Σελ. 3 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 31-45 από 53
  1. #31
    Εγγραφή
    17-09-2005
    Περιοχή
    ATHGR
    Μηνύματα
    2.528
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    ISP
    4G+
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από HM100 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλή Αρχή στο 5G. Σύμφωνα με τους παρόχους κινητών δικτύων (π.χ. Cosmote), παράλληληα μα το 5G, θα επεκταθεί και το 4G.
    έχει ήδη στην Αθήνα, 5ca κάνει πλέον το 4G , 70mhz όλα σε 4mimo.

  2. #32
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.039
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ThReSh Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ούτε καν για δουλειά, για ψυχαγωγία και μόνο, όταν πχ είσαι διακοπές που δεν παίζει wifi/σταθερή γραμμή ή που δεν αξίζει να έχεις και σε 2ο σπίτι λόγω του χρόνου που ξοδεύεις σε αυτό.

    Ακόμα και για να δεις FB, με 1-2 Mbps που λες σερνεται το σύμπαν.
    Εγώ το έχω λύσει με Vodafone mifi, 10€ τα 40giga.

    Δεν διαφωνούμε, είναι ψυχολογικό το πρόβλημα μου να μην τους δίνω λεφτά γιατί είναι κλέφτες και καρτέλ, τέλος.
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  3. #33
    Εγγραφή
    26-08-2003
    Περιοχή
    Beyond the Coast
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    9.875
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    COSMOTE
    Router
    UniFi Dream Machine
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BlueChris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ το έχω λύσει με Vodafone mifi, 10€ τα 40giga.
    Ναι αλλά σε 5G το Mobile Internet θα "χωράει" περισσότερο κόσμο, άρα δεν θα μπουκώνουν οι κεραίες όταν θα το χρησιμοποιούν περισσότεροι.

  4. #34
    Εγγραφή
    20-11-2006
    Περιοχή
    Σεπόλια
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    896
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbps/100Mbps
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Forthnet - ΚΟΛΩΝΟΣ
    Καλορίζικο το νέο νετγουορκ.

    Στην Voda από χθες και εγώ , έκανα αίτηση φορητότητας απο F2G σε CU απόγευμα δευτέρας και τρίτη μεσημέρι ήμουν στην Voda.

    τέλος του 2021 (άμα ζούμε με το καλό) το κινητό μου κλείνει τα 3 χρόνια και ίσως το αλλάξω , να κοιτάξω για 5G ή θα είναι νωρίς ακόμα ;

  5. #35
    Εγγραφή
    16-10-2006
    Περιοχή
    Καλλιθέα, Αθήνα
    Μηνύματα
    6.625
    Downloads
    46
    Uploads
    0
    Άρθρα
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    212751/21998
    ISP
    Vodafone
    Router
    Vodafone H 300s
    SNR / Attn
    17.6(dB) / 0.0(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kasi Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλορίζικο το νέο νετγουορκ.

    Στην Voda από χθες και εγώ , έκανα αίτηση φορητότητας απο F2G σε CU απόγευμα δευτέρας και τρίτη μεσημέρι ήμουν στην Voda.

    τέλος του 2021 (άμα ζούμε με το καλό) το κινητό μου κλείνει τα 3 χρόνια και ίσως το αλλάξω , να κοιτάξω για 5G ή θα είναι νωρίς ακόμα ;
    Δες το κι αλλιώς: μια συσκευή 5G πιάνει ούτως ή άλλως 4G. Οπότε αν σκοπεύεις στο τέλος του έτους να την αλλάξεις, γιατί να μη πάρεις μια που να έχει κι αυτή τη δυνατότητα;

  6. #36
    Εγγραφή
    02-04-2010
    Μηνύματα
    13.063
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από hellenicsun Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δες το κι αλλιώς: μια συσκευή 5G πιάνει ούτως ή άλλως 4G. Οπότε αν σκοπεύεις στο τέλος του έτους να την αλλάξεις, γιατί να μη πάρεις μια που να έχει κι αυτή τη δυνατότητα;
    Η λέξη κλειδί είναι το αν σκοπεύεις.

    Δεν έχει τουλάχιστον ακόμα νόημα, να αγοράσετε συσκευή μόνο λόγω 5G.
    Όσο περισσότερο σου κλέβουν τη ζωή, τόσο σε ταΐζουν με έθνος και φυλή..

    Εθνικισμός και μετανάστες

    Μία τάξη, φυλετικά διαχωρισμένη

  7. #37
    Εγγραφή
    16-10-2006
    Περιοχή
    Καλλιθέα, Αθήνα
    Μηνύματα
    6.625
    Downloads
    46
    Uploads
    0
    Άρθρα
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    212751/21998
    ISP
    Vodafone
    Router
    Vodafone H 300s
    SNR / Attn
    17.6(dB) / 0.0(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zus Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η λέξη κλειδί είναι το αν σκοπεύεις.

    Δεν έχει τουλάχιστον ακόμα νόημα, να αγοράσετε συσκευή μόνο λόγω 5G.
    Εξ' όσων έχω διαβάσει - διορθώστε με αν κάνω λάθος - η κάλυψη 5G απαιτεί μεγαλύτερη πυκνότητα δικτύου κεραιών.

    Συνεπώς, δε ξέρω πότε προβλέπεται κάλυψη σε επίπεδα 4G που φαντάζομαι δικαιολογούν την αγορά μιας συσκευής με πρωταρχικό σκοπό την εκμετάλλευση/ χρήση του νέου δικτύου.

  8. #38
    Εγγραφή
    17-09-2005
    Περιοχή
    ATHGR
    Μηνύματα
    2.528
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    ISP
    4G+
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από hellenicsun Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εξ' όσων έχω διαβάσει - διορθώστε με αν κάνω λάθος - η κάλυψη 5G απαιτεί μεγαλύτερη πυκνότητα δικτύου κεραιών. .
    Ναι αλλά σε stand-alone 5g, τώρα έχουμε nsa-5g (non- stand alone) οπότε η κάλυψη ουσιαστικά βασίζεται στο 4g με τη προσθήκη (ή μεταφορά από το 3g) κάποιων επιπλέον συχνοτήτων.

  9. #39
    Εγγραφή
    16-10-2006
    Περιοχή
    Καλλιθέα, Αθήνα
    Μηνύματα
    6.625
    Downloads
    46
    Uploads
    0
    Άρθρα
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    212751/21998
    ISP
    Vodafone
    Router
    Vodafone H 300s
    SNR / Attn
    17.6(dB) / 0.0(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stefanos1999 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι αλλά σε stand-alone 5g, τώρα έχουμε nsa-5g (non- stand alone) οπότε η κάλυψη ουσιαστικά βασίζεται στο 4g με τη προσθήκη (ή μεταφορά από το 3g) κάποιων επιπλέον συχνοτήτων.
    Α, αυτό δε το ήξερα - ευχαριστώ. Οπότε το nsa-5G θεωρείται μεταβατικό στάδιο;

  10. #40
    Εγγραφή
    30-04-2008
    Μηνύματα
    8.650
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από hellenicsun Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δες το κι αλλιώς: μια συσκευή 5G πιάνει ούτως ή άλλως 4G. Οπότε αν σκοπεύεις στο τέλος του έτους να την αλλάξεις, γιατί να μη πάρεις μια που να έχει κι αυτή τη δυνατότητα;
    Γιατί η λιθογραφία δεν είναι σε στάδιο που να μπορεί να προσφέρει power-efficient 5G (ακόμα).

    Έτσι ήταν και το 4G στις αρχές. Ξεχωριστό chip για modem, μετά μπήκε στο SoC όταν πέσανε τα νανόμετρα.

    Όταν θα έχουμε κάλυψη της προκοπής, τότε θα έχουμε και power-efficient 5G modem. Δεν υπάρχει λόγος για βιασύνες.

  11. #41
    Εγγραφή
    17-09-2005
    Περιοχή
    ATHGR
    Μηνύματα
    2.528
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    ISP
    4G+
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από hellenicsun Εμφάνιση μηνυμάτων
    Α, αυτό δε το ήξερα - ευχαριστώ. Οπότε το nsa-5G θεωρείται μεταβατικό στάδιο;
    ρίξε μια ματιά στις ερωταπαντήσεις εδώ https://www.wind.gr/5g/ και κυρίως στην ερώτηση "τι αναπτύσσει η wind στην Ελλάδα". Το περιγράφουν αρκετά αναλυτικά.

  12. #42
    Εγγραφή
    20-11-2006
    Περιοχή
    Σεπόλια
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    896
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbps/100Mbps
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Forthnet - ΚΟΛΩΝΟΣ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zus Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η λέξη κλειδί είναι το αν σκοπεύεις.

    Δεν έχει τουλάχιστον ακόμα νόημα, να αγοράσετε συσκευή μόνο λόγω 5G.
    Συνήθως τα αλλάζω κάθε 4 χρόνια αλλά αυτή την φορά λέω να το αλλάξω στα 3μιση
    Τώρα έχω το Xiaomi redmi note 5

  13. #43
    Εγγραφή
    24-02-2012
    Μηνύματα
    521
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    122880/122880
    ISP
    HCN
    Το 5G θα έχει πραγματικά νόημα όταν θα μπει σε αυτό ένας τεράστιος αριθμός νέων συσκευών που θα χρειάζονται χαμηλό latency, όπως αυτοοδηγούμενα οχήματα. Σήμερα, το 5G θα χρησιμοποιηθεί απλά και μόνο για να καλύψει το κενό του ανύπαρκτου σταθερού δικτύου.

    Η πύκνωση των ασύρματων σταθμών βάσης, για να έχεις απλά και μόνο υψηλές ταχύτητες στο κινητό την ώρα που το χρησιμοποιείς μέσα στο σπίτι, έχει γίνει ήδη και ονομάζεται WiFi. Απλά, αυτή τη στιγμή τα 100+ Mbps σε downstream και ιδιαίτερα σε upstream που βλέπεις με CA σε 4G δίκτυο, είναι όνειρο θερινής νυκτός για τις περισσότερες σταθερές συνδέσεις. Βασικά, από τους μεγάλους παρόχους δεν υπάρχει αυτή τη στιγμή εμπορικό πακέτο με πάνω από 20Mbps upload, την ώρα που σε 4G δίκτυο το έχεις για πλάκα. Άρα, καλό μεν το 5G και το 6G που τώρα ξεκινάει να σχεδιάζεται, αλλά αυτή τη στιγμή σκοπεύουμε να το χρησιμοποιήσουμε για να λύσουμε ένα πρόβλημα που η πραγματική του λύση ονομάζεται FTTH με συμμετρικά πακέτα της τάξης των Gbps.

  14. #44
    Εγγραφή
    30-04-2008
    Μηνύματα
    8.650
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dkgr_ser Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το 5G θα έχει πραγματικά νόημα όταν θα μπει σε αυτό ένας τεράστιος αριθμός νέων συσκευών που θα χρειάζονται χαμηλό latency, όπως αυτοοδηγούμενα οχήματα. Σήμερα, το 5G θα χρησιμοποιηθεί απλά και μόνο για να καλύψει το κενό του ανύπαρκτου σταθερού δικτύου.

    Η πύκνωση των ασύρματων σταθμών βάσης, για να έχεις απλά και μόνο υψηλές ταχύτητες στο κινητό την ώρα που το χρησιμοποιείς μέσα στο σπίτι, έχει γίνει ήδη και ονομάζεται WiFi. Απλά, αυτή τη στιγμή τα 100+ Mbps σε downstream και ιδιαίτερα σε upstream που βλέπεις με CA σε 4G δίκτυο, είναι όνειρο θερινής νυκτός για τις περισσότερες σταθερές συνδέσεις. Βασικά, από τους μεγάλους παρόχους δεν υπάρχει αυτή τη στιγμή εμπορικό πακέτο με πάνω από 20Mbps upload, την ώρα που σε 4G δίκτυο το έχεις για πλάκα. Άρα, καλό μεν το 5G και το 6G που τώρα ξεκινάει να σχεδιάζεται, αλλά αυτή τη στιγμή σκοπεύουμε να το χρησιμοποιήσουμε για να λύσουμε ένα πρόβλημα που η πραγματική του λύση ονομάζεται FTTH με συμμετρικά πακέτα της τάξης των Gbps.
    Ανωμαλία της (ελληνικής) αγοράς λέγεται αυτό, όπως πριν ~17-20 χρόνια που πολλοί είχαν Telestet GPRS λόγω unlimited data (επίσημα υπήρχε cap, ανεπίσημα όχι) και αυτό γιατί στις ενσύρματες συνδέσεις είχαμε ακόμα dial-up ΕΠΑΚ και ισχνή κάλυψη ADSL.

    Η λογική επιτάσσει ότι πρώτα φτιάχνεις ένα καλό ενσύρματο δίκτυο και μετά ασύρματο. Στην Ελλάδα για κάποιον μυστήριο λόγο τα κάνουμε όλα ανάποδα.

    Άλλωστε το ασύρματο θέλει ενσύρματο για να κουμπώσει, ενώ το αντίστροφο δεν βγάζει νόημα...

  15. #45
    Εγγραφή
    17-09-2005
    Περιοχή
    ATHGR
    Μηνύματα
    2.528
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    ISP
    4G+
    που να δείτε κάτι micro cells, απ' τα πολλά που κυκλοφορούν, να παίρνουν bandwidth από vdsl γραμμή...ονόματα δεν λέμε.

Σελ. 3 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας