Σελ. 3 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123
Εμφάνιση 31-45 από 45
  1. #31
    Εγγραφή
    10-11-2006
    Περιοχή
    Π. Φαληρο
    Μηνύματα
    2.785
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    11/110
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Router
    ZTE ZXHN H288Α
    SNR / Attn
    9.1(dB) / 7.4(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από thanos0 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Προσπάθησα να βγάλω άκρη και τις προάλλες άλλα.. χρειάζομαι ένα cable tracker φαντάζομαι.. Με λίγα λόγια απ' ότι κατάλαβα από τα 4 μπλε και τα 4 κόκκινα καλώδια θα εντοπίσω 1 μπλε και 1 κόκκινο που θα συνδέσω στην μια RJκαι τα υπόλοιπα 3+3 στην άλλη,έπειτα με ένα καλωδιακό τηλεφωνικό και χρησιμοποιοντας ένα φιλτρακι θα δώσω στο ρούτερ και στην διπλα RJ με τα 3+3.Ολα αυτά χρησιμοποιοντας την υπάρχουσα καλωδίωση και χωρίς να ρίξω νέο καλώδιο(
    Παίρνεις και τα 4 κόκκινα μαζί, τα βάζεις στην πρίζα που έχεις ήδη (δεν χρειάζεται να περιμένεις) με συνδεδεμένο πάνω το τηλέφωνό σου (αν έχεις απλή τηλεφωνία κι όχι VoIP...αλλιώς, συνδεδεμένο το ρούτερ) και μετά βάζεις 1-1 τα μπλε μέχρι να πιάσεις σήμα (τόνο στο τηλέφωνο, δλδ).

    Μαρκάρεις το μπλε που λειτουργεί (για κάθε ενδεχόμενο δοκιμάζεις και τα 4, για κάθε κουλή περίπτωση συνδεσμολογίας, αλλά κανονικά το 1 μόνο θα δίνει τηλέφωνο) για μελλοντική αναφορά, συνδέεις τα άλλα 3 μπλε μεταξύ τους.

    Τώρα, κρατάς το λειτουργικό μπλε πάνω στην πρίζα και αρχίζεις να δοκιμάζεις 1-1 τα κόκκινα για τον ίδιο ακριβώς λόγο.

    Μόλις βρεις κι εκεί το σωστό, το μαρκάρεις κι αυτό.

    Δοκιμάζεις αυτό το ζεύγος και για internet πλέον (λογικά θα σου δώσει τις καλές ταχύτητες συγχρονισμού που αναφέρεις παραπάνω) και εκτός απροόπτου είσαι έτοιμος. Περιμένεις να σου έρθει η 2πλή πρίζα και κάνεις τη συνδεσμολογία με το φιλτροsplitter, τέλειωσες.

    Αν έχεις VoIP και θέλεις τηλέφωνο στα άλλα δωμάτια (δεν εξυπηρετείσαι/φτάνει από μια ασύρματη συσκευή πάνω στο ρούτερ), ρίχνεις το καλώδιο εξόδου από το ρούτερ σε ένα splitter (αν θέλεις και στο ρούτερ συσκευή τηλεφώνου) ή απευθείας στην πρίζα.
    Knowledge=Power=Energy=Matter=Mass; a good bookshop is just a genteel Black Hole that knows how to read... T. Pratchett-Discworld
    Πως φτάσαμε ως εδώ


  2. #32
    Η πριζα αυτη ειναι η κεντρικη και ειναι στο δωματιο που εχω και το ρουτερ και χρησιμοποιειται ΜΟΝΟ για το ρουτερ. Τηλεφωνο εχω στην πριζα του σαλονιου μονο. Και μενει αλλη μια πριζα στο αλλο υπνοδωματιο που δεν χρησιμοποιειται ποτε. Οποτε ολα τα κοκκινα μαζι και δοκιμαζω ενα ενα τα μπλε ωσπου να δω τις σωστες ταχυτητες μεσω του ρουτερ. Απο κει και περα δεν θα επρεπε να συνδεθει και αλλο ενα ζευγος μπλε/κοκκινο ωστε να εχω και σταθερο στο σαλονι; Οσο δοκιμαζω τα μπλε ενα ενα, τα υπολοιπα 3 που θα μενουν εκτος πρεπει να τα συνδεω μεταξυ τους; Συγνωμη για την υπεραναλυση και τις ερωτησεις απλα μου κανει εντυπωση γιατι στο σπιτι υπαρχουν 3 πριζες τηλεφωνικες με την καθε μια να εχει δυο καλωδιακια (μπλε/κοκκινο), εκτος της κεντρικης που εχει 8 (4 μπλε/4 κοκκινα). Στο μυαλο μου το ειχα πως το ενα ζευγαρι ειναι που φερνει την γραμμη προς το σπιτι και τα αλλα τρια ζευγαρια ειναι για τις 3 πριζες.

    *Λοιπον δοκιμασα ολους τους συνδιασμους με το τηλεφωνο. Για να εχω και σταθερο στο σαλονι και ιντερνετ στην κεντρικη στο δωματιο του ρουτερ, ειναι συνδεδεμενα 2 μπλε και 2 κοκκινα με την πριζα, μολις το δοκιμασα. Η ταχυτητα φαινεται να ανεβηκε μεσα στο ρουτερ, αλλα σε speedtest δειχνει 64-68mbps και στον μετρητη των win 75mbps.

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Χωρίς τίτλο.png 
Εμφανίσεις:  38 
Μέγεθος:  44,5 KB 
ID: 229146


    Με αλλο ζευγος (1μπλε και ενα κοκκινο μονο) και χωρις να εχω σταθερο :
    speedtest της ookla μου βγαζει 77Mbps, στον μετρητη των windows (διαχειριση εργασιων/επιδοσεις/ethernet μου βγαζει 85mbps)

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Χωρίς τίτλο.png 
Εμφανίσεις:  28 
Μέγεθος:  42,5 KB 
ID: 229148
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος thanos0 : 24-07-21 στις 16:46.

  3. #33
    Εγγραφή
    10-11-2006
    Περιοχή
    Π. Φαληρο
    Μηνύματα
    2.785
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    11/110
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Router
    ZTE ZXHN H288Α
    SNR / Attn
    9.1(dB) / 7.4(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από thanos0 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η πριζα αυτη ειναι η κεντρικη και ειναι στο δωματιο που εχω και το ρουτερ και χρησιμοποιειται ΜΟΝΟ για το ρουτερ. Τηλεφωνο εχω στην πριζα του σαλονιου μονο. Και μενει αλλη μια πριζα στο αλλο υπνοδωματιο που δεν χρησιμοποιειται ποτε. Οποτε ολα τα κοκκινα μαζι και δοκιμαζω ενα ενα τα μπλε ωσπου να δω τις σωστες ταχυτητες μεσω του ρουτερ. Απο κει και περα δεν θα επρεπε να συνδεθει και αλλο ενα ζευγος μπλε/κοκκινο ωστε να εχω και σταθερο στο σαλονι; Οσο δοκιμαζω τα μπλε ενα ενα, τα υπολοιπα 3 που θα μενουν εκτος πρεπει να τα συνδεω μεταξυ τους; Συγνωμη για την υπεραναλυση και τις ερωτησεις απλα μου κανει εντυπωση γιατι στο σπιτι υπαρχουν 3 πριζες τηλεφωνικες με την καθε μια να εχει δυο καλωδιακια (μπλε/κοκκινο), εκτος της κεντρικης που εχει 8 (4 μπλε/4 κοκκινα). Στο μυαλο μου το ειχα πως το ενα ζευγαρι ειναι που φερνει την γραμμη προς το σπιτι και τα αλλα τρια ζευγαρια ειναι για τις 3 πριζες.

    *Λοιπον δοκιμασα ολους τους συνδιασμους με το τηλεφωνο. Για να εχω και σταθερο στο σαλονι και ιντερνετ στην κεντρικη στο δωματιο του ρουτερ, ειναι συνδεδεμενα 2 μπλε και 2 κοκκινα με την πριζα, μολις το δοκιμασα. Η ταχυτητα φαινεται να ανεβηκε μεσα στο ρουτερ, αλλα σε speedtest δειχνει 64-68mbps και στον μετρητη των win 75mbps.

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Χωρίς τίτλο.png 
Εμφανίσεις:  38 
Μέγεθος:  44,5 KB 
ID: 229146


    Με αλλο ζευγος (1μπλε και ενα κοκκινο μονο) και χωρις να εχω σταθερο :
    speedtest της ookla μου βγαζει 77Mbps, στον μετρητη των windows (διαχειριση εργασιων/επιδοσεις/ethernet μου βγαζει 85mbps)

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Χωρίς τίτλο.png 
Εμφανίσεις:  28 
Μέγεθος:  42,5 KB 
ID: 229148
    Έχεις κάνει τη μισή δουλειά, λίγο θέλει ακόμα.

    Η 2η δοκιμή που αναφέρεις, με 1+1, είναι το 1ο βήμα.

    Έχεις βρει (λογικά) το ζεύγος που φέρνει το σήμα από τον κατανεμητή στο διαμέρισμά σου. Αν καταλαβαίνω σωστά, είσαι ακόμα με τη μονή πρίζα.
    Αυτό το ζεύγος, μάρκαρέ το, βάλε σελοτέιπ ή οτιδήποτε στα καλώδια για να τα ξεχωρίζεις.

    Με αυτό το ζεύγος, στη μονή πρίζα, πρέπει να έχεις τηλέφωνο αν το συνδέσεις εκεί. Αυτό το ζεύγος, είναι και το πλέον καθαρό από άποψη ποιότητας σήματος, αφού δεν έχει απώλειες από βραχυκυκλώματα ή οτιδήποτε άλλο υπάρχει στα άλλα καλώδια με τα οποία το συνδέεις κανονικά.

    Αν είσαι σίγουρος πως τα άλλα κοκκινα+μπλε (σε οποιοδήποτε συνδυασμό) δεν σου δίνουν τηλεφωνικό σήμα+internet (να έχεις και τα 2, γιατί υπάρχουν κάποιες περιπτώσεις που μπορεί να έχεις internet κουτσά-στραβά με κάποιο άλλο συνδυασμό αλλά χωρίς τηλέφωνο), περνάς στο επόμενο βήμα, για το οποίο όμως χρειάζεται η 2πλή πρίζα που είπαμε παραπάνω.

    Το μαρκαρισμένο ζεύγος, θα το συνδέσεις στη μία πρίζα της 2πλης. Εκεί, θα συνδέσεις ένα φιλτροsplitter VDSL (λογικά έχεις ήδη) και από αυτό, την έξοδο του τηλεφώνου θα τη ρίξεις στην άλλη πρίζα της 2πλης και την έξοδο του internet (όπως φαίνεται στο φίλτρο) θα τη βάλεις στο router (με όσο το δυνατό πιο κοντά σε μήκος καλώδια).

    Τώρα, τα άλλα 3+3 καλώδια που έχεις, θα τα ενώσεις κόκκινα με κόκκινα και μπλε με μπλε (τα γράφω όσο το δυνατό πιο απλοϊκά, δεν παρεξηγείσαι ελπίζω) και θα τα βάλεις στη 2η πρίζα της 2πλης, εκεί όπου καταλήγει τοκαλώδιο του τηλεφώνου από το φιλτροsplitter.

    Αν έχουν γίνει όλα σωστά, θα πρέπει να έχεις αρκετά καλό συγχρονισμό στο router (όπως θα φαίνεται από τα στατιστικά, η ταχύτητα κατεβάσματος που θα πιάνεις εξαρτάται από άλλους παράγοντες) και τηλέφωνο και στα άλλα 3 δωμάτια, χωρίς πια παρεμβολές ή οτιδήποτε.

    Στα άλλα δωμάτια, δε, δεν χρειάζεται να βάλεις φίλτρα στις τηλεφωνικές συσκευές, τις συνδέεις απευθείας στις πρίζες τους.
    Knowledge=Power=Energy=Matter=Mass; a good bookshop is just a genteel Black Hole that knows how to read... T. Pratchett-Discworld
    Πως φτάσαμε ως εδώ


  4. #34
    Ναι ετσι ακριβως, με την μονη ειμαι ακομα, την Τριτη θα παραλαβω την διπλη, καθως δεν βρηκα σε καποιο καταστημα της περιοχης μου διαθεσιμη και παρηγγειλα. Συνολικα εχω μαρκαρει με λευκη μονωτικη το 1 κοκκινο και 1 μπλε που μου δινουν τα καλυτερα νουμερα σε ταχυτητες Internet (φαντζομαι το ζευγος που ερχεται απ τον κατανεμητη) και αλλο ενα κοκκινο + μπλε που αν τα ενωσω με τα παραπανω εχω και τηλεφωνο στην πριζα του σαλονιου. Τα αλλα 2+2 τα εχω στον αερα καθως οτι και αν εκανα δεν εδειχναν καποιο αποτελεσμα,σκεπτομενος πως θα ναι το ενα ζευγος για την πριζα στο υπνοδωματιο που δεν χρησιμοποιειται. Αλιμονο αν ηταν να παρεξηγηθω, ενω εσυ κανεις τοσο κοπο για δικο μου προβλημα! Τωρα με το καλο ζευγος απ τον κατανεμητη εβαλα το φιλτρακι και συνδεσα και το τηλεφωνο πανω ολα παιζουν κομπλε. Αναμενουμε την πριζα λοιπον.

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Χωρίς τίτλο.png 
Εμφανίσεις:  48 
Μέγεθος:  42,8 KB 
ID: 229154
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος thanos0 : 24-07-21 στις 21:55.

  5. #35
    Εγγραφή
    10-11-2006
    Περιοχή
    Π. Φαληρο
    Μηνύματα
    2.785
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    11/110
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Router
    ZTE ZXHN H288Α
    SNR / Attn
    9.1(dB) / 7.4(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από thanos0 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι ετσι ακριβως, με την μονη ειμαι ακομα, την Τριτη θα παραλαβω την διπλη, καθως δεν βρηκα σε καποιο καταστημα της περιοχης μου διαθεσιμη και παρηγγειλα. Συνολικα εχω μαρκαρει με λευκη μονωτικη το 1 κοκκινο και 1 μπλε που μου δινουν τα καλυτερα νουμερα σε ταχυτητες Internet (φαντζομαι το ζευγος που ερχεται απ τον κατανεμητη) και αλλο ενα κοκκινο + μπλε που αν τα ενωσω με τα παραπανω εχω και τηλεφωνο στην πριζα του σαλονιου. Τα αλλα 2+2 τα εχω στον αερα καθως οτι και αν εκανα δεν εδειχναν καποιο αποτελεσμα,σκεπτομενος πως θα ναι το ενα ζευγος για την πριζα στο υπνοδωματιο που δεν χρησιμοποιειται. Αλιμονο αν ηταν να παρεξηγηθω, ενω εσυ κανεις τοσο κοπο για δικο μου προβλημα! Τωρα με το καλο ζευγος απ τον κατανεμητη εβαλα το φιλτρακι και συνδεσα και το τηλεφωνο πανω ολα παιζουν κομπλε. Αναμενουμε την πριζα λοιπον.

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Χωρίς τίτλο.png 
Εμφανίσεις:  48 
Μέγεθος:  42,8 KB 
ID: 229154
    Μια χαρά είσαι, λοιπόν.

    Είτε βάλεις μόνο το 1 από τα υπόλοιπα 3 ζεύγη στη 2 πρίζα είτε και τα 3 μαζί, δεν θα υπάρξει κάποια διαφορά στο τελικό αποτέλεσμα. Ότι σε βολεύει.
    Knowledge=Power=Energy=Matter=Mass; a good bookshop is just a genteel Black Hole that knows how to read... T. Pratchett-Discworld
    Πως φτάσαμε ως εδώ


  6. #36
    Kαλησπερα παιδιά η πρίζα ήρθε και την εγκατέστησα,όλα καλά! Ευχαριστώ πολύ και πάλι για όλη σας την βοήθεια.
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails IMG_20210727_180708.jpg  


  7. #37
    Εγγραφή
    18-11-2022
    Μηνύματα
    34
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Καλησπέρα σας. Έχω 100mbps νοβα. Επειδή συγχρόνιζα στα 60-70 mbps και είχα πολλές αποσυνδέσεις είπα να αλλάξω την καλωδίωση και να καλέσω τεχνικό. Έκανα αλλαγή εσωτερικής καλωδίωσης με utp cat6 εξωτερικού χώρου από τη πρίζα του ρουτερ ( έκανα και αλλαγή πρίζας) μέχρι το κουτάκι του ότε που έρχεται στο σπίτι μου ( διόροφο σπίτι). 23/11 ήρθε τεχνικός μέτρησε τη γραμμή στη πρίζα, μέτρησε τη γραμμή στην ξύλινη κολόνα του οτε απέναντι από το σπίτι, μου άλλαξε το ρούτερ με καινούργιο και η γραμμή για πρώτη φορά συγχρόνισε στα 112 mbps. Επίσης μου είπε ότι μάλλον δεν κάνει καλή επαφή το καλώδιο και κάπου αλλού και το ανέφερε για περαιτέρω έλεγχο της γραμμής. 26/11 παρατήρησα καθυστερήσεις στο παιχνίδι που έπαιζα, αλλά και στις υπόλοιπες συσκευές. Η γραμμή αποσυνδέθηκε και ξανασυνδέθηκε μόνη της , ενώ μετά από επανεκκίνηση του ρούτερ επανήλθε για καμία ώρα χωρίς πρόβλημα, όπου και ξαναάρχισε να κολλάει. Μπαίνοντας στο interface του ρουτερ είδα ότι πλέον η γραμμή συγχρόνιζε στα 60 mbps, ωστόσο δεν ασχολήθηκα παραπάνω μήπως και ήταν κάτι περιστασιακό. 28/11 κάλεσα την τεχνική υποστήριξη και αφού έκαναν επανεκκίνηση στην γραμμή από εκεί η γραμμή επανήλθε στα 112mbps και εκτότε είναι σε αυτήν την ταχύτητα. Ωστόσο συνεχίζω να αντιμετωπίζω πρόβλημα με την ταχύτητα, κολλάει ενώ κάποιες φορές αποσυνδέεται. τα στατιστικά αυτή τη στιγμή είναι αυτά. καμία ιδέα;
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  noice.png 
Εμφανίσεις:  38 
Μέγεθος:  76,9 KB 
ID: 243681
    το noice margin σε άλλη μέτρηση κατά την οποία κολλούσα έχει φτάσει και στο 0.1.

  8. #38
    Εγγραφή
    10-11-2006
    Περιοχή
    Π. Φαληρο
    Μηνύματα
    2.785
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    11/110
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Router
    ZTE ZXHN H288Α
    SNR / Attn
    9.1(dB) / 7.4(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GiannisMvrs Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα σας. Έχω 100mbps νοβα. Επειδή συγχρόνιζα στα 60-70 mbps και είχα πολλές αποσυνδέσεις είπα να αλλάξω την καλωδίωση και να καλέσω τεχνικό. Έκανα αλλαγή εσωτερικής καλωδίωσης με utp cat6 εξωτερικού χώρου από τη πρίζα του ρουτερ ( έκανα και αλλαγή πρίζας) μέχρι το κουτάκι του ότε που έρχεται στο σπίτι μου ( διόροφο σπίτι). 23/11 ήρθε τεχνικός μέτρησε τη γραμμή στη πρίζα, μέτρησε τη γραμμή στην ξύλινη κολόνα του οτε απέναντι από το σπίτι, μου άλλαξε το ρούτερ με καινούργιο και η γραμμή για πρώτη φορά συγχρόνισε στα 112 mbps. Επίσης μου είπε ότι μάλλον δεν κάνει καλή επαφή το καλώδιο και κάπου αλλού και το ανέφερε για περαιτέρω έλεγχο της γραμμής. 26/11 παρατήρησα καθυστερήσεις στο παιχνίδι που έπαιζα, αλλά και στις υπόλοιπες συσκευές. Η γραμμή αποσυνδέθηκε και ξανασυνδέθηκε μόνη της , ενώ μετά από επανεκκίνηση του ρούτερ επανήλθε για καμία ώρα χωρίς πρόβλημα, όπου και ξαναάρχισε να κολλάει. Μπαίνοντας στο interface του ρουτερ είδα ότι πλέον η γραμμή συγχρόνιζε στα 60 mbps, ωστόσο δεν ασχολήθηκα παραπάνω μήπως και ήταν κάτι περιστασιακό. 28/11 κάλεσα την τεχνική υποστήριξη και αφού έκαναν επανεκκίνηση στην γραμμή από εκεί η γραμμή επανήλθε στα 112mbps και εκτότε είναι σε αυτήν την ταχύτητα. Ωστόσο συνεχίζω να αντιμετωπίζω πρόβλημα με την ταχύτητα, κολλάει ενώ κάποιες φορές αποσυνδέεται. τα στατιστικά αυτή τη στιγμή είναι αυτά. καμία ιδέα;
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  noice.png 
Εμφανίσεις:  38 
Μέγεθος:  76,9 KB 
ID: 243681
    το noice margin σε άλλη μέτρηση κατά την οποία κολλούσα έχει φτάσει και στο 0.1.
    Σχεδόν 50k crc σε ούτε 12 ώρες, τα λες πολλά.

    Κάτι/κάπου σου δημιουργεί βρωμιά στη γραμμή.
    Knowledge=Power=Energy=Matter=Mass; a good bookshop is just a genteel Black Hole that knows how to read... T. Pratchett-Discworld
    Πως φτάσαμε ως εδώ


  9. #39
    Εγγραφή
    18-11-2022
    Μηνύματα
    34
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Φαντάζομαι από την στιγμή που τα άλλαξα όλα πιθανόν είναι από την γραμμή του οτε έτσι;
    Ή υπάρχει κάτι που να το προκαλεί στην δικιά μου γραμμή; Π.χ. καλώδια ρεύματος ή κάτι άλλο;

  10. #40
    Εγγραφή
    10-11-2006
    Περιοχή
    Π. Φαληρο
    Μηνύματα
    2.785
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    11/110
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Router
    ZTE ZXHN H288Α
    SNR / Attn
    9.1(dB) / 7.4(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GiannisMvrs Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φαντάζομαι από την στιγμή που τα άλλαξα όλα πιθανόν είναι από την γραμμή του οτε έτσι;
    Ή υπάρχει κάτι που να το προκαλεί στην δικιά μου γραμμή; Π.χ. καλώδια ρεύματος ή κάτι άλλο;
    Αυτό μπορεί να στο απαντήσει ο τεχνικός που σου έκανε τη δουλειά.

    Ένας απλός τρόπος, πάντως, είναι να πας να βάλεις το router για λίγη ώρα απευθείας στον κατανεμητή σου. Αν κι εκεί μαζεύει τόσες χιλιάδες, το πρόβλημα είναι σίγουρα και από έξω (χωρίς αυτό να αποκλείει κάποια αστοχία στη δουλειά που έγινε στο σπίτι σου) και αυτό πρέπει να διορθωθεί από τον υπεύθυνο για το "χαλκό" στην περιοχή σου.
    Knowledge=Power=Energy=Matter=Mass; a good bookshop is just a genteel Black Hole that knows how to read... T. Pratchett-Discworld
    Πως φτάσαμε ως εδώ


  11. #41
    Εγγραφή
    18-11-2022
    Μηνύματα
    34
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Καλώς θα το τοποθετήσω εκεί και θα κάνω τη μέτρηση. Ένα δίωρο μετά είναι καλά για να δω τα crc?
    Επίσης να ρωτήσω, πώς γίνεται ενώ δεν έχω κάνει επανεκκίνηση το ρουτερ τα crc μετά από περισσότερη ώρα να είναι λιγότερα;
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  ψρψ.png 
Εμφανίσεις:  22 
Μέγεθος:  78,4 KB 
ID: 243695

  12. #42
    Εγγραφή
    10-11-2006
    Περιοχή
    Π. Φαληρο
    Μηνύματα
    2.785
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    11/110
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Router
    ZTE ZXHN H288Α
    SNR / Attn
    9.1(dB) / 7.4(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GiannisMvrs Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλώς θα το τοποθετήσω εκεί και θα κάνω τη μέτρηση. Ένα δίωρο μετά είναι καλά για να δω τα crc?
    Επίσης να ρωτήσω, πώς γίνεται ενώ δεν έχω κάνει επανεκκίνηση το ρουτερ τα crc μετά από περισσότερη ώρα να είναι λιγότερα;
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  ψρψ.png 
Εμφανίσεις:  22 
Μέγεθος:  78,4 KB 
ID: 243695
    Mε την ταχύτητα που τα "μαζεύεις" δυο ώρες είναι υπεραρκετές...και στο μισάωρο ακόμα θα έχεις κάποιες χιλιάδες το πιθανότερο.

    Για τα "λιγότερα", μηδένισε το κοντέρ (κάπου στα 64-65.000) και άρχισε να μετράει από την αρχή.
    Knowledge=Power=Energy=Matter=Mass; a good bookshop is just a genteel Black Hole that knows how to read... T. Pratchett-Discworld
    Πως φτάσαμε ως εδώ


  13. #43
    Εγγραφή
    16-02-2013
    Μηνύματα
    1.137
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    ↓ 200 ↑ 20
    ISP
    Cosmote-Vodafone-Inalan
    Router
    Fritz!Box 7590 AX
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GiannisMvrs Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ωστόσο συνεχίζω να αντιμετωπίζω πρόβλημα με την ταχύτητα, κολλάει ενώ κάποιες φορές αποσυνδέεται. τα στατιστικά αυτή τη στιγμή είναι αυτά. καμία ιδέα;
    Τα στατς της γραμμής είναι μια χαρά.
    Τα κολλήματα και οι αποσυνδέσεις (μαζί με τα CRC) που αναφέρεις είναι πολύ πιθανό να οφείλονται σε προβληματική καμπίνα της Vodafone από την οποία παίρνεις υπηρεσία.
    Βεβαιώσου αρχικά οτι η καλωδίωση σου είναι εντάξει (ενώσεις, κατάργηση παράλληλων) και μην την "πειράζεις" περισσότερο για να μην τα κάνεις χειρότερα.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος andresalonika : 01-12-22 στις 00:20.

  14. #44
    Εγγραφή
    18-11-2022
    Μηνύματα
    34
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Επικοινώνησα με την υποστήριξη, βλέπουν κι εκείνοι ότι έχω πολλές αποσυνδέσεις, ωστόσο πρέπει να ξαναέρθουν να μετρήσουν (κι ας μου είχε πει ο τεχνικός άριστη την εσωτερική καλωδίωση) προτού το στείλουν για έλεγχο στη Vodafone. Η γραμμή μου έχει ένα καλώδιο utp που έρχεται απευθείας από το κουτί του ΟΤΕ στην πρίζα που συνδέεται το ρούτερ. Δεν υπάρχουν άλλες παράλληλες συνδέσεις.

    Ερώτηση (μάλλον πολύ θεωρητική): σε περίπτωση προβληματικής καμπίνας, υπάρχει κάποια λύση που μπορεί να βρεθεί;

    Ευχαριστώ για τις απόψεις που μοιράζεστε

    - - - Updated - - -

    Κατάλαβα σε ευχαριστώ!

  15. #45
    Εγγραφή
    18-11-2022
    Μηνύματα
    34
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Γειά σας και πάλι. Θα ήθελα την βοήθεια σας ξανά.
    Σας ζητώ συγνώμη για το μέγεθος του post αλλά και για όποια λάθη έχω κάνει στο γράψιμό του.

    Σε συνέχεια της προηγούμενης μου ανάρτησης στις 30-11, ήρθε τεχνικός της vodafone όπου διαπίστωσε τις αποσυνδέσεις στη γραμμή και προώθησε το πρόβλημα για έλεγχο από τον οτε. Στις 6,7,8 ή 9 δεν θυμάμαι ακριβή ημερομηνία έγινε συνδυαστικός έλεγχος από οτε αλλά η βλάβη δεν επιλύθηκε. Επικοινωνώντας με την τεχνική υποστήριξη (τ.υ) μου ανέφεραν ότι έγιναν εργασίες αλλά δεν ολοκληρώθηκαν ακόμα. στις 29-12 μου ήρθε μήνυμα ότι η βλάβη αποκαταστάθηκε. Για καμία εβδομάδα η γραμμή ήταν κομπλέ (τουλάχιστον δεν είδα εγώ πρόβλημα όταν έκανα χρήση του δικτύου). Μετά ξανάρχισαν οι αποσυνδέσεις και ο χαμηλός συγχρονισμός. Σε ύστερη επικοινωνία μου μαζί τους δεν ενημερώθηκα για το ποιες ενέργειες έγιναν (ενώ το ζήτησα) αλλά ότι ήταν κομπλέ την ώρα του ελέγχου. Δήλωσα εκ νέου βλάβη στις 30-1 γιατί είχα εξεταστική. 31-1 μου έστειλαν μήνυμα ότι το πρόβλημά μου αποκαταστάθηκε. 31-1 τους ξανακαλώ γιατί αντιμετωπίζω το ίδιο πρόβλημα. ξανά ραντεβού με τεχνικό την Πέμπτη 2-2 ο οποίος βλέπει το πρόβλημα με τα σφάλματα, τον χαμηλό συγχρονισμό και τις αποσυνδέσεις και προωθεί το πρόβλημα στις vodafone. 4-2 μου έρχεται μνμ ότι το πρόβλημα επιλύθηκε και από εδώ και πέρα αρχίζει το ενδιαφέρον.
    4-2 ξανακαλώ την τ.υ. και ζητάω να μάθω πώς διόρθωσαν την βλάβη. Με ενημερώνουν ότι είχαμε ένα ραντεβού στις 2-2 και ακυρώθηκε( ραντεβού το οποίο έγινε και τον ενημέρωσα επ αυτού, σε ερώτηση μου πως αφού βλέπει ότι το ραντεβού ακυρώθηκε μου έστειλαν μνμ ότι η βλάβη αποκαταστάθηκε μου δεν πήρα απάντηση). Με ενημερώνει ότι θα με καλέσει τεχνικός σε λίγη ώρα για να προσπαθήσουμε λύσουμε το πρόβλημα από το τηλ. Δεν έλαβα ποτέ κλήση.
    5-2 ξανακαλώ και ζητάω να μάθω πως επιλύθηκε η βλάβη στις 4-2. Με ενημερώνουν ότι η βοντα έλεγξε και δεν βρήκε πρόβλημα και έκλεισε την βλάβη, ωστόσο επειδή εκείνοι βλέπουν την βλάβη το προώθησαν στον Οτε και θα ενημερωθώ για τι ενέργειες θα κάνει ο οτε. Επίσης με ενημέρωσαν ότι θα με καλέσει τεχνικός στις 6-2 (12-16)για να κανονίσουμε ραντεβού.
    6-2 δεν με κάλεσε κανείς.
    Σήμερα στις 12 ξανακαλώ, ενημερώνω ότι περίμενα κλήση η οποία δεν έγινε ποτε και θα ήθελα να μάθω τι έγινε με τον οτε. Η υπάλληλός με ενημερώνει ότι δεν βλέπει τίποτα για έλεγχο από τον οτε και με ενημερώνει ότι θα με καλέσουν εντός δύο ωρών.
    Στις 16:30 δεν με έχει καλέσει κανείς και ξανακαλώ. Υπάλληλος με ενημερώνει ότι ούτε εκείνη βλέπει τίποτα για έλεγχο από τον οτε και ότι θα με καλέσουν εντός της ημέρας, όπου και μετά από 10 λεπτά με κάλεσαν και κλείσαμε ραντεβού για αύριο.

    1ον τι νόημα έχουν τα ραντεβού μιας και δεν γίνεται καμία επίλυση της βλάβης;
    2ον πως αντιμετωπίζω αυτήν την κοροϊδία ο ένας λέει ότι το ραντεβού ακυρώθηκε, άλλος ότι έχει προωθηθεί βλάβη στον οτε, θα με καλέσουν μέσα στην μέρα αλλά δεν καλούν ποτέ κτλ;
    3ον πώς μπορώ να ζητήσω ενημέρωση όλων των ενεργειών που έχουν γίνει στην γραμμή εγγράφως;

Σελ. 3 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας