Σελ. 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12
Εμφάνιση 16-17 από 17
  1. #16
    Εγγραφή
    20-12-2009
    Μηνύματα
    879
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΕΛΙΣΣΙ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από K1m0n Εμφάνιση μηνυμάτων
    Προσωπικά δεν μπορώ να βοηθήσω περεταίρω.

    Αν ξέραμε την ταχύτητα των slots θα μπορούσαμε να κάνουμε μια (χονδροειδή) εκτίμηση πόσο θα χάσει η gpu από επιδόσεις
    σε σχέση με το θεωρητικό best-case σενάριο να ήταν συνδεμένη στο (υποθετικό) pci-e x16 της μητρικής.
    Δεν θα άλλαζε κάτι πρακτικά όμως, γιατί δεν υπάρχει η εναλλακτική να το συνδέσουμε σε x16 slot
    .
    Αυτά *αν* παίζει, πράγμα που δεν το εγγυάται κανείς όσο δεν το έχει δοκιμάσει στο συγκεκριμένο laptop.

    Έβγαλε ένας Κινέζος έναν αντάπτορα που λέει ότι παίζει υπό τις χ/ψ προυποθέσεις.
    Καινούργιο φρούτο είναι, δεν το ξέρουμε.
    Έχει κάτι σχετικές πληροφορίες (δυστυχώς με κινεζο-αγγλικά...) στο site παραπάνω,
    δες εκεί, αν έχεις αμφιβολίες ρώτα τον.
    Η τυπική Κινέζικη απάντηση είναι "our adapter is very best, all ok", αλλά δεν ξέρεις,
    μπορεί να είναι σοβαρός ο συγκεκριμένος.

    Αν παίζει, μια χαρά, και σχετικά φτηνό είναι.
    Η συμβατότητα θα έχει να κάνει και με το bios, και με την gpu, και με τους drivers.
    Αν βρεις αναφορά ότι άλλος χρήστης, με το ίδιο laptop, και με την ίδια gpu, του παίζει ok,
    τότε κατά πάσα πιθανότητα θα παίξει και στο δικό σου.
    Αλλιώς το δοκιμάζεις και ελπίζεις να μην πετάξεις τα λεφτά σου.
    Αν παίξει, μια χαρά, καλό gaming.

    Η βασική μου ένσταση είναι στον τρόπο σύνδεσης και στην έλλειψη enclosure.
    Αναμενόμενο βέβαια αφενός λόγω αφενός της ανάγκης να συνδεθεί εσωτερικά στο pci-e,
    και αφεταίρου όσον αφορά το enclosure, απλώς δεν γίνεται σε αυτό το price-point να έχεις enclosure+psu της προκοπής.
    Ακόμα και αν δουλεύει θεωρώ ότι απλώς δεν είναι πρακτικό να έχεις την gpu και τα καλώδια χύμα.

    Αν θες λύση που παίζει εγγυημένα:
    laptop <-> thunderbolt <-> gpu enclosure.
    Καλημέρα, κατανοητά όλα τα παραπάνω που ανέφερες και απολύτως λογικά. Μου εξήγησες αναλυτικότατα πως το σκέφτεσαι κ με βοήθησες πολύ στο να καταλάβω σημεία που θα πρέπει να έχω υπόψη μου. Είναι τελικά αρκετά περίπλοκο και πρέπει να λάβω υπόψη μου αρκετές παραμέτρους. Την πάτησα όταν πήρα το λάπτοπ καθώς ρώτησα αν μελλοντικά θα μπορούσα να βάλω κάρτα γραφικών και μου απάντησαν θετικά. Τέλος πάντων, δεν κρατάω κακία ήταν απλά μια βιαστική απάντηση. Βρήκα ανταπτορα στο bandgood με 30 ευρώ, τροφοδοτικό έχω, κάρτα γραφικών σχετικά καλή έχω για να κάνω το τεστ έχω και να δω απόδοση... Στην ουσία θα μπω μέσα μόνο για τον αντάπτορα και ελπίζω να μην εκραγεί το λάπτοπ. Έτσι αντί να δώσω καμιά 500αρα για να φτιάξω ένα desktop κουτί, θα προσπαθήσω με τα 30 € μήπως κάνω δουλειά και βλέπουμε..... Αν δω οτι αποδίδει αγοράζω και μια καλύτερη κάρτα γραφικών μελλοντικά...

    Ευχαριστώ !
    Τα χρήματα δεν είναι το παν, αλλά το μέσο με το οποίο εξαγοράζουμε την ελευθερία μας.

  2. #17
    Εγγραφή
    31-05-2007
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    3.975
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110000/11000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΕΡΨΙΘΕΑ
    Router
    Fritz!Box 7590
    Μια χαρά.
    Μόνο αν/όταν το δοκιμάσεις γράψε 2 λόγια για τους επόμενους.
    Disclaimer:
    Any views or opinions expressed represent the official view of the voices in my head.

Σελ. 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας