Σελ. 15 από 15 ΠρώτηΠρώτη ... 510131415
Εμφάνιση 211-222 από 222
  1. #211
    Εγγραφή
    05-09-2005
    Περιοχή
    Belfast, Northern Ireland
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.164
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/72
    ISP
    Sky
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Gentoo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ποιός είναι ο Ravaya? Πρώτη φορά τον ακούω
    Ο κιθαρίστας των Need.


  2. #212
    Εγγραφή
    31-07-2010
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.452
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Nova
    Router
    TP-LINK Archer VR400
    SNR / Attn
    8.3(dB) / 6.2(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Veldrin Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ο κιθαρίστας των Need.

    Thanks. Τους need τους έχω ακουστά σαν όνομα αλλά δεν έχω εντρυφήσει.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από DOU Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οι κιθαριστες του φορουμ,ποια γνωμη εχουν για καποια ονοματα ελληνων παικτων,το παιξιμο τους,την τεχνικη τους,τον ηχο τους,την εξελιξη τους,την αναγνωρισιμότητα τους,Gus G,Gus Drax,George Emmanuel(Ex-Rotting Christ),George Bokos(ex rotting christ επισης),Θυμιος Κρικος,Βαγγελης Καρζης,υπαρχουν και αλλοι βεβαιως,3-4 γνωστα ονοματα μου ηρθαν,ειμαστε υποτιμημενοι η υπερτιμημενοι ως παικτες στο μουσικο στερεωμα?
    Για να απαντήσω και σε αυτά που ρωτάς.

    Καταρχήν είναι λίγο αδόκιμο να συγκρίνουμε κιθαρίστες μεταξύ τους. Για τον απλούστατο λόγο πως δεν παίζουν όλοι την ίδια μουσική και γιατί τα κριτήρια είναι υποκειμενικά σε μεγάλο βαθμό.

    Πάνω σε αυτό, συμφωνώ με την πρόσφατη τοποθέτηση του Ζήρα: https://www.youtube.com/watch?v=3Twh3g39IJA (01.48 - 11.50)

    Από 'κει και πέρα, σε ένα γενικότερο σύνολο, θεωρώ πως το επίπεδο των κιθαριστών μας σαν χώρα είναι πάρα πολύ υψηλό την τελευταία 20ετία.

    Τον Κώστα Καραμητρούδη (GUS G) τον έχω δει live 1-2 φορές. Μπορώ να πω πως δεν εντυπωσιάστηκα ιδιαίτερα απ'την τεχνική του.
    Βέβαια για να είμαι δίκαιος, τον είδα το 2008 οπότε από τότε μπορεί να έχει βελτιώσει κατά πολύ την τεχνική του, ωστόσο δεν μου έβγαλε κάτι το συγκλονιστικό το fingering του.

    Για παράδειγμα, έχω δει τους παρακάτω κιθαρίστες live και μπορώ να πω πως το παίξιμό τους μου έκανε τρομερή εντύπωση. Μπορεί να είναι ελαφρώς biased το κριτήριο λόγω μεγέθους ονομάτων ορισμένων, αλλά πραγματικά χαιρόμουν να βλέπω το παίξιμό τους live (και μιλάμε ήμουν κάγκελο για να τους βλέπω όσο πιο καλά γίνεται, όταν ήμουν πιτσιρικάς):

    Alex Skolnick, Jeff Waters, Gary Holt, Jeff Loomis, Andy LaRocque, Dave Mustaine, Chris Broderick, Reb Beach.

    Ίσως μου διαφεύγουν κάποιοι, αλλά αυτοί μου έκαναν την μεγαλύτερη εντύπωση. Όπως επίσης και ο left handed κιθαρίστας των Candlemass που δεν βρήκα το όνομά του, μου διαφεύγει.

    Η περίπτωση του Gus G είναι ιδιαίτερη πιστεύω. Πέτυχε πολύ καλό timing, είχε καλό πλάνο στο να προωθήσει την καριέρα του, είχε την τεράστια τύχη-ευκαιρία να τον επιλέξει ο Ozzy, οπότε αυτό και μόνο του δίνει τρελό boost δημοφιλίας, ασχέτος ικανοτήτων.

    Φυσικά και είναι ταλαντούχος και με ωραίες συνθέσεις, αλλά παικτικά δεν θα μου έκανε ιδιαίτερο κλικ αν ήμουν από άλλη χώρα και τον τσέκαρα.

    Gus Drax τον είδα πρόσφατα με τους Suicidal Angels και μου έκανε ιδιαίτερα καλή εντύπωση η άνεση που είχε. Και καθαρό παίξιμο.

    Στο yt έχει κάνει και covers από απαιτητικούς κιθαρίστες, όπως ο Jason Becker. Κι αυτό σίγουρα υποδηλώνει πως έχει τεχνική σε ικανοποιητικό επίπεδο.

    Φυσικά και ο Gus G έχει κάνει covers του Malmsteen, οπότε καταλήγουμε σε αδιέξοδο αν πούμε να συγκρίνουμε με βάση τις δουλειές τους.

    Προσωπικά, ωραία εντύπωση σαν κιθαρίστας μου κάνει ο Κώστας Βρεττός (Costa Vretto) τον οποίο έχω δει live 2-3 φορές με Wardrum και σε άλλα generic σχήματα και μπορώ να πω πως μου άρεσε πολύ σαν παίκτης (παίζει μάλιστα χωρίς πέννα απαιτητικά πράγματα όπως arpeggios, string skipping, κλπ).

    Γενικώς θεωρώ πως είμαστε σε καλό επίπεδο ως χώρα. Υστερούμε πολύ στον νέο ήχο όμως, κι αυτό με ξενερώνει.

    Δεν έχω πετύχει έλληνα κιθαρίστα να ασχολείται σοβαρά με το Djent πχ, τύπου Tesseract, Periphery djent. Αλλά οκ, αυτό είναι προσωπική προτίμηση
    Dealing with pricks, is my speciality.

    Linux all the way.
    Open source all the way.
    Fighting against telemetry, data harvesting, tracking, ads all the way.

    For some people, ignorance is bliss.

  3. #213
    Εγγραφή
    28-08-2006
    Μηνύματα
    1.625
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    30720/2560
    ISP
    Vodafone
    Router
    Vodafone H300S
    Ξερω οτι σας αρεσουν και γυναικες κιθαριστριες...ελα τωρα. Η Οριανθη μας,η Helena Kotina,η Jen Majura,η Lzzy Hale,η Nita Strauss και αλλες.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Gentoo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για να απαντήσω και σε αυτά που ρωτάς.

    Καταρχήν είναι λίγο αδόκιμο να συγκρίνουμε κιθαρίστες μεταξύ τους. Για τον απλούστατο λόγο πως δεν παίζουν όλοι την ίδια μουσική και γιατί τα κριτήρια είναι υποκειμενικά σε μεγάλο βαθμό.

    Πάνω σε αυτό, συμφωνώ με την πρόσφατη τοποθέτηση του Ζήρα: https://www.youtube.com/watch?v=3Twh3g39IJA (01.48 - 11.50)

    Από 'κει και πέρα, σε ένα γενικότερο σύνολο, θεωρώ πως το επίπεδο των κιθαριστών μας σαν χώρα είναι πάρα πολύ υψηλό την τελευταία 20ετία.
    Προφανως δεν ειπα να γινουν συγκρισεις μεταξυ κιθαριστικων στυλ.Ο Ζηρας,αν καποιος δεν τον γνωριζει,με το παρουσιαστικο του και τον τροπο που μιλαει στα βιντεο,θα νομιζει οτι ειναι καποιος χαζουλης,ομως εχει γνωσεις του αντικειμενου που λεγεται κιθαρα και μου αρεσει που λεει στα ισια την αποψη του ακομη και για μεγαλα ονοματα χωρις να τον ενδιαφερει αν θα τον κραξουν.


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Gentoo Εμφάνιση μηνυμάτων

    Η περίπτωση του Gus G είναι ιδιαίτερη πιστεύω. Πέτυχε πολύ καλό timing, είχε καλό πλάνο στο να προωθήσει την καριέρα του, είχε την τεράστια τύχη-ευκαιρία να τον επιλέξει ο Ozzy, οπότε αυτό και μόνο του δίνει τρελό boost δημοφιλίας, ασχέτος ικανοτήτων.
    Eχει αναπτυξει παρα πολυ καλο δικτυο προωθησης εαυτου/καριερας απο μικρη ηλικια,brand name που ξερει πως να το διαχειριζεται πλεον,σιγουρα εχει επενδυσει σε αυτο,βοηθησε τα μεγιστα η παρουσια στον Ozzy και πρεπει να περασε δυσκολα οταν αρχισαν οι συγκρισεις με τα ιερα τερατα αλλα σταθηκε ενταξει συνολικα,δλδ οταν ξερεις πως θα διαφημιστει ο νεος δισκος της μπαντας στον χρονοπουλο και θα βγει στον χακο περβανιδη για συνεντευξη ως κατι στανταρ,η οτι επελεγη να κανει justice στο υλικο των maiden με τον Di'anno,το σολο υλικο του ειναι μετριο και αγευστο θα ελεγα με μερικες εκλαμψεις,οποτε εκει οταν προσπαθησε να βγει εκτος του firewind στυλ του,δεν του βγηκε ιδιαιτερα.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Gentoo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Gus Drax τον είδα πρόσφατα με τους Suicidal Angels και μου έκανε ιδιαίτερα καλή εντύπωση η άνεση που είχε. Και καθαρό παίξιμο.

    Στο yt έχει κάνει και covers από απαιτητικούς κιθαρίστες, όπως ο Jason Becker. Κι αυτό σίγουρα υποδηλώνει πως έχει τεχνική σε ικανοποιητικό επίπεδο.
    Kαι αυτος μου αρεσει,προσγειωμενος,ενεργος στο yt,παιζει live με την μπαντα που ειναι,ωραιος ηχος.


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Gentoo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γενικώς θεωρώ πως είμαστε σε καλό επίπεδο ως χώρα. Υστερούμε πολύ στον νέο ήχο όμως, κι αυτό με ξενερώνει.
    Χρειαζομαστε προωθηση,αυτο λειπει αρκετα,να σε μαθει ο κοσμος ποιος εισαι,τι παιζεις,που παιζεις,απο που ξεκινησες,που εχεις φτασει,δεν φτανει απο μονο του το yt,εχουμε γεμισει δασκαλους που θα σε μαθουν κιθαρα απο το skype η με βιντεακια απο το yt.

  4. #214
    Εγγραφή
    28-08-2006
    Μηνύματα
    1.625
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    30720/2560
    ISP
    Vodafone
    Router
    Vodafone H300S
    Ο Mike Portnoy επέστρεψε στους Dream Theater

    Για τους απανταχου,νοσταλγους του συγκροτηματος αυτου.

  5. #215
    Εγγραφή
    05-09-2005
    Περιοχή
    Belfast, Northern Ireland
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.164
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/72
    ISP
    Sky
    Τι νοσταλγούς, από χθες κάνω κωλοτούμπες. Ακόμα δε μπορώ να ηρεμήσω λέμεεεεε.

    Άσχετο, το Σάββατο έχω κλείσει να πάω Geoff Tate που παίζει με τη μπάντα του στο πανεπιστήμιο που δουλεύω. Setlist; Όλο το Operation Mindcrime. Weeeeeeeeee!!!

  6. #216
    Εγγραφή
    31-07-2010
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.452
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Nova
    Router
    TP-LINK Archer VR400
    SNR / Attn
    8.3(dB) / 6.2(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Veldrin Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τι νοσταλγούς, από χθες κάνω κωλοτούμπες. Ακόμα δε μπορώ να ηρεμήσω λέμεεεεε.

    Άσχετο, το Σάββατο έχω κλείσει να πάω Geoff Tate που παίζει με τη μπάντα του στο πανεπιστήμιο που δουλεύω. Setlist; Όλο το Operation Mindcrime. Weeeeeeeeee!!!
    Το είχε παίξει live και σε Αθήνα, Θεσσαλονίκη πριν λίγα χρόνια. Δεν πήγα, αλλά ψηνόμουν.

    Όσο για τον portnoy, καλοδεχούμενη η επιστροφή του. Έπεσε τρελό hype από τους πάντες.

    Παρ'όλ'αυτά, αν δεν δω ποιότητα στο επόμενο release τους με αυτόν στα τύμπανα, δεν θα τρέξω να χαρώ από τώρα.

    Γιατί και τα τελευταία που έβγαλε πριν φύγει, ψιλοαπογοήτευση ήταν για μένα. Ίδωμεν λοιπόν.
    Dealing with pricks, is my speciality.

    Linux all the way.
    Open source all the way.
    Fighting against telemetry, data harvesting, tracking, ads all the way.

    For some people, ignorance is bliss.

  7. #217
    Εγγραφή
    05-09-2005
    Περιοχή
    Belfast, Northern Ireland
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.164
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/72
    ISP
    Sky
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Gentoo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το είχε παίξει live και σε Αθήνα, Θεσσαλονίκη πριν λίγα χρόνια. Δεν πήγα, αλλά ψηνόμουν.

    Όσο για τον portnoy, καλοδεχούμενη η επιστροφή του. Έπεσε τρελό hype από τους πάντες.

    Παρ'όλ'αυτά, αν δεν δω ποιότητα στο επόμενο release τους με αυτόν στα τύμπανα, δεν θα τρέξω να χαρώ από τώρα.

    Γιατί και τα τελευταία που έβγαλε πριν φύγει, ψιλοαπογοήτευση ήταν για μένα. Ίδωμεν λοιπόν.
    Πιο πολύ έχω στο μυαλό μου όσον αφορά το τι να περιμένω το LTE3 παρά το Silver Clouds. Και το LTE3 ήταν υπέροχη δισκάρα.

  8. #218
    Εγγραφή
    31-07-2010
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.452
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Nova
    Router
    TP-LINK Archer VR400
    SNR / Attn
    8.3(dB) / 6.2(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Veldrin Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πιο πολύ έχω στο μυαλό μου όσον αφορά το τι να περιμένω το LTE3 παρά το Silver Clouds. Και το LTE3 ήταν υπέροχη δισκάρα.
    Ως LTE δεν χωρίστηκαν και πότε έτσι κι αλλιώς, αν δεν κάνω λάθος.
    Dealing with pricks, is my speciality.

    Linux all the way.
    Open source all the way.
    Fighting against telemetry, data harvesting, tracking, ads all the way.

    For some people, ignorance is bliss.

  9. #219
    Εγγραφή
    05-09-2005
    Περιοχή
    Belfast, Northern Ireland
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.164
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/72
    ISP
    Sky
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Gentoo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ως LTE δεν χωρίστηκαν και πότε έτσι κι αλλιώς, αν δεν κάνω λάθος.
    Δεν κάνεις λάθος, αλλά το προηγούμενο LTE ήταν το μακρινό 2008

  10. #220
    Εγγραφή
    31-07-2010
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.452
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Nova
    Router
    TP-LINK Archer VR400
    SNR / Attn
    8.3(dB) / 6.2(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Veldrin Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν κάνεις λάθος, αλλά το προηγούμενο LTE ήταν το μακρινό 2008
    Α οκ. Ειχα την εντύπωση ότι έβγαλαν νέο άλμπουμ πρόσφατα, αλλά μάλλον μπερδεύτηκα με τα προσωπικά του petrucci.
    Dealing with pricks, is my speciality.

    Linux all the way.
    Open source all the way.
    Fighting against telemetry, data harvesting, tracking, ads all the way.

    For some people, ignorance is bliss.

  11. #221
    Εγγραφή
    28-08-2006
    Μηνύματα
    1.625
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    30720/2560
    ISP
    Vodafone
    Router
    Vodafone H300S

  12. #222
    Εγγραφή
    28-08-2006
    Μηνύματα
    1.625
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    30720/2560
    ISP
    Vodafone
    Router
    Vodafone H300S
    Έχω ακούσει τον καινούριο δίσκο των Priest,μετά το πολύ καλό Firepower,η συνέχεια είναι εξίσου καλή με το Invicible Shield,αν και υπάρχουν υπόνοιες ότι ίσως ο Halford χρησιμοποιήσε AI στο στούντιο για boost στα φωνητικά,δεν το καταλαβαίνεις εύκολα αυτό.Στην αρχή τα singles δεν με είχαν κερδίσει να πω την αλήθεια,αλλά συνολικά ο δίσκος είναι καλός,για ένα συγκρότημα σαν τους JP.

    Ο Faulkner έχει "σώσει" κυριολεκτικά την μπάντα από το κενό του KK,ενώ ο andy sneap που έχει αναλάβει δύο ρόλους,του κιθαρίστα και του παραγωγού,κάνει αθόρυβη δουλειά,στο release το καλοκαίρι αναγκαστικά το σετλιστ μάλλον θα έχει και αρκετά από τα δύο τελευταία αυτά άλμπουμ.

Σελ. 15 από 15 ΠρώτηΠρώτη ... 510131415

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας