Εμφάνιση 1-4 από 4
  1. #1
    Εγγραφή
    14-05-2015
    Μηνύματα
    3
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cyta Hellas
    Καλησπερα πριν απο 3 μερες ενεργοποιηθηκε η γραμμη μου απο adsl σε Vdsl
    Mε την Adsl επερνα απο το Α.Κ γυρω στο 1+Km περιπου μακρια απο το σπιτι μου περιοχη καλαμαρια.
    Ειχα υψηλο Line attenuation αλλα με πολυ σταθερη και καθαρη γραμμη.
    Στα 14mbps μεσα στις ρυθμισεις του μοντεμ και σε speedtest εφτανα περιπου maximum 12.
    Βαλανε καμπινα κατω απο το σπιτι μου αλλα και σε διπλα στενα πριν κανενα 2μηνο.
    Ειχε ηδη και πιο κατω στους πιο κεντρικους δρομους και ειπα ετσι να προχωρησω στην αναβαθμιση.
    Μου ηρθε η συνδεση ολα καλα τερματιζει η γραμμη σε wifi με down 47- εως 51Mbps και up απο 4 μεχρι 5.5 αναλογα καθε φορα.Και με καλωδιο η μετρηση ειναι καρφωτα στα 50-51down και up 5.1-5.8.
    Το θεμα μου τωρα ειναι οτι βλεπω τα στατιστικα στην γραμμη μου και το line attenuation ειναι υψηλο πραγμα που σημαινει οτι μαλλον δεν με εχουνε βαλει σε καμπινα Η με εχουνε βαλει αλλα σε μακρινη αποσταση.Και το πιο περιεργο ειναι οτι στο up τα db ειναι υψηλοτερα απο το down.
    Ειναι φυσιολογικα αυτα τα αποτελεσματα για συνδεση vdsl Η να δηλωσω βλαβη?
    (παραθετω και screenshot με τα στατιστικα τις γραμμης.)
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails 2.png  

    1.png  

    3.png  


  2. #2
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Φυσιολογικότατα! Όσο ανεβαίνουμε σε συχνότητες (ADSL-->VDSL) αντίστοιχα αυξάνει η εξασθένιση.
    Χοντρικά ο μέσος όρος διαφοράς στη χώρα μας είναι ~6-7dB περισσότερο σε VDSL, στην ίδια φυσική γραμμή.
    Τέλος σε VDSL λόγω του μικρού ποσοστού που μας δίνουν στο upstream (έναντι αυτού που μπορούμε να πιάσουμε), σε αντίθεση με το ADSL, οι τιμές σε εξασθένιση και SNR είναι σχεδόν πάντα μεγαλύτερες του downstream.

  3. #3
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.953
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τέλος σε VDSL λόγω του μικρού ποσοστού που μας δίνουν στο upstream (έναντι αυτού που μπορούμε να πιάσουμε), σε αντίθεση με το ADSL, οι τιμές σε εξασθένιση και SNR είναι σχεδόν πάντα μεγαλύτερες του downstream.
    Αυτό ισχύει και για το attenuation;
    Για το noise margin το ήξερα ότι συμβαίνει αυτό όσο έχει "ψωμί" η γραμμή..

    Το είχα απορία η αλήθεια είναι για μερικές περιπτώσεις που έχουν μεγαλύτερο att στο up έναντι του down.. Μάλλον όσο αυξάνουν τα bits per tone (συχνότητες) και η ταχύτητα αλλάζει και η εξασθένιση.. Κάτι τέτοιο συμβαίνει;
    Αυτό που είχα παρατηρήσει είναι όσο ανεβαίνει η ταχύτητα, πέφτει το noise margin και αυξάνεται το attenuation..
    Όχι να πέφτεις σε ταχύτητα και να αυξάνεται το attenuation, το noise margin το άφησα εκτός εδώ..
    Μήπως έχει να κάνει και με το πως ορίζεται το προφίλ στη κάρτα η στο ρουτερ; Π.χ το output power η κάτι με τις συχνότητες γενικότερα; Η μήπως έχει να κάνει και σε κάτι με την καλωδίωση;

    Για τα dB της εξασθένισης από adsl->vdsl επίσης το γνωρίζω, γι'αυτό και δεν το συμπεριέλαβα στο quote..
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος GregoirX23 : 03-01-21 στις 10:19.
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  4. #4
    Εγγραφή
    14-05-2015
    Μηνύματα
    3
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cyta Hellas
    Καταλαβα απόλυτος τι λες και ευχάριστω για το αναλυτικό σχολιο.
    Απλά μου φάνηκε λίγο περίεργο το τόσο υψηλό νουμερο στο upload επειδή σύγκρινα τα στατιστικά μου με vdsl φίλων και με κάποια screenshot εδω μέσα άλλων ατόμων.
    Και ολοι έχουνε μικρότερο attenuation up σε σχέση με το down.
    Παράδειγμα ο ένας γνωστος μου έχει Down 8.3db.και up 1.1db και ο άλλος 11.8down και up 2.1db.

    Σκέφτηκα μήπως είναι κάποια βλάβη που πρέπει να δω η κυρίως κάποιο προβλημα στο μόντεμ το h300s γιατί είχα διακυμάνσεις στην ταχύτητα και κάποια σκαλωματα τις πρώτες 2 μερες.
    Αλλά μετα από τηλεφωνο στην τεχνική υποστήριξη κάνανε ένα reset στο προφίλ μου γιατί μου είπανε ότι καμία φορά κολλάνε.Και μετά από αυτη την διαδικασία δείχνει oτι εστρωσε η κατασταση και λύθηκε το θέμα.
    Το επόμενο βήμα με ενημέρωσαν οτι αν μου το ξανακάνει θα γίνει αντικατασταση του ρούτερ γιατί μάλλον είναι ελαττωματικό.

    Όσο για το attenuation εχθές δοκίμασα μικρότερο καλωδιο dsl από την πρίζα στο ρούτερ και κατέβηκε μονο το down από 14db στα 13.5db αλλά στο up δεν αλλάζει τίποτα.

    Οπότε εφόσων είπες ότι είναι φυσιολογικη η τιμή 17.5db στο upload και γενικά στα στατιστικά μου δεν φαίνεται κάτι περίεργο.
    Να μην ασχοληθώ αλλο με το θεμα?

    - - - Updated - - -

    Ανεβάζω και speedest σημερινά με wifi στα 2.4ghz και 5ghz.
    Όπως και τα σημερινά στατιστικά γραμμης
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails Screenshot_2021-01-03-13-15-36-235_org.zwanoo.android.speedtest.jpg  

    Screenshot_2021-01-03-13-15-45-133_org.zwanoo.android.speedtest.jpg  

    Screenshot_2021-01-03-13-16-30-491_com.android.chrome.jpg  

    Screenshot_2021-01-03-13-16-47-213_com.android.chrome.jpg  


Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας