Εμφάνιση 1-11 από 11
  1. #1
    Εγγραφή
    04-03-2020
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    108
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    Gprs/3G
    ISP
    Wind
    Router
    Fritzbox 7950
    Path Level
    Interleaved
    Καλησπέρα και καλή χρονιά.

    Είχα θέματα με την γραμμή. Τώρα έχουν γίνει χειρότερα και έχω πέσει από 33 στα 24 σε 50αρα. Έκανα αμφισβήτηση συμβολαίου λόγο νομοθεσίας και με πήραν τηλέφωνο οι τεχνικοί και μου πρότειναν μια πολύ μικρή έκπτωση ή αν θέλω αποχώρηση χωρίς επιβάρυνση. Ποτέ δεν έλαβα γραπτά όλα αυτά αλλά υπάρχουν στην καρτέλα μου όπως έμαθα σήμερα από το εμπορικό. Μίλησα με ένα κύριο και μου είπε ότι 5ην ρήτρα την πληρώνω όπως και να έχει. Ισχύει αυτό; Και αν ναι, υπάρχει τρόπος να αποχωρήσω χωρίς να 5ην πληρώσω και χωρίς να με κυνηγάνε; 3χω πράγματικα κουραστεί με 5ην γουιντ....

  2. #2
    Εγγραφή
    23-08-2005
    Περιοχή
    ILION
    Μηνύματα
    3.499
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    232000/33000
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΙΛΙΟΝ
    Οπως και σε όλους τους παρόχους δε φευγεις ευκολα χωρίς να πληρώσεις. Δεν είναι θέμα της Wind. Από εκεί και πέρα θα πρέπει να το σκεφτείς καλά. Οκ θα φύγεις. Θα ταλαιπωρηθείς με λογιστήρια, ενδεχομένως καταγγελίες κλπ κλπ. Και εκεί που θα πας τι νομίζεις ότι θα κερδίσεις; Το πιθανότερο είναι να έχεις την ίδια ακριβώς ταχύτητα.
    Στο ερώτημα σου τώρα έχει βγει νέος κανονισμός πρόσφατα. Ρίξε μια ματιά νομίζω είναι ξεκάθαρος ως προς το τι ισχύει και τι θα πρέπει να κάνεις :
    https://www.eett.gr/opencms/opencms/...news_1337.html

  3. #3
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.973
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από KERSOS Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα και καλή χρονιά.

    Είχα θέματα με την γραμμή. Τώρα έχουν γίνει χειρότερα και έχω πέσει από 33 στα 24 σε 50αρα. Έκανα αμφισβήτηση συμβολαίου λόγο νομοθεσίας και με πήραν τηλέφωνο οι τεχνικοί και μου πρότειναν μια πολύ μικρή έκπτωση ή αν θέλω αποχώρηση χωρίς επιβάρυνση. Ποτέ δεν έλαβα γραπτά όλα αυτά αλλά υπάρχουν στην καρτέλα μου όπως έμαθα σήμερα από το εμπορικό. Μίλησα με ένα κύριο και μου είπε ότι 5ην ρήτρα την πληρώνω όπως και να έχει. Ισχύει αυτό; Και αν ναι, υπάρχει τρόπος να αποχωρήσω χωρίς να 5ην πληρώσω και χωρίς να με κυνηγάνε; 3χω πράγματικα κουραστεί με 5ην γουιντ....
    Καλά ακόμα παιδεύεσαι με αυτό το θέμα;
    Θυμάμαι που το συζητάγαμε κάποτε..
    Το μόνο που θεωρώ ότι μπορείς να κάνεις είναι να πας σε 24αρα πάλι στη wind.. Η να πάρεις την έκπτωση και να κάτσεις όπως είσαι εφόσον δεν παίζει vdsl καμπίνα..
    Αν μπορείς να αλλάξεις πάροχο και να σπάσεις το συμβόλαιο δεν το ξέρω σίγουρα..
    Και να φύγεις τι θα κερδίσεις; Όπου και να πας τα ίδια θα είναι..
    Εκτός αν σκέφτεσαι κάτι άλλο..
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  4. #4
    Εγγραφή
    04-03-2020
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    108
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    Gprs/3G
    ISP
    Wind
    Router
    Fritzbox 7950
    Path Level
    Interleaved
    Ναι σκέφτομαι κάτι άλλο το οποίο το δοκίμασα ήδη και είναι πολύ καλύτερο φίλε. Απλά δεν γουστάρω να πληρώσω ρήτρες και μαλακίες για αυτό το έκτρωμα (σορυ για τις εκφράσεις).

  5. #5
    Εγγραφή
    12-11-2005
    Μηνύματα
    20.010
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    200+100 vdsl
    ISP
    COSMOTE VDSL 200+50
    Router
    Speedport plus
    Path Level
    Interleaved
    Έφυγα από 50άρα wind στο εξοχικό, που έπαιζε στα 30, αλλά το πρόβλημα δεν είναι τα 30, αλλά το ότι είχα 15 αποσυνδέσεις την ημέρα.

    Θα χρειαστεί επίσημη καταγγελία στην ΕΕΤΤ, με κωδικούς αναφοράς σε γραπτά μηνύματα που έχεις ανταλλάξει με τη wind, γιατί εγώ πράγματι αντάλλασσα emails, θα βγάλεις screenshots με τα δεδομένα της γραμμής και καλό είναι και ότι αποσυνδέσεις έχεις επίσης να της παρουσιάσεις με αποδείξεις. Εγώ έβαλα ακόμα και τα sms που μου είχαν στείλει, για τεχνικό που θα ερχόταν και δεν ήρθε.

    Τελικά μου απάντησαν επίσημα, ότι μπορώ να φύγω μέχρι την τάδε ημερομηνία, όπως και έκανα. Βέβαια μου έστειλαν έναν εκκαθαριστικό 182 ευρώ, τους έκραξα και τους έστειλα τον κωδικό με το email που μου είχαν στείλει για δυνατότητα υπαναχώρησης. Τελικά μου έστειλαν άλλο λογαριασμό πιστωτικό 13 ευρώ. Μου χρωστάνε κιόλας!

    Ναι έχει διαδικασία, αλλά γίνεται.

    ΥΓ Δυνητικά ίσως να μη χρειάζονται όλα αυτά που έκανα εγώ, απλά μου αρέσει να ισχυροποιώ την θέση μου. Πόσο μάλλον όταν είμαι μόλις τρεις μήνες στο πρόγραμμα. Αλλά σίγουρα μία μελετημένη καταγγελία θα χρειαστεί. Χωρίς αυτή δε πας πουθενά.

    - - - Updated - - -

    ΥΓ2 Χωρίς να θέλω να σε σπρώξω ή να σε ενθαρρύνω εσφαλμένα (γιατί δε ξέρω τα δεδομένα της γραμμής σου), απλά θα αναφέρω ότι πλέον η 30άρα με αποσυνδέσεις, έγινε 45άρα χωρίς αποσυνδέσεις και είναι καμπάνα! Πως; Δεν ξέρω! Άλλους νόμους φυσικής χρησιμοποιεί ο ΟΤΕς απ'οτι φαίνεται. Εντελώς συμπτωματικά (?) τα ίδια έγιναν και στην κύρια κατοικία, αλλά εκεί έκανα υπομονή μέχρι να λήξει το συμβόλαιο και απλά...έφυγα.
    PC1:12400f,4070ti,32GB,z690,Gigabyte Gen4 7000 1TB, PC2:8600k,3060ti,32GB,z370,GAMMIX S11 Pro 1TB
    PC3:2700k,GTX 1070,16GB,P67,SandiskSSDPro240GB, PC4:2500k,rx 6600,16GB,P67,MX500-1TB
    PC5:Lenovo Thinkcentre M71E
    Reviews: ATI 4870X2, ΑΤΙ 4850,test GTX 970 σε 3 CPUs

  6. #6
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Απλά έχοντας μαχαίρι και καρπούζι, του είναι εύκολο να βρει κάποια καλύτερη γραμμή για τους δικούς του πελάτες. Αρκεί να υπάρχει τέτοια, διαφορετικά δεν θα αλλάξει απολύτως τίποτα.

  7. #7
    Εγγραφή
    10-08-2010
    Μηνύματα
    600
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΕΤΑΜΟΡΦΩΣΗ
    Path Level
    Interleaved
    Πόσο τους δίνεις το μήνα ;;;

  8. #8
    Εγγραφή
    21-10-2020
    Μηνύματα
    95
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από KERSOS Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα και καλή χρονιά.

    Είχα θέματα με την γραμμή. Τώρα έχουν γίνει χειρότερα και έχω πέσει από 33 στα 24 σε 50αρα. Έκανα αμφισβήτηση συμβολαίου λόγο νομοθεσίας και με πήραν τηλέφωνο οι τεχνικοί και μου πρότειναν μια πολύ μικρή έκπτωση ή αν θέλω αποχώρηση χωρίς επιβάρυνση. Ποτέ δεν έλαβα γραπτά όλα αυτά αλλά υπάρχουν στην καρτέλα μου όπως έμαθα σήμερα από το εμπορικό. Μίλησα με ένα κύριο και μου είπε ότι 5ην ρήτρα την πληρώνω όπως και να έχει. Ισχύει αυτό; Και αν ναι, υπάρχει τρόπος να αποχωρήσω χωρίς να 5ην πληρώσω και χωρίς να με κυνηγάνε; 3χω πράγματικα κουραστεί με 5ην γουιντ....
    Έλεγξε στο site τους (αν υπάρχει) ή ζήτησε τους επίσημα πόση είναι η ελάχιστη ταχύτητα στην περιοχή σου. Αν είσαι 20%+ κάτω από αυτή φεύγεις χωρίς να πληρώσεις καμία ρήτρα αποχώρησης η ΕΕΤΤ δες:
    « Σε περίπτωση αποκλίσεων μεγαλύτερων του 30% για ADSL δίκτυα και 20% για τις υπόλοιπες τεχνολογίες (π.χ. VDSL, Fiber To The Home-FTTH) από την τιμή της ελάχιστης ταχύτητας για την οποία ενημερώθηκε, ο συνδρομητής αποκτά και το δικαίωμα αζήμιας καταγγελίας της σύμβασης, εφόσον το πρόβλημα δεν διορθωθεί εντός 30 ημερών (με εξαίρεση τις υποχρεώσεις του συνδρομητή για καταβολή τυχόν υπολοίπων επιδότησης συσκευών ή τερματικού εξοπλισμού ή κατασκευής σύνδεσης στο δίκτυο).»

  9. #9
    Εγγραφή
    04-03-2020
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    108
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    Gprs/3G
    ISP
    Wind
    Router
    Fritzbox 7950
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gpapaio Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έλεγξε στο site τους (αν υπάρχει) ή ζήτησε τους επίσημα πόση είναι η ελάχιστη ταχύτητα στην περιοχή σου. Αν είσαι 20%+ κάτω από αυτή φεύγεις χωρίς να πληρώσεις καμία ρήτρα αποχώρησης η ΕΕΤΤ δες:
    « Σε περίπτωση αποκλίσεων μεγαλύτερων του 30% για ADSL δίκτυα και 20% για τις υπόλοιπες τεχνολογίες (π.χ. VDSL, Fiber To The Home-FTTH) από την τιμή της ελάχιστης ταχύτητας για την οποία ενημερώθηκε, ο συνδρομητής αποκτά και το δικαίωμα αζήμιας καταγγελίας της σύμβασης, εφόσον το πρόβλημα δεν διορθωθεί εντός 30 ημερών (με εξαίρεση τις υποχρεώσεις του συνδρομητή για καταβολή τυχόν υπολοίπων επιδότησης συσκευών ή τερματικού εξοπλισμού ή κατασκευής σύνδεσης στο δίκτυο).»
    Στο σαιτ για 50αρα εχουν ελαχιστη τα 14... WTF δηλαδη?!?

  10. #10
    Εγγραφή
    21-10-2020
    Μηνύματα
    95
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από KERSOS Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στο σαιτ για 50αρα εχουν ελαχιστη τα 14... WTF δηλαδη?!?
    Αν εχουν ελαχιστη τα 14 τοτε δυστυχως δεν θα το γλυτωσεις το penalty αν προχωρησεις σε καταγγελια της συμβασης. Ισως να διαπραγματευτεις καποια εκπτωση στο παγιο ή να σε γυρισουν σε ADSL?
    Το θεμα ομως ειναι και να φυγεις, θα βρεις κατι καλυτερο σε αλλο παροχο αφου ο χαλκος παρεμενει ο ιδιος? Αντε να πας στον ΟΤΕ που πες οτι μπορει να σου δωσει καποιο καλυτερο ζευγαρι, θα δεις σιγουρα βελτιωση ή τσαμπα τα κερατιατικα αποχωρησης στη Wind?

  11. #11
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.973
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Το ίδιο ακριβώς είπα πάνω για το χαλκό..
    Και σε οτε να πάει με το 17a που δίνουν και με snr8, τα ίδια θα είναι νομίζω.. Αλλά και να μην είναι, το vdsl από α.κ είναι απρόβλεπτο και απαιτεί άψογη εσωτερική καλωδίωση..
    Σε οτε αν πάει μόνο για το booster μετά..
    Η αν δεν γίνεται κάτι με τη σταθερή, κοιτάει για wisp κλπ κλπ.
    Προσωπικά αν τώρα η προσφορά ήταν καλή και η γραμμή σταθερή και με 24/5 θα ήμουν οκ..
    Και αν η τηλεφωνία δεν είναι voip θα κοίταζα και κανα asus/fritz θα το σκάλιζα λίγο παραπάνω και οκ χ2..
    Όλα αυτά μέχρι να αναβαθμιστεί το δίκτυο της περιοχής..
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας