Εμφάνιση 1-10 από 10
  1. #1
    Εγγραφή
    07-09-2004
    Περιοχή
    Moscato , Athens , Greece
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    513
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Full
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΙΠΠΟΔΡΟΜΟΥ
    Router
    Cisco 877
    SNR / Attn
    8.5(dB) / 32(dB)
    Exclamation
    Καλησπέρα,


    έχω ένα TP-Link MR200 v1 3G/4G Router, το οποίο έπαιζε μόνο με SIM Cosmote. Προσπάθησα να του περάσω μέσα από το δικό του WEB UI το τελευταίο Firmaware της TP-Link για να το ξεκλειδώσω και να μπορεί να παίξει με όλες τις εταιρείες αλλά δεν τα κατάφερα. Ψάχνοντας στο Internet βρήκα τη διαδικασία ενημέρωσης μέσω TFTP, την ακολούθησα κατά γράμμα αλλά δυστυχώς μετά το Upgrade του Firmware το Router δεν έκανε ποτέ Reboot, έγινε Bricked.


    Έχει κάποιος άλλος αντιμετωπίσει πρόβλημα παρόμοιο, δηλαδή για κάποιο λόγο του έγινε Brick το TP-Link Mr200 και αν ναι, κατάφερε με κάποιο τρόπο να το επαναφέρει;

    Ψάχνω κάποιον να έχει TP-Link MR200 v1 3G/4G Router με μαμήσιο Firmware, δηλαδή να το έχει πάρει απευθείας από κατάστημα και όχι μέσω κάποιου ISP, ώστε να πάρουμε Backup την EPROM και στη συνέχεια το BackUp αυτό να το περάσω στη δική μου EPROM. Έχω διαβάσει ότι έτσι έχω πάνω από 95% πιθανότητες να το αναστήσω.

    Δεν μπορώ να πάω σε κάποιο άλλο γιατί είναι καραπειραγμένο σαν Hardware (δεν υπάρχει τίποτα από Connectors απάνω, έχουν αντικατασταθεί με καλώδια που πηγαίνουν σε άλλες πλακέτες), είναι μέρος ενός Custom Project και ακόμα και νεότερες εκδόσεις αυτού δεν μπορούν να παίξουν γιατί έχουν αλλαγές και στο Hardware.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος geobest99 : 08-01-21 στις 15:19. Αιτία: More Details

  2. #2
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.727
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    VF + NOVA
    SNR / Attn
    15,8(dB) / 0(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Εχει καιρο που το ειχα σκαλισει ...

    Ειχα της WIND κλειδωμενο βεβαια... αλλα δεν θυμαμαι ποιο version ηταν. Θα το κοιταξω το βραδυ .

    Ειχα δοκιμασει μεσω TFTP αλλα δεν καταφερα να κανω τιποτα. κατι χαλασα και μπρικαρε οπως και σε σενα.

    και μετα το ανοιξα. κολλησα στην πλακετα βυσμα και χρησιμοποιησα την σειριακη του. και μεσω αυτης περασα openwrt.

    αφου πηρα την ικανοποιηση της επιτυχιας , μετα απο λιγο καιρο το παρατησα και το αλλαξα με το ΜΡ6400 .

    Ριξε μια ματια στο openwrt . τοτε δεν υπηρχαν πολλες λυσεις. αλλα θελω να πιστευω οτι ολο και καποιος οδηγος θα εχει βγει απο τοτε .
    The gr81 .

  3. #3
    Εγγραφή
    07-09-2004
    Περιοχή
    Moscato , Athens , Greece
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    513
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Full
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΙΠΠΟΔΡΟΜΟΥ
    Router
    Cisco 877
    SNR / Attn
    8.5(dB) / 32(dB)
    Question
    Καλησπέρα,

    και εγώ με το TFTP το έκανα brick γιατί μάλλον έριξα ολόκληρο το firmware που κατέβασα από την TP-LINK. Μάλλον έπρεπε κάτι να κάνω πριν το ρίξω αλλά και πάλι δεν έχω καταλάβει τι έπρεπε να κάνω.

    Σε ευχαριστώ πολύ, αν μπορέσεις να μου δώσεις ένα Full Dumb ας είναι και με openwrt λογικά θα το επαναφέρω και μετά ίσως καταφέρω και να του ρίξω το original και χωρίς να έχει κλείδωμα ISP.

    Θα μπορώ να παίξω και κάθε φορά να γυρνάω πίσω μέχρι να τα καταφέρω.

    Από εχτές συνέχεια διαβάζω εκεί άλλα για να σου πω την αλήθεια έχω χαθεί !!!
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος geobest99 : 08-01-21 στις 17:15. Αιτία: more details

  4. #4
    Εγγραφή
    01-05-2011
    Μηνύματα
    145
    Downloads
    3
    Uploads
    1
    Αν χρειάζεσαι ακόμα το firmware, πες μου. Έχω κι εγώ ένα κλειδωμένο της wind

  5. #5
    Εγγραφή
    01-05-2011
    Μηνύματα
    145
    Downloads
    3
    Uploads
    1
    Έπεσε στα χέρια μου κι ένα tp-link από cosmote οπότε αν ακόμα χρειάζεσαι το firmware, πες μου

  6. #6
    Εγγραφή
    13-08-2007
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    221
    Downloads
    37
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100 MB/10 MB
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Tellas - Ν. ΗΡΑΚΛΕΙΟ
    Router
    Nighthawk R7000 / Tomato
    SNR / Attn
    5(dB) / 15(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Προσπάθησα και εγώ να βάλω στο simplify μετά από 5 χρόνια απογοήτευσης με την wind (έκοψα το συμβόλαιο) κάρτα cosmote και δε δούλεψε.
    @outSSIDer αν μου στείλεις το firmware θα μπορέσω να το κάνω upgrade από το μενού? Αν μπορείς πάντως στείλε το μου με κάποιο τρόπο.

  7. #7
    Εγγραφή
    31-03-2022
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    2
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    Χρόνια πολλά και καλή χρονιά με υγεία! Έχω ένα TP-Link Archer MR200 Ver:4.0 Cosmote. Αν έχει κάποιος το original firm της Cosmote ας το ανεβάσει γιατί το έχω κάνει Bricked, ευχαριστώ!

  8. #8
    Εγγραφή
    14-11-2009
    Μηνύματα
    1.991
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    12288/1024
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor TG788v v3
    SNR / Attn
    14.2(dB) / 27(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από iordanis44 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Χρόνια πολλά και καλή χρονιά με υγεία! Έχω ένα TP-Link Archer MR200 Ver:4.0 Cosmote. Αν έχει κάποιος το original firm της Cosmote ας το ανεβάσει γιατί το έχω κάνει Bricked, ευχαριστώ!
    όσοι έχετε κάνει bricked ρουτεράκια TP-Link υπάρχει τρόπος να τα επαναφέρετε δείτε παρακάτω το βίντεο απο τον Richard Loyd USA. Από ότι λέει πάνω κάτω η τακτική είναι ίδια για όλα τα tp-link. Υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να δουλέψει.
    ἀναφαίρετον ὅπλον ἡ ἀρετή

  9. #9
    Εγγραφή
    31-03-2022
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    2
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια! Χρειάζομαι όμως και το firmware της Cosmote γιατί η Cosmote έχει κλειδώσει το router και δεν μπορώ να περάσω το firmware από το επίσημο site της Tp-link. Ευχαριστώ και πάλι!

  10. #10
    Εγγραφή
    01-05-2011
    Μηνύματα
    145
    Downloads
    3
    Uploads
    1
    Καλή χρονιά παιδιά!
    Sorry, είχα να μπω αρκετό καιρό στο forum
    Υπάρχει ακόμα το router αλλά βρίσκεται σε άλλον χώρο πλέον. Δεν ξέρω πότε θα έχω πρόσβαση.

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας