Εμφάνιση 1-4 από 4
  1. #1
    Εγγραφή
    08-01-2021
    Μηνύματα
    1
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Καλημέρα,
    Έχω 5 PCs (Win10 και Win7) στα οποία το email κατεβαίνει τοπικά σε αρχείο pst (POP λήψη). Στο δίκτυο υπάρχει storage (Synology).
    1. Πώς μπορώ να παίρνω backup τα pst αρχεία με όσο το δυνατόν λιγότερη διάδραση από πλευράς χρηστών;
    2. Μπορεί με κάποιο τρόπο να παίρνω τα αρχεία backup όταν είναι ανοιχτά ή πρέπει να είναι κλειστό το Outlook;
    3. Αν έχετε να προτείνεται κάποιο πρόγραμμα free ή paid.
    Ευχαριστώ.

  2. #2
    Εγγραφή
    31-05-2007
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    3.955
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110000/11000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΕΡΨΙΘΕΑ
    Router
    Fritz!Box 7590
    1. με ενα πρόγραμμα backup.

    2. Θεωρητικά γίνεται (με shadow copy + vss), πρακτικά ενίοτε βγάζει προβλήματα.
    Τείνω να κλείνω πρώτα το office και μετά να τρέχω backup.

    3. Για απλά πράγματα, δουλεύω το backup4all.
    Δεν είναι ακριβό, δουλεύει, και το υποστηρίζουν.
    Disclaimer:
    Any views or opinions expressed represent the official view of the voices in my head.

  3. #3
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.753
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από assos1 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημέρα,
    Έχω 5 PCs (Win10 και Win7) στα οποία το email κατεβαίνει τοπικά σε αρχείο pst (POP λήψη). Στο δίκτυο υπάρχει storage (Synology).
    1. Πώς μπορώ να παίρνω backup τα pst αρχεία με όσο το δυνατόν λιγότερη διάδραση από πλευράς χρηστών;
    2. Μπορεί με κάποιο τρόπο να παίρνω τα αρχεία backup όταν είναι ανοιχτά ή πρέπει να είναι κλειστό το Outlook;
    3. Αν έχετε να προτείνεται κάποιο πρόγραμμα free ή paid.
    Ευχαριστώ.
    1) + 2) οταν ειναι ανοιχτο το outlook , δεν μπορεις να αντιγραψεις το αρχειο. τουλαχιστον οχι σωστα.
    Το εχω προσπαθησει πολλες φορες , με πολλους τροπους και απετυχα. θελω κατι "εγγυημενο". γιαυτο και παιρνω backup.

    Αυτο που εκανα ειναι το εξης :
    εφτιαξα εναν φακελο στο synology. (e-mail)
    μεσα σε αυτον φακελους για το καθε email .
    και τον καθε φακελο τον ορισα σαν τοποθεσια αποθηκευσης του pst.

    Εφοσον λοιπον υπαρχει redundancy στο synology δεν προκειται να χασεςι δεδομενα.
    Το εχω ετσι εδω και αρκετα χρονια ( 3-4 νομιζω) και δεν εχω κανενα προβλημα.
    Απο ταχυτητες δεν εχω δει καμμια διαφορα. ακομα και με μεγαλα επισυναπτομενα. ειναι σαν να ειναι τοπικα.
    εχω βεβαια gigabit lan , αλλα δεν νομιζω να εχεις προβλημα ακομα και σε fast ethernet.


    3) δεν γνωριζω καποιο προγραμμα να μπορει να παρει backup ενω ειναι "ανοιχτο" το αρχειο.

    θα μπορουσες να φτιαξεις ενα script που να κλεινει το oulook , να παιρνει το backup και να το ξαναανοιγει.
    Το ξεκινησα και αυτο, αλλα απλα προσθεσε πολυπλοκοτητα καθως υπηρχαν φορες που ενω δουλευα τα εμαιλ , μου το εκλεινε και περιμενα.

    Οποτε πλεον εαν χρειαζομαι κατι αντιστοιχο , το κανω απευθειας σε remote φακελο.
    The gr81 .

  4. #4
    Εγγραφή
    06-07-2005
    Περιοχή
    Νέα Υόρκη
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    11.652
    Downloads
    6
    Uploads
    2
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    300 Mbps down/10 Mbps up
    ISP
    Spectrum
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από assos1 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημέρα,
    Έχω 5 PCs (Win10 και Win7) στα οποία το email κατεβαίνει τοπικά σε αρχείο pst (POP λήψη). Στο δίκτυο υπάρχει storage (Synology).
    1. Πώς μπορώ να παίρνω backup τα pst αρχεία με όσο το δυνατόν λιγότερη διάδραση από πλευράς χρηστών;
    Ρύθμισέ το να γίνεται μέσα στη νύχτα, όπου οι χρήστες δεν είναι συνδεδεμένοι. Αυτό λύνει και το 2.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από assos1 Εμφάνιση μηνυμάτων
    2. Μπορεί με κάποιο τρόπο να παίρνω τα αρχεία backup όταν είναι ανοιχτά ή πρέπει να είναι κλειστό το Outlook;
    Πρέπει να είναι κλειστό. Πως θα πάρεις backup ένα τεράστιο αρχείο όσο αυτό γραφοσβήνεται; Δεν γίνεται.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από assos1 Εμφάνιση μηνυμάτων
    3. Αν έχετε να προτείνεται κάποιο πρόγραμμα free ή paid.
    Ευχαριστώ.
    Εγώ χρησιμοποιώ αυτό για παρόμοια δουλειά.

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας