Εμφάνιση 1-14 από 14
  1. #1
    Εγγραφή
    24-05-2016
    Ηλικία
    29
    Μηνύματα
    8
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    Καλησπερα και καλη χρονια δεν ξερω αν ειναι τοσο σωστο thread για το προβλημα μου , μετα απο πολλα χρονια με 24αρα vodafone ειπα να βαλω 50 γιατι με 3 ατομα στο σπιτι δεν γινοταν με 24.Αφου μιλησα με την vodafone και μου ειπε οτι δεν υποστηριζει 50 στην περιοχη μου, ειπα να δω τι γινεται με την cosmote.Τους πηρα τηλεφωνο και μου ειπανε οτι κανονικα η περιοχη μου υποστηριζει 50αρα οποτε και κατευθυνθηκα σε αυτους και ξεκινησε το μαρτυριο μου.31/12 ηρθε το ρουτερ και εγινε η συνδεση οπου διαπιστωσα πιανω μονο 14-15 , τους παιρνω τηλ και μου λενε οτι η περιοχη βλεπουν πιανει μεχρι 16 και οτι θα στειλουν τεχνικο.
    Μετα απο 1 βδομαδα που ειπαν οτι θα με παρει τηλεφωνο ο τεχνικος , τους καλεσα εγω για να μαθω οτι τελικα οτι η περιοχη μου δεν υποστηριζει 50αρα(ενω στο τηλεφωνο οταν ηταν να κανω μεταφορα μου λεγανε οτι υποστηριζει) και μου προτειναν να μεινω στο ιδιο συμβολαιο με 2 ευρω λιγοτερα (32ευρω το συμβολαιο τωρα) γιατι καποια στιγμη στο μακρινο μελλον ισως μπει 50αρα στην περιοχη,αφου δεν δεχτηκα μου προτειναν να παω σε 24αρα (και να πιανω 8-10) με 29 ευρω ενω στην vodafone πληρωνα 22.Με τα πολλα μου προτεινε 24αρα στα 25 ευρω . Το θεμα μου ειναι τωρα οτι αναγκαστηκα πρεπει να βαλω 24 ,παλια στην vodafone επιανα 9-10-11mbps ενω τωρα η cosmote μου λεει 8 πως μπορω να δω ποια εταιρεια μου δινει τα πιο πολλα mbps σε 24αρι συμβολαιο στην περιοχη μου
    Ειμαστε 3 ατομα στο σπιτι με 8 mbps ενας να βαλει ταινια και ενας να θελει να κατσει υπολογιστη δεν βγαινει . τι επιλογες εχω ;
    Αξιζει να δινω 30 ευρω για να πιανω 15 ; Γιατι οταν τους ειπα να κανουν κατι καλυτερο ηταν ξεκαθαροι οτι δεν γινεται και προχωρησα σε διαδικασια διακοπης με δικια τους υπαιτιοτητα

  2. #2
    Εγγραφή
    21-10-2020
    Μηνύματα
    95
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Καλησπέρα και καλή χρονιά να έχουμε.
    Στο site της Cosmote αν κάνεις έλεγχο διαθεσιμότητας βάζοντας τη διεύθυνση σου γράφει πλέον τη Μέγιστη-Συνήθη-Ελάχιστη τιμή ανα τεχνολογία (ADSL, VDSL). Ρίξε μια ματιά να δεις τι δίνει εκεί για τη διεύθυνση σου.
    Σε ποια περιοχή βρίσκεσαι? (Μου θυμίζει πολύ την κατάσταση στην περιοχή μου(
    Παίρνεις προφανώς από αστικό κέντρο και σε αυτή την περίπτωση δεν είναι πάντα ρόδινα τα πράγματα αλλά και πάλι αυτό εξαρτάται από την περίπτωση.
    Έχεις δει οι άλλες εταιρίες τι πακέτα έχουν;
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος gpapaio : 08-01-21 στις 01:19.

  3. #3
    Εγγραφή
    24-05-2016
    Ηλικία
    29
    Μηνύματα
    8
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gpapaio Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα και καλή χρονιά να έχουμε.
    Στο site της Cosmote αν κάνεις έλεγχο διαθεσιμότητας βάζοντας τη διεύθυνση σου γράφει πλέον τη Μέγιστη-Συνήθη-Ελάχιστη τιμή ανα τεχνολογία (ADSL, VDSL). Ρίξε μια ματιά να δεις τι δίνει εκεί για τη διεύθυνση σου.
    Σε ποια περιοχή βρίσκεσαι? (Μου θυμίζει πολύ την κατάσταση στην περιοχή μου(
    Παίρνεις προφανώς από αστικό κέντρο και σε αυτή την περίπτωση δεν είναι πάντα ρόδινα τα πράγματα αλλά και πάλι αυτό εξαρτάται από την περίπτωση.
    Έχεις δει οι άλλες εταιρίες τι πακέτα έχουν;

    βρισκομαι αλμυρο βολου, το μονο που βλεπω στην διαθεσιμοτητα ειναι αν εχω η οχι 50 οχι ποσο μπορω να πιασω
    παντως λεει οτι πιανω 50 στο σιτε

    - - - Updated - - -

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Χωρίς τίτλο.png 
Εμφανίσεις:  97 
Μέγεθος:  72,2 KB 
ID: 223164
    εδω ειναι και τα στατιστηκα της γραμμης

  4. #4
    Εγγραφή
    21-10-2020
    Μηνύματα
    95
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Capture1.PNG 
Εμφανίσεις:  89 
Μέγεθος:  81,1 KB 
ID: 223168Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Capture.PNG 
Εμφανίσεις:  48 
Μέγεθος:  54,6 KB 
ID: 223169
    Ψαξε εδω να βρεις την ελαχιστη/συνηθη/μεγιστη ταχυτητα για τη διευθυνση σου.

  5. #5
    Εγγραφή
    24-05-2016
    Ηλικία
    29
    Μηνύματα
    8
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    για καποιο λογο εμενα δεν μου το βγαζει ειναι κενο απο κατω

  6. #6
    Εγγραφή
    21-10-2020
    Μηνύματα
    95
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από bill11 Εμφάνιση μηνυμάτων
    για καποιο λογο εμενα δεν μου το βγαζει ειναι κενο απο κατω
    απο laptop ή PC το κοιτας? γιατι και εγω οταν μπηκα απο κινητο δεν μου το εβγαζε...

  7. #7
    Εγγραφή
    24-05-2016
    Ηλικία
    29
    Μηνύματα
    8
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gpapaio Εμφάνιση μηνυμάτων
    απο laptop ή PC το κοιτας? γιατι και εγω οταν μπηκα απο κινητο δεν μου το εβγαζε...
    υπολογιστη και δεν το βγαζει

    - - - Updated - - -

    μηπως αν μ στειλεις το λινκ δεν ξερω

  8. #8
    Εγγραφή
    21-10-2020
    Μηνύματα
    95
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από bill11 Εμφάνιση μηνυμάτων
    υπολογιστη και δεν το βγαζει

    - - - Updated - - -

    μηπως αν μ στειλεις το λινκ δεν ξερω
    https://www.cosmote.gr/selfcare/jsp/...etv.jsp?ct=res

    Παντως με 44db attenuation στο Downstream μην περιμενεις και πολλα...

  9. #9
    Εγγραφή
    24-05-2016
    Ηλικία
    29
    Μηνύματα
    8
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    μολις εκλεισα το τηλ με cosmote μ ειπε οτι θα με πανε 24 αλλα θα προσπαθησουν να αφησουν την ιδια ταχυτα 14-15 που πιανω τωρα και να μην παω στα 8 που λεγανε μεχρι να γινει αναβαθμιση στην περιοχη.
    Μου ειπε οτι κακως μου ειπαν για 50αρα καθως στην περιοχη δεν υποστηριζεται και οτι ειμαι στο 1χλμ μακρια απο το κεντρο και οτι παιρνω απο χαλκο. Απο δευτερα θα γινει η υποβαθμιση σε 24αρη και ειπε θα κανει οτι μπορει για να μεινω στα ιδια και να μην πεσει η ταχυτητα
    Ευχομαι πραγματικα να γινει γιατι στην 24αρα να πιανω 15 θα ειμαι πολυ ευχαριστημενος .Αν εχω νεοτερα θα επανελθω

  10. #10
    Εγγραφή
    24-05-2016
    Ηλικία
    29
    Μηνύματα
    8
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    απο σημερα ειμαι και επισημα παλι σε 24αρα με ενα speedtest που εκανα ειμαι στα 14mbps και 9 upload.Απο ταχυτητα πιστευω ειμαι καλα αλλα υπαρχει τροπος να αυξησω το upload ;
    Ειδα οτι αν ενεργοποιησω το annexM μπορω να πιασω παραπανω ,ισχυει η θα εχω θεματα;

  11. #11
    Εγγραφή
    21-10-2020
    Μηνύματα
    95
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από bill11 Εμφάνιση μηνυμάτων
    απο σημερα ειμαι και επισημα παλι σε 24αρα με ενα speedtest που εκανα ειμαι στα 14mbps και 9 upload.Απο ταχυτητα πιστευω ειμαι καλα αλλα υπαρχει τροπος να αυξησω το upload ;
    Ειδα οτι αν ενεργοποιησω το annexM μπορω να πιασω παραπανω ,ισχυει η θα εχω θεματα;
    9Mbps upload δεν παίζει σε κανένα ADSL. Το Annex M άντε να σε πάει θεωρητικά μέχρι τα 3Mbps. Στην πράξη αρκετά λιγότερα.
    Για κοίταξε το πάλι. Ανέβασε μια φωτό από stats να δούμε τι λέει η γραμμή τώρα που το γύρισες πίσω.

  12. #12
    Εγγραφή
    24-05-2016
    Ηλικία
    29
    Μηνύματα
    8
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    900kbps ήθελα να πω
    Ανεβάζω σε λίγο τα στατιστικά και ένα νέο πρόβλημα που η τεχνικός που μίλησα δνε ήξερε τι να κάνει

    - - - Updated - - -

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Χωρίσς τίτλο.png 
Εμφανίσεις:  53 
Μέγεθος:  48,6 KB 
ID: 223317
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Χωρίς τίτλο.png 
Εμφανίσεις:  30 
Μέγεθος:  72,2 KB 
ID: 223318
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  speed.png 
Εμφανίσεις:  15 
Μέγεθος:  103,4 KB 
ID: 223319


    μιλουσα τωρα με cosmote με μια κοπελα απο το τεχνικο τμημα αναθεμα και αν καταλαβε τι γινεται για να βοηθησει . Βλεπω μεσα στο ρουτερ οτι μ ερχεται 16 αλλα εγω σε speedtest βλεπω βαρια 13. Κανω τεστ απο chrome μου λεει εγω βλεπω πιανεις 16 ενω εβγαζε 13 λεει μηπως τρεχει κατι στο παρασκηνιο η καποιο add-on κλεινω τα παντα αλλαζω browser παω σε edge που δεν εχω τιποτα κανω τεστ παλι 13 και μ λεει τωρα βλεπω και εγω 13. Μου λεει αλλαξε καλωδιο βαζω αλλο καλωδιο 13 παλι , βαζω καλωδιο στο λαπτοπ , παλι 13

    ενω απο εκει αυτην βλεπει οτι ερχονται 16 οπως και εγω στο ρουτερ βλεπω μεσα 16 downstream

    τι γινεται τι μπορει να φταιει ;

  13. #13
    Εγγραφή
    04-04-2005
    Περιοχή
    ΚΑΤΕΡΙΝΗ
    Μηνύματα
    1.747
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΤΕΡΙΝΗ
    Router
    Asus Rt-ax92
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από bill11 Εμφάνιση μηνυμάτων
    900kbps ήθελα να πω
    Ανεβάζω σε λίγο τα στατιστικά και ένα νέο πρόβλημα που η τεχνικός που μίλησα δνε ήξερε τι να κάνει

    - - - Updated - - -

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Χωρίσς τίτλο.png 
Εμφανίσεις:  53 
Μέγεθος:  48,6 KB 
ID: 223317
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Χωρίς τίτλο.png 
Εμφανίσεις:  30 
Μέγεθος:  72,2 KB 
ID: 223318
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  speed.png 
Εμφανίσεις:  15 
Μέγεθος:  103,4 KB 
ID: 223319


    μιλουσα τωρα με cosmote με μια κοπελα απο το τεχνικο τμημα αναθεμα και αν καταλαβε τι γινεται για να βοηθησει . Βλεπω μεσα στο ρουτερ οτι μ ερχεται 16 αλλα εγω σε speedtest βλεπω βαρια 13. Κανω τεστ απο chrome μου λεει εγω βλεπω πιανεις 16 ενω εβγαζε 13 λεει μηπως τρεχει κατι στο παρασκηνιο η καποιο add-on κλεινω τα παντα αλλαζω browser παω σε edge που δεν εχω τιποτα κανω τεστ παλι 13 και μ λεει τωρα βλεπω και εγω 13. Μου λεει αλλαξε καλωδιο βαζω αλλο καλωδιο 13 παλι , βαζω καλωδιο στο λαπτοπ , παλι 13

    ενω απο εκει αυτην βλεπει οτι ερχονται 16 οπως και εγω στο ρουτερ βλεπω μεσα 16 downstream

    τι γινεται τι μπορει να φταιει ;
    Δεν κατάλαβα. Αν κλειδώνεις 16, και στο speedtest σε δείχνει 13,5 εμενα μια χαρά μου φαίνεται!

  14. #14
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.952
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Tακτικές παρόχων για να πιάσουν πελάτες..
    50αρες από αστικά κέντρα και η απόσταση στο Θεό.. Οϊμέ..
    Πάντως για την απόσταση που έχεις είναι θαύμα που το vdsl δίνει τόσο.. Από την άλλη δεν συμφέρει η αναλογία ταχύτητας-πακέτου..
    Το καλύτερο για τη περίπτωση σου θα ήταν Η adsl σε οτε + booster H μετά για πιο φθηνά adsl σε wind/voda/nova που δίνουν snr6 αν το αντέχει η γραμμή..
    Τώρα αν θες και μεγαλύτερο up αλλάζει.. Ο καλύτερος συνδυασμός εδώ θα ήταν βόντα adsl με σνρ6 και δωρεάν το annex-m με 2αρι up..
    *Το annex-m σε οτε δεν δίνει παραπάνω up, είναι κλειδωμένο στο 1Μ..
    Και σε πολλές περιπτώσεις είναι λάθος τους που το δίνουν καθώς μπορεί να σου τρώει από το down χωρίς να κερδίζεις κάτι στο up..
    Για την ταχύτητα 16->13 που λες, απόλυτα φυσιολογικό.. Το λένε overhead η αλλιώς περιορισμό της τεχνολογίας..
    Πάντως και η ταχύτητα που σου ταίριαξαν τώρα στο adsl δεν είναι κακή.. Αυτό βέβαια μέχρι να αλλάξουν οι συνθήκες.. Crosstalk, περισσότερες γραμμές, θέματα χαλκού κλπ κλπ..
    Ελπίζω και οι υπόλοιπες παροχές ομιλία κλπ να είναι καλές.. Πάντως με +~7ε σφυράς και ένα booster..
    *Τώρα που το είδα, σε vdsl mode η εξασθένιση από 18->44 ήταν το κάτι άλλο.. Καλό και αυτό..
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος GregoirX23 : 17-01-21 στις 01:59.
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας