Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 28
  1. #1
    Εγγραφή
    20-11-2006
    Μηνύματα
    7
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    4096/1024
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΡΤΑΚΗ
    Καλημέρα σας και χρόνια πολλά.
    Θα ήθελα να σας κοινοποιήσω το πρόβλημα που αντιμετωπίζω και αν μπορεί κάποιος να βοηθήσει/συμβουλέψει.

    Στις 16/10/2020 έκανα αίτηση φορητότητας (λήψη pdf με email-εκτύπωση-υπογραφή-σκανάρισμα-αποστολή με email) από τη "Wind 24Mbps" στη Vodafone για το πρόγραμμα "Vodafone home double play 50Mbps" αφού με διαβεβαίωσαν για τη διαθεσιμότητα.

    Έκτοτε με “βομβαρδίζουν” με δικαιολογίες, ότι δηλαδή για την καθυστέρηση σύνδεσης ευθύνεται ο ΟΤΕ ("συστημικό πρόβλημα" το ονομάζουν).

    Σήμερα, ενώ παραμένω στο δίκτυο της Wind εκτός προγράμματος (αορίστου) και με ασύμφορους για εμένα όρους, η Vodafone με κρατάεi δέσμιο της αίτησής μου και αρνείτε να αποδεσμεύσεi τον τηλεπικοινωνιακό μου βρόγχο με το πρόσχημα ότι τους υποβάλω το αίτημα εκπρόθεσμα, παρόλο που είναι προφανές ότι με παραπλάνησαν, δεν έχουν διαθέσιμο δίκτυο και άρα δεν μπορούν να με συνδέσουν στο πρόγραμμα που αιτήθηκα.

    Έχω διαμαρτυρηθεί επανειλημμένα τηλεφωνικώς και γραπτώς (θα μου απαντήσουν λένε εντός 20 ημερολογιακών ημερών!!!) και δεν βγάζω άκρη. Δεν μου λένε ούτε για πόσους μήνες θα με κρατήσουν δεσμευμένο χωρίς να μου παρέχουν υπηρεσίες. Μέχρι που σκέφτομαι να κάνω αίτηση σε άλλο πάροχο για νέα τηλεφωνική σύνδεση και να χάσω τον αριθμό μου.

    Ευχαριστώ

  2. #2
    Εγγραφή
    19-05-2009
    Περιοχή
    ΜΑΡΟΥΣΙ
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    590
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    54993/5503
    ISP
    Forthnet
    Router
    Thechnicolor TG788vn v2
    SNR / Attn
    11,4(dB) / 14,3(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Χρόνια πολλά,
    αν δεν κάνω λάθος, οι πάροχοι έχουν μέχρι 3 μήνες διορία για να ολοκληρώσουν την φορητότητα.
    Αν περάσουν οι 3 μήνες και δεν γίνει, είναι υποχρεωμένοι ατελώς να αποδεσμεύσουν τον βρόχο.
    Intel i7-9700F | Gigabyte Z370 HD3 | Be Quiet Dark Rock Pro 4 | HuperX Fury DDR4 2666 Mhz 16 GB (2x8GB) | Asus Radeon RX 6600 XT 8GB Dual OC | XFX TS 550W | Samsung 860 Evo 250GB | Seagate Barracuda 2TB | Be Quiet Pure Base 600

  3. #3
    Εγγραφή
    20-11-2006
    Μηνύματα
    7
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    4096/1024
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΡΤΑΚΗ
    Ευχαριστώ kosnik67
    αν ισχύει αυτό γιατί δεν μου το λένε?!

    Πριν λίγο που μίλησα με το τμήμα παραπόνων μου ζήτησαν 196 € για να ακυρώσουν τη "σύμβαση".
    Εγώ ισχυρίζομαι ότι η "σύμβαση" που υπέγραψα είναι ΑΙΤΗΣΗ μέχρι την ενεργοποίηση της τηλεπικοινωνιακής σύνδεσης,
    και άρα δεν μπορούν να μου ζητούν να καταβάλω το τέλος πρόωρης αποσύνδεσης αφού ΔΕΝ έχω συνδεθεί, ούτε ρούτερ έχω παραλάβει και έως σήμερα συνεχίζω να εξυπηρετούμαι από την Wind.
    Δεν καταλαβαίνουν τίποτα.

    Τους ρώτησα (ειρωνικά είναι η αλήθεια μέσα στην απελπισία μου) σε πόσους μήνες θα με ελευθερώσουν και εάν το Πάσχα θα κάνω "Ανάσταση"
    αλλά είναι καλά εκπαιδευμένοι, δεν τσιμπάνε, δεν εκνευρίζονται και δεν τους παίρνεις κουβέντα!

  4. #4
    Εγγραφή
    19-05-2009
    Περιοχή
    ΜΑΡΟΥΣΙ
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    590
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    54993/5503
    ISP
    Forthnet
    Router
    Thechnicolor TG788vn v2
    SNR / Attn
    11,4(dB) / 14,3(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nikgrc Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ευχαριστώ kosnik67
    αν ισχύει αυτό γιατί δεν μου το λένε?!

    Πριν λίγο που μίλησα με το τμήμα παραπόνων μου ζήτησαν 196 € για να ακυρώσουν τη "σύμβαση".
    Εγώ ισχυρίζομαι ότι η "σύμβαση" που υπέγραψα είναι ΑΙΤΗΣΗ μέχρι την ενεργοποίηση της τηλεπικοινωνιακής σύνδεσης,
    και άρα δεν μπορούν να μου ζητούν να καταβάλω το τέλος πρόωρης αποσύνδεσης αφού ΔΕΝ έχω συνδεθεί, ούτε ρούτερ έχω παραλάβει και έως σήμερα συνεχίζω να εξυπηρετούμαι από την Wind.
    Δεν καταλαβαίνουν τίποτα.

    Τους ρώτησα (ειρωνικά είναι η αλήθεια μέσα στην απελπισία μου) σε πόσους μήνες θα με ελευθερώσουν και εάν το Πάσχα θα κάνω "Ανάσταση"
    αλλά είναι καλά εκπαιδευμένοι, δεν τσιμπάνε, δεν εκνευρίζονται και δεν τους παίρνεις κουβέντα!
    Μάλον έκανα λάθος και είναι 60 μέρες.Από το site της ΕΕΤΤ:
    "Σημειώνεται ότι σε περίπτωση που η αίτηση φορητότητας αριθμού δεν έχει υλοποιηθεί για τους σταθερούς και τους μη γεωγραφικούς αριθμούς εντός 60 ημερολογιακών ημερών και για τους αριθμούς κινητής τηλεφωνίας εντός 30 ημερολογιακών ημερών από την υποβολή της στον πάροχο-δότη, αυτή ακυρώνεται αυτοδικαίως."

    https://www.eett.gr/opencms/opencms/...AQS/Number/#q9

    Αν θέλεις να ακυρώσεις την φορητότητα, στείλε τους γραπτώς το αίτημα, "εχουν περάσει 60 μέρες και δεν έχει οληκληρωθεί η φορητότητα, αιτούμαι ατελώς να λυθεί το συμβόλαιο κλπ, με ταυτόχρονη κοινοποίηση στην ΕΕΤΤ.
    Intel i7-9700F | Gigabyte Z370 HD3 | Be Quiet Dark Rock Pro 4 | HuperX Fury DDR4 2666 Mhz 16 GB (2x8GB) | Asus Radeon RX 6600 XT 8GB Dual OC | XFX TS 550W | Samsung 860 Evo 250GB | Seagate Barracuda 2TB | Be Quiet Pure Base 600

  5. #5
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Απο την στιγμή που υπέγραψες αίτηση εξ αποστάσεως, έχεις 14 ημέρες για να ακυρώσεις, αν περάσουν δυστυχώς υπάρχει ρήτρα.

    Τώρα μετά απο τόσο καιρό, θα έπρεπε να σε συνδέσουν, η wind Καθώς και ο ΟΤΕ αναφέρουν στο συμβόλαιο πως αν δεν γίνει η σύνδεση σε 2 μήνες τότε ακυρώνεται. δεν ξέρω για vodafone.

    Σε τέτοιες περιπτώσεις βοηθάει μια καταγγελία προς ΕΕΤΤ

  6. #6
    Εγγραφή
    20-11-2006
    Μηνύματα
    7
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    4096/1024
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΡΤΑΚΗ
    kosnik67 και sdikr ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας,

    δυστυχώς η vodafone έχει αντικαταστήσει το email με το chat όπου δεν μπορείς να στείλεις αίτηση.
    συνδέθηκα στο chat και ζήτησα να ελευθερώσουν το βρόγχο λόγω της https://www.eett.gr/opencms/opencms/...AQS/Number/#q9 αλλά δήλωσαν αναρμόδιοι και θα ενημερώσουν το τμήμα διακοπών να μου τηλεφωνήσει... την άλλη εβδομάδα.

    Φλερτάρω με την καταγγελία ΕΕΤΤ αλλά θέλει να βρώ χρόνο να ασχοληθώ και πάλι αυτοί θα θέλουν κανένα μήνα να ενεργήσουν - οημέ

  7. #7
    Εγγραφή
    17-09-2005
    Περιοχή
    ATHGR
    Μηνύματα
    2.528
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    ISP
    4G+
    αν ήμουν σε αντίστοιχη θεση θα έκανα, άμεσα, καταγγελία.

  8. #8
    Εγγραφή
    19-05-2009
    Περιοχή
    ΜΑΡΟΥΣΙ
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    590
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    54993/5503
    ISP
    Forthnet
    Router
    Thechnicolor TG788vn v2
    SNR / Attn
    11,4(dB) / 14,3(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nikgrc Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φλερτάρω με την καταγγελία ΕΕΤΤ αλλά θέλει να βρώ χρόνο να ασχοληθώ και πάλι αυτοί θα θέλουν κανένα μήνα να ενεργήσουν - οημέ
    5-10 λεπτά θα σου πάρει να το γράψεις, αλλά θα έχεις σίγουρη επιτυχία.
    Intel i7-9700F | Gigabyte Z370 HD3 | Be Quiet Dark Rock Pro 4 | HuperX Fury DDR4 2666 Mhz 16 GB (2x8GB) | Asus Radeon RX 6600 XT 8GB Dual OC | XFX TS 550W | Samsung 860 Evo 250GB | Seagate Barracuda 2TB | Be Quiet Pure Base 600

  9. #9
    Εγγραφή
    21-06-2018
    Ηλικία
    28
    Μηνύματα
    1.975
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Interleaved
    Μπορείς να στείλεις αίτηση στο https://www.vodafone.gr/aitima-parapono-email/

  10. #10
    Εγγραφή
    21-10-2020
    Μηνύματα
    95
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nikgrc Εμφάνιση μηνυμάτων
    kosnik67 και sdikr ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας,

    δυστυχώς η vodafone έχει αντικαταστήσει το email με το chat όπου δεν μπορείς να στείλεις αίτηση.
    συνδέθηκα στο chat και ζήτησα να ελευθερώσουν το βρόγχο λόγω της https://www.eett.gr/opencms/opencms/...AQS/Number/#q9 αλλά δήλωσαν αναρμόδιοι και θα ενημερώσουν το τμήμα διακοπών να μου τηλεφωνήσει... την άλλη εβδομάδα.

    Φλερτάρω με την καταγγελία ΕΕΤΤ αλλά θέλει να βρώ χρόνο να ασχοληθώ και πάλι αυτοί θα θέλουν κανένα μήνα να ενεργήσουν - οημέ
    Ελαβες ποτε SMS απο τη Vodafone απο την ημερα που εκανες την αιτηση φορητοτητας μεχρι σημερα, του τυπου "Η αιτηση σας ΧΧΧΧΧ βρισκεται σε σειρα προτεραιοτητας για επαυξηση απαραιτητων πορων για την παροχη της υπηρεσιας"?

  11. #11
    Εγγραφή
    05-04-2006
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    2.577
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΤΡΙΛΟΦΟ
    Router
    ZTE
    SNR / Attn
    6(dB) / 10(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Καλά γιατί τόσο καιρό όμως? Δεν έχω ακούσει ποτέ κανά για τόσο μεγάλο διάστημα για ολοκλήρωση φορητότητας.
    ΔΟΞΑ ΔΡΑΜΑΣ Α' ΕΘΝΙΚΗ
    http://slightlymagic.net

  12. #12
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Αν δεν υπάρχει ελεύθερο ζεύγος (που πιθανότατα αυτό είναι το πρόβλημα), πως είναι δυνατόν να προχωρήσει η φορητότητα;

    Επίσης αν ισχύει αυτό, τότε ακόμη και με αίτημα νέας σύνδεσης και κατάργηση της υπάρχουσας, πάλι θα υπάρχει το πρόβλημα με μόνη πιθανότητα γρήγορης επίλυσης σε Cosmote.

  13. #13
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.791
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Η βόντα πλέον το έχει γυρίσει στα mail.. Πάει η φόρμα επικοινωνίας που ξέραμε..
    Για κάθε τμήμα υπάρχει και το ανάλογο mail..
    Αν τους ρωτήσεις στο λένε..
    Για τη σταθερή νομίζω κυκλοφορεί αυτό στο ίντερνετ: DocUpload_Family01.gr@vodafone.com
    Μια κοινοποίηση και σε εεττ από την όποια επικοινωνία θα βοηθούσε..
    Για καταγγελία νομίζω πρέπει πρώτα να περάσουν οι 20 ημέρες ώστε να απαντήσει ο πάροχος..
    Άσχημο πάντως να σε κρατάνε έτσι όμηρο ανάμεσα σε 2 παρόχους και με τιμές εκτός προσφοράς..

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν δεν υπάρχει ελεύθερο ζεύγος (που πιθανότατα αυτό είναι το πρόβλημα), πως είναι δυνατόν να προχωρήσει η φορητότητα;

    Επίσης αν ισχύει αυτό, τότε ακόμη και με αίτημα νέας σύνδεσης και κατάργηση της υπάρχουσας, πάλι θα υπάρχει το πρόβλημα με μόνη πιθανότητα γρήγορης επίλυσης σε Cosmote.
    Ζεύγος δεν έχει; 24αρα έχει τώρα λέει..
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  14. #14
    Εγγραφή
    21-06-2018
    Ηλικία
    28
    Μηνύματα
    1.975
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Interleaved
    Φόρμα επικοινωνίας θα βρείτε εδώ:
    https://www.vodafone.gr/aitima-parapono-email/

  15. #15
    Εγγραφή
    21-10-2020
    Μηνύματα
    95
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GregoirX23 Εμφάνιση μηνυμάτων

    Ζεύγος δεν έχει; 24αρα έχει τώρα λέει..
    Ζεύγος θα αλλάξει οπωσδήποτε στο ΑΚ αφού αλλάζει πάροχο. Στον κάθε πάροχο αντιστοιχούν διαφορετικα όρια πάνω στο mirroring του ΟΤΕ.
    Το ζεύγος θα παραμείνει ίδιο από το εσκαλιτ η χαλύβδινο του σπιτιού έως και τον ΚΚ του κέντρου.

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας