Εμφάνιση 1-2 από 2
  1. #1
    Εγγραφή
    24-04-2011
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    165
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Έσπασα το 3ple play τον περασμένο Ιούνιο διότι μέχρι τότε η nova δεν υποστήριζε 100mbit στην περιοχή μου (έτσι έλεγε ο έλεγχος διαθεσιμότητας και οι άνθρωποι στο κατάστημα της περιοχής) για να το μεταφέρω στη vf. 6 μήνες μετά και επειτα από τραγική τεχνική εξυπηρέτηση αποφάσισα να το ψάξω λίγο παραπάνω αφού όλοι οι πάροχοι δίνουν διαθεσιμότητα και μόνο η nova δεν έδινε. Πράγματι όταν ο έλεγχος έγινε με συντεταγμένες διαπιστώθηκε ότι δουλεύει λάθος για τη διεύθυνση μου το ψαχτηρι και τελικά την Πέμπτη έκανα αίτηση φορητότητας 100mbit για να γυρίσω στην εταιρία απ' την οποία δεν είχα ποτέ παράπονο τα τελευταία 10 χρόνια που τυγχάνω συνδρομητής είτε στην τηλεόραση είτε στο σταθερό. Σε τεχνικής φύσεως θέματα internet η nova είναι έτη φωτός μπροστα. Αναμένω να προχωρήσει η αίτηση μου αφού ήδη με πήρε η vf για να παραμείνω και αρνήθηκα. Μπορεί κάποιος να Μ ενημερώσει γιατί δε μου δουλεύει η "εξέλιξη παραγγελίας" εισάγοντας τον Αρ τηλεφώνου και αν μπορώ να προμηθευτώ εξοπλισμό απ' το κατάστημα και να μην περιμένω το κούριερ;

  2. #2
    Εγγραφή
    04-10-2013
    Μηνύματα
    2.344
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Καλησπέρα spyzit και καλή χρονιά με υγεία.

    Θα θέλαμε να ενημερώσουμε πως για τεχνικούς λόγους το πεδίο εξέλιξης της αίτησης δεν λειτουργεί.
    Ωστόσο πραγματοποιούνται ενέργειες για την αποκατάσταση του ζητήματος.

    Έχουμε λάβει και το αντίστοιχο μήνυμα και έχουμε απαντήσει σχετικά.

    Κώστας, Nova Support

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας