Σελ. 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 37
  1. #1
    Εγγραφή
    01-01-2021
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    15
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109996/10996
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    SpeedPort Plus
    SNR / Attn
    17.4(dB) / 3.0(dB)
    Καλησπέρα,
    Προσπαθώ να συνδέσω ένα USG (Ubiquiti Security Gateway) στο τοπικό μου δίκτυο και δεν τα καταφέρνω. Έχω VOIP τηλεφωνική γραμμή και VDSL 100.
    To USG έρχεται με preinstall την διεύθυνση (192.168.1.1) που μπορώ να την αλλάξω. Το θέμα είναι ότι χάνω το ίντερνετ μετά την σύνδεση. Σίγουρα πρέπει να κάνω κάποιες ρυθμίσεις στο modem/router του ΟΤΕ αλλά φοβάμαι ότι θα μείνω χωρίς τηλέφωνο. Το computer μου έχει δυο ethernet ports και ίσως αυτό με βοηθήσει να έχω δυο διαφορετικές συνδέσεις, η μια του ΟΤΕ για το τηλέφωνο και άλλη για το internet. Ίσως να κάνω λάθος.
    Το modem του ΟΤΕ είναι το Speed port Plus με firmware 09022001.00.030_OTE5.Ε
    Έχω εθιστεί με το UNIFI controler network και αποφάσισα να αγοράσω και το Security Gateway για περισσότερα στατιστικά στοιχειά κ.λ.π.
    Έχω επίσης 3 UAP-AC-LR Access points που δουλεύουν τέλεια και 4 switches.
    Έλα ντε που δεν μπορώ με τίποτα να συνδέσω όλο το κύκλωμα σωστά έτσι ώστε να δουλεύει και το τηλέφωνο άλλα και το δίκτυο. Διαβάζονται το post κατάλαβα ότι με κάποιο τρόπο είναι δυνατόν να γίνει, bridge mode pass throu e.t.c.
    Παιδιά δηλώνω άσχετος με δίκτυα και θα ήθελα βοήθεια για να παραμετροποίσω το modem του ΟΤΕ χωρίς ευτράπελα.
    Κάθε βοήθεια δέκτη.
    Ευχαριστώ

    Δημιούργησα αυτό το θέμα γιατί άφορα το Speedport Plus Modem.

  2. #2
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Δες σχετικές οδηγίες στον παρακάτω σύνδεσμο.
    https://community.ui.com/questions/U...1-a773932abb01

  3. #3
    Εγγραφή
    01-01-2021
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    15
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109996/10996
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    SpeedPort Plus
    SNR / Attn
    17.4(dB) / 3.0(dB)
    Καλησπέρα,
    Ευχαριστώ πρώτον για την απάντηση και την βοήθειά σου. Έχω ένα πλούσιο δίκτυο από ασύρματες και ενσύρματες συσκευές οπότε όταν κάνω μια αλλαγή ταράζετε λίγο το σύμπαν. Σίγουρα είναι κάτι απλό αλλά θέλει ψάξιμο. Έκανα βλακεία που πήρα ξεχωριστά USG και έστω ένα AP με switch. Μετά ανακάλυψα το DREAM Machine που ήταν όλα σε ένα. Σίγουρα συνδεόταν straight forward. Αν και το δικό μου setup είναι ποιο expandable. Θα προσπαθήσω ξανά αύριο να βάλω το USG σε μια LAN του Speedport για να πειραματιστώ και θα βάλω ένα σταθερό computer στην Lan1 του USG μήπως και δώσει INTERNET προτού ταράξω το δικό μου δίκτυο. Αν μπορείς να βοηθήσεις στείλε μου pm
    Ευχαριστώ και πάλι

  4. #4
    Εγγραφή
    23-01-2005
    Μηνύματα
    3.810
    Downloads
    33
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    95500/10996
    ISP
    Cosmote
    Router
    FritxBox 530
    SNR / Attn
    9.1(dB) / 17(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Ποιο είναι το DREAM Machine
    Phanteks P600S -Corsair RM850x -MPG X570S EDGE MAX Wifi -Ryzen 5700X -Kingston Fury Renegade 32Gb@3600@cl16 -XFX RX6600 -Samsung 980Pro & 970Evo 2*500gb

  5. #5
    Εγγραφή
    01-01-2021
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    15
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109996/10996
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    SpeedPort Plus
    SNR / Attn
    17.4(dB) / 3.0(dB)
    UBIQUITI Dream Machine, είναι εκ πρώτης καλό αλλά λίγο τσιμπημένο 300€+

    - - - Updated - - -

    Ακόμα θα πρέπει να ρυθμίσω το modem/router του ΟΤΕ σε bridge mode. Υπάρχει πρόβλημα με το τηλέφωνο τότε? Έχω VOIP τηλέφωνο. Υπάρχει κάποιος σωστός αναλυτικός οδηγός για το SpeedPort Plus? Επίσης διαβάζω και αυτό (Also you need to disable the router NAT functions on the modem - bridged mode so the USG does all the router and gets your public WAN IP from the sp). Μήπως χρειάζεται και αυτό?
    Ευχαριστώ.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος nsotiriou : 03-01-21 στις 22:17.

  6. #6
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Το Bridge Mode το ξεχνάς, καθώς στην Cosmote δεν δουλεύει σε αυτή την κατάσταση η VoIP τηλεφωνία.
    Λύσεις να έχεις το USG ως κύριο και μοναδικό Router να κάνει την σύνδεση στο διαδίκτυο, είναι:
    α. Με 2 Speedport. Βάζεις το ένα σε Bridge Mode, πίσω του το USG και πίσω από αυτό το δεύτερο Speedport μόνο για την τηλεφωνία.
    β. Βάζεις το Speedport σε Bridge Mode, πίσω του το USG και πίσω από αυτό μιά άλλη συσκευή για την τηλεφωνία.

    Αν δεν θέλεις κανέναν από τους παραπάνω τρόπους, τότε οι μόνες άλλες επιλογές είναι να βάλεις το USG:
    1. Να παίρνει σύνδεση από το Speedport (είτε μέσω DHCP είτε με σταθερή ΙΡ). Υποχρεωτικά τα 2 LAN θα έχουν διαφορετικά υποδίκτυα.
    2. Ενεργοποιείς το PPPoE Passthrough στο Speedport και κάνεις ταυτόχρονη κλήση ΡΡΡοΕ στο USG.

    Η Νο2 επιλογή είναι η ευκολότερη και με τις λιγότερες ρυθμίσεις.

  7. #7
    Εγγραφή
    01-01-2021
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    15
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109996/10996
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    SpeedPort Plus
    SNR / Attn
    17.4(dB) / 3.0(dB)
    ΔΛΔ η τελευταια επιλογή για σύνδεση έχει κάποιο θέμα;
    Από ότι βλέπω στο modem η επιλογή PPPoE Pass through είναι τσεκαρισμένη. Το επόμενο βήμα (και κάνεις ταυτόχρονη κλήση ΡΡΡοΕ στο usg) σε ποιο σημείο το κάνω και μήπως θέλω και κάποια στοιχεία από ΟΤΕ;
    Και για τα δυο LAN το λύνω γιατί το MAC μου έχει δυο Ethernet ports και θα μπορώ στην δεύτερη να συνδέσω το SpeedPort για τυχών κάποιο setup αν είναι εφικτό.

  8. #8
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Με PPPoE Passthriugh:
    α. Είναι αδιάφορο αν τα 2 LAN είναι στο ίδιο υποδίκτυο (π.χ. 192.168.1.0/24) αφού δεν υπάρχει μεταξύ τους επικοινωνία.
    β. Και τα 2 Router κάνουν κλήση ΡΡΡ, δημιουργούν την δική τους σύνδεση στο διαδίκτυο, λαμβάνοντας διακριτές δημόσιες ΙΡ.
    γ. Στα credentials (username/password) μπορείς να βάλεις και στα 2 Router τα δικά σου ατομικά, αλλά συνήθως βάζουμε στο Speedport τα generic (otenet@otenet/otenet).

    Ουσιαστικά συνδέεις PC σε μία LAN του USG και στο βήμα 11 του οδηγού επιλέγεις PPPoE (αντί DHCP που εξαρχής είναι ρυθμισμένο) και βάζεις τα στοιχεία σύνδεσης. Τέλος συνδέεις την WAN του USG με μία LAN (εκτός της Νο4) του Speedport.

  9. #9
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    12.704
    Downloads
    20
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Εγώ σε αυτές τις περιπτώσεις κάνω double nat και τελειώνει η κουβέντα. Μου προσθέτει 0.5-1ms latency αλλά ΔΕΝ τα σπάω με τα bridge mode και χασίματα τηλεφωνίας και πυρηνικά πολυτεχνεία.

    Σενάριο 1.. κρατάμε το Speedport στο 192.168.1.1 ip και το lan του USG στο 192.168.2.1 που σημαίνει το subnet που θα δουλεύουν όλες οι συσκευές του σπιτιού μας

    1. Συνδεεσαι στο speedport, Πας πάνω στο Ιντερνετ, αριστερά στην καρτέλα security, πατάς το DMZ και δηλώνεις σαν DMZ host το 192.168.1.2 (με αυτό κάνουμε τα πάντα port forward στο USG που θα γίνει το βασικό μας ρουτερ)
    2. Κλείνεις από το speedport τα firewall τα wifi και ότι port forward έχεις κάνει (αν έχεις κάνει)
    3. Συνδέεις την 1 Lan του Speedport στην Wan1 του USG.
    4. Βάζεις σταθερή Wan IP στο USG την 192.168.1.2 (θεωρώ πως το speedport έχει την default 192.168.1.1)
    5. Ρυθμίζεις το USG κανονικά με ένα άλλο subnet για local lan να δίνει δίκτυο σε όλο το σπίτι πχ 192.168.2.1 οπότε όλο το σπίτι θα λειτουργεί κάτω από το 192.168.2.0/24 subnet.

    Σενάριο 2.. αλλάζουμε το subnet του Speedport από 192.168.1.1 σε 192.168.2.1 οπότε το USG θα δουλέψει στο default του που είναι 192.168.1.1 για το local lan του και συνάμα δεν θα αλλάξει τίποτα για υπάρχουσες ρυθμισμένες συσκευές με καρφωτό IP στο σπίτι αν έχεις καμία

    1. Συνδεόμαστε στο speedport και πάμε στην καρτέλα Home Network και στην επιλογή Name & Address of the router αλλάζουμε το subnet του σε 192.168.2.1. Προσοχή μετά το apply θα χαθεί και θα πρέπει να ξανασυνδεθούμε στη νέα IP.
    2. Αφού συνδεθούμε πάλι στο speedport Πας πάνω στο Ιντερνετ, αριστερά στην καρτέλα security, πατάς το DMZ και δηλώνεις σαν DMZ host το 192.168.2.2 (με αυτό κάνουμε τα πάντα port forward στο USG που θα γίνει το βασικό μας ρουτερ)
    2. Κλείνεις από το speedport τα firewall τα wifi και ότι port forward έχεις κάνει (αν έχεις κάνει)
    3. Συνδέεις την 1 Lan του Speedport στην Wan1 του USG.
    4. Βάζεις σταθερή Wan IP στο USG την 192.168.2.2
    5. Ρυθμίζεις το USG κανονικά στα υπόλοιπα.

    Αν τα κάνεις αυτά έχεις τελειώσει με το USG και μένεις να κάνεις τα βασικές ρυθμίσεις του όπως να κάνεις adopt το Switch, το AP και να ρυθμίσεις wifi κλπ.

    Αν χρειαστείς βοήθεια στο στήσιμο του USG πες το
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  10. #10
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Το Bridge Mode είναι το ιδανικό και ουδέποτε υπάρχει πρόβλημα σε αυτό με την τηλεφωνία. Απλά δεν παίζει σε Cosmote.
    Ωστόσο αν ο Router είναι κανονικός Router και ρυθμισθεί σωστά, δεν θα εμφανισθεί κανένα πρόβλημα αν τηλεφωνία παίξει πίσω από αυτόν σε άλλη συσκευή.

    Είτε με διπλό ΝΑΤ και DMZ που αναφέρεις, είτε με PPPoE Passtrhrough, το αποτέλεσμα είναι το ίδιο. Άλλα θέματα τυχόν εμφανισθούν στο ένα και άλλα στο άλλο.

  11. #11
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    12.704
    Downloads
    20
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το Bridge Mode είναι το ιδανικό και ουδέποτε υπάρχει πρόβλημα σε αυτό με την τηλεφωνία. Απλά δεν παίζει σε Cosmote.
    Ωστόσο αν ο Router είναι κανονικός Router και ρυθμισθεί σωστά, δεν θα εμφανισθεί κανένα πρόβλημα αν τηλεφωνία παίξει πίσω από αυτόν σε άλλη συσκευή.

    Είτε με διπλό ΝΑΤ και DMZ που αναφέρεις, είτε με PPPoE Passtrhrough, το αποτέλεσμα είναι το ίδιο. Άλλα θέματα τυχόν εμφανισθούν στο ένα και άλλα στο άλλο.
    Όχι έχεις δίκιο . Χρωστάω να δοκιμάσω το PPPoE Passthrough σε κάποιον γιατί δεν το έχω κάνει ποτέ.
    Με το PPPoE Passthrough από το Local lan μετά θα μπορείς να δεις το Speedport? απλά για στατιστικά γραμμής κλπ ρωτάω.
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  12. #12
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BlueChris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με το PPPoE Passthrough από το Local lan μετά θα μπορείς να δεις το Speedport? απλά για στατιστικά γραμμής κλπ ρωτάω.
    Δεν υπάρχει άμεση επικοινωνία, καθώς πρόκειται για δύο διακριτές συνδέσεις με ξεχωριστή δημόσια ΙΡ.
    Εμμέσως, είτε μέσω διαδικτύου (remote management) είτε με δεύτερη σταθερή ΙΡ σε υπολογιστή και ενσύρματη ή ασύρματη σύνδεση στο Speedport.
    Αν ο δικός μας router έχει δυνατότητα multi WAN, γίνεται ευκολότερα.

  13. #13
    Εγγραφή
    01-01-2021
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    15
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109996/10996
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    SpeedPort Plus
    SNR / Attn
    17.4(dB) / 3.0(dB)
    Καλησπέρα, πως μπορούμε να μιλήσουμε με τηλ;
    Ξεκινάω το setup και με βλέπω χωρίς internet. xaxa...
    Έχω ήδη αλλάξει την διεύθυνση στο USG σε 192.168.2.1, προτιμότερο να αφήσω τον OTE στην δική του default.
    Πάω με το σενάριο 1. Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι το θέμα με την DMZ. ΔΛΔ η IP 192.168.2.1 θα την έχει ο USG στις ρυθμίσεις του WAN? Άλλωστε δεν μπορώ να βάλω την IP
    που μου λες γιατί δεν υπάρχει στην λίστα που βγάζει δίπλα στο DMZ host. Επίσης με PPPoE Passtrhrough που είναι ήδη τσεκαρισμένο μήπως δεν χρειάζεται το DMZ.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος nsotiriou : 04-01-21 στις 17:50.

  14. #14
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Με PPPoE passthrough δεν χρειάζεται το DMZ και ούτε θα δουλέψει αφού η WAN του USG είναι κανονική δημόσια ΙΡ.

    Η 192.168.2.1 αφορά την LAN IP του USG.
    Ως DMZ στο Speedport, θα δηλώσεις την WAN IP του USG που θα είναι στο ίδιο εύρος με αυτό (192.168.1.x). Αυτή είτε θα την έχει πάρει αυτόματα από τον DHCP του Speedport είτε θα την ορίσεις χειροκίνητα.

  15. #15
    Εγγραφή
    01-01-2021
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    15
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109996/10996
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    SpeedPort Plus
    SNR / Attn
    17.4(dB) / 3.0(dB)
    Καλησπέρα,
    Δεν δουλεύει παιδιά κάνοντας ότι μου είπατε.
    Προφανώς πρέπει να ζητήσω βοήθεια από IT on site.
    Ευχαριστώ
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος nsotiriou : 04-01-21 στις 21:27.

Σελ. 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας