Εμφάνιση 1-11 από 11
  1. #1
    Εγγραφή
    06-01-2017
    Μηνύματα
    3
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Καλησπέρα,

    πρόσφατα αναβάθμισα τη γραμμή μου σε 100 mbps , η ερώτηση μου είναι πως μπορώ να επωφεληθώ με το μέγιστο της ταχύτητας;

    Ποιότητα γραμμής
    Καθοδική Ανοδική
    Τρέχον ρυθμός 80931 kbps 10996 kbps
    Μέγιστος ρυθμός 96808 kbps 39743 kbps
    Αναλογία σήματος προς θόρυβο 8.9 dB 29.3 dB
    Εξασθένηση 3.5 dB 10.5 dB

    Δικαιολογείται η διαφορά τρέχοντος ρυθμού με τον μέγιστο σε σύγκριση με την εξασθένηση ? Μπορώ από τη μεριά μου να κάνω κάτι ?

    Ευχαριστώ

  2. #2
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.679
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Με έλεγχο στην εσωτερική καλωδίωση..
    Πρίζες, φιλτράκια σε τηλέφωνα όλα οκ;
    Μια μέτρηση στο box/κατανεμητή θα σου έδειχνε μια εικόνα σχετικά με το τι ταχύτητα φτάνει εκεί και τι στο σπίτι.. Ώστε μετά να γίνουν οι ανάλογες ενέργειες..
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  3. #3
    Εγγραφή
    18-01-2019
    Περιοχή
    RHODOS
    Μηνύματα
    39
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    19999/199979
    ISP
    cosmote
    Router
    spertport plus
    SNR / Attn
    13.4(dB) / 34(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Καλησπέρα έχω αναβάθμιση την γραμμή μου σε vdsl 200 απο την vodafone από καμπίνα ΟΤΕ,έχω πολύ καλό συγχρονισμό, αλλά όταν θέλω να κάνω download μου κατεβάζει πολύ χαμηλά και όταν κάνω ftp test τα ίδια,έχει έρθει τεχνικός και μου είπε ότι είναι θέμα δικτυου της vodafone.εχει κανένας παρόμοιο πρόβλημα?
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος theo170 : 16-01-21 στις 00:33. Αιτία: Χαμηλή ταχύτητα

  4. #4
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.679
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από theo170 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα έχω αναβάθμιση την γραμμή μου σε vdsl 200 απο την vodafone από καμπίνα ΟΤΕ,έχω πολύ καλό συγχρονισμό, αλλά όταν θέλω να κάνω download μου κατεβάζει πολύ χαμηλά και όταν κάνω ftp test τα ίδια,έχει έρθει τεχνικός και μου είπε ότι είναι θέμα δικτυου της vodafone.εχει κανένας παρόμοιο πρόβλημα?
    Οι δοκιμές με καλώδιο ethernet;
    Δε μας βάζεις και στατιστικά της γραμμής να δούμε;
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  5. #5
    Εγγραφή
    12-02-2005
    Περιοχή
    ΚΑΤΕΡΙΝΗ
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    2.674
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    89836/10996
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΚΑΤΕΡΙΝΗ
    Router
    ZTE H288A
    SNR / Attn
    9.7(dB) / 6.1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Επίσης Theo από που κατεβάζεις; Είσαι σίγουρος ότι δεν είναι ζήτημα τις σελίδας από εκεί που κατεβάζεις;

    Εγώ έχω συγχρονισμό 90Mbps η γραμμή μου κατεβάζει το μέγιστο γύρω στα 10Mb/sec και όντως πολλές φορές φτάνει σε αυτές τις ταχύτητες. Υπάρχουν όμως φορές που από κάποια σελίδα να κατεβάζει με 300kb/sec. Γιατί αυτό; Γιατί προφανώς αυτή ήταν η μέγιστη ταχύτητα που μπορούσε να μου στείλει δεδομένα ο server ή έτσι είχε ρυθμιστεί.
    Τα όνειρα που κάνω από τα 20 παρκάρουν στον ακάλυπτο νωρίς. Μα εσύ που με κοιτάς σαν λύτρωση ζωή παρκαρισμένη μην δεχτείς.

  6. #6
    Εγγραφή
    18-01-2019
    Περιοχή
    RHODOS
    Μηνύματα
    39
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    19999/199979
    ISP
    cosmote
    Router
    spertport plus
    SNR / Attn
    13.4(dB) / 34(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GregoirX23 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οι δοκιμές με καλώδιο ethernet;
    Δε μας βάζεις και στατιστικά της γραμμής να δούμε;
    Τα στατιστικά της γραμμής

    - - - Updated - - -

    Καλησπέρα σας!!την ημέρα το μάξιμουμ είναι σε ftp.otenet 6.5 mb/s.Εχουν έρθει 3 φορές η τεχνική και δεν μπορούμε να καταλάβουμε τι συμβαίνει.
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails Screenshot_20210204-220523_Chrome.jpg  


  7. #7
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.679
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Η γραμμή φαίνεται πολύ καλή πάντως.. Τη βλέπω έτοιμη για 300!
    Την ημέρα μόνο το κάνει;
    Και σε αυτά;
    http://ftp.forthnet.gr/pub/SPEEDTEST/
    http://speedtest.ftp.otenet.gr
    Άλλοι γείτονες στην ίδια καμπίνα υπάρχουν;
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  8. #8
    Εγγραφή
    18-01-2019
    Περιοχή
    RHODOS
    Μηνύματα
    39
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    19999/199979
    ISP
    cosmote
    Router
    spertport plus
    SNR / Attn
    13.4(dB) / 34(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Ναι υπάρχουν άλλα δεν έχουν κανένα πρόβλημα με την ταχύτητα τους,νομίζω ότι είναι θέμα της vodafone ,μήπως πρέπει να αλλάξει το ζεύγος της γραμμής μου.

  9. #9
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.679
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Η γραμμή σου είναι κυριολεκτικά αστέρι.. Σε ότι αφορά καλώδια κλπ κλπ.. Δεν τίθεται θέμα ζεύγους..
    Εδώ μιλάμε ότι μπορεί να έχει θέμα στη περιοχή σας η διασύνδεση βόντα με οτε η κάποια άλλη διασύνδεση του παρόχου γενικότερα και γι'αυτό μπουκώνει ο τόπος..
    Αν σίγουρα υπάρχει άλλος στη περιοχή, & στην ίδια καμπίνα, με άλλο πάροχο και σίγουρα, τσεκαρισμένα παίζει οκ όταν εσύ σέρνεσαι, αυτό θα ήταν μια ένδειξη.. Αλήθεια όταν έχεις το θέμα επηρεάζεται και το ping/latency? Ανεβαίνει;

    Έχεις κανα φίλο η γνωστό (με διαφορετικό πάροχο - όχι ίδιο καλύτερα) να έρθει σε εσένα με το ρουτερ του να μετρήσετε ταχύτητα;
    Πιθανολογώ ότι όποιο πάροχο και να έχει ο άλλος θα παίξει σε εσένα, θα έχετε ίντερνετ με το δικό του πάροχο.. Και το ανάποδο αν πήγαινες εσύ σε αυτόν με το δικό σου ρουτερ.. Τότε μάλλον θα είχατε και εκεί το θέμα που έχεις με τη βόντα..
    Για να στο κάνω πιο απλό, όλοι έχετε γραμμές οτε από δική του καμπίνα, άρα οι γραμμές σας (το δίκτυο) είναι οτε..
    Από εκεί και πέρα ο καθένας σας έχει το ρουτερ και τους κωδικούς για ίντερνετ της εταιρίας που διάλεξε..

    Πριν κάνεις αυτό όμως, κανένα άλλο ρουτερ π.χ του εμπορίου έχεις να δοκιμάσεις στη γραμμή;

    Δεν ξέρω αν υπάρχουν και τίποτα demo κωδικοί της οτενετ για να έκανες κανα speedtest στον server τους..
    https://www.adslgr.com/forum/threads...demo-otenet-gr
    H αυτό.. , username & password (otenet@otenet.gr, otenet).
    Βέβαια δεν ξέρω αν θα δώσει προσωρινά ίντερνετ για μερικές μετρήσεις και αν στο Η300 αλλάζουν τα στοιχεία αυτά στη wan..
    Ναι, αλλάζουν απ'ότι βλέπω: ρυθμίσεις->wan->HSIv..
    Mετά όμως θα πρέπει να βάλεις αυτά που είχες στη βόντα και πιθανώς αν κάνεις κάτι λάθος να θέλει ρεσετ το ρουτερ από το κουμπάκι πίσω.. Και μπορεί να μείνεις και χωρίς ίντερνετ/τηλέφωνο(αν έχεις voip) με αυτό το τελευταίο που λέω με τους κωδικούς..
    Άγνωστο και αν θα παίξει γενικότερα αυτή η δοκιμή..
    Αν αποφασίσεις να τη δοκιμάσεις θα πρέπει να γνωρίζεις μερικά πράγματα για να τσεκάρεις αν θα σου δώσει ίντερνετ με τους κωδικούς του οτε..
    Και καλό θα ήταν να έσωζες τις παραμέτρους σε αρχείο, στις ρυθμίσεις ώστε αν κάτι δεν πάρει καλά να μπορέσεις να τις επαναφέρεις.. Είναι λίγο ζόρικο αυτό το συγκεκριμένο..

    Αλήθεια, δοκίμασες να αφήσεις μόνο μια συσκευή πάνω στο ρουτερ κατά τη δοκιμή και να κλείσεις το wifi;

    Σε βραχυκύκλωσα;
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος GregoirX23 : 05-02-21 στις 06:53.
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  10. #10
    Εγγραφή
    18-01-2019
    Περιοχή
    RHODOS
    Μηνύματα
    39
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    19999/199979
    ISP
    cosmote
    Router
    spertport plus
    SNR / Attn
    13.4(dB) / 34(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Καλησπέρα φίλε,σε ευχαριστώ για την απάντηση σου ,γενικός υπάρχει μια μεγάλη αυξομειώσει και στα ping ,περιμένω αύριο να έρθει πάλι ο τεχνικός να δω τι θα γίνει με αυτή την κατάσταση. Αν δεν γίνει κάτι έχω φύγει. Αν και είμαι πολύ ευχαριστημένος με την εξυπηρέτηση τους .

  11. #11
    Εγγραφή
    18-01-2019
    Περιοχή
    RHODOS
    Μηνύματα
    39
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    19999/199979
    ISP
    cosmote
    Router
    spertport plus
    SNR / Attn
    13.4(dB) / 34(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Καλησπέρα !!έχει έρθει τεχνικός και βρέθηκε ότι υπάρχει πρόβλημα στην διασύνδεση της γραμμής μου, μου είπαν ότι θα υπάρξει επίλυση από το δίκτυο του οτε
    .Ελπίζω να ολοκληρωθεί αυτή την εβδομάδα.Εχει τύχη και σε άλλους αυτό το πρόβλημα, και αν σε πόσο χρόνο έγινε η επίλυση του.

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας