Σελ. 1 από 15 123611 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 222
  1. #1
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.023
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Προσωπικά νιώθω από τους τελευταίους των Μοϊκανών στον χώρο της σκηνής.

    Αν και δεν ακούω φανατικά πια, καθώς με τα χρόνια έχω μαλακώσει και έχει γίνει πιο δύσκολος, σίγουρα θα εκτιμήσω κάτι καλό και έχω αρχίσει και το ξαναψάχνω περισσότερο.

    Προς το παρών δοκιμάζω το Spotify Latest release playlist μου ίσως βγάλει ένα ενδιαφέρον κομμάτι.

    Γενικά το νήμα είναι περί μέταλ ανεξαρτήτως είδους αλλά θα προτιμούσα να εστιάσουμε σε νέες κυκλοφορίες, νέες ανακαλύψεις ή σχετικά άγνωστα διαμάντια από το παρελθόν. Όχι ότι παλαιότερα δεν ήταν οι καλύτερες εποχές, αλλά πιστεύω λίγο πολύ όλοι μας εδώ γνωρίζουμε και έχουμε λιώσει. Δεν το έβαλα (νέες κυκλοφορίες/ανακαλύψεις) στο τίτλος του νήματος, ίσως θα έπρεπε αλλά βλέποντας και κάνοντας.


    Προσωπικά ήμουν πάντα 80λάς με πολύ Manowor, Accept, helloween, Gamma Ray, UDO, Maiden, Iced Earth, αλλά μετά το 2000 κατέληξα σε Nightwish που ακόμα δεν ξεκολλάω και μερικά χρόνια πριν ανακάλυψα την Disco Metal με Battle Beast και Beast in Black.



    Ξεκινάω λοιπόν με τα πρόσφατα ακούσματα που μου έχουν κινήσει πολύ το ενδιαφέρον και ξεκινάω το μοίρασμα.

    - - - Updated - - -



    Αν και το είδος γενικά δεν με συγκινεί, και παλαιότερα άλπουμ τους μου ακούγονται σαν θόρυβος, το συγκριμένο με έχει κολλήσει στο τοίχο.

    Μεγάλη κομματάρα όμως.

    - - - Updated - - -

    Σημερινή ανακάλυψη και λίγο ο λόγος που έφτιαξα το νήμα.



    Έχω πάθει πλάκα με την μουσική των Orgen Ogan σε βαθμό που αυτοί και Nightwish είναι οι επόμενες συναυλίες μου.

    Έχω βάλει και ακούω τώρα και παλαιότερα τους κομμάτια και δεν έχω ακούσει κάποιο που να θέλω να περάσω.

    Αυτό ήταν το 2ο που άκουσα από αυτούς και ήμουν σε φάση, ώπ τι έγινε εδώ πέρα. Τέτοιο 2 στα 2 δεν έχει γίνει πολύ καιρό.

  2. #2
    Εγγραφή
    06-07-2005
    Περιοχή
    Νέα Υόρκη
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    11.597
    Downloads
    6
    Uploads
    2
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    300 Mbps down/10 Mbps up
    ISP
    Spectrum
    Πρόσφατα ανακάλυψα τους Ramage Inc, εξαιρετικοί. Υπάρχουν και στο spotify, ρίξε τους ένα άκουσμα.

  3. #3
    Εγγραφή
    03-08-2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    2.426
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/100
    ISP
    Inalan
    Router
    FRITZ!Box Fon WLAN 7360
    Κάτι διαφορετικό που δεν ταιριάζει βέβαια στο είδος metal που ακούς και μπορεί να το χαρακτηρίσεις θόρυβο : The Hu

    Πρόκειται για Μογγολικό! συγκρότημα που χρησιμοποιεί δικά τους παραδοσιακά όργανα και δικό τους ιδιαίτερο στιλ μουσικής

    Εδώ το Wolf Totem έφτασε στο νούμερο 1 των αμερικανικών Billboard Hard Rock Digital Song Sales (και 22ο στα Hot Rock Songs)



    Και εδώ σε μια διασκευή των Mettalica


  4. #4
    Εγγραφή
    15-01-2016
    Μηνύματα
    556
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    99.999/9.999
    ISP
    Forthnet
    Router
    ZXHN H168N
    SNR / Attn
    (dB) / 6.1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Πολύ ωραία ανακάλυψη. Μου άρεσε ο συγκεκριμένος τρόπος που τραγουδούν με τον λάρρυγγα από εποχής διαφήμισης του ΟΠΑΠ όποιος θυμάται.

  5. #5
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.023
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tsigarid Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πρόσφατα ανακάλυψα τους Ramage Inc, εξαιρετικοί. Υπάρχουν και στο spotify, ρίξε τους ένα άκουσμα.
    Έχεις κάποιο δίσκο υπόψη ως καλή εισαγωγή;

    Έβαλα για άκουσμα τον τελευταίο τους under the skin
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος chat1978 : 25-12-20 στις 13:42.

  6. #6
    Εγγραφή
    06-07-2005
    Περιοχή
    Νέα Υόρκη
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    11.597
    Downloads
    6
    Uploads
    2
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    300 Mbps down/10 Mbps up
    ISP
    Spectrum
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chat1978 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχεις κάποιο δίσκο υπόψη ως καλή εισαγωγή;

    Έβαλα για άκουσμα τον τελευταίο τους under the skin
    Δεν έχουν βγάλει και πολλούς! Γενικά αν δεν ξέρεις από που να ξεκινήσεις, εφόσον ανέφερες ότι χρησιμοποιείς spotify, παίξε τα πιο δημοφιλή τους που εμφανίζονται στην αρχή της σελίδας τους.

  7. #7
    Εγγραφή
    31-07-2010
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.427
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Nova
    Router
    TP-LINK Archer VR400
    SNR / Attn
    8.3(dB) / 6.2(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chat1978 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Προσωπικά ήμουν πάντα 80λάς με πολύ Manowor, Accept, helloween, Gamma Ray, UDO, Maiden, Iced Earth, αλλά μετά το 2000 κατέληξα σε Nightwish που ακόμα δεν ξεκολλάω και μερικά χρόνια πριν ανακάλυψα την Disco Metal με Battle Beast και Beast in Black.[/COLOR]

    Δεν ξέρω αν το γνωρίζεις, αλλά στους Beast in Black τραγουδάει ο Γιάννης Παπαδόπουλος, Έλληνας-Θεσσαλονικιός, ίσως απ'τις καλύτερες φωνές της χώρας μας.

    Τσέκαρε οπωσδήποτε τους Wardrum. Τραγουδάει στους 3 απ'τους 4 δίσκους (Desolation, Messenger, Awakening), είναι καταπληκτικός.


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stelios4711 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κάτι διαφορετικό που δεν ταιριάζει βέβαια στο είδος metal που ακούς και μπορεί να το χαρακτηρίσεις θόρυβο : The Hu

    Πρόκειται για Μογγολικό! συγκρότημα που χρησιμοποιεί δικά τους παραδοσιακά όργανα και δικό τους ιδιαίτερο στιλ μουσικής
    Αυτοί έγραψαν και ένα κομμάτι για το Jedi: Fallen order. Πολύ καλοί (για το είδος τους).

    Εγώ θυμάμαι από παλιά τους Huun-Huur-Tu που έπαιζαν παρόμοια μουσική. Δεν ξέρω βέβαια αν έχουν κάποιο connection μεταξύ τους.

    - - - Updated - - -

    Νέες ενδιαφέρουσες κυκλοφορίες:

    Intelligent music project

    Rock-progressive supergroup. Στα φωνητικά είναι ο Ronnie Romero, είναι και ο τωρινός τραγουδιστής των Rainbow. Συμπαθητικό album, ξεχωρίζουν 2-3 καλά tracks.



    OCEANDVST

    Έλληνες, πολύ καλοί! Είναι στυλ Paramore. Soft φάση, αλλά πολύ καλή προσπάθεια για τα δεδομένα της χώρας μας.



    Διαμάντια απ'τα παλιά:

    Sun Caged

    Progressive μπάντα, του Marcel Coenen (να τσεκάρετε οπωσδήποτε την προσωπική του δουλειά, Guitartalk, όσοι είστε του κιθαριστικού-βιρτουοζικού στυλ, όπως κι ο γράφων)

    Dealing with pricks, is my speciality.

    Linux all the way.
    Open source all the way.
    Fighting against telemetry, data harvesting, tracking, ads all the way.

    For some people, ignorance is bliss.

  8. #8
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.023
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tsigarid Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν έχουν βγάλει και πολλούς! Γενικά αν δεν ξέρεις από που να ξεκινήσεις, εφόσον ανέφερες ότι χρησιμοποιείς spotify, παίξε τα πιο δημοφιλή τους που εμφανίζονται στην αρχή της σελίδας τους.
    Και εγώ αυτό σκεφτόμουν αλλά δεν υπάρχουν πάντα από ότι έχω παρατηρήσει. Νομίζω στην περίπτωση αυτή δεν τα είδα.

    Αλλά θεωρώ σημαντικό του να αναφέρεται ενδεικτικά το καλύτερο άλμπουμ. Δείχνει αν θες και την εξέλιξη τους χρονικά. Εγώ πχ πρόσφατα ανακάλυψα και τους Iron Mask. Ο τελευταίος δίσκος (Master of Masters) έχει μερικά τεράστια κομμάτια και ένα φανταστικό που το έχουν και στο Single. Η υπόλοιπη δισκογραφία τους είναι το στίλ της power που δεν ακούω. Αλλά νιώθω ότι μετά χρόνια (μετά από λίγα ακούσματα) έχουν μειώσει το χαρακτηριστικό που με ενοχλεί.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Gentoo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν ξέρω αν το γνωρίζεις, αλλά στους Beast in Black τραγουδάει ο Γιάννης Παπαδόπουλος, Έλληνας-Θεσσαλονικιός, ίσως απ'τις καλύτερες φωνές της χώρας μας.

    Τσέκαρε οπωσδήποτε τους Wardrum. Τραγουδάει στους 3 απ'τους 4 δίσκους (Desolation, Messenger, Awakening), είναι καταπληκτικός.
    Ναι. Δεν τον ήξερα. Ουσιαστικά και το συγκρότημα το έμαθα στην συναυλία προπερσι στο Amsterdam που ήταν support των Nightwish. Και έλεγε ευχαριστώ στην μαμά και στον μπαμπά που είχαν έρθει να τον δουν

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Gentoo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έλληνες, πολύ καλοί! Είναι στυλ Paramore. Soft φάση, αλλά πολύ καλή προσπάθεια για τα δεδομένα της χώρας μας.


    Πάντως τα γυναικεία φωνητικά είναι πολύ ρίσκο γιατί όλοι έχουν να συγκριθούν με Nightwish και γενικά φαίνονται ως ας αντιγράψουμε και εμείς. Τουλάχιστον για μένα, γιατί με λιγότερο σοπράνο έχω την αίσθηση ότι είμαστε στα χωράφια της ποπ και δεν μου αρέσει. Στο συγκεκριμένο βίντεο πάντως, η τύπισσα έχω την αίσθηση ότι είναι εντελώς εκτός ρυθμού μουσικής. Δεν ξέρω αν φταίει η παραγωγή ή η ίδια και δεν την έχω δει live.

    Γενικά πάντως η μουσική τους μου φάνηκε σαν την μουσική από συγκρότημα που δείχνουν σε ταινίες που προσπαθεί να παίξει κάπου, να κάνει ντόρο με ένα κομμάτι και τα λέμε. Δεν ξέρω τι κάνουν και δεν το γράφω για να κρίνω, αλλά γράφω για το τραγούδι με βάση το πως μου φάνηκε και τι μου θύμησε συνδυαστικά με το βίντεο. Έχω γίνει και εγώ μεταλοπατέρας

  9. #9
    Εγγραφή
    31-07-2010
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.427
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Nova
    Router
    TP-LINK Archer VR400
    SNR / Attn
    8.3(dB) / 6.2(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chat1978 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι. Δεν τον ήξερα. Ουσιαστικά και το συγκρότημα το έμαθα στην συναυλία προπερσι στο Amsterdam που ήταν support των Nightwish. Και έλεγε ευχαριστώ στην μαμά και στον μπαμπά που είχαν έρθει να τον δουν
    Εγώ τον έχω δει live με τους Wardrum. Καταπληκτικός στα live, όπως ακριβώς και στα album.

    Τυγχάνει να τον γνωρίζω καμιά 7ετία γιατί είχα φίλο έναν πρωην της αδερφής του.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chat1978 Εμφάνιση μηνυμάτων

    Πάντως τα γυναικεία φωνητικά είναι πολύ ρίσκο γιατί όλοι έχουν να συγκριθούν με Nightwish και γενικά φαίνονται ως ας αντιγράψουμε και εμείς. Τουλάχιστον για μένα, γιατί με λιγότερο σοπράνο έχω την αίσθηση ότι είμαστε στα χωράφια της ποπ και δεν μου αρέσει. Στο συγκεκριμένο βίντεο πάντως, η τύπισσα έχω την αίσθηση ότι είναι εντελώς εκτός ρυθμού μουσικής. Δεν ξέρω αν φταίει η παραγωγή ή η ίδια και δεν την έχω δει live.

    Γενικά πάντως η μουσική τους μου φάνηκε σαν την μουσική από συγκρότημα που δείχνουν σε ταινίες που προσπαθεί να παίξει κάπου, να κάνει ντόρο με ένα κομμάτι και τα λέμε. Δεν ξέρω τι κάνουν και δεν το γράφω για να κρίνω, αλλά γράφω για το τραγούδι με βάση το πως μου φάνηκε και τι μου θύμησε συνδυαστικά με το βίντεο. Έχω γίνει και εγώ μεταλοπατέρας
    Η κοπέλα είναι πολύ δυνατή στα φωνητικά. Το βίντεο έχει θέματα στο συγχρονισμό νομίζω.

    Μήπως εννοείς, χατζημεταλάς;
    Dealing with pricks, is my speciality.

    Linux all the way.
    Open source all the way.
    Fighting against telemetry, data harvesting, tracking, ads all the way.

    For some people, ignorance is bliss.

  10. #10
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.023
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Gentoo Εμφάνιση μηνυμάτων

    Μήπως εννοείς, χατζημεταλάς;
    Ναι το πιθανότερο γιατί έχω πιο ανοιχτά γούστα.

  11. #11
    Εγγραφή
    31-07-2010
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.427
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Nova
    Router
    TP-LINK Archer VR400
    SNR / Attn
    8.3(dB) / 6.2(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chat1978 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι το πιθανότερο γιατί έχω πιο ανοιχτά γούστα.
    O όρος που λέω όμως, αναφέρεται στο ακριβώς αντίθετο. Σε άτομο με πολύ περιορισμένα/συγκεκριμένα ακούσματα, κατά προτίμηση ότι βγήκε μέχρι το 1989 και είναι καθαρόαιμο metal, χωρίς προσμίξεις
    Dealing with pricks, is my speciality.

    Linux all the way.
    Open source all the way.
    Fighting against telemetry, data harvesting, tracking, ads all the way.

    For some people, ignorance is bliss.

  12. #12
    Εγγραφή
    27-09-2008
    Περιοχή
    Μύκονος
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    1.571
    Downloads
    1
    Uploads
    6
    Ταχύτητα
    109999/10996
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΥΚΟΝΟΣ
    Router
    Speedport Plus
    80λας επίσης και ακούω 25 χρόνια.Προσωπικά έχω σταματήσει να ενημερώνομαι για το τι βγαίνει σήμερα εδώ και χρόνια και σκαλίζω πίσω για πράγματα που έχω χάσει(και πέρα απο το metal).Με τα ''σημερινά'' στο metal εδώ και χρόνια όσες προσπάθειες έχω κάνει καταλήγω στο οτι κάπου το έχω ξανακούσει.Με ακούσματα απο late 70s μέχρι 00s νομίζω πως δεν είμαι κολλημένος,απλά πιστεύω πως τα δικά μου πέρασαν.
    Για να είμαι on topic να ένα αξιόλογο album απο τους δικούς μας Black Fate.

  13. #13
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.023
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Δεν υπάρχει παρθενογένεση

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Gentoo Εμφάνιση μηνυμάτων
    O όρος που λέω όμως, αναφέρεται στο ακριβώς αντίθετο. Σε άτομο με πολύ περιορισμένα/συγκεκριμένα ακούσματα, κατά προτίμηση ότι βγήκε μέχρι το 1989 και είναι καθαρόαιμο metal, χωρίς προσμίξεις
    Δεν το ήξερα αυτό. Έχω μείνει ανενημερωτος

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Gentoo Εμφάνιση μηνυμάτων

    Μήπως εννοείς, χατζημεταλάς;
    Δεν είμαι τότε



  14. #14
    Εγγραφή
    27-09-2008
    Περιοχή
    Μύκονος
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    1.571
    Downloads
    1
    Uploads
    6
    Ταχύτητα
    109999/10996
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΥΚΟΝΟΣ
    Router
    Speedport Plus
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chat1978 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν υπάρχει παρθενογένεση
    Σκοπός της μπάντας είναι να έχει και μια μοναδικότητα.
    Το τραβάω απο τα μαλλιά αλλά άλλο να παίζεις thrash και να έχεις επιρροές απο Diamond Head(Metallica) και άλλο να παίζεις thrash και να έχεις επιρροές απο Metallica.Κάτι βγάζεις αλλά μικραίνει η ψαλίδα.
    Σίγουρα βγαίνουν αξιόλογα πράγματα και σήμερα αλλά καμιά φορά ακούμε την ανακύκλωση απο την ανακύκλωση.Αυτό όμως γίνεται αντιληπτό μόνο αν έχεις ακούσει κάποια πράγματα πιο πίσω.
    Ναι,για κάποιον που δεν έχει ακούσει κάποια πράγματα πιο πίσω μπορεί να ακούει κάτι νεο και έτσι προχωράει και εξελίσσεται το θέμα.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος G.F.D : 25-12-20 στις 23:05.

  15. #15
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.023
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από G.F.D Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σκοπός της μπάντας είναι να έχει και μια μοναδικότητα.
    Το τραβάω απο τα μαλλιά αλλά άλλο να παίζεις thrash και να έχεις επιρροές απο Diamond Head(Metallica) και άλλο να παίζεις thrash και να έχεις επιρροές απο Metallica.Κάτι βγάζεις αλλά μικραίνει η ψαλίδα.
    Σίγουρα βγαίνουν αξιόλογα πράγματα και σήμερα αλλά καμιά φορά ακούμε την ανακύκλωση απο την ανακύκλωση.Αυτό όμως γίνεται αντιληπτό μόνο αν έχεις ακούσει κάποια πράγματα πιο πίσω.
    Ναι,για κάποιον που δεν έχει ακούσει κάποια πράγματα πιο πίσω μπορεί να ακούει κάτι νεο και έτσι προχωράει και εξελίσσεται το θέμα.
    Χαλαροοοοοοοτατα. Τα έχω γράψει και εγώ στο νήμα για τις ταινίες όσον αφορά το πώς δεν αφήνεται τίποτα καινούργιο.

    Απλά το έγραψα με την λογική ότι επιρροές θα υπάρξουν πάντα. Αν ψάχνεις να τους ακούσεις απλά θα τις ακούσεις. Όχι όμως ότι εκτιμώ την κονσέρβα.

Σελ. 1 από 15 123611 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας