Σελ. 5 από 7 ΠρώτηΠρώτη ... 34567 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 61-75 από 99
  1. #61
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.484
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Οσα δεν εχουν jack χρησιμοποιουν την type c μεσω ενος τετοιου ανταπτορα, που συνηθως δινεται στη συσκευασια. Και ναι, δεν γινεται να εχεις και φορτιση και ακουστικα μαζι συνδεδεμενα, ενα απο τα 2 καθε φορα. Καποτε κραζανε την apple που το εκανε και μετα το κανανε ολοι.

    https://www.skroutz.gr/c/699/metatro...B-C-3-5mm.html
    ديميتريس

  2. #62
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.950
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Thanks για το info του αντάπτορα..
    Μου θυμίζει λίγο οπισθοδρόμηση αυτό με το 3,5 jack γιατί πρέπει να κουβαλάς και κάτι ακόμα...
    Αλλά δεν πειράζει..
    Πάντως τώρα που έβλεπα υπάρχει και αυτό για ταυτόχρονη χρήση..
    https://www.skroutz.gr/s/19498396/Po...CAB-UC031.html
    https://www.skroutz.gr/s/19498388/Po...CAB-UC030.html
    Όλο αυτό μου θύμισε και παλιό σκηνικό με sony ericsson..
    https://www.esato.com/gfx/reviews/k8...connection.jpg

    Και μη ξεχαστούμε ε.. Περιμένω και info για τη ταχύτητα του wifi όποιος μπορεί.. Αυτό που έγραψα πιο πίσω..
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  3. #63
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.484
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Εχει βαλει κανεις twrp σε samsung προσφατα? Επεισα τελικα το φιλο μου να βαλει crdroid στο a40 του, αλλα η αρχη πρεπει να γινει με τη εγκατασταση της twrp στη θεση της στοκ recovery
    https://twrp.me/samsung/samsunggalaxya40.html
    ديميتريس

  4. #64
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.484
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Ενας παππους εδω στη γειτονια εχει το παλαιολιθικο του nokia (flip phone) και απο περυσι εχει και ενα samsung a3x που του πηρανε τα εγγονια του, μονο και μονο για να τους μιλαει με βιντεοκληση μεσω viber. Η αληθεια ειναι οτι δεν συμπαθει πολυ το smartphone, γιαυτο δεν καταφερε ποτε να συνηθισει τη νεα του συσκευη ωστε να την χρησιμοποιει σαν βασικη, οποτε εχει το nokia για καθε μερα και το samsung το ανοιγει μονο οταν θελει να μιλησει μεσω viber. Μετα απλα το κλεινει και το βαζει στο συρταρι, ενω φροντιζει να το εχει επαρκως φορτισμενο καθε φορα που θα το χρειαστει.

    Αυτη τη φορα ετυχε να μην το ανοιξει για ΠΟΛΛΕΣ μερες, ισως και απο τις αρχες Απριλιου που ηταν η Μεγαλη Εβδομαδα, οποτε εμεινε στο συρταρι και σιγα σιγα ξεφορτισε. Και τωρα δεν λεει να φορτισει με τιποτα. Ανοιγει, δειχνει το λογοτυπο της samsung, κλεινει, ξανανοιγει και παλι απο την αρχη. Να χαλασε η μπαταρια του? Τι μπορει να κανει?
    ديميتريس

  5. #65
    Εγγραφή
    09-06-2007
    Περιοχή
    ΠΕΛΛΑ ΓΙΑΝΝΙΤΣΑ
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    12.674
    Downloads
    15
    Uploads
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    COSMOTE VDSL2
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΙΑΝΝΙΤΣΑ
    Router
    H1600
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jim_p Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ενας παππους εδω στη γειτονια εχει το παλαιολιθικο του nokia (flip phone) και απο περυσι εχει και ενα samsung a3x που του πηρανε τα εγγονια του, μονο και μονο για να τους μιλαει με βιντεοκληση μεσω viber. Η αληθεια ειναι οτι δεν συμπαθει πολυ το smartphone, γιαυτο δεν καταφερε ποτε να συνηθισει τη νεα του συσκευη ωστε να την χρησιμοποιει σαν βασικη, οποτε εχει το nokia για καθε μερα και το samsung το ανοιγει μονο οταν θελει να μιλησει μεσω viber. Μετα απλα το κλεινει και το βαζει στο συρταρι, ενω φροντιζει να το εχει επαρκως φορτισμενο καθε φορα που θα το χρειαστει.

    Αυτη τη φορα ετυχε να μην το ανοιξει για ΠΟΛΛΕΣ μερες, ισως και απο τις αρχες Απριλιου που ηταν η Μεγαλη Εβδομαδα, οποτε εμεινε στο συρταρι και σιγα σιγα ξεφορτισε. Και τωρα δεν λεει να φορτισει με τιποτα. Ανοιγει, δειχνει το λογοτυπο της samsung, κλεινει, ξανανοιγει και παλι απο την αρχη. Να χαλασε η μπαταρια του? Τι μπορει να κανει?
    Factory reset και αν δεν μπαταρία;
    Το δικαίωμά σου να μιλάς δεν περιλαμβάνει την υποχρέωσή μου να σε πάρω στα σοβαρά.

  6. #66
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.484
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Για να κανω factory reset, και βγαζοντας απεξω οτι θα χρειαστω τα στοιχεια του για το σαπιο frp που δεν τα εχω, πρεπει στην καλυτερη περιπτωση να μπω σε recovery.
    Δεν γινεται ομως να μπω σε recovery επειδη κανει το bootloop. Αυτο θεωρω οτι ειναι το σημαντικο προβλημα εδω, μιας και οτι ενεργεια προλαβαινει να μαζεψει στα 1-2 δευτερα που εινια στην πριζα και κλειστο, την χανει μετα με το που ξεκιναει να κανει το αποτυχημενο boot. Το αφησα για 1 λεπτο ετσι και εκανε bootloop καμια 30αρια φορες μεχρι που το εβγαλα. Δεν γινεται με καποιο τροπο να μην εκκινησει οταν συνδεθει στο ρευμα?

    Η λυση της νεας μπαταριας απορριπτεται γιατι ειναι επιπλεον εξοδα που δεν ειναι διατεθιμενος να κανει.
    ديميتريس

  7. #67
    Εγγραφή
    09-06-2007
    Περιοχή
    ΠΕΛΛΑ ΓΙΑΝΝΙΤΣΑ
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    12.674
    Downloads
    15
    Uploads
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    COSMOTE VDSL2
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΙΑΝΝΙΤΣΑ
    Router
    H1600
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jim_p Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για να κανω factory reset, και βγαζοντας απεξω οτι θα χρειαστω τα στοιχεια του για το σαπιο frp που δεν τα εχω, πρεπει στην καλυτερη περιπτωση να μπω σε recovery.
    Δεν γινεται ομως να μπω σε recovery επειδη κανει το bootloop. Αυτο θεωρω οτι ειναι το σημαντικο προβλημα εδω, μιας και οτι ενεργεια προλαβαινει να μαζεψει στα 1-2 δευτερα που εινια στην πριζα και κλειστο, την χανει μετα με το που ξεκιναει να κανει το αποτυχημενο boot. Το αφησα για 1 λεπτο ετσι και εκανε bootloop καμια 30αρια φορες μεχρι που το εβγαλα. Δεν γινεται με καποιο τροπο να μην εκκινησει οταν συνδεθει στο ρευμα?

    Η λυση της νεας μπαταριας απορριπτεται γιατι ειναι επιπλεον εξοδα που δεν ειναι διατεθιμενος να κανει.
    Δεν υπάρχει λύση.
    Το δικαίωμά σου να μιλάς δεν περιλαμβάνει την υποχρέωσή μου να σε πάρω στα σοβαρά.

  8. #68
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.484
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Το εφτιαξα!
    Επειδη η μπαταρια του δεν ειναι αφαιρουμενη, το πηγα σε ενα μαγαζι και ζητησα να το ανοιξουνε, να την βγαλουνε για 10-15 λεπτα και να το ξανακλεισουνε ΜΟΝΟ, χωρις καμια αλλη αλλαγη. Και αμεσως μετα η συσκευη ξεκινησε κανονικοτατα, απο το powerbutton, χωρις bootloops πουθενα. Επισης, ηταν φορτισμενη στο 78%, ποσοστο που δεν επιτυγχανεται με 1-2 λεπτα στο φορτιστη και με bootloops, οποτε σιγουρα δεν ξεφορτισε εντελως, απλα το λειτουργικο για ακομα μια φορα εκανε τα δικα του. Για να ακουσω παλι ποσο γαματο ειναι στη διαχειρηση μπαταριας...

    Επιπλεον, ο παππους ηξερε οτι θα πρεπει να εχει μπαταρια τουλαχιστον μεταξυ 50 και 80% οταν θα ειναι να κανει καποια βιντεοκληση, να μην το αφηνει στη φορτιση για ωρες και να μην την αφηνει να πεφτει κατω απο το 20%. Και απ' οτι φαινετια τα τηρησε αυτα κατα γραμμα. Μπραβο στον παππου.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος jim_p : 23-05-23 στις 14:41.

  9. #69
    Εγγραφή
    09-02-2010
    Μηνύματα
    713
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΡΟΣΤΑΝ
    Οπότε καταφέρανε και αφαιρέσανε στο συνεργείο μη αποσπώμενη μπαταρία. Μπράβο.

  10. #70
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.484
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Δουλεια τους δεν ειναι? Απλα το ανοιξανε με θερμοπιστολο και μετα απλα την αποσυνδεσανε απο τη μητρικη.
    Θα το εκανα εγω, αλλα δεν εχω θερμοπιστολο.
    ديميتريس

  11. #71
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.484
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Εκανα το πρωτο βημα για να βαλω crdroid στο a40 του φιλου μου. Μετα απο αρκετες αποτυχημενες προσπαθειες και πολλα μπινελικια, επειδη για να παει σε recovery mode πρεπει απαραιτητα να ειναι συνδεδεμενο με pc και μετα να πατησω τα κουμπια του, καταφερα και εβαλα την twrp με τον τροπο που λεει εδω
    https://forum.xda-developers.com/t/r...405fn.4025587/

    Σε αλλα howto ελεγε να σβηστουν πρωτα τα google και samsung accounts απο τη συσκευη, πριν γινει το bootloader unlock, αλλιως υπαρχει κινδυνος για bootloop, οποτε το εκανα και αυτο. Επισης, για τα recovery και vbmeta images ελεγε πως πρεπει να φλασαριστουν αντιστοιχα απο τις επιλογες ap και cp του odin. Και αυτο το εκανα. Και πλεον το κινητο κανει bootloop, αλλα εχει την twrp εγκατεστημενη!
    Πριν την twrp εμπαινε στην στοκ rom και ηταν σαν να του ειχε γινει hard reset χωρις να μπει καποιο account.
    ديميتريس

  12. #72
    Εγγραφή
    09-06-2007
    Περιοχή
    ΠΕΛΛΑ ΓΙΑΝΝΙΤΣΑ
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    12.674
    Downloads
    15
    Uploads
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    COSMOTE VDSL2
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΙΑΝΝΙΤΣΑ
    Router
    H1600
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jim_p Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εκανα το πρωτο βημα για να βαλω crdroid στο a40 του φιλου μου. Μετα απο αρκετες αποτυχημενες προσπαθειες και πολλα μπινελικια, επειδη για να παει σε recovery mode πρεπει απαραιτητα να ειναι συνδεδεμενο με pc και μετα να πατησω τα κουμπια του, καταφερα και εβαλα την twrp με τον τροπο που λεει εδω
    https://forum.xda-developers.com/t/r...405fn.4025587/

    Σε αλλα howto ελεγε να σβηστουν πρωτα τα google και samsung accounts απο τη συσκευη, πριν γινει το bootloader unlock, αλλιως υπαρχει κινδυνος για bootloop, οποτε το εκανα και αυτο. Επισης, για τα recovery και vbmeta images ελεγε πως πρεπει να φλασαριστουν αντιστοιχα απο τις επιλογες ap και cp του odin. Και αυτο το εκανα. Και πλεον το κινητο κανει bootloop, αλλα εχει την twrp εγκατεστημενη!
    Πριν την twrp εμπαινε στην στοκ rom και ηταν σαν να του ειχε γινει hard reset χωρις να μπει καποιο account.
    Στο TWRP μπορείς να κάνεις WIPE DATA;
    Αν μπορείς μετά υπάρχουν 2 επιλογές η flash την ROM ή sideload την ROM μέσω adb
    Το δικαίωμά σου να μιλάς δεν περιλαμβάνει την υποχρέωσή μου να σε πάρω στα σοβαρά.

  13. #73
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.484
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Μπορω να κανω wipe data, αν και εχει πολλες επιλογες, αλλα δεν θα σβηστει η rom που εχει ηδη?
    Σκεφτομια πως αν κατεβασω την νεα rom, του crdroid, και παω να τη βαλω μεσω twrp θα τα κανω χειροτερα.

    - - - Updated - - -

    Εβαλα την crdroid οπως ηταν, κανοντας και τα απαραιτητα wipes απο την twrp, και δουλεψε! Ηταν λιγο pain in the ass να τη μεταφερω απο το pc στο κινητο, αλλα το twrp ξεκινησε με το usb debugging ενεργο, οποτε την εστειλα με adb push.
    Γενικα καλο φαινεται το crdroid, απλα εχει μερικα θεματακια εδω και εκει. Δεν εχω βρει καπου την επιλογη για προσβαση root, γιατι πχ στο lineage του tablet την εχει φατσα καρτα στα developer options.

    Για τα χαλια του android σαν android, τωρα που το εχω και στοκ, θα κραξω στο θεμα του.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος jim_p : 01-06-23 στις 08:26.
    ديميتريس

  14. #74
    Εγγραφή
    09-06-2007
    Περιοχή
    ΠΕΛΛΑ ΓΙΑΝΝΙΤΣΑ
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    12.674
    Downloads
    15
    Uploads
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    COSMOTE VDSL2
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΙΑΝΝΙΤΣΑ
    Router
    H1600
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jim_p Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μπορω να κανω wipe data, αν και εχει πολλες επιλογες, αλλα δεν θα σβηστει η rom που εχει ηδη?
    Σκεφτομια πως αν κατεβασω την νεα rom, του crdroid, και παω να τη βαλω μεσω twrp θα τα κανω χειροτερα.

    - - - Updated - - -

    Εβαλα την crdroid οπως ηταν, κανοντας και τα απαραιτητα wipes απο την twrp, και δουλεψε! Ηταν λιγο pain in the ass να τη μεταφερω απο το pc στο κινητο, αλλα το twrp ξεκινησε με το usb debugging ενεργο, οποτε την εστειλα με adb push.
    Γενικα καλο φαινεται το crdroid, απλα εχει μερικα θεματακια εδω και εκει. Δεν εχω βρει καπου την επιλογη για προσβαση root, γιατι πχ στο lineage του tablet την εχει φατσα καρτα στα developer options.

    Για τα χαλια του android σαν android, τωρα που το εχω και στοκ, θα κραξω στο θεμα του.
    Για root χρειάζεσαι πλέον magisk, flash από το twrp
    Το δικαίωμά σου να μιλάς δεν περιλαμβάνει την υποχρέωσή μου να σε πάρω στα σοβαρά.

  15. #75
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.484
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Μπορω να το κανω κατοπιν εορτης, δηλαδη αφου φλασαρα την rom? Γιατι τα gapps πρεπει να τα βαλω πριν καν εκκινησει η νεα rom, οποτε τωρα ειναι αργα.
    Προς το παρον, εχω το double tap to wake/lock που δεν το πετυχαινω παντα και ειδικα στο ξεκλειδωμα, αυτο στην εικονα με το κειμενο που φευγει απο ορισμενες εφαρμογες μεσα στο drawer οταν κανω longpress πανω τους για να βγει το μενου και το κειμενο που σε ορισμενα σημεια παραειναι μικρο, πχ στις λεζαντες των εικονιδιων και στις επιλογες του longpress.
    Και κερασακι ο μαμα web browser (jelly?) που δεν εχει τροπο να αλλαξω καρτελες :P

    ---edit
    Αν αποφασισω να βαλω gapps πρεπει να βαλω το σετ που λεει το crdroid? Δεν μπορω να βαλω πχ opengapps?
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails Screenshot_20230601-110651_crDroid Home.png  

    ديميتريس

Σελ. 5 από 7 ΠρώτηΠρώτη ... 34567 ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας