Σελ. 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 16-30 από 45
  1. #16
    Εγγραφή
    05-10-2007
    Μηνύματα
    29
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    αααααα ΟΚ χαχαχα. Οχι βεβαια, καρφωμενα σε πριζα ειναι φυσικα και παει κανονικα καλωδιο με RJ11 απο το μοντεμ!! Απλα ειχα βγαλει την φωτο οταν ανοιξα να δω τι παιζει, δεν κανω ενωσεις σε τηλ καλωδια με μονωτικες!!

    ΟΤΕ ειναι η καμπινα ναι.
    Πρεπει να μετρησουμε κατω να δουμε, μονος μου δεν κανω τιποτα δεν εχω εργαλειο. Προφανως και αυτη ειναι η πρωτη μετρηση που θα γινει οταν ερθει οποιος ερθει για να δει.

    θα ερθουν δηλαδη, το ανοιξαν βλαβη.

    Δεν θα σκασω και πολυ να σου πω την αληθεια, στο εξοχικο ειναι, 12/1 ADSL ειχα τοσα χρονια και δεν με ενοιαζε ιδιαιτερα :-)
    Ηδη πολυ ασχολουμαι , LOL
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος pz106r : 24-01-21 στις 00:15.

  2. #17
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.938
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από pz106r Εμφάνιση μηνυμάτων
    αααααα ΟΚ χαχαχα. Οχι βεβαια, καρφωμενα σε πριζα ειναι φυσικα και παει κανονικα καλωδιο με RJ11 απο το μοντεμ!! Απλα ειχα βγαλει την φωτο οταν ανοιξα να δω τι παιζει, δεν κανω ενωσεις σε τηλ καλωδια με μονωτικες!!

    ΟΤΕ ειναι η καμπινα ναι.
    Πρεπει να μετρησουμε κατω να δουμε, μονος μου δεν κανω τιποτα δεν εχω εργαλειο. Προφανως και αυτη ειναι η πρωτη μετρηση που θα γινει οταν ερθει οποιος ερθει για να δει.

    θα ερθουν δηλαδη, το ανοιξαν βλαβη.

    Δεν θα σκασω και πολυ να σου πω την αληθεια, στο εξοχικο ειναι, 12/1 ADSL ειχα τοσα χρονια και δεν με ενοιαζε ιδιαιτερα :-)
    Ηδη πολυ ασχολουμαι , LOL
    Σε καταλαβαίνω..
    Δες τι θα δεις και βλέπουμε..
    Εγώ στο εξοχικό πιάνω 20αρα σε adsl και υπάρχει και υποδομή ftth..
    Εδώ Αθήνα έχουμε κολλήσει με 10αρες adsl γιατί ακόμα βάζουν καμπίνες...
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  3. #18
    Καλησπερα παιδια υστερα απο αλλαγη του παλιου ρουτερ (Techicolor) )με το καινουργιο της ZTE (h288a) αντιμετωπιζω προβλημα με την ταχυτητα και 2-3 αποσυνδεσεις την μερα. Σε speed test βλεπω 52-55 και σε ωρες με ''μικρη κινηση'' μαξ 58. Υστερα απο επικοινωνια με την Nova και αφου εβγαζα εβαζα ρουτερ, τηλεφωνα κλπ μου ειπαν πως φαινεται να υπαρχει καποιο βραχυκυκλωμα στην γραμμη και μου προτειναν να στειλουν τεχνικο. Με το παλιο ρουτερ ειχα ταχυτητες 11000/85000+. Επισης μου εγραφε dsl type ITU-T G.993.2 Annex B (vdsl2),ενω τωρα G.993.2_Annex_K_PTM.(δεν ξερω αν υπαρχει καποια διαφορα) Ο τεχνικος θα ερθει αυριο αλλα θα εκτιμουσα και μια γνωμη απο δω, να με βαλει στο κλιμα.

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Χωρίς τίτλο.png 
Εμφανίσεις:  52 
Μέγεθος:  48,8 KB 
ID: 229085
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος thanos0 : 20-07-21 στις 23:46.

  4. #19
    Ενημερωση απο τεχνικο υστερα απο μετρηση που εκανε κατω στην εισοδο της πολυκατοικιας αλλα και μεσα στο σπιτι. Συγκεκριμενα Μετρηση dsl απο κατανεμητη βγαζει Synch: 10998/98559 , Snr: 31/11,4 , Atten: 5.9/9.6
    Μετρηση dsl απο πελατη Synch: 11000/66250 , Snr: 30.5/11,4 , Atten:7,1/20,6 . Ο ανθρωπος ειπε πως το προβλημα ειναι στο σπιτι μου και θα πρεπει να φωναξω ηλεκτρολογο. Επειδη χρηματα δεν πολυπαιζουν καθισα και ασχοληθηκα με τις πριζες, εχω 3 rj11 συνολικα. (οι 2 με δυο καλωδιακια μπλε-κοκκινο η καθε μια και η κεντρικη με 8 καλωδια). Το router ειναι στην κεντρικη. Αγορασα μια καινουργια rj11 γνωστης εταιρειας και την αντικατεστησα,χωρις καποια αλλαγη. Υστερα αρχιζα να παιζω με τα καλωδια. Παρεπιπτοντως ειναι 4 μπλε και 4 κοκκινα. Ολα τα μπλε μαζι στο 2o slot και ολα τα κοκκινα στο 3ο. Αποφασισα να τα βαλω σε δυαδες . 2 μπλε και 2 κοκκινα λοιπον στην 2 και την 3 αντιστοιχα και η ταχυτητα εφτασε ταβανι. Το Actual Rate(Up/Down) πηγε 11000/89000 και το Attainable Rate εφτασε μεχρι 50000/106000. Φυσικα δεν ειχα σταθερο βεβαια και τα ξανα εβαλα οπως ηταν μια ζωη.Moυ εκανε εντυπωση γιατι οταν εβγαζα ολες τις συσκευες απ το σπιτι και αφηνα το ρουτερ μονο δεν αλλαξε τιποτα. Τελος παντων Ο τεχνικος ειπε το ιδανικο ειναι να ριξω ενα νεο καλωδιο απο κατω στην εισοδο και να το φερω μεσα στην πριζα. Αν εχει καποιος καποια ιδεα για κοστος απο τεχνικους ή τι καλωδιο να χρησιμοποιησω θα το εκτιμουσα. Συνολικα μιλαμε για 35 μετρα αποσταση και χωρις κανεναν κινδυνο απο καιρικα φαινομενα. Λιγο που εψαξα ειδα προτασεις για τηλεφωνικο καλωδιο PET ή U/FTP (STP) Cat.5e. Το ιδανικο για μενα θα ηταν να ηταν να ερθει συμαζεμενο μεσα απο το σπιραλ που υπαρχει ηδη,αλλα θα δειξει.

  5. #20
    Εγγραφή
    04-04-2005
    Περιοχή
    ΚΑΤΕΡΙΝΗ
    Μηνύματα
    1.747
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΤΕΡΙΝΗ
    Router
    Asus Rt-ax92
    Το καλώδιο μπορείς να το αγοράσεις εσύ. Πολλοί βάζουν pet, εγώ έβαλα καλώδιο 5e εξωτερικά, και εδώ και 3-4 χρόνια δεν εχω κάποιο πρόβλημα. Δεν ξέρω μελλοντικά.

    Ο τεχνικός από εκεί και πέρα μπορεί να σε πάρει όσα λεφτά θέλει. Οπότε κάνεις μια έρευνα αγοράς και παίρνεις τον πιο φθηνό.

  6. #21
    Εγγραφή
    20-11-2008
    Μηνύματα
    2.757
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    WiFi
    Ταχύτητα
    8192/1024
    ISP
    free-wifi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από thanos0 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπερα παιδια υστερα απο αλλαγη του παλιου ρουτερ (Techicolor) )με το καινουργιο της ZTE (h288a) αντιμετωπιζω προβλημα με την ταχυτητα και 2-3 αποσυνδεσεις την μερα. Σε speed test βλεπω 52-55 και σε ωρες με ''μικρη κινηση'' μαξ 58. Υστερα απο επικοινωνια με την Nova και αφου εβγαζα εβαζα ρουτερ, τηλεφωνα κλπ μου ειπαν πως φαινεται να υπαρχει καποιο βραχυκυκλωμα στην γραμμη και μου προτειναν να στειλουν τεχνικο. Με το παλιο ρουτερ ειχα ταχυτητες 11000/85000+. Επισης μου εγραφε dsl type ITU-T G.993.2 Annex B (vdsl2),ενω τωρα G.993.2_Annex_K_PTM.(δεν ξερω αν υπαρχει καποια διαφορα) Ο τεχνικος θα ερθει αυριο αλλα θα εκτιμουσα και μια γνωμη απο δω, να με βαλει στο κλιμα.

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Χωρίς τίτλο.png 
Εμφανίσεις:  52 
Μέγεθος:  48,8 KB 
ID: 229085
    G.993.2_Annex_K_PTM Αυτο το προφιλ το γραφει στο δικο μου ρουτερ και εχω adsl εως 24mbps,μηπως αλλαχτηκε το προφιλ??

  7. #22
    Έλα ντε. Πραγματικά δεν έχω ιδέα και λίγο που το έψαξα στο ίντερνετ δεν έβγαλα κάποια άκρη.

  8. #23
    Εγγραφή
    20-11-2008
    Μηνύματα
    2.757
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    WiFi
    Ταχύτητα
    8192/1024
    ISP
    free-wifi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από thanos0 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έλα ντε. Πραγματικά δεν έχω ιδέα και λίγο που το έψαξα στο ίντερνετ δεν έβγαλα κάποια άκρη.
    Παρε τηλ και ρωτα τους...εχει ερθει ο τεχνικος??να ξερεις πως ο τεχνικος τους χρεωνεται

  9. #24
    Ναι ήρθε ο τεχνικος έκανε έλεγχο της γραμμής από κάτω στον κατανεμητή στην είσοδο της πολυκατοικίας και πάνω στο σπίτι μου. Έχω γράψει και παραπάνω και τις μετρησεις που πήρε. Για το κόστος το γνωρίζω, επειδή εχω δουλέψει και γω σαν τεχνικός το θεωρώ μικρό μάλιστα,τα 20€ για να έρθει και να "απασχοληθεί" 30-40 λεπτά. Η nova δίνει και την επιλογή επισκευής με τιμές από 30-50€. Θα στείλω ένα μήνυμα στο mynοva account να ρωτήσω. Η αλήθεια είναι πως δεν ρώτησα πριν μέρες που έκλεισα και το ραντεβού. Σε ευχαριστώ πολύ.

  10. #25
    Εγγραφή
    20-11-2008
    Μηνύματα
    2.757
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    WiFi
    Ταχύτητα
    8192/1024
    ISP
    free-wifi
    Έχει και Nova support εδώ στο φόρουμ αν θες καί απαντάνε άμεσα.

  11. #26
    Εγγραφή
    05-06-2015
    Περιοχή
    Κέρκυρα/Ξάνθη
    Μηνύματα
    1.123
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109998/10998
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Forthnet - ΞΑΝΘΗ
    Router
    ZyXEL VMG8623-T50B
    SNR / Attn
    10.7(dB) / 3.7(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Το LinkEncap G.993.2_Annex_K_PTM δεν εχει να κάνει με το συγχρονισμο της γραμμης, αλλά για κάτι άλλο που δεν το γνωριζω. Το Modulation Type που δειχνει πανω πανω ειναι VDSL2_Vectoring και ειναι σωστο. Επισης, στον πειραματισμο που εκανες με τα μπλε-κοκκινα καλωδια, εν αγνοία σου απομονωσες την εσωτερικη τηλεφωνικη εγκατασταση του σπιτιου (πιθανως προβληματικη, το VDSL ειναι ευαισθητο σε αυτα) και το ρουτερ βρεθηκε συνδεδεμενο απ'ευθειας με τον κατανεμητη. Μου κανει εντυπωση που δεν ειχες σταθερο, δεν εχεις VoIP;

    Πιθανον με την αλλαγη καλωδιου σε UTP να μη δεις διαφορά σε σχεση με τα 89Mbps που πετυχες με τον πειραματισμο. Δε λεω βεβαια οτι δεν θα ηταν καλο να το αλλαξεις.

  12. #27
    Εγγραφή
    10-11-2006
    Περιοχή
    Π. Φαληρο
    Μηνύματα
    2.788
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    11/110
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Router
    ZTE ZXHN H288Α
    SNR / Attn
    9.1(dB) / 7.4(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από thanos0 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ενημερωση απο τεχνικο υστερα απο μετρηση που εκανε κατω στην εισοδο της πολυκατοικιας αλλα και μεσα στο σπιτι. Συγκεκριμενα Μετρηση dsl απο κατανεμητη βγαζει Synch: 10998/98559 , Snr: 31/11,4 , Atten: 5.9/9.6
    Μετρηση dsl απο πελατη Synch: 11000/66250 , Snr: 30.5/11,4 , Atten:7,1/20,6 . Ο ανθρωπος ειπε πως το προβλημα ειναι στο σπιτι μου και θα πρεπει να φωναξω ηλεκτρολογο. Επειδη χρηματα δεν πολυπαιζουν καθισα και ασχοληθηκα με τις πριζες, εχω 3 rj11 συνολικα. (οι 2 με δυο καλωδιακια μπλε-κοκκινο η καθε μια και η κεντρικη με 8 καλωδια). Το router ειναι στην κεντρικη. Αγορασα μια καινουργια rj11 γνωστης εταιρειας και την αντικατεστησα,χωρις καποια αλλαγη. Υστερα αρχιζα να παιζω με τα καλωδια. Παρεπιπτοντως ειναι 4 μπλε και 4 κοκκινα. Ολα τα μπλε μαζι στο 2o slot και ολα τα κοκκινα στο 3ο. Αποφασισα να τα βαλω σε δυαδες . 2 μπλε και 2 κοκκινα λοιπον στην 2 και την 3 αντιστοιχα και η ταχυτητα εφτασε ταβανι. Το Actual Rate(Up/Down) πηγε 11000/89000 και το Attainable Rate εφτασε μεχρι 50000/106000. Φυσικα δεν ειχα σταθερο βεβαια και τα ξανα εβαλα οπως ηταν μια ζωη.Moυ εκανε εντυπωση γιατι οταν εβγαζα ολες τις συσκευες απ το σπιτι και αφηνα το ρουτερ μονο δεν αλλαξε τιποτα. Τελος παντων Ο τεχνικος ειπε το ιδανικο ειναι να ριξω ενα νεο καλωδιο απο κατω στην εισοδο και να το φερω μεσα στην πριζα. Αν εχει καποιος καποια ιδεα για κοστος απο τεχνικους ή τι καλωδιο να χρησιμοποιησω θα το εκτιμουσα. Συνολικα μιλαμε για 35 μετρα αποσταση και χωρις κανεναν κινδυνο απο καιρικα φαινομενα. Λιγο που εψαξα ειδα προτασεις για τηλεφωνικο καλωδιο PET ή U/FTP (STP) Cat.5e. Το ιδανικο για μενα θα ηταν να ηταν να ερθει συμαζεμενο μεσα απο το σπιραλ που υπαρχει ηδη,αλλα θα δειξει.
    Ούτε cat5 ούτε τίποτα.

    Αφού λίγο πιάνει το χέρι σου θα πάρεις μια διπλή τηλεφωνική πρίζα και θα κάνεις τη συνδεσμολογία που έχει αναφερθεί αρκετές φορές για αντίστοιχες καταστάσεις.

    Είμαι εκτός, θα στείλω link αργότερα, δεν είναι κάτι δύσκολο.

    Το μόνο που χρειάζεται να κάνεις είναι να βρεις ποιο ζεύγος κόκκινου-μπλε "φέρνει" το σήμα από τον κατανεμητή και σου δίνει τηλέφωνο και Internet. Θα σου φάει 5-6', μετά είναι εύκολα τα πράγματα.

    edit:

    Εδώ είσαι

    Ουσιαστικά, κάνεις αυτό που δείχνει στην κάτω εικόνα στη σελίδα 9, αφού από αυτά που περιγράφεις έχεις απλή τηλεφωνία (μέσω πρίζας) και όχι VoIP (με την τηλεφωνική συσκευή συνδεδεμένη στο router, δηλαδή).

    Θα καταφέρεις να έχεις καθαρό (κατά το δυνατό) σήμα στο router και τηλέφωνο στα υπόλοιπα δωμάτια (αν χρειάζεσαι συσκευή κι εκεί).
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος PetrosK : 23-07-21 στις 14:40.
    Knowledge=Power=Energy=Matter=Mass; a good bookshop is just a genteel Black Hole that knows how to read... T. Pratchett-Discworld
    Πως φτάσαμε ως εδώ


  13. #28
    Προσπάθησα να βγάλω άκρη και τις προάλλες άλλα.. χρειάζομαι ένα cable tracker φαντάζομαι.. Με λίγα λόγια απ' ότι κατάλαβα από τα 4 μπλε και τα 4 κόκκινα καλώδια θα εντοπίσω 1 μπλε και 1 κόκκινο που θα συνδέσω στην μια RJκαι τα υπόλοιπα 3+3 στην άλλη,έπειτα με ένα καλωδιακό τηλεφωνικό και χρησιμοποιοντας ένα φιλτρακι θα δώσω στο ρούτερ και στην διπλα RJ με τα 3+3.Ολα αυτά χρησιμοποιοντας την υπάρχουσα καλωδίωση και χωρίς να ρίξω νέο καλώδιο(

  14. #29
    Εγγραφή
    05-06-2015
    Περιοχή
    Κέρκυρα/Ξάνθη
    Μηνύματα
    1.123
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109998/10998
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Forthnet - ΞΑΝΘΗ
    Router
    ZyXEL VMG8623-T50B
    SNR / Attn
    10.7(dB) / 3.7(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Δεν χρειαζεσαι tracker, και το μοντεμ ρουτερ μπορει να κανει αυτη τη δουλεια. Απλως τσεκαρεις αν συγχρονιζει στη σωστη ταχυτητα με ενα ζευγος καλωδιων. Μετα, οπως σωστα ειπες, "ριχνεις" τα άλλα καλωδια στην αλλη υποδοχη.

  15. #30
    Σε ευχαριστώ πολύ. Θα παραγγείλω το πριζακι και θα ενημερώσω.

Σελ. 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας