Εμφάνιση 1-3 από 3
  1. #1
    Εγγραφή
    01-01-2006
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    129
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Καλησπέρα σε όλους.

    Αντιμετωπίζω το παρακάτω πρόβλημα με τον υπολογιστή μου, παρακαλώ όποιος έχει κάποια ιδέα ας σχολιάσει.

    Πρόσφατα αγόρασα μια JVC UHD 4K TV την οποία συνδέω με καλώδιο HDMI στον υπολογιστή μου σε extended desktop mode καθώς η κύρια οθόνη μου είναι η AOC 24G2U την οποία συνδέω με το καλώδιο DisplayPort που ήρθε μαζί της. Η κάρτα γραφικών μου είναι RX580 8GB, αν χρειάζεστε κι'άλλα specs του Η/Υ με ρωτάτε.
    Όταν είναι και τα δύο καλώδια συνδεδεμένα (ακόμα και με κλειστή την TV) ο υπολογιστής δεν εκκινεί σωστά. Παίρνει ρεύμα, ανάβουν όλα τα LEDs εσωτερικά στο case, δεν δείχνει όμως τίποτα σε καμία οθόνη και παρατηρώ ότι δεν ανάβουν keyboard + mouse.
    Κάνω force shutdown, αποσυνδέω το καλώδιο HDMI που πάει στην TV, πατώ ξανά το power button, όλα εκκινούν σωστά και μάλιστα στο μεταξύ (αφού δείξει το πρώτο BIOS text στην οθόνη) έχω συνδέσει ξανά το καλώδιο HDMI πριν καν φτάσει στο login screen (Windows 10) και λειτουργούν απροβλημάτιστα και η κύρια οθόνη (1080p 144Hz) και η TV (2160p 60Hz). Σε αυτό το σημείο, αν κάνω restart, το πρόβλημα επανέρχεται! Πρέπει δηλαδή για να εκκινήσει σωστά ο Η/Υ να έχω αποσυνδέσει το καλώδιο HDMI από την TV.
    Ομολογώ ότι είναι αρκετά περίεργο πρόβλημα και παρόλο που θεωρώ τον εαυτό μου advanced user δεν έχω καταφέρει ακόμα να βρω λύση.
    Να ενημερώσω φυσικά ότι με την προηγούμενη TV που ήταν μια παλαιότερη LG 1080p δεν είχα αντιμετωπίσει ΠΟΤΕ τέτοιο πρόβλημα με τη χρήση dual monitor για πολλά χρόνια. Όλα ξεκίνησαν μόλις εγκατέστησα την νέα TV.
    Το καλώδιο HDMI που χρησιμοποιώ είναι 1.4, έχω παραγγείλει καλώδιο 2.0 το οποίο όμως δεν έχω παραλάβει ακόμα για να δοκιμάσω!
    Έχω δοκιμάσει με ακόμα 2 καλώδια HDMI 1.4, καμία διαφορά στην παραπάνω συμπεριφορά...

    Ευχαριστώ πολύ!
    "It is not the spoon that bends, it is only yourself..."

  2. #2
    Εγγραφή
    31-05-2007
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    4.004
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110000/11000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΕΡΨΙΘΕΑ
    Router
    Fritz!Box 7590
    Δεν μου έχει τύχει κάτι παρόμοιο.
    Φαντάζομαι θάναι κάποια ασυμβατότητα στο hanshake gpu <-> tv?
    Αν είναι έτσι δεν μπορείς να κάνεις και πολά.
    Ψάξε αν είναι γνωστό πρόβλημα, και δες αν τρέχεις το τελευταίο firmware σε tv/gpu.
    Disclaimer:
    Any views or opinions expressed represent the official view of the voices in my head.

  3. #3
    Εγγραφή
    29-05-2007
    Περιοχή
    δυο κλικ πιο κατω
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    7.632
    Downloads
    38
    Uploads
    0
    Άρθρα
    21
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    5000/1200
    ISP
    βρωμονταφον
    Router
    της hol
    SNR / Attn
    8(dB) / 29(dB)
    Path Level
    Fastpath
    ισως το καλωδιο version 2 να σου λυσει το προβλημα
    βλεπω σε μια προχειρη αναζητηση 1.4 vs 2.0

    Is HDMI 1.4 OK for 4k?
    HDMI 1.4 standard: 4K Ultra HD compatible (3840 x 2160 pixels) at 24, 25 and 30 fps, and 3D compatible. Maximum bitrate of 10.2 Gbps. HDMI 2.0 standard: 4K Ultra HD compatible (3840 x 2160 pixels) at 24, 25, 30 and 60 fps, HDR compatible (HDR10, HDR10+, HLG and Dolby Vision)
    που σημαινει οτι μαλλον καπου σκαλωνει στις προδιαγραφες στο framerate ?

    αν δοκιμαζες να κατεβασεις το refresh rate της τιβι στα 30hz ?
    αντεχεις να αμφιβαλεις για ολα οσα εχεις διδαχτει ;
    Cancel my subscription to the Resurrection. Send my credentials to the House of Detention
    ο φασισμος ειναι ο νομος των δουλων
    AV tip:να ακολουθεις αυτο που ψαχνεις , οχι αυτο που σε βρισκει .

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας