Σελ. 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 16-30 από 32
  1. #16
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.761
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Νυχτερινο εχεις?

  2. #17
    Εγγραφή
    02-04-2005
    Περιοχή
    Κλωζάνη
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.552
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    ISP
    Μπάμπης νετ
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΥΚΟΧΩΡΙ
    Σας ευχαριστώ παιδιά για όλες τις πληροφορίες.

    Ναι, θα το δω αυτό με την αμοιβή του ηλεκτρολόγου. Καταλαβαίνω ότι όλοι μας έχουμε έξοδα αλλά 60 ευρώ εγώ παίρνω για 8 ώρες δουλειά με πολύ περισσότερα πτυχία, προϋπηρεσία και κόπο στη ζωή από έναν μέσο ηλεκτρολόγο (που τα θέλει αυτά για 30 λεπτά). Και αυτό τελείως ειλικρινά και με καμμία διάθεση να θίξω κανέναν.
    Υδραυλικός, φωτογράφος, εραστής και ποιητής...
    http://www.flickr.com/photos/120411235@N06/

  3. #18
    Εγγραφή
    18-02-2004
    Μηνύματα
    3.400
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΑΛΑΝΔΡΙ
    Router
    Fritz!box Fon 7590
    SNR / Attn
    10(dB) / 21(dB)
    Εγώ το έχω υλοποιήσει ήδη με αυτό το relay
    https://www.kafkas.gr/ilektrologiko-...ac-2no_145051/
    και ένα sonoff basic πάνω στην ειδική βάση ράγας της sonoff, συνολικό κόστος υλικών κάτω από 25 ευρώ.
    Ο legrand έχει και διακοπτάκι always on/off ή auto.
    Παίζει έτσι και με google assistant / home ή alexa αν έχει κανείς.

    Το προγραμματίζω να ζεσταίνει το νερό το βράδι με το νυχτερινό, ή το ανοίγω όταν γυρίζουμε από ταξίδι και βρίσκουμε το νερό ζεστό.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος gcf : 30-12-20 στις 14:32.

  4. #19
    Εγγραφή
    19-06-2008
    Περιοχή
    127.0.0.1
    Μηνύματα
    1.148
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    14000/700
    ISP
    Conn-x OTE
    Router
    cisco887va+sec-k9
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Φανερός Πράκτωρ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σας ευχαριστώ παιδιά για όλες τις πληροφορίες.

    Ναι, θα το δω αυτό με την αμοιβή του ηλεκτρολόγου. Καταλαβαίνω ότι όλοι μας έχουμε έξοδα αλλά 60 ευρώ εγώ παίρνω για 8 ώρες δουλειά με πολύ περισσότερα πτυχία, προϋπηρεσία και κόπο στη ζωή από έναν μέσο ηλεκτρολόγο (που τα θέλει αυτά για 30 λεπτά). Και αυτό τελείως ειλικρινά και με καμμία διάθεση να θίξω κανέναν.
    Παντως εσυ δεν εχεις συνέταιρο το κρατος στο μαγαζι σου. Δεν εχεις περαιωσεις, τραπεζες, δανεια, εξοπλισμό (υδε) . Δεν το λεω για να σε μαλωσω. Επισήμανση κανω.

    (Δεν ξερω τι τιμες βαζουν, δεν φωναξα ποτε ηλεκτρολόγο για δουλειά . Εναν υδραυλικό επισης τον εδιωξα με τις κλωτσιές )

  5. #20
    Εγγραφή
    02-04-2005
    Περιοχή
    Κλωζάνη
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.552
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    ISP
    Μπάμπης νετ
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΥΚΟΧΩΡΙ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από bxenos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παντως εσυ δεν εχεις συνέταιρο το κρατος στο μαγαζι σου. Δεν εχεις περαιωσεις, τραπεζες, δανεια, εξοπλισμό (υδε) . Δεν το λεω για να σε μαλωσω. Επισήμανση κανω.

    (Δεν ξερω τι τιμες βαζουν, δεν φωναξα ποτε ηλεκτρολόγο για δουλειά . Εναν υδραυλικό επισης τον εδιωξα με τις κλωτσιές )
    Μη φοβάσαι, κάνω και 2η δουλειά και έχω κάποια από αυτά.
    Τέσπα, έχω αρκετά κακή γνώμη για πάρα πολλούς τεχνητές και για όσα ζητάνε και το πως τα ζητάνε για τον όγκο της δουλειάς που κάνουν αλλά ας μην το προχωρήσουμε άλλο.

    Πάντως για αυτό ζητάω και τη γνώμη σας, για να έχω αίσθηση του κόστους αυτού που ζητάω.
    Το τελικό θα το κάνει και ηλεκτρολόγος που ξέρει. Στόχος μου δεν είναι να τον αντικαταστήσω αλλά να ξέρω πόσο κοστίζει αυτό που ζητάω και πόσο το φουσκώνει αυτός λόγω άγνοιας ή πονηριάς.
    Υδραυλικός, φωτογράφος, εραστής και ποιητής...
    http://www.flickr.com/photos/120411235@N06/

  6. #21
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Φανερός Πράκτωρ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μη φοβάσαι, κάνω και 2η δουλειά και έχω κάποια από αυτά.
    Τέσπα, έχω αρκετά κακή γνώμη για πάρα πολλούς τεχνητές και για όσα ζητάνε και το πως τα ζητάνε για τον όγκο της δουλειάς που κάνουν αλλά ας μην το προχωρήσουμε άλλο.

    Πάντως για αυτό ζητάω και τη γνώμη σας, για να έχω αίσθηση του κόστους αυτού που ζητάω.
    Το τελικό θα το κάνει και ηλεκτρολόγος που ξέρει. Στόχος μου δεν είναι να τον αντικαταστήσω αλλά να ξέρω πόσο κοστίζει αυτό που ζητάω και πόσο το φουσκώνει αυτός λόγω άγνοιας ή πονηριάς.
    Κάποιες φόρες πληρώνεις την εμπειρία, για επίσκεψη στο σπίτι θεωρώ πως ενα 30 με 40 χωρίς φπα είναι μια λογική τιμή.
    Σε αυτόν μπορεί να πάρει 30 λεπτά, αλλά θα του πάρει τόσα γιατί το έχει κάνει πολλές φορές, εγώ για να αλλάξω ενα κρεμαστό φως θέλω δυο ώρες

  7. #22
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Φανερός Πράκτωρ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πάντως για αυτό ζητάω και τη γνώμη σας, για να έχω αίσθηση του κόστους αυτού που ζητάω.
    Σε επαρχιακή πόλη, γιατί παίζει ρόλο και η μετακίνηση, ένα ρεαλιστικό ποσό για μια τέτοια δουλειά είναι γύρω στα 30 ευρώ χωρίς το ΦΠΑ.
    Εννοείται ότι μιλάμε για την τοποθέτηση των υλικών και να λειτουργήσουν με χειροκίνητο τρόπο από τον πίνακα. Σε περιπτώσεις που έχουμε υλικά που θα πρέπει να διαβάσουμε manual, να χρειάζεται να κατεβάσουμε πρόγραμμα, να κάνουμε δοκιμές, κ.λ.π., εκεί αλλάζουν τα πράγματα και πάμε σε πιο ειδικές καταστάσεις που τις αξιολογεί ο κάθε τεχνικός όπως του αρέσει και όπως τον βολεύει.
    Αν είναι κάτι απλό και που το έχει κάνει και άλλες φορές λογικά δεν θα χρεώσει και κάτι επιπλέον, αν όμως είναι κάτι πολύπλοκο που θα του φάει και ώρα στο σπίτι, μάλλον θα βάλει και κάτι παραπάνω.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  8. #23
    Εγγραφή
    02-04-2005
    Περιοχή
    Κλωζάνη
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.552
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    ISP
    Μπάμπης νετ
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΥΚΟΧΩΡΙ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gcf Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ το έχω υλοποιήσει ήδη με αυτό το relay
    https://www.kafkas.gr/ilektrologiko-...ac-2no_145051/
    και ένα sonoff basic πάνω στην ειδική βάση ράγας της sonoff, συνολικό κόστος υλικών κάτω από 25 ευρώ.
    Ο legrand έχει και διακοπτάκι always on/off ή auto.
    Παίζει έτσι και με google assistant / home ή alexa αν έχει κανείς.

    Το προγραμματίζω να ζεσταίνει το νερό το βράδι με το νυχτερινό, ή το ανοίγω όταν γυρίζουμε από ταξίδι και βρίσκουμε το νερό ζεστό.
    Μια χαρά δείχνει αυτό! Οπότε από το relay μπορείς να το έχεις και manually ανοιχτό/κλειστό και να παρακάμψεις το sonoff (σε περίπτωση που δημιουργεί κάποιο πρόβλημα);
    Ακριβώς αυτό θέλω να κάνω και εγώ και να το κάνω διαθέσιμο σε apple HomeKit γιαυτό θέλω να χρησιμοοιήσω το Αqara relay.

    Βλέπω ότι τα κινέζικα Aqara δεν αναφέρουν πιστοποίηση CE αλλά τα ευρωπαϊκά έχουν
    https://www.aqara.com/eu/manual.html

    Είναι κάτι που πρέπει να με απασχολήσει;
    Έχω αρκετούς διακόπτες της εταιρείας εδώ και 2 χρόνια χωρίς κανένα πρόβλημα & είναι μεγάλη και γνωστή μάρκα.

    Αλλιώς πάω σε Sonoff αλλά μάλλον θα πρέπει να ζοριστώ παραπάνω για να το κάνω integrate με το homekit

    - - - Updated - - -

    Επιπλέον το παραπάνω relay της legrand καλύπτει και την γείωση, όπως έλεγε και ο griniaris;

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
    Νυχτερινο εχεις?

    sorry, μου ξέφυγε αυτό. Όχι αλλά μάλλον θα βάλω

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sweet dreams Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε περιπτώσεις που έχουμε υλικά που θα πρέπει να διαβάσουμε manual, να χρειάζεται να κατεβάσουμε πρόγραμμα, να κάνουμε δοκιμές, κ.λ.π., εκεί αλλάζουν τα πράγματα και πάμε σε πιο ειδικές καταστάσεις που τις αξιολογεί ο κάθε τεχνικός όπως του αρέσει και όπως τον βολεύει.
    Ναι ναι, προφανώς. Σκοπεύω ότι είναι επιπλέον να του το έχω έτοιμο εγώ. Δλδ το wireless relay να είναι σεταρισμένο ήδη και να δουλεύει ήδη ασύρματα.
    Εγώ θέλω τον ηλεκτρολόγο για να αναλάβει αυτός την εγκατάσταση στα 220V και να πάρει την τελική ευθύνη για το κύκλωμα μια που αυτός έχει και τις ανάλογες γνώσεις/εμπειρία.
    Υδραυλικός, φωτογράφος, εραστής και ποιητής...
    http://www.flickr.com/photos/120411235@N06/

  9. #24
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Φανερός Πράκτωρ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επιπλέον το παραπάνω relay της legrand καλύπτει και την γείωση, όπως έλεγε και ο griniaris;
    Σε μεγάλες καταναλώσεις διακόπτουμε και τον ουδέτερο μαζί με την φάση(για τον ουδέτερο γράφει ο συμφορουμίτης). Δηλαδή το ρελέ πρέπει να έχει 4 επαφές + 2 για το πηνίο.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  10. #25
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.935
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Απλά σαν σχόλιο και χωρίς να έχω διαβάσει πίσω..
    Ένας φίλος για παρόμοιο θέμα πήρε ένα sonoff basic του πέρασε tasmota-domoticz και διάφορα άλλα που δεν θυμάμαι..
    Μόνο επειδή το basic δεν σήκωνε τα Α του θερμοσίφωνα μου είπε ότι έβαλε ένα ρελέ μπροστά για να σηκώνει το ζόρι; Κάτι τέτοιο..
    Και δουλεύει οκ..
    Αν σε ενδιαφέρει μπορώ να ρωτήσω..
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  11. #26
    Εγγραφή
    30-01-2005
    Περιοχή
    City of light with thy violet crown
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    6.989
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    150/30Mbps
    ISP
    BT FTTP
    Router
    pfSense/Openreach ONT
    Φανερέ αν σε ενδιαφέρει κοίτα και το Tasmota (μπορεί να έχει αναφερθεί ήδη, δε διάβασα όλα τα μηνύματα). Πολλά από τα Sonoff το υποστηρίζουν:

    https://templates.blakadder.com/relay.html

    Το πλεονέκτημα του Tasmota είναι πως είναι ανοιχτό και δεν εξαρτάσαι από τα cloud του κάθε κατασκευαστή. Επίσης μπορείς να φτιάξεις κι ένα Home Assistant (ή αντίστοιχο) και να το ελέγχεις κι από εκεί.

    Έψαξα το θέμα πρόσφατα για κάτι πρίζες που με ενδιαφέρουν. Γενικά έχει πολύ ψωμί αυτή η υπόθεση. Όρεξη και χρόνο να έχεις
    Όταν ενώνουμε τις δυνάμεις μας, μπορούμε να πετύχουμε το ακατόρθωτο - Παναγιώτης Γιαννάκης

    Never say never, because limits, like fears, are often just an illusion -
    Michael Jordan


  12. #27
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από megahead13 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φανερέ αν σε ενδιαφέρει κοίτα και το Tasmota (μπορεί να έχει αναφερθεί ήδη, δε διάβασα όλα τα μηνύματα). Πολλά από τα Sonoff το υποστηρίζουν:

    https://templates.blakadder.com/relay.html

    Το πλεονέκτημα του Tasmota είναι πως είναι ανοιχτό και δεν εξαρτάσαι από τα cloud του κάθε κατασκευαστή. Επίσης μπορείς να φτιάξεις κι ένα Home Assistant (ή αντίστοιχο) και να το ελέγχεις κι από εκεί.

    Έψαξα το θέμα πρόσφατα για κάτι πρίζες που με ενδιαφέρουν. Γενικά έχει πολύ ψωμί αυτή η υπόθεση. Όρεξη και χρόνο να έχεις
    Η aqara/xiaomi υποστηρίζει και αυτή Home assistant σε local mode αν σε ενδιαφέρει, καθώς και αρκετά της sonoff Που έχουν ενεργό το DIY mode (Δεν χρειάζεται tasmota δηλαδή)

  13. #28
    Εγγραφή
    02-04-2005
    Περιοχή
    Κλωζάνη
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.552
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    ISP
    Μπάμπης νετ
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΥΚΟΧΩΡΙ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η aqara/xiaomi υποστηρίζει και αυτή Home assistant σε local mode αν σε ενδιαφέρει, καθώς και αρκετά της sonoff Που έχουν ενεργό το DIY mode (Δεν χρειάζεται tasmota δηλαδή)
    Ναι το έχω δει αλλά δεν το έχω καταφέρει επειδή δε μπόρεσα να συνδέσω το aqara gateway με το home assistant. Επιπλέον δεν το ζόρισα και πολύ επείδη με βολεύει σε γενικές γραμμές η υπάρχουσα κατάσταση:
    Το home assistant το έχω για να βγαίνουν σε HomeKit όσα δεν το υποστηρίζουν natively. Και τα aqara το υποστηρίζουν.
    Επιπλέον τα aqara είναι πιο σταθερά από το home assistant setup μου

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sweet dreams Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε μεγάλες καταναλώσεις διακόπτουμε και τον ουδέτερο μαζί με την φάση(για τον ουδέτερο γράφει ο συμφορουμίτης). Δηλαδή το ρελέ πρέπει να έχει 4 επαφές + 2 για το πηνίο.

    Άρα μιλάς για αυτό
    https://www.legrand.com/ecatalogue/4...-with-230.html

    είτε αυτό
    https://www.legrand.com/ecatalogue/4...-with-230.html

    Σωστά;

    Επειδή καταλαβαίνω ότι είσαι ηλεκτρολόγος, σε προβληματίζει η ποιότητα του wireless relay;
    Στην τελείως απίθανη περίπτωση που καεί το wireless relay μπορεί να δημιουργήσει το οποιοδήποτε σοβαρό πρόβλημα στο ρελέ ισχύος πέρα από το να το κάψει;
    Π.χ. φωτιά;

    Γνώμη μου είναι ότι όχι και ότι υπερβάλλουμε αλλά λέω να ρωτήσω

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GregoirX23 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν σε ενδιαφέρει μπορώ να ρωτήσω..
    Αν και σχεδόν καταλήξαμε, ναι κάνε του μια μικρή ερώτηση αν μπορείς ως προς το ηλεκτρολογικό κομμάτι.
    Υδραυλικός, φωτογράφος, εραστής και ποιητής...
    http://www.flickr.com/photos/120411235@N06/

  14. #29
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.935
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Φανερός Πράκτωρ Εμφάνιση μηνυμάτων

    Αν και σχεδόν καταλήξαμε, ναι κάνε του μια μικρή ερώτηση αν μπορείς ως προς το ηλεκτρολογικό κομμάτι.
    Τι ακριβώς θα ήθελες να ρωτήσω; Αν και τώρα μάλλον είναι εξωτερικό.. Με τη πρώτη ευκαιρία..
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  15. #30
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Φανερός Πράκτωρ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Άρα μιλάς για αυτό
    https://www.legrand.com/ecatalogue/4...-with-230.html

    είτε αυτό
    https://www.legrand.com/ecatalogue/4...-with-230.html

    Σωστά;

    Επειδή καταλαβαίνω ότι είσαι ηλεκτρολόγος, σε προβληματίζει η ποιότητα του wireless relay;
    Στην τελείως απίθανη περίπτωση που καεί το wireless relay μπορεί να δημιουργήσει το οποιοδήποτε σοβαρό πρόβλημα στο ρελέ ισχύος πέρα από το να το κάψει;
    Π.χ. φωτιά;
    To ρελέ θα έχει 4 επαφές ισχύος συνολικά, δηλαδή 2 είσοδο(φάση+ουδέτερο) και αντίστοιχες για έξοδο.
    Το πηνίο το ασφαλίζουμε με μια ασφάλεια 6Α.
    Προσωπικά προτιμώ υλικά της HAGER.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

Σελ. 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας