Εμφάνιση 1-7 από 7
  1. #1
    Εγγραφή
    30-12-2020
    Ηλικία
    24
    Μηνύματα
    2
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    παιδια, νοικιασα ενα σπιτι στη θεσσαλ. το καλοκαιρι και επειδη δεν ανοιξαν ποτε οι σχολες δεν μενω εκει, δεν εμεινα ποτε και εχω να παω 4-5 μηνες.. και μενω στην πολη μου (αλεξνδρπλη). εννοειται πως πληρωνω κανονικα το ενοικιο αλλα εχω ενα προβλημα. προχθες μ πηρε τηλ ο ιδιοκτητης και μου ειπε οτι ηρθε λογαριασμος ΔΕΗ 40ε που ειναι έναντι... και του ειπα αφου δεν ειμαι εκει, η ασφαλια ειναι κατεβασμενη... πως γινεται να ερθει λογαριασμος 40 ε ??? και μου ειπε, αφου δεν μενει κανεις διπλα... (το διπλανο σπιτι ειναι επισης δικο του) δεν καταλαβα τι εννοουσε.. αυτο το έναντι που λέει οντως πρεπει να το πληρωσω??? οι γονεις μου δεν ξερουν απ αυτα και δεν τους το ειπα ακομη. και γω δεν εχω ξανανοικιασει οποτε δεν εχω ιδιεα απο αυτα... μπορειτε να μου πειτε εσεις ???

  2. #2
    Εγγραφή
    31-10-2003
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    13.334
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Ξεκίνα γράφοντας στο Google:
    λογαριασμός έναντι ΔΕΗ

    Αν συνεχίσεις να έχεις απορίες μπορείς να επανέλθεις.

  3. #3
    Εγγραφή
    30-12-2020
    Ηλικία
    24
    Μηνύματα
    2
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    logika giayto eimai edw...

  4. #4
    Εγγραφή
    05-04-2006
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    2.582
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΤΡΙΛΟΦΟ
    Router
    ZTE
    SNR / Attn
    6(dB) / 10(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Από ότι καταλαβαίνω όταν νοίκιασες το σπίτι πήγες έκανες αίτηση για ρεύμα στο όνομά σου σωστά? Ή είναι ο λογαριασμός στο όνομα του ιδιοκτήτη?
    Επίσης το ότι μπορεί να μη χρησιμοποιείς ρεύμα ή νερό σε ένα σπίτι δεν πάει να πεί ότι δεν υπάρχουν κάποιες πάγιες χρεώσεις ανεξαρτήτως κατανάλωσης. Δηλαδή και το νερό που δεν είσαι εκεί και δεν το χρησιμοποιείς θα έρθει κάποια στιγμή λογαριασμός που θα πρέπει να πληρώσεις τα πάγια.
    Τέλος για να το κλείνουμε να το πώ απλά ότι οι λογαριασμοί της ΔΕΗ έρχονται σε 2 δόσεις για να μην έρχεται 1 και φαίνονται πολλά. Ο 1ος είναι ο ΕΝΑΝΤΙ που έρχεται στο περίπου (συνήθως λαμβάνοντας υπόψη παλαιότερες καταναλώσεις) ένα ποσό. Η πραγματική μέτρηση του ρολογιού γίνεται πιό μετά και έρχεται ο 2ος λογαριασμός ο ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΤΙΚΟΣ που αφού αφαιρέσουν αυτά που έχεις πληρώσει στον ΕΝΑΝΤΙ υπολογίζεται το τελικό ποσό εξόφλησης του λογαριασμού. Με λίγα λόγια λογικό είναι να υπάρχει ΕΝΑΝΤΙ λογαριασμός με ποσό μέσα. Πάντως θα το ξέρουν οι γονείς σου αν τους το πείς δεν είναι κάτι. Πάντα έτσι ήταν οι λογαριασμοί του ρεύματος σε όλη τη χώρα.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Doxaios : 06-01-21 στις 21:34.
    ΔΟΞΑ ΔΡΑΜΑΣ Α' ΕΘΝΙΚΗ
    http://slightlymagic.net

  5. #5
    Εγγραφή
    30-12-2020
    Ηλικία
    24
    Μηνύματα
    2
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    einai sto onoma toy idikthth. den ekana pote aithsh. hrthe kai to nero alla einai 10e.. otan les palioteres katanalwseis? afoy den exw meinei pote ekei, den katanalwsa pote. exei 5-6 mhnes poy to noikiasa kai den emeina pote, oyte 1 mera. dld o epomenos logariasmos einai o ekkatharistikos kai den tha einai toso?

  6. #6
    Εγγραφή
    05-04-2006
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    2.582
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΤΡΙΛΟΦΟ
    Router
    ZTE
    SNR / Attn
    6(dB) / 10(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Καταρχάς στους 5-6 μήνες θα έπρεπε να έχει έρθει και άλλος λογαριασμός. Ανά 2 μήνες βγαίνουν. Δεν έχει σημασία αν έχεις καταναλώσει ρεύμα ή αν έχεις μείνει μέσα κτλ. Οι λογαριασμοί εκτός της πραγματικής κατανάλωσης έχουν πάγια τέλη που υπάρχουν μέσα και τα πληρώνεις ανεξαρτήτων αν έχεις "κάψει" ρεύμα. Όταν θα πάρεις να δείς έναν λογαριασμό στα χέρια σου και τον διαβάσεις θα καταλάβεις ποιά ποσά του λογαριασμού αντιστοιχούν σε τί.
    Μη γράφεις greeklish είναι ενάντια στους όρους χρήσης του φόρουμ.

    https://www.dei.gr/el/oikiakoi-pelat...s-xrewneste-st
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Doxaios : 06-01-21 στις 21:59.
    ΔΟΞΑ ΔΡΑΜΑΣ Α' ΕΘΝΙΚΗ
    http://slightlymagic.net

  7. #7
    Εγγραφή
    10-02-2005
    Μηνύματα
    204
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109023/11255
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΑΓ. ΑΡΤΕΜΙΟΣ
    Path Level
    Fastpath
    Είναι απλό το θέμα κάθε λογαριασμός έναντι η εξόφληση γράφει την περίοδο κατανάλωσης.

    αν εσύ ενοικίασες Αύγουστο και σου έρθει λογαριασμός ΕΝΑΝΤΙ ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟ θα πρέπει να κοιτάξεις εκτός από το ποσό που γράφει να μην Έχει προηγουμένου δίμηνου ποσό που δεν εχει πληρωθεί. (ΑΥΤΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟΥ ΙΔΙΟΚΤΗΤΗ) μετα εσυ πληρώνεις ΜΟΝΟ κάθε 4μηνο που γίνεται ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΤΙΚΟΣ ΟΧΙ ΤΟ ΕΝΑΝΤΙ δηλαδή ότι σου βγάλει ο εκκαθαριστικός και αφού δεν εχει κάψει KWH θα είναι μόνο το πάγιο..


    με άλλα λόγια να σου στειλει ο ιδιοκτήτης το χαρτί με τον λογαριασμο από τον Αύγουστο και μετα για να δεις αν χρωστάει ο προηγούμενος ποσά .......

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας