Σελ. 2 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 16-30 από 53
  1. #16
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    12.692
    Downloads
    20
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Αν ήταν 4G που θα είχε 100mbit περίπου σε πραγματικές συνθήκες, το παλικάρι με το ποδήλατο δεν θα μπορούσε να κάνει αυτό που έκανε γιατί θα υπήρχε πρόβλημα και δεν θα του έφταναν ?
    Ή το Latency επειδή από 40-50ms πάει με το 5G στα 20ms ξέρω γω είναι αυτό το πρόβλημα?
    Ή δεν έχει διακοπές η σύνδεση με το 4G? ο ίδιο ιστός κεραίας που θα εκπέμπει για 4G θα εκπέμψει και για 5G ή πιστεύεται πως με κάποιο μαγικό τρόπο θα πυκνώσει το δίκτυο?


    Προσγειωθήται με τις παπάτζες για να σας κάνουν να χώνετε φράγκα για κινητά κλπ που θα σκεφτούν να βγάλουν που δεν χρειάζονται σε κανέναν (εξαιρούνται οι παίζωντες FPS παίγνια)
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  2. #17
    Εγγραφή
    02-04-2010
    Μηνύματα
    13.063
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Τώρα δηλαδή που όλοι έχουν 5G σύντομα δηλαδή θα συζητάμε για απεριόριστα δεδομένα σε ΟΛΑ τα προγράμματα. Ή τουλάχιστον με κάποιο όριο στα 1ΤΒ?
    Όσο περισσότερο σου κλέβουν τη ζωή, τόσο σε ταΐζουν με έθνος και φυλή..

    Εθνικισμός και μετανάστες

    Μία τάξη, φυλετικά διαχωρισμένη

  3. #18
    Εγγραφή
    30-04-2008
    Μηνύματα
    8.650
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BlueChris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν ήταν 4G που θα είχε 100mbit περίπου σε πραγματικές συνθήκες, το παλικάρι με το ποδήλατο δεν θα μπορούσε να κάνει αυτό που έκανε γιατί θα υπήρχε πρόβλημα και δεν θα του έφταναν ?
    Ή το Latency επειδή από 40-50ms πάει με το 5G στα 20ms ξέρω γω είναι αυτό το πρόβλημα?
    Ή δεν έχει διακοπές η σύνδεση με το 4G? ο ίδιο ιστός κεραίας που θα εκπέμπει για 4G θα εκπέμψει και για 5G ή πιστεύεται πως με κάποιο μαγικό τρόπο θα πυκνώσει το δίκτυο?


    Προσγειωθήται με τις παπάτζες για να σας κάνουν να χώνετε φράγκα για κινητά κλπ που θα σκεφτούν να βγάλουν που δεν χρειάζονται σε κανέναν (εξαιρούνται οι παίζωντες FPS παίγνια)
    Ναι, κάτσε παίξε FPS σε κινητό...

  4. #19
    Εγγραφή
    21-05-2012
    Περιοχή
    Πυλαία
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    118
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Router
    ASUS DSL-AC56U
    SNR / Attn
    6(dB) / 14(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BlueChris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν ήταν 4G που θα είχε 100mbit περίπου σε πραγματικές συνθήκες, το παλικάρι με το ποδήλατο δεν θα μπορούσε να κάνει αυτό που έκανε γιατί θα υπήρχε πρόβλημα και δεν θα του έφταναν ?
    Ή το Latency επειδή από 40-50ms πάει με το 5G στα 20ms ξέρω γω είναι αυτό το πρόβλημα?
    Ή δεν έχει διακοπές η σύνδεση με το 4G? ο ίδιο ιστός κεραίας που θα εκπέμπει για 4G θα εκπέμψει και για 5G ή πιστεύεται πως με κάποιο μαγικό τρόπο θα πυκνώσει το δίκτυο?


    Προσγειωθήται με τις παπάτζες για να σας κάνουν να χώνετε φράγκα για κινητά κλπ που θα σκεφτούν να βγάλουν που δεν χρειάζονται σε κανέναν (εξαιρούνται οι παίζωντες FPS παίγνια)
    Με τη λογική αυτή να μείνουμε στο 3G. Eγω και η κυρα Σουλα η γειτόνισσα μια χαρά κάνουμε τη δουλεια μας με το 3G. 5g και χαζομάρες

  5. #20
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    12.692
    Downloads
    20
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από petranthe Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με τη λογική αυτή να μείνουμε στο 3G. Eγω και η κυρα Σουλα η γειτόνισσα μια χαρά κάνουμε τη δουλεια μας με το 3G. 5g και χαζομάρες
    Ναι σε ποιον δεν φτάνουν 7 περίπου mbit download και 1.5 mbit upload του 3g?

    Για πείτε ρε παιδιά σοβαρά, τι κάνετε με τα κινητά σας? Δεν παίζει το netflix με 7 mbit καλά σε 5" οθονιτσα?
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  6. #21
    Εγγραφή
    30-04-2008
    Μηνύματα
    8.650
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BlueChris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι σε ποιον δεν φτάνουν 7 περίπου mbit download και 1.5 mbit upload του 3g?

    Για πείτε ρε παιδιά σοβαρά, τι κάνετε με τα κινητά σας? Δεν παίζει το netflix με 7 mbit καλά σε 5" οθονιτσα?
    Υπάρχει κάτι που λέγεται network capacity...

  7. #22
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    12.692
    Downloads
    20
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από uncharted Εμφάνιση μηνυμάτων
    Υπάρχει κάτι που λέγεται network capacity...
    Δηλαδή μου λες τώρα πως όταν πάω στο χωριό στην Άνδρο που όλη η χώρα καλύπτεται από μια κεραία στο μοναστήρι και έχω μαξ 5mbit, αν μπει εκεί ακόμα μια 5G θα έχω 50mbit? Αλλά πες ότι τα έχω, τι θα τα κάνω? Αυτό δεν μου λέει κανενας, τι κάνετε με τα κινητά σας όταν εγώ έχω κλείσει χρόνο που χρησιμοποιώ ακόμα και για τηλεφωνία το zoiper με voip λογαριασμό και μιλάω κανονικά παντού.
    Σοβαρά ρωτάω τι κάνετε με τα κινητά σας.
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  8. #23
    Εγγραφή
    30-04-2008
    Μηνύματα
    8.650
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BlueChris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δηλαδή μου λες τώρα πως όταν πάω στο χωριό στην Άνδρο που όλη η χώρα καλύπτεται από μια κεραία στο μοναστήρι και έχω μαξ 5mbit, αν μπει εκεί ακόμα μια 5G θα έχω 50mbit? Αλλά πες ότι τα έχω, τι θα τα κάνω? Αυτό δεν μου λέει κανενας, τι κάνετε με τα κινητά σας όταν εγώ έχω κλείσει χρόνο που χρησιμοποιώ ακόμα και για τηλεφωνία το zoiper με voip λογαριασμό και μιλάω κανονικά παντού.
    Σοβαρά ρωτάω τι κάνετε με τα κινητά σας.
    Για ποιόν λόγο είναι benchmark η Άνδρος; Έχει καμία τρελή πληθυσμιακή πυκνότητα;

  9. #24
    Εγγραφή
    09-02-2006
    Μηνύματα
    2.910
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    OPNsense
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BlueChris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν παίζει το netflix με 7 mbit καλά σε 5" οθονιτσα?

    Παίζει αλλά έχει μάπα σειρές που ακόμα και 6G να είχα δεν θα τις έβλεπα.
    Το πρόβλημα είναι οτι στην ελλάδα μπορούμε να κάνουμε λίγα με το ίντερνετ άρα δε χρειαζόμαστε γρηγορότερο ίντερνετ.

  10. #25
    Εγγραφή
    26-08-2003
    Περιοχή
    Beyond the Coast
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    9.772
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    COSMOTE
    Router
    UniFi Dream Machine
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BlueChris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σοβαρά ρωτάω τι κάνετε με τα κινητά σας.
    Tethering στο laptop, σου φτάνει?

  11. #26
    Εγγραφή
    17-09-2005
    Περιοχή
    ATHGR
    Μηνύματα
    2.528
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    ISP
    4G+
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BlueChris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι σε ποιον δεν φτάνουν 7 περίπου mbit download και 1.5 mbit upload του 3g?
    σε μένα σίγουρα.

  12. #27
    Εγγραφή
    08-08-2020
    Περιοχή
    Φύλλα Ευβοίας
    Ηλικία
    23
    Μηνύματα
    10
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    4750/912
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΑΣΙΛΙΚΟ
    Router
    Speedport Plus
    SNR / Attn
    9.0(dB) / 45.5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Καλή Αρχή στο 5G. Σύμφωνα με τους παρόχους κινητών δικτύων (π.χ. Cosmote), παράλληληα μα το 5G, θα επεκταθεί και το 4G.

  13. #28
    Εγγραφή
    05-09-2012
    Μηνύματα
    463
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Router
    ZTE
    Καταπληκτική η διαφήμιση!

    Νομίζω είναι κοινώς αποδεκτό ότι σκοπός του 5g είναι να αυξήσει τις δυνατότητες Mobile internet ως προς capacity καθώς το 4g τείνει να κορεστεί έναντι των αυξανομενων αναγκών.
    Αρκεί να μην πάει κανείς εξυπνατζίδικα να "παίξει" εις βάρος των σταθερών δικτύων και επίσης πολύ σημαντικό να γίνει μία ολοκληρωμένη ανάλυση ρίσκου για το 5g και την επίδραση στην ανθρώπινη υγεία, θεωρώ ότι το τελευταίο είναι υποχρέωση των αρχών κάθε κράτους πριν τις αδειοδοτήσεις.
    Επίσης τα κράτη αρχές επιβάλεται να επιβλέπουν/απαρακολουθούν τις υλοποιήσεις 5g καθώς και να τεθούν προδιαγραφές ασφαλείας στις συσκευες 5g (Κινητά).
    Greek Statistics black belt. https://www.r-project.org/

  14. #29
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    12.692
    Downloads
    20
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ThReSh Εμφάνιση μηνυμάτων
    Tethering στο laptop, σου φτάνει?
    Ναι αυτός είναι ένας λόγος αν και για να δουλέψεις remote με ένα remote desktop δεν θες πάνω από 1mbit. To ξέρω γιατί όλοι οι offsite υπάλληλοι στη δουλειά που μπαίνουν στην εταιρεία με rdp έχουν κούκου γραμμές και παιδικά προγράμματα στα κινητά τους αλλά δουλεύουν μια χαρά όπως και η τηλεφωνία στο laptop τους. Αν δουλεύεις remote με αρχεία!!!!!!! και τα ανεβοκατεβάζεις ΟΚ εκεί υπάρχει θέμα αλλά πάλι ποια δουλειά κάνεις που θα είσαι στο δρόμο και ΔΕΝ θα έχεις ιντερνετ οπουδήποτε βρεθείς για να δουλέψεις? Ασφαλιστής? στην παραλία? ναι εκεί υπάρχει θέμα αν η εταιρεία σε έχει στο δρόμο χωρίς να έχεις εταιρικό ιντερνετ με συμβόλαιο.. κάτι που ΔΕΝ γίνεται.

    Δεν πιάνω καν το κόστος των data στο κινητό... για απεριόριστα θες μίνιμουμ πόσο πχ στη vodafone? 40€???? 40€ το μήνα για το κινητό!!!!! εγώ ΔΕΝ είμαι τόσο large με τους κλέφτες και δεν τους τα δίνω ανεξαιρέτως την οικονομική μου δυνατότητα.
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  15. #30
    Εγγραφή
    26-08-2003
    Περιοχή
    Beyond the Coast
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    9.772
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    COSMOTE
    Router
    UniFi Dream Machine
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BlueChris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι αυτός είναι ένας λόγος αν και για να δουλέψεις remote με ένα remote desktop δεν θες πάνω από 1mbit
    Ούτε καν για δουλειά, για ψυχαγωγία και μόνο, όταν πχ είσαι διακοπές που δεν παίζει wifi/σταθερή γραμμή ή που δεν αξίζει να έχεις και σε 2ο σπίτι λόγω του χρόνου που ξοδεύεις σε αυτό.

    Ακόμα και για να δεις FB, με 1-2 Mbps που λες σερνεται το σύμπαν.

Σελ. 2 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας