Εμφάνιση 1-6 από 6
  1. #1
    Εγγραφή
    28-08-2007
    Περιοχή
    Άνοιξη
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    8
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    50000/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΑΝΟΙΞΗ
    Router
    Cisco 1941 w/ VDSL2 HWIC
    Καλησπέρα και καλή χρονιά σε όλους!

    Πρόσφατα νοίκιασα έναν επαγγελματικό χώρο και καθώς είχαν περάσει οπτικές ίνες στο κτίριο έκανα αίτηση για FΤΤΗ.

    Η οπτική έχει έρθει μέσα και περιμένω τον ΟΤΕ να έρθει να κάνει την σύνδεση.

    Μέχρι να γίνει αυτό θέλω να χρησιμοποιήσω το WiFi του διπλανού γραφείου και έχω κάνει το εξής.

    Χρησιμοποιώ ένα απλό TP-Link AP σαν client και το έχω συνδέσει στο WAN port του SpeedPort. Έχω ενεργοποιήσει το ethernet στο Failover WAN, στο internet configuration του έχω δώσει στατική IP 192.168.2.254 με gateway το 192.168.2.1 που είναι το ρουτερ του διπλανού γραφείου (speedport και εκείνο) και έχει ανάψει κανονικά το Online στο speedport

    Το LAN του δικού μου ρούτερ δουλεύει στο 192.168.1.0/24 με ανοιχτό τον DHCP. Το θέμα είναι οτι καμία συσκευή δεν έχει πρόσβαση στον έξω κόσμο. Δοκίμασα με static routes αλλά δεν έβγαλα άκρη.

    Έχει κανείς καμιά ιδέα πως μπορεί να και αν μπορεί να δουλέψει αυτή η σκέψη; Προς το παρόν το speedport με καλύπτει οπότε δεν θέλω να πάω να πάρω άλλο ρούτερ για 15-20 μέρες (τόσο μου είπαν για την ενεργοποίηση).

    Σας ευχαριστώ

  2. #2
    Εγγραφή
    03-09-2011
    Μηνύματα
    3.279
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    Όσο πιάνει
    ISP
    Cosmote-LTE
    Router
    Mikrotik Chateau LTE18
    Φιλε ολο αυτο που γραφεις δεν εχει καν νοημα. Η μαλλον θα μπορουσε να ειχε αλλα δεν ειναι της παρουσης. Αφου συνδεεσαι με καλωδιο θα το συνδεσεις σαν lan-lan με κλειστο dhcp και απλα θα του δωσεις μια ip οπως σωστα του εδωσες και θα του διαμορφωσεις και το wlan (ssid, password). Με αυτο το τροπο μπορεις να εχεις ασυρματο αλλα και ενσυρματο ιντερνετ μεσω του switch που εχει ενωματωμενο.
    Άλλα Ντάλλα....

  3. #3
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ionast Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα και καλή χρονιά σε όλους!

    Πρόσφατα νοίκιασα έναν επαγγελματικό χώρο και καθώς είχαν περάσει οπτικές ίνες στο κτίριο έκανα αίτηση για FΤΤΗ.

    Η οπτική έχει έρθει μέσα και περιμένω τον ΟΤΕ να έρθει να κάνει την σύνδεση.

    Μέχρι να γίνει αυτό θέλω να χρησιμοποιήσω το WiFi του διπλανού γραφείου και έχω κάνει το εξής.

    Χρησιμοποιώ ένα απλό TP-Link AP σαν client και το έχω συνδέσει στο WAN port του SpeedPort. Έχω ενεργοποιήσει το ethernet στο Failover WAN, στο internet configuration του έχω δώσει στατική IP 192.168.2.254 με gateway το 192.168.2.1 που είναι το ρουτερ του διπλανού γραφείου (speedport και εκείνο) και έχει ανάψει κανονικά το Online στο speedport

    Το LAN του δικού μου ρούτερ δουλεύει στο 192.168.1.0/24 με ανοιχτό τον DHCP. Το θέμα είναι οτι καμία συσκευή δεν έχει πρόσβαση στον έξω κόσμο. Δοκίμασα με static routes αλλά δεν έβγαλα άκρη.

    Έχει κανείς καμιά ιδέα πως μπορεί να και αν μπορεί να δουλέψει αυτή η σκέψη; Προς το παρόν το speedport με καλύπτει οπότε δεν θέλω να πάω να πάρω άλλο ρούτερ για 15-20 μέρες (τόσο μου είπαν για την ενεργοποίηση).

    Σας ευχαριστώ
    Αν και τα δύο δίκτυα είναι στο 192.168.2.χ δεν θα σου δουλέψει, θα πρέπει λογικά να αλλάξεις το δικό σου σε κάποιο άλλο range πχ 192.168.3.χ
    Δεν θα πειράξεις ρυθμίσεις στο δικό σου speedport για dhcp.

    Πρώτα βεβαιώσου πως αν συνδέσεις κάτι στο tplink πως έχει internet

  4. #4
    Εγγραφή
    03-09-2011
    Μηνύματα
    3.279
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    Όσο πιάνει
    ISP
    Cosmote-LTE
    Router
    Mikrotik Chateau LTE18
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν και τα δύο δίκτυα είναι στο 192.168.2.χ δεν θα σου δουλέψει, θα πρέπει λογικά να αλλάξεις το δικό σου σε κάποιο άλλο range πχ 192.168.3.χ
    Δεν θα πειράξεις ρυθμίσεις στο δικό σου speedport για dhcp.

    Πρώτα βεβαιώσου πως αν συνδέσεις κάτι στο tplink πως έχει internet
    Αυτο που του γραφεις εχει καποιες ελλειψεις. Και αυτο να κανει δε προκειται να παιξει. Τι mode θα το βαλει για να παιξει ετσι οπως το γραφεις? Θελει πιο ολοκληρωμενο setup..................

    Αν δεις λεει οτι θελει απλα να χρησιμοποιησει μονο το wifi απο το διπλανο γραφειο................
    Άλλα Ντάλλα....

  5. #5
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από macro Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτο που του γραφεις εχει καποιες ελλειψεις. Και αυτο να κανει δε προκειται να παιξει. Τι mode θα το βαλει για να παιξει ετσι οπως το γραφεις? Θελει πιο ολοκληρωμενο setup..................

    Αν δεις λεει οτι θελει απλα να χρησιμοποιησει μονο το wifi απο το διπλανο γραφειο................
    Το λέει, έχει βάλει το tplink σε client mode απο το wifi στο διπλανό γραφείο

  6. #6
    Εγγραφή
    28-08-2007
    Περιοχή
    Άνοιξη
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    8
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    50000/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΑΝΟΙΞΗ
    Router
    Cisco 1941 w/ VDSL2 HWIC
    Τελικά δούλεψε με ένα ρούτερ της DLink που είχα. Το TP-Link συνδέθηκε ως client επάνω στο WAN port του router και δουλεύει κανονικά.

    Έχω το δικό μου δίκτυο που παίζει στο 192.168.1.* με τον DHCP του DLink.

    Λογικά κάποιος τρόπος θα υπάρχει να δουλέψει και με το speedport αλλά δεν νομίζω οτι έχει σημασία.

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας