Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 18

Θέμα: Βοηθεια

  1. #1
    Εγγραφή
    30-11-2009
    Μηνύματα
    19
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Question
    Ειμαι μερικα χρωνια στο Vodafone. Σκευτικα να αλλαξω παρωχο δλδ να παω στην Cosmote
    Χωρις να ηξερα οτι το συμβολαιο λιγει στης 9.1.2021
    Εκανα την ετηση στην Cosmote στης 16.12.2020 για φορητοτητα επιλεγοντας να γινει προτα
    στο προγμαμα 24Μbps και ιστερα 100Μbps.
    Απο την Vodafone επιδη ειχαν ειδοποιήσει απο την Cosmote οτι ειχα κανει ετηση για φορητοτητα
    μου εστηλαν μηνημα οτι εαν διακοπτεται η συνδεση θα ειχα επιβάρυνση 60ε (τελη διακοπης).
    Στης 20.12 μου ειχαν στιλει μηνημα οτι να περιμενω απο της 12 εως 15:00 να παραλαβω το εξοπλισμο
    αλλα ουτε δεν ηρθε ουτε με ενημέρωσαν απο την Cosmote για αυτο.
    Κατα της 21.12 περνω τηλεφωνο την Cosmote και ζιταω να καθιστερησει η συνδεση μετα της 9.1 2021
    με σκοπο να μην πληρωσω τα 60ε στο Vodafone.
    H Cosmote δεν εκανε αυτο που ζητησα.Στης 28.12 (ωρα 14:00 περιπου) ειχα διακοπει της συνδεσης.Η Cosmote ειχε αποσυνδεση
    την γραμη απο το Vodafone χωρις να με ενημερωση τι ειχε γινει.Αυτο το έμαθα την αλη μερα οταν πηρα τηλ την Cosmote.
    Roter για την νεα συνδεση δεν ειχα διοτι η γραμη της Cosmote τορα θα ηταν ευροζονηκη.
    Μου ειπαν να παω σε καποιο Germano...
    Λιπον,για ολο αυτο το stress που περασα σκευτηκα να φειγω απο την Cosmote και να ξαναπαω παλι στο Vodafone
    To Vodafone μου δινει μια καλη προσφορα για το 24Μbps (16.67ε το μηνα)
    Ειμαι μπερδεμενος τωρα ομως...εαν φεύγω απο την Cosmote εκτος της ημερες που ειμαι θα εχω καποια αλλη επιβάρυνση (τελη αποσηνδεσης)?
    Εχω ακουσει οτι εχει 14 ημερες καποιος να ακύρωση το συμβολαιο, αλλα αυτο απο ποτε μετραει, απο την ημερα που εκανα την ετηση (16.12.2020)
    η απο την μερα που εχει γινει η συνδεση 28.12.2020);
    Ειναι καποιος να μου πει, η να μεινω στην Cosmote μηπως ειναι καλυτερα?

  2. #2
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  3. #3
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.755
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    Αυτο το νημα θα κρατησεις ή αυτο ?
    The gr81 .

  4. #4
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    ... εκτός αν ξεκινήσει άμεσα η φορητότητα (όπως φαίνεται να έγινε εδώ), οπότε χάνεται το δικαίωμα υπαναχώρησης αλλά ισχύει της ακύρωσης μέχρι μία ώρα πριν την ενεργοποίηση της σύνδεσης.

  5. #5
    Εγγραφή
    30-11-2009
    Μηνύματα
    19
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    ... εκτός αν ξεκινήσει άμεσα η φορητότητα (όπως φαίνεται να έγινε εδώ), οπότε χάνεται το δικαίωμα υπαναχώρησης αλλά ισχύει της ακύρωσης μέχρι μία ώρα πριν την ενεργοποίηση της σύνδεσης.
    δεν καταλαβα αυτο που ενωοειτε
    Μπορω να φύγω απο τη Cosmote η οχι..δλδ τι επιβάρυνση θα εχω?

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sweet dreams Εμφάνιση μηνυμάτων
    ∆ικαίωµα Υπαναχώρησης: Σε περίπτωση που η παρούσα Σύµβαση συνάπτεται εκτός εµπορικού καταστήµατος ή από απόσταση, ο Πελάτης έχει το δικαίωµα να
    υπαναχωρήσει εντός 14 (δεκατεσσάρων) ηµερολογιακών ηµερών από την κατάρτισή της.
    απο ποια ημερομηνια ομως, απο την ημερομηνια που εχω συνδεθει η απο την ημερομηνια που εκανα την αιτηση?
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος olindo : 02-01-21 στις 03:05.

  6. #6
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Η χρονική περίοδος των 14 ημερών μετρά από την ημερομηνία του αιτήματος/υπογραφής και έως την ενεργοποίηση της υπηρεσίας (αν γίνει πριν την ολοκλήρωση του 14ήμερου).

    Στην Cosmote θα πληρώσεις τέλος πρόωρης διακοπής συμβολαίου δύο πάγια, χώρια τυχόν άλλα έξοδα για επιστροφή στη Vodafone.

  7. #7
    Εγγραφή
    30-11-2009
    Μηνύματα
    19
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    το παγιο ηταν 28.90 το μηνα, δλδ θα πρεπει να πληρωσω 57.80 ευρω..?
    μονο αυτο το ποσον?

  8. #8
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Ο κανονισμός αναφέρει 2 πάγια (μόνο αν η ακύρωση γίνει τους 2 πρώτους μήνες), χωρίς να ξεκαθαρίζει αν αφορά ονομαστική τιμή τιμοκαταλόγου ή τελική τιμή μετά την όποια έκπτωση έχει αποφασισθεί.
    Επικοινώνησε με την Cosmote για έγκυρη ενημέρωση.

  9. #9
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.953
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    ... εκτός αν ξεκινήσει άμεσα η φορητότητα (όπως φαίνεται να έγινε εδώ), οπότε χάνεται το δικαίωμα υπαναχώρησης αλλά ισχύει της ακύρωσης μέχρι μία ώρα πριν την ενεργοποίηση της σύνδεσης.
    Αυτό για την μια ώρα είναι true;
    Τα άλλα τα ήξερα λίγο πολύ..

    - - - Updated - - -

    Έμπλεξε πάντως ο άνθρωπος.. Γι'αυτό κοιτάμε πάντα ημερομηνίες και οι επικοινωνίες μας γίνονται πάντα γραπτώς..
    Τώρα και να μη τον χρεώσει η βόντα, αν του κάνει αντίστροφη φορητότητα, θα πρέπει να τα δώσει στον οτε για σπάσιμο συμβολαίου.. Και αν παραμείνει στον οτε, για 1 μήνα πρπ που ήθελε ακόμα να λήξει το συμβόλαιο του στη βόντα, θα πρέπει να τα δίνει εκεί στη βόντα.. Σωστά;
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  10. #10
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Για να μην τα ξαναγράφω, δες εδώ. Το σχετικό σημείο στον κανονισμό αναφέρει:

    Spoiler:
    Εάν ο συνδρομητής έχει υποβάλει ειδική ρητή δήλωσή του προς τον πάροχο-δέκτη ότι επιθυμεί η έναρξη εργασιών για την ενεργοποίηση της υπηρεσίας να πραγματοποιηθεί πριν την παρέλευση της προθεσμίας άσκησης του δικαιώματος υπαναχώρησης και ότι στην περίπτωση αυτή δέχεται να απωλέσει το δικαίωμα υπαναχώρησης με την ενεργοποίηση, το αίτημα ακύρωσης της αίτησης φορητότητας γίνεται αποδεκτό εφόσον η ενεργοποίηση της υπηρεσίας πραγματοποιηθεί πριν εκπνεύσει η προθεσμία των 14 ημερολογιακών ημερών για την άσκηση του δικαιώματος υπαναχώρησης και το αίτημα υποβληθεί πριν την ενεργοποίηση.
    Η ενεργοποίηση τεκμαίρεται από την έναρξη παροχής υπηρεσιών με την αποστολή του μηνύματος NP RFS από τον πάροχο-δέκτη στην ΕΒΔΑΦ. Ο πάροχος-δέκτης αποστέλλει στον συνδρομητή ενημερωτικό μήνυμα SMS, με το οποίο τον ενημερώνει για την ενεργοποίηση της υπηρεσίας εντός το πολύ μίας ώρας από την αποστολή του μηνύματος NP RFS.

    Λέει λοιπόν ότι η ενεργοποίηση της σύνδεσης επιβεβαιώνεται επίσημα με την αποστολή sms εντός μίας ώρας από την εισαγωγή του NP RFS στην βάση δεδομένων. Το κακό είναι ότι δεν γνωρίζουμε εκ των προτέρων πότε ακριβώς θα γίνει αυτό, αλλά στο περίπου την μέρα βάσει προηγούμενης ενημέρωσης όταν κάναμε το αίτημα φορητότητας.

  11. #11
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.755
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GregoirX23 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έμπλεξε πάντως ο άνθρωπος.. Γι'αυτό κοιτάμε πάντα ημερομηνίες και οι επικοινωνίες μας γίνονται πάντα γραπτώς..
    Τώρα και να μη τον χρεώσει η βόντα, αν του κάνει αντίστροφη φορητότητα, θα πρέπει να τα δώσει στον οτε για σπάσιμο συμβολαίου.. Και αν παραμείνει στον οτε, για 1 μήνα πρπ που ήθελε ακόμα να λήξει το συμβόλαιο του στη βόντα, θα πρέπει να τα δίνει εκεί στη βόντα.. Σωστά;
    Θα διαφωνησω και ας με πειτε "γκρινιαρη" .

    Αν δεν γνωριζουμε οτι εχουμε δεσμευση και κανουμε φορητοτητα.... δεν φταιει ο παροχος.
    The gr81 .

  12. #12
    Εγγραφή
    30-11-2009
    Μηνύματα
    19
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Απο την ημερα της αιτησεις, ο παροχος ειναι υποχρεωμενος να κανει την συνδεση μετα απο 14 ημερες για πιθανη ακυρωση της αιτησεις.??
    Εγω ζητησα τηλεφωνικα απο την Cosmote στης 21.12 (5 μερες μετα την ετηση) να μην γινει η συνδεση πριν της 12.1.2021.
    Η συνδεση οχι που δεν πραγματοποιηθηκε στης 12.1.2021 αλλα εγινε πριν απο 14 ημερες απο την αιτησει
    Η Cosmote δεν φταιει για αυτο..?
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος olindo : 03-01-21 στις 02:38.

  13. #13
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.953
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για να μην τα ξαναγράφω, δες εδώ. Το σχετικό σημείο στον κανονισμό αναφέρει:

    Spoiler:
    Εάν ο συνδρομητής έχει υποβάλει ειδική ρητή δήλωσή του προς τον πάροχο-δέκτη ότι επιθυμεί η έναρξη εργασιών για την ενεργοποίηση της υπηρεσίας να πραγματοποιηθεί πριν την παρέλευση της προθεσμίας άσκησης του δικαιώματος υπαναχώρησης και ότι στην περίπτωση αυτή δέχεται να απωλέσει το δικαίωμα υπαναχώρησης με την ενεργοποίηση, το αίτημα ακύρωσης της αίτησης φορητότητας γίνεται αποδεκτό εφόσον η ενεργοποίηση της υπηρεσίας πραγματοποιηθεί πριν εκπνεύσει η προθεσμία των 14 ημερολογιακών ημερών για την άσκηση του δικαιώματος υπαναχώρησης και το αίτημα υποβληθεί πριν την ενεργοποίηση.
    Η ενεργοποίηση τεκμαίρεται από την έναρξη παροχής υπηρεσιών με την αποστολή του μηνύματος NP RFS από τον πάροχο-δέκτη στην ΕΒΔΑΦ. Ο πάροχος-δέκτης αποστέλλει στον συνδρομητή ενημερωτικό μήνυμα SMS, με το οποίο τον ενημερώνει για την ενεργοποίηση της υπηρεσίας εντός το πολύ μίας ώρας από την αποστολή του μηνύματος NP RFS.

    Λέει λοιπόν ότι η ενεργοποίηση της σύνδεσης επιβεβαιώνεται επίσημα με την αποστολή sms εντός μίας ώρας από την εισαγωγή του NP RFS στην βάση δεδομένων. Το κακό είναι ότι δεν γνωρίζουμε εκ των προτέρων πότε ακριβώς θα γίνει αυτό, αλλά στο περίπου την μέρα βάσει προηγούμενης ενημέρωσης όταν κάναμε το αίτημα φορητότητας.
    I see.. Αυτό για την 1 ώρα ήθελα να μάθω..
    Για την απώλεια του δικαιώματος υπαναχώρησης ώστε να γίνει πιο γρήγορα η ενεργοποίηση το ξέρω..

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από griniaris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα διαφωνησω και ας με πειτε "γκρινιαρη" .

    Αν δεν γνωριζουμε οτι εχουμε δεσμευση και κανουμε φορητοτητα.... δεν φταιει ο παροχος.
    Δεν σε είπε κανείς με το username σου..
    Επίσης.. Ποιος είπε ότι φταίει ο/οι πάροχος/οι; Μπορεί έτσι να φάνηκε..
    Πάντως όντως έμπλεξε ο άνθρωπος.. Αλλά σε αυτή τη περίπτωση μάλλον από δική του αμέλεια καθώς έπρεπε πρώτα να ρωτήσει να μάθει πότε λήγει το συμβόλαιο που ήδη έχει..
    Επίσης συμπλήρωσα επάνω.. (Σε λάθος μέρος τόνισες)
    Γι'αυτό κοιτάμε πάντα ημερομηνίες και οι επικοινωνίες μας γίνονται πάντα γραπτώς..

    - - - Updated - - -

    Σε κάθε περίπτωση θα γίνει μάλλον όπως περιέγραψα; Κάποιος από τους 2 παρόχους πρέπει να πάρει τη ρήτρα..

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από olindo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Απο την ημερα της αιτησεις, ο παροχος ειναι υποχρεωμενος να κανει την συνδεση μετα απο 14 ημερες για πιθανη ακυρωση της αιτησεις.??
    Εγω ζητησα τηλεφωνικα απο την Cosmote στης 21.12 (5 μερες μετα την ετηση) να μην γινει η συνδεση πριν της 12.1.2021.
    Η συνδεση οχι που δεν πραγματοποιηθηκε στης 12.1.2021 αλλα εγινε πριν απο 14 ημερες απο την αιτησει
    Η Cosmote δεν φταιει για αυτο..?
    Συμπλήρωσες στην αίτηση να γίνει η ενεργοποίηση νωρίτερα; Την έχεις την αίτηση;

    Υποχρεωμένος δεν ξέρω αν είναι.. Είναι; Απλά περιμένει αυτές τις 14 ημέρες για να μην υπάρξουν τέτοια.. Την αίτηση τη στέλνουν κοντά στη 15η ημέρα..
    Σε φορητότητα που έκανα κ εγώ κάποτε χωρίς να χάσω το δικαίωμα υπαναχώρησης η αίτηση έφυγε τη 15η ημέρα.. Μετά με έπαιρνε ο πάροχος μου για προσφορά αλλά πλέον ήταν αργά...
    Σε άλλη φορητότητα που ζήτησα εν γνώση μου να γίνει νωρίτερα χωρίς δικαίωμα υπαναχώρησης έγινε σε καμιά εβδομάδα νομίζω..
    Πρέπει να είσαι σίγουρος για αυτό που θες..
    Τηλεφωνικά δεν ζητάμε τπτ.. Μόνο εγγράφως.. Γιατί μετά άντε ψάχνε ηχογραφήσεις βάσει του νόμου.. Και πάλι δεν είναι σίγουρο ότι θα σου κάνουν τη χάρη..
    Έπρεπε πριν βιαστείς να κάνεις νέο συμβόλαιο να δεις πότε έληγε το προηγούμενο.. Αυτό είναι το κυριότερο..

    - - - Updated - - -

    Να βάλω και αυτά..
    https://www.eett.gr/opencms/opencms/...rtability.html
    https://www.eett.gr/opencms/opencms/EETT/FAQS/Number/
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος GregoirX23 : 03-01-21 στις 09:52.
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  14. #14
    Εγγραφή
    30-11-2009
    Μηνύματα
    19
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    βρηκα αυτο το site..

    https://www.eett.gr/opencms/opencms/...news_0897.html

    Τι ειναι αυτος ο οργανισμος?

    εδω μπορεις να κανεις παραπονα και καταγγελιες..?

  15. #15
    Εγγραφή
    06-07-2005
    Περιοχή
    Νέα Υόρκη
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    11.665
    Downloads
    6
    Uploads
    2
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    300 Mbps down/10 Mbps up
    ISP
    Spectrum
    Στο συνήγορο του καταναλωτή αν θες καταγγελία, όχι στην ΕΕΤΤ.

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. ADSL, Voip and Annex...λίγη τεχνική βοήθεια
    Από section94 στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-12-20, 23:28
  2. Βοήθεια σε πρόγραμμα με γλώσσα C
    Από Mariamx στο φόρουμ Προγραμματισμός και γλώσσες προγραμματισμού
    Μηνύματα: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-12-20, 19:28
  3. Βοήθεια!!Πρόβλημα Vodafone H300s
    Από xpstam στο φόρουμ Vodafone VDSL
    Μηνύματα: 19
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-12-20, 18:15
  4. Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-11-20, 17:05
  5. HP dv6-1100sv Βοήθεια για αναβάθμιση ram
    Από johann69 στο φόρουμ Laptop, tablet και mobile computing
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-11-20, 20:21

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας