Juggernaut και μετά, θεωρώ ότι χτύπησαν πραγματικό synergy και πέτυχαν την καλύτερη ισορροπία μεταξύ avantgarde djent και "pop-ish" metalcore.

    Όσο για τη σύγκριση με το Scenes from a Memory, θεωρώ ότι στιχουργικά, λυρικά, μουσικά και σαν concept ιδέες είναι στην ίδια κλάση. Με τί θα σύγκρινες το Metropolis pt2 από αυτόν τον αιώνα?

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Veldrin Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είσαι θεούλης που έδωσες αυτή τη λίστα. Ξεκίνησα με το eigengrau, δισκάρα!

    Ό,τι έβγαλαν είναι φοβερό. Δυστυχώς διαλύθηκε η μπάντα το 2019.
    1. i5-750 @ 3.33 GHz Gigabyte GA-P55M-UD2 16GB DDR3 1666MHz MSI Radeon HD 7870 Gigabyte Radeon HD 5750 NZXT Hush Dell U2412m Sony Bravia KDL-40S2530
    2. Pentium G645 2.9GHz MSI B75MA-P45 8GB DDR3 1333MHz Gigabyte Nvidia GTX 950 Thermaltake ArmorJr. VC3000
    3. Xiaomi Redmi Note 4X crDroid Android 11 2022-02-20 GCam MGC_8.1.101_A9_GV1zfix_ENG by BSG

  5. #125
    Εγγραφή
    31-07-2010
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.457
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Nova
    Router
    TP-LINK Archer VR400
    SNR / Attn
    8.3(dB) / 6.2(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Erebos Εμφάνιση μηνυμάτων
    PI και PII είχαν αρκετές καλές ιδέες αλλά τα κομμάτια δεν ήταν δουλεμένα σαν μπάντα (το λέει συνέχεια ο Misha) και έκανε μπαμ, με αποτέλεσμα να είναι πολύ δυσπρόσιτοι.
    Ναι, ισχύει αυτό που λες. Σου βγάζει ένα τέτοιο feeling, αλλά έχουν καλές συνθέσεις.

    Προσωπικά, απ'τις μετέπειτα δουλειές τους μ'αρέσει περισσότερο το III.

    Αλλά σαν concept δίσκοι, δεν με έπεισαν το alpha + omega. Φυσικά και τους ακούω όμως.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Erebos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Από το Juggernaut και μετά, θεωρώ ότι χτύπησαν πραγματικό synergy και πέτυχαν την καλύτερη ισορροπία μεταξύ avantgarde djent και "pop-ish" metalcore.
    Περισσότερο pop-ish έγιναν μετά απ'αυτο, αλλά εμένα μ'αρέσουν κι έτσι.


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Erebos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όσο για τη σύγκριση με το Scenes from a Memory, θεωρώ ότι στιχουργικά, λυρικά, μουσικά και σαν concept ιδέες είναι στην ίδια κλάση. Με τί θα το σύγκρινες από αυτόν τον αιώνα?
    Δεν σκέφτηκα ποτέ τη σύγκριση να σου πω την αλήθεια. Αλλά δεν μπορώ να βάλω κάτι δίπλα στο scenes from a memory απ'αυτό τον αιώνα.
    Είμαι πολύ δεμένος με το συγκεκριμένο για να βρω ισάξιο αντικαταστάτη (μόνο το operation:mindcrime μπορώ να βάλω δίπλα και ίσως και το abigail) αν κάνουμε σύγκριση άνευ χρονικής περιόδου.

    To μόνο concept album αυτού του αιώνα που μπορώ να σκεφτώ που να το απόλαυσα, είναι το House of Gold & Bones των Stone Sour καθώς και το unseen των The Haunted (που δεν είναι concept βέβαια).
    Dealing with pricks, is my speciality.

    Linux all the way.
    Open source all the way.
    Fighting against telemetry, data harvesting, tracking, ads all the way.

    For some people, ignorance is bliss.

  6. #126
    Εγγραφή
    06-02-2003
    Περιοχή
    Airstrip One
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    9.217
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Άρθρα
    5
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    16000/1900
    ISP
    Ο2
    Ή με πήραν τα χρόνια, ή απλά μπήκα στο λάθος μπαρ :Ρ .. πρόσφατα αγαπημένα

    Megaton Sword - Blood Hails Steel - Hails Fire
    Power? Speed? Metal σίγουρα

    Demiser -Through the gate eternal
    Black thrash

    None - Damp chill of life Ατμοσφαιρικό μπλακ μεταλ

    Konvent - Puritan Maschocism Doom (all girl band btw!!!)
    Να ακούτε ύμνους, και το SNR radio!
    Ντοκιμαντέρ και άλλα που βοηθάνε την σκέψη ;)

  7. #127
    Εγγραφή
    12-07-2005
    Περιοχή
    Αργυρούπολη, Αθήνα
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    5.635
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ
    Router
    Speedport W 724V
    SNR / Attn
    25(dB) / 0(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Gentoo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι, ισχύει αυτό που λες. Σου βγάζει ένα τέτοιο feeling, αλλά έχουν καλές συνθέσεις.

    Προσωπικά, απ'τις μετέπειτα δουλειές τους μ'αρέσει περισσότερο το III.

    Αλλά σαν concept δίσκοι, δεν με έπεισαν το alpha + omega. Φυσικά και τους ακούω όμως.
    Και το PIII ήταν πάρα πολύ καλό, όπως και το Hail Stan (ειδικά το Reptile, τί έπος!).
    Αλλά βάζω το Juggernaut πιο πάνω γιατί είχε και καλύτερη παραγωγή και αναγνωρίζω την επιπλέον δυσκολία ενός concept album.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Gentoo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν σκέφτηκα ποτέ τη σύγκριση να σου πω την αλήθεια. Αλλά δεν μπορώ να βάλω κάτι δίπλα στο scenes from a memory απ'αυτό τον αιώνα.
    Είμαι πολύ δεμένος με το συγκεκριμένο για να βρω ισάξιο αντικαταστάτη (μόνο το operation:mindcrime μπορώ να βάλω δίπλα και ίσως και το abigail) αν κάνουμε σύγκριση άνευ χρονικής περιόδου.

    To μόνο concept album αυτού του αιώνα που μπορώ να σκεφτώ που να το απόλαυσα, είναι το House of Gold & Bones των Stone Sour καθώς και το unseen των The Haunted (που δεν είναι concept βέβαια).
    Θα τσεκάρω τα τελευταία που είπες, δεν ξέρω τίποτα από αυτά. Μέχρι να ανακαλύψω τους Periphery το 2014 με το Clear EP, από τα τέλη 90s είχα χάσει κάθε επαφή και ελπίδα για το metal. Μου άνοιξαν τα μάτια για το πού μπορεί να πάει το metal.
    1. i5-750 @ 3.33 GHz Gigabyte GA-P55M-UD2 16GB DDR3 1666MHz MSI Radeon HD 7870 Gigabyte Radeon HD 5750 NZXT Hush Dell U2412m Sony Bravia KDL-40S2530
    2. Pentium G645 2.9GHz MSI B75MA-P45 8GB DDR3 1333MHz Gigabyte Nvidia GTX 950 Thermaltake ArmorJr. VC3000
    3. Xiaomi Redmi Note 4X crDroid Android 11 2022-02-20 GCam MGC_8.1.101_A9_GV1zfix_ENG by BSG

  8. #128
    Εγγραφή
    31-07-2010
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.457
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Nova
    Router
    TP-LINK Archer VR400
    SNR / Attn
    8.3(dB) / 6.2(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Erebos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και το PIII ήταν πάρα πολύ καλό, όπως και το Hail Stan (ειδικά το Reptile, τί έπος!).
    Αλλά βάζω το Juggernaut πιο πάνω γιατί είχε και καλύτερη παραγωγή και αναγνωρίζω την επιπλέον δυσκολία ενός concept album.
    Ναι και το Hail Stan φοβερό! Ξεχωρίζω το Garden In the Bones και το Crush προσωπικά.

    Ναι, στο juggernaut έπεσε δουλίτσα, δεν το συζητώ. Αλλά για κάποιο λόγο δεν με παροτρύνει να το βάλω να τ'ακούσω.
    Βέβαια έχει κομματάρες μέσα. 1+1 τα περισσότερα.


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Erebos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα τσεκάρω τα τελευταία που είπες, δεν ξέρω τίποτα από αυτά. Μέχρι να ανακαλύψω τους Periphery το 2014 με το Clear EP, από τα τέλη 90s είχα χάσει κάθε επαφή και ελπίδα για το metal. Μου άνοιξαν τα μάτια για το πού μπορεί να πάει το metal.
    Καλά δεν το έσωσαν το μέταλ μόνο οι Periphery. Έχει πολλές αξιόλογες μπάντες, σε πολλά metal genres.

    Στο Thrash πχ, έσκασαν μπαντάρες όπως Evile, Angelus Apatrida, Havok, Lazarus A.D., Power Trip, Revocation (όχι τόσο thrash, αλλά θα σου φύγει το σαγόνι αν ακούσεις τι παίζουν).
    Dealing with pricks, is my speciality.

    Linux all the way.
    Open source all the way.
    Fighting against telemetry, data harvesting, tracking, ads all the way.

    For some people, ignorance is bliss.

  9. #129
    Εγγραφή
    05-09-2005
    Περιοχή
    Belfast, Northern Ireland
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.168
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/72
    ISP
    Sky
    Το τελευταίο Gojira επίσης είναι εξαιρετικό.

    Όσο για το Scenes from a Memory, μαζί με 7th son, Crack the Skye, Blackwater Park, και Dark Side of the Moon είναι τα all-time fav album μου.

    Και εκείνο το θρυλικό διπλό live των DT στο Ρόδον, ίσως η καλύτερη συναυλιακή εμπειρία μου.


    Τι λιώνω σήμερα; Devin Townsend, αυτός ο απίστευτος θεούλης.

  10. #130
    Εγγραφή
    03-08-2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    2.426
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/100
    ISP
    Inalan
    Router
    FRITZ!Box Fon WLAN 7360
    Αν δεν έχετε δει BABYMETAL σίγουρα κάτι χάνετε και πρέπει οπωσδήποτε να τις δείτε
    Και λέω δείτε και όχι ακούστε γιατί οι κοπελίτσες είναι πολύ ποιο απολαυστικές όταν τις βλέπεις παρά όταν τις ακούς

    Spoiler:



  11. #131
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.071
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Ποιος βγάζει τα μπρουταλ φωνητικά; Μόνο τις γκόμενες δείχνουν. K-pop σε μέταλ. Μου αρέσει που μερικοί κάνουν την χειρονομία με το devil's thorn.

  12. #132
    Εγγραφή
    27-09-2008
    Περιοχή
    Μύκονος
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    1.575
    Downloads
    1
    Uploads
    6
    Ταχύτητα
    109999/10996
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΥΚΟΝΟΣ
    Router
    Speedport Plus
    Εμένα μου αρέσει που την ώρα που η μπάντα χώνει γκάζια εκείνες κάνουν καρδούλες.
    Γεράσαμε μου φαίνεται και δεν τα πιάνουμε.

  13. #133
    Εγγραφή
    05-09-2005
    Περιοχή
    Belfast, Northern Ireland
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.168
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/72
    ISP
    Sky
    Καλά που βρισκόσαστε τα τελευταία 6-7 χρόνια βρε συναγωνιστές.

    Πρώτη φορά είδα babymetal στο download το 2016 και είχε φοβερό χαβαλέ. Είναι φοβερές οι πιτσιρίκες (δεν είναι πιτσιρίκες πιά). Από τα πιο feelgood συγκροτήματα σε live καταστάσεις, εκεί πάνω με steel panther.

  14. #134
    Εγγραφή
    06-02-2003
    Περιοχή
    Airstrip One
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    9.217
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Άρθρα
    5
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    16000/1900
    ISP
    Ο2
    Χαβαλέ έχουν σίγουρα, να κάτσω να τις ακούσω όμως; Έχω καλύτερα πράματα....
    Να ακούτε ύμνους, και το SNR radio!
    Ντοκιμαντέρ και άλλα που βοηθάνε την σκέψη ;)

  15. #135
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.071
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό

    Εγώ δεν τους ήξερα καθόλου αν και αρκετά παλιό. Έχω κολλήσει άγρια. Εξαιρετική εισαγωγή.

Σελ. 9 από 15 ΠρώτηΠρώτη ... 4789101114 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας