Εμφάνιση 1-6 από 6
  1. #1
    Εγγραφή
    26-12-2020
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    1
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    Ζω σε μια αγροτική περιοχή που το υψηλότερο επίπεδο internet που μπορώ να αποκτήσω είναι 1,5mbit / 256k upload. Ναι, εξακολουθεί να υπάρχει, είναι μια μικρή πόλη ISP που δεν έχει αναβαθμίσει το χάλκινο σύρμα και πιθανότατα δεν θα το κάνει ποτέ.

    Έχω ξαναπαίξει με το QOS, αλλά θα έκανε ακόμη τη διαφορά με αυτό το χαμηλό ανώτατο όριο εύρους ζώνης; Το μόνο πράγμα που θέλω να μετριάσω είναι οι τυχαίες αυξήσεις καθυστέρησης στο διαδικτυακό μου παιχνίδι. Ανεβάζω τυχαία ακόμη και όταν υπάρχει μόνο μία συσκευή, πιο αισθητή στο Fortnite. (μέσος όρος 80-90 ping μέχρι να φτάσει στα 500ms)

    Μήπως αυτό το κλωτσάει εδώ; Ανεβάζω τουλάχιστον 4-5 φορές το παιχνίδι. Η δοκιμή Bufferbloat στο DSLReports μου δίνει ένα D ή F.

    Αυτήν τη στιγμή τρέχω το AdvancedTomato με ξεχωριστό Wireless-AP Απενεργοποιώ φυσικά όποτε χρειάζομαι το εύρος ζώνης, αλλά το QOS θα κάνει ακόμη και τη διαφορά εδώ; Έχω διαβάσει για το fq_codel αλλά δεν είμαι σίγουρος ότι θα λειτουργούσε ακόμη και με αυτό το χαμηλό ανώτατο όριο.

    Πρέπει να σχίζω το χάλκινο σύρμα και να ασχοληθώ με τον ISP της μικρής μου πόλης για να μπω στον 21ο αιώνα; Χρειάζεται απλώς να σβήσω αυτήν τη σύνδεση και να αρχίσω να κοιτάω τα Hotspots; Δεν χρησιμοποιώ πολλά δεδομένα, έχω πολύ αποθηκευμένο περιεχόμενο, είναι μόνο ο λανθάνων χρόνος που ανησυχώ.

    Οποιεσδήποτε προτάσεις είναι ευπρόσδεκτες, είμαι ανοιχτός σε ό, τι μπορώ να κάνω για να βοηθήσω μόνο την Ποιότητα της Ζωής με αυτό το φοβερό Διαδίκτυο. Αν πρέπει να δημιουργήσω ένα κουτί PFSENSE, ας είναι!

  2. #2
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Το qos βοηθάει όταν έχεις πολλές συσκευές συνήθως, δεν βοηθάει σε κάτι όταν έχεις μόνο μια συσκευή
    Υποθέτω πως έχεις περιορίσει αυτόματες αναβαθμίσεις κλπ, πράγματα δηλαδή που θα μπορούσανε να σου τρώνε bandwidth εκείνη την στιγμή.

  3. #3
    Εγγραφή
    31-05-2007
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    3.964
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110000/11000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΕΡΨΙΘΕΑ
    Router
    Fritz!Box 7590
    Δύσκολη εξίσωση.
    Για το bufferbloat/latency θα ήθελες κάτι με codel/cake/etc,
    ιδανικά σε ένα μηχανάκι με ενσωματωμένο modem.
    Το οποίο (εξ'ορισμού) δυστυχώς θα σου περιορίσει περεταίρω το διαθέσιμο bandwidth για να κρατήσει άδειους τους buffers.
    Δουλεύει με ότι έχει, ίσως χρειαστεί κομματάκι target fine-tuning λόγω low-bandwidth, αλλά θα βρείς τα σχετικά με μια αναζήτηση στο google.
    Δεν θα δείς θαύματα εφόσον το πρόβλημα είναι upstream, αλλά βοηθάει στο gaming και είναι transparent και fool-proof setup.
    Οπότε, αν μπορείς (λόγω voip?) να αλλάξεις cpe, ένα homehub+wrt τρέχει codel και είναι καλή ιδέα.
    Για τις ταχύτητες σου επαρκεί, και θα κάνεις δουλειά σου με κάτι σαν 30-50€.
    Εναλακτικά, στήνεις κάτι πίσω απο το cpe του isp αλλά δεν θα ξέρει τι γίνεται ανα πάσα στιγμή στο συγχρονισμό του wan.
    Συμπληρωματικά, για οικονομία του λιγοστού bandwidth,
    θα μπορούσες να (προσπαθήσεις να) κόψεις διαφημίσεις και λοιπά ιντερνετικά #@$^@,
    οπότε ένα pi-hole η άλλο dns filtering ή ένα firewall θα βοήθαγε.
    Disclaimer:
    Any views or opinions expressed represent the official view of the voices in my head.

  4. #4
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.935
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Τι είναι αυτό τώρα με τα fake posts; Το είδα και σε άλλο νήμα..
    Βρήκαν άλλους τρόπους να επισυνάπτουν fake links μέσα στα μηνύματα τους;
    Δουλειά δεν έχουν μου φαίνεται δλδ..

    Όχι ότι η συζήτηση ήταν εντελώς άκυρη.. Είχε μερικές χρήσιμες πληροφορίες.. Απλά λέω..
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  5. #5
    Εγγραφή
    20-11-2008
    Μηνύματα
    2.757
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    WiFi
    Ταχύτητα
    8192/1024
    ISP
    free-wifi
    Πως καταλαβαινεις αν ειναι fake post?

  6. #6
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.935
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Απάνταγε συνήθως με quote στο αρχικό κείμενο του, στα αγγλικά problem solved η κάτι τέτοιο και με κάποιο link που παρέπεμπε σε περίεργες σελίδες.. Μάλλον εδώ έχει σβηστεί το αντίστοιχο post.. Δεν το έκανα και quote και λόγους ασφαλείας οπότε δεν φαίνεται..
    Και συνήθως φαίνεται και από τη μετάφραση στο κείμενο..
    + το μπανάρισμα αν και νέος χρήστης.. + τα ξένα username..

    Κάποιος τρόπος να κάνετε μια αργή σύνδεση ADSL λίγο πιο ανεκτή με το QOS;

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από himesgoli59 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ζω σε μια αγροτική περιοχή που το υψηλότερο επίπεδο internet που μπορώ να αποκτήσω είναι 1,5mbit / 256k upload. Ναι, εξακολουθεί να υπάρχει, είναι μια μικρή πόλη ISP που δεν έχει αναβαθμίσει το χάλκινο σύρμα και πιθανότατα δεν θα το κάνει ποτέ.

    Έχω ξαναπαίξει με το QOS, αλλά θα έκανε ακόμη τη διαφορά με αυτό το χαμηλό ανώτατο όριο εύρους ζώνης; Το μόνο πράγμα που θέλω να μετριάσω είναι οι τυχαίες αυξήσεις καθυστέρησης στο διαδικτυακό μου παιχνίδι. Ανεβάζω τυχαία ακόμη και όταν υπάρχει μόνο μία συσκευή, πιο αισθητή στο Fortnite. (μέσος όρος 80-90 ping μέχρι να φτάσει στα 500ms)

    Μήπως αυτό το κλωτσάει εδώ; Ανεβάζω τουλάχιστον 4-5 φορές το παιχνίδι. Η δοκιμή Bufferbloat στο DSLReports μου δίνει ένα D ή F.

    Αυτήν τη στιγμή τρέχω το AdvancedTomato με ξεχωριστό Wireless-AP Απενεργοποιώ φυσικά όποτε χρειάζομαι το εύρος ζώνης, αλλά το QOS θα κάνει ακόμη και τη διαφορά εδώ; Έχω διαβάσει για το fq_codel αλλά δεν είμαι σίγουρος ότι θα λειτουργούσε ακόμη και με αυτό το χαμηλό ανώτατο όριο.

    Πρέπει να σχίζω το χάλκινο σύρμα και να ασχοληθώ με τον ISP της μικρής μου πόλης για να μπω στον 21ο αιώνα; Χρειάζεται απλώς να σβήσω αυτήν τη σύνδεση και να αρχίσω να κοιτάω τα Hotspots; Δεν χρησιμοποιώ πολλά δεδομένα, έχω πολύ αποθηκευμένο περιεχόμενο, είναι μόνο ο λανθάνων χρόνος που ανησυχώ.

    Οποιεσδήποτε προτάσεις είναι ευπρόσδεκτες, είμαι ανοιχτός σε ό, τι μπορώ να κάνω για να βοηθήσω μόνο την Ποιότητα της Ζωής με αυτό το φοβερό Διαδίκτυο. Αν πρέπει να δημιουργήσω ένα κουτί PFSENSE, ας είναι!
    Και άλλο εδώ..
    https://www.adslgr.com/forum/threads...99#post6963399
    Κάπου είχα δει και άλλα, έψαξα αλλά δεν μπορώ να τα βρω..
    Και αυτό που έγραψες από την ειδοποίηση νέου μηνύματος το είδα..
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας