Σελ. 14 από 16 ΠρώτηΠρώτη ... 491213141516 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 196-210 από 238
  1. #196
    Εγγραφή
    28-01-2008
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    2.404
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Vodafone
    Router
    Vodafone H-300s
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από minas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ευχαριστούμε!
    Εάν έχεις την δυνατότητα, μπορείς να το ελέγξεις και με Acrobat DC -> Signature Details -> Certificate Details
    να δεις εάν γράφει:
    Ναι, τα βγάζει. Δοκίμασα σε Windows 11 και Acrobat Reader DC. Σε Windows 7 πάλι όχι!! Αλλά μάλλον φταίνε τα 7. Από βδομάδα που θα τον αναβαθμίσω σε 10, θα ενημερώσω πάλι (αυτός ο ΗΥ ήταν στημένος με τις απαιτήσεις της παλιάς ΑΠΕΔ, και δεν έχει λόγω ύπαρξης πια).

  2. #197
    Εγγραφή
    05-01-2013
    Περιοχή
    Λάρισα
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    248
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    200/20
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΦΙΛΕΛΛΗΝΩΝ
    Router
    H268Q & ER-X
    Να σας πω και εγώ κάτι αστείο. Αφού ανακλήθηκαν τα παλιά μου πιστοποιητικά πήγα σήμερα ΚΕΠ για την ταυτοποίηση αφού έκανα όλες τις προηγούμενες διαδικασίες. (Διαγραφή πιστοποιητικών από ΑΔΔΥ, ΤΕΕ κ.λπ.)
    Εκεί άκουσα το ωραίο ότι δεν μπορεί να ολοκληρωθεί η διαδικασία επειδή το όνομά μου έχει διαλυτικά!!!
    Έτσι μου είπαν ότι πρέπει πρώτα να μιλήσω με ΑΠΕΔ, και μετά να πάω στην εφορία και να αλλάξω το όνομα, όπου θα πρέπει να προστεθούν τα διαλυτικά. Πήρα κι εγώ τηλ στην εφορία σε έναν γνωστό που πήγε και ρώτησε στο μητρώο όπου του είπαν ότι λογικά ΔΕΝ μπορούν να προσθέσουν τα διαλυτικά γιατί έχουν πρόβλημα τα συστήματα με αυτό. Καταλήξαμε ότι αν δεν βρεθεί λύση από ΑΠΕΔ, θα πρέπει να αλλάξω το όνομα στην ταυτότητά μου.
    Αστείο

  3. #198
    Εγγραφή
    28-07-2013
    Μηνύματα
    6.807
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Voda/Nova/OTE/ΕΔΥΤΕ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vat Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να σας πω και εγώ κάτι αστείο. Αφού ανακλήθηκαν τα παλιά μου πιστοποιητικά πήγα σήμερα ΚΕΠ για την ταυτοποίηση αφού έκανα όλες τις προηγούμενες διαδικασίες. (Διαγραφή πιστοποιητικών από ΑΔΔΥ, ΤΕΕ κ.λπ.)
    Εκεί άκουσα το ωραίο ότι δεν μπορεί να ολοκληρωθεί η διαδικασία επειδή το όνομά μου έχει διαλυτικά!!!
    Έτσι μου είπαν ότι πρέπει πρώτα να μιλήσω με ΑΠΕΔ, και μετά να πάω στην εφορία και να αλλάξω το όνομα, όπου θα πρέπει να προστεθούν τα διαλυτικά. Πήρα κι εγώ τηλ στην εφορία σε έναν γνωστό που πήγε και ρώτησε στο μητρώο όπου του είπαν ότι λογικά ΔΕΝ μπορούν να προσθέσουν τα διαλυτικά γιατί έχουν πρόβλημα τα συστήματα με αυτό. Καταλήξαμε ότι αν δεν βρεθεί λύση από ΑΠΕΔ, θα πρέπει να αλλάξω το όνομα στην ταυτότητά μου.
    Αστείο
    Το τελευταίο δεν ισχύει. Υπάρχουν λύσεις, και να αλλάξεις το όνομά σου δεν είναι μία από αυτές.
    Για αρχή θα δοκίμαζα να πάω σε άλλο ΚΕΠ, σε περίπτωση που οφειλόταν απλά στην δυσκαμψία συγκεκριμένου υπαλλήλου και όχι σε έλλειψη του πληροφοριακού συστήματος.
    Για το δεύτερο, η ΑΠΕΔ σίγουρα μπορεί να απαντήσει, και εν γένει είναι εξυπηρετικοί.

    Κατά τα άλλα, μπορείς να αγοράσεις ψηφιακή υπογραφή από πάροχο εκτός της ΑΠΕΔ, που είμαι σίγουρος ότι δεν υπάρχει αυτός ο τεχνητός περιορισμός. Σε Ελληνικά μπορούν να μπουν διαλυτικά και σε Λατινικούς χαρακτήρες χρησιμοποιείται το ίδιο πρότυπο μεταγλώττισης με το διαβατήριο και την ταυτότητα.

  4. #199
    Εγγραφή
    27-11-2004
    Περιοχή
    Μαρούσι
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    20
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΑΛΑΝΔΡΙ
    Router
    ASUS DSL-AC68U
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vat Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να σας πω και εγώ κάτι αστείο. Αφού ανακλήθηκαν τα παλιά μου πιστοποιητικά πήγα σήμερα ΚΕΠ για την ταυτοποίηση αφού έκανα όλες τις προηγούμενες διαδικασίες. (Διαγραφή πιστοποιητικών από ΑΔΔΥ, ΤΕΕ κ.λπ.)
    Εκεί άκουσα το ωραίο ότι δεν μπορεί να ολοκληρωθεί η διαδικασία επειδή το όνομά μου έχει διαλυτικά!!!
    Έτσι μου είπαν ότι πρέπει πρώτα να μιλήσω με ΑΠΕΔ, και μετά να πάω στην εφορία και να αλλάξω το όνομα, όπου θα πρέπει να προστεθούν τα διαλυτικά. Πήρα κι εγώ τηλ στην εφορία σε έναν γνωστό που πήγε και ρώτησε στο μητρώο όπου του είπαν ότι λογικά ΔΕΝ μπορούν να προσθέσουν τα διαλυτικά γιατί έχουν πρόβλημα τα συστήματα με αυτό. Καταλήξαμε ότι αν δεν βρεθεί λύση από ΑΠΕΔ, θα πρέπει να αλλάξω το όνομα στην ταυτότητά μου.
    Αστείο
    Επειδή είχα ακριβώς το ίδιο πρόβλημα και μίλησα με όλους (ΑΠΕΔ, ΔΟΥ, κτλ). Ισχύει ότι πλέον για την διαδικασία της ΑΠΕΔ τα ΚΕΠ ταυτοποιούν το ονοματεπώνυμο από το μητρώο της ΔΟΥ (taxisnet) με το μητρώο ταυτοτήτων της Ελληνικής Αστυνομίας.
    Οπότε τα βήματα είναι:
    -Αν η ταυτότητα σου έχει το επίθετο με διαλυτικά ΚΑΙ φαίνεται έτσι στην βάση της αστυνομίας, κάνεις online αίτημα στην ΑΑΔΕ (ΔΟΥ) με συνημμένη την ταυτότητά συ να αλλάξει το επίθετο στο μητρώο της ΔΟΥ (taxisnet). Βοηθάει και ένα τηλέφωνο στο μητρώο. Αυτή τη διαδικασία ακολούθησα εγώ.
    -Αν η ταυτότητα σου έχει το επίθετο με διαλυτικά ΑΛΛΑ στην βάση της αστυνομίας φαίνεται χωρίς διαλυτικά πρέπει πρώτα να το διορθώσεις στην αστυνομία και μετά στο μητρώο. Αλλά αν σου χτύπησε ήδη στο ΚΕΠ μάλλον δεν ισχύει αυτό.

    Η βάση δεδομένων του Taxisnet δεν έχει κανένα πρόβλημα με τα διαλυτικά εδώ και χρόνια. Σίγουρα ΔΕΝ θα γίνει αλλαγή του ονόματος στην ταυτότητα.

  5. #200
    Εγγραφή
    09-09-2005
    Μηνύματα
    60
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vat Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να σας πω και εγώ κάτι αστείο. Αφού ανακλήθηκαν τα παλιά μου πιστοποιητικά πήγα σήμερα ΚΕΠ για την ταυτοποίηση αφού έκανα όλες τις προηγούμενες διαδικασίες. (Διαγραφή πιστοποιητικών από ΑΔΔΥ, ΤΕΕ κ.λπ.)
    Εκεί άκουσα το ωραίο ότι δεν μπορεί να ολοκληρωθεί η διαδικασία επειδή το όνομά μου έχει διαλυτικά!!!
    Έτσι μου είπαν ότι πρέπει πρώτα να μιλήσω με ΑΠΕΔ, και μετά να πάω στην εφορία και να αλλάξω το όνομα, όπου θα πρέπει να προστεθούν τα διαλυτικά. Πήρα κι εγώ τηλ στην εφορία σε έναν γνωστό που πήγε και ρώτησε στο μητρώο όπου του είπαν ότι λογικά ΔΕΝ μπορούν να προσθέσουν τα διαλυτικά γιατί έχουν πρόβλημα τα συστήματα με αυτό. Καταλήξαμε ότι αν δεν βρεθεί λύση από ΑΠΕΔ, θα πρέπει να αλλάξω το όνομα στην ταυτότητά μου.
    Αστείο
    https://aped.gov.gr/nea-ekdosi-tis-efarmogis-tis-aped/
    PC:PIII-s Tualatin 2x1,4GHz/133MHz/512ΚΒ L2
    Tyan 230T Dual socket FCPGA2 370
    GIGABYTE GF 6600 256MB, SB Audigy 2
    160GB Seagate 7200.9 PATA 16MB, 320GB Western Digital 7200, 320GB Seagate 7200.10 SATA2 16MB
    PX-716A,PX-130A, Fanless PSU 300W

  6. #201
    Εγγραφή
    28-07-2013
    Μηνύματα
    6.807
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Voda/Nova/OTE/ΕΔΥΤΕ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GiannisKr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ξέρω κάποιον που έφαγε μια βδομάδα μεταξύ αστυνομίας, εφορίας και ΚΕΠ επειδή είχε διαλυτικά στο επώνυμο...

  7. #202
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.354
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από minas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ξέρω κάποιον που έφαγε μια βδομάδα μεταξύ αστυνομίας, εφορίας και ΚΕΠ επειδή είχε διαλυτικά στο επώνυμο...
    Εγώ αναγκάστηκα να επικαλεστώ την αστυνομία γιατί η υπάλληλος στην Τράπεζα δεν μπορούσε να με αναγνωρίσει.
    Αναγκάστηκε να παρέμβει η προϊσταμένη και να λυθεί το θέμα.
    Το υποκατάστημα ήταν φημισμένο για την εξυπηρέτηση των πελατών του.
    Γενικά... μην σου τύχει...
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  8. #203
    Εγγραφή
    03-05-2022
    Μηνύματα
    2
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Κατά την έκδοση του ψηφιακού πιστοποιητικού μου εμφανίζει τερματισμός σύνδεσης και να ξαναδοκιμάσω. Έχω κάνει τα βήματα που περιγράφονται στο https://eskarlas.gr/digitalsignature και στο https://aped.gov.gr/faq/?faq-cat=30 αλλά πάλι δεν γίνεται τίποτα. Υπάρχει περίπτωση να φταίει ότι όλοι μαζί προσπαθούν να εκδώσουν το πιστοποιητικό και να έχει κολλήσει το σύστημα; Με προβληματίζει ότι δεν μου εμφανίζει καν να επιλέξω μοντέλο ΕΔΔΥ.

  9. #204
    Εγγραφή
    28-07-2013
    Μηνύματα
    6.807
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Voda/Nova/OTE/ΕΔΥΤΕ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από TEODORE66 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κατά την έκδοση του ψηφιακού πιστοποιητικού μου εμφανίζει τερματισμός σύνδεσης και να ξαναδοκιμάσω. Έχω κάνει τα βήματα που περιγράφονται στο https://eskarlas.gr/digitalsignature και στο https://aped.gov.gr/faq/?faq-cat=30 αλλά πάλι δεν γίνεται τίποτα. Υπάρχει περίπτωση να φταίει ότι όλοι μαζί προσπαθούν να εκδώσουν το πιστοποιητικό και να έχει κολλήσει το σύστημα; Με προβληματίζει ότι δεν μου εμφανίζει καν να επιλέξω μοντέλο ΕΔΔΥ.
    Το έχω ξανασυναντήσει σε μεμονωμένο υπολογιστή, που όλα είχαν γίνει σωστά αλλά για κάποιον αδιάγνωστο τρόπο δεν δούλευε.
    Σιγουρέψου ότι έχεις εγκαταστήσει επιτυχώς τους drivers του token και το bit4id για την εγγραφή. Εάν αυτά είναι οκ, δοκίμασε και σε άλλο υπολογιστή, ιδανικά το token απευθείας πάνω στη μητρική και όχι σε κάποιο USB hub.

    edit: Το ίδιο πρόβλημα μου ανέφερε και ένας συνεργάτης σήμερα, δεν είναι απίθανο να έχει κάποιο παροδικό θέμα η ΑΠΕΔ...
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος minas : 03-05-22 στις 13:33.

  10. #205
    Εγγραφή
    03-05-2022
    Μηνύματα
    2
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Ευχαριστώ πολύ! Θα δοκιμάσω το βράδυ σε άλλο υπολογιστή στο σπίτι. Οποιαδήποτε άλλη βοήθεια ευπρόσδεκτη.

  11. #206
    Εγγραφή
    28-07-2013
    Μηνύματα
    6.807
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Voda/Nova/OTE/ΕΔΥΤΕ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από TEODORE66 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ευχαριστώ πολύ! Θα δοκιμάσω το βράδυ σε άλλο υπολογιστή στο σπίτι. Οποιαδήποτε άλλη βοήθεια ευπρόσδεκτη.
    Καλή τύχη! Πληροφοριακά, κατά τις 15:30 έγραψα επιτυχώς μία υπογραφή.

  12. #207
    Εγγραφή
    30-05-2022
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    1
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Μπες στο aped.gov.gr Ενότητα Συχνές Ερωτήσεις, Που αφορούν την έκδοση ψηφιακών πιστοποιητικών, Connection Closed-Τερματισμός Σύνδεσης
    Εκεί λέει τι πρέπει να κάνεις.
    Κάνεις αποσύνδεση από την εφαρμογή της ΑΠΕΔ , σβύνεις cookies, ιστορικό, και ξαναπροσπαθείς.
    Μπορείς να δοκιμάσεις και από άλλο browser.
    Σε Windows 10 πάντα, να έχεις βάλει drivers, bit4id-xapp, ο λογαριασμός σου στα Windows να είναι στα αγγλικά και να μην έχεις συνδέσει το usb token σε hub

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vat Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να σας πω και εγώ κάτι αστείο. Αφού ανακλήθηκαν τα παλιά μου πιστοποιητικά πήγα σήμερα ΚΕΠ για την ταυτοποίηση αφού έκανα όλες τις προηγούμενες διαδικασίες. (Διαγραφή πιστοποιητικών από ΑΔΔΥ, ΤΕΕ κ.λπ.)
    Εκεί άκουσα το ωραίο ότι δεν μπορεί να ολοκληρωθεί η διαδικασία επειδή το όνομά μου έχει διαλυτικά!!!
    Έτσι μου είπαν ότι πρέπει πρώτα να μιλήσω με ΑΠΕΔ, και μετά να πάω στην εφορία και να αλλάξω το όνομα, όπου θα πρέπει να προστεθούν τα διαλυτικά. Πήρα κι εγώ τηλ στην εφορία σε έναν γνωστό που πήγε και ρώτησε στο μητρώο όπου του είπαν ότι λογικά ΔΕΝ μπορούν να προσθέσουν τα διαλυτικά γιατί έχουν πρόβλημα τα συστήματα με αυτό. Καταλήξαμε ότι αν δεν βρεθεί λύση από ΑΠΕΔ, θα πρέπει να αλλάξω το όνομα στην ταυτότητά μου.
    Αστείο
    Σε ότι αφορά τα διαλυτικά στην εφορία. που έγραψε κάποιος πιο πάνω.
    Εδώ και κάποιους μήνες η εφορία (το μητρώο) μπορεί να βάλει κανονικά διαλυτικά στο επώνυμο ΔΙΕΠΙΔΙ ΥΠΑΕΦ Δ 1049698 ΕΞ 2020 06/05/2020

  13. #208
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.354
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Έχω το oberthur idemia v8.1.
    Η ψηφιακή υπογραφή έληξε τον 4/22.

    1. Ακολουθώ όλη την διαδικασία από την αρχή; Αίτηση/μετάβαση ΚΕΠ κλπ;
    2. Χρειάζεται να κάνω διαγραφή token ή με το που θα βάλω τα νέα πιστοποιητικά θα αντικαταστήσουν/ενημερώσουν/καταργήσουν τα παλιά;
    3. Απ ότι βλέπω πλέον δεν θέλει 7άρια και ΙΕ. Η όλη διαδικασία μπορεί να ολοκληρωθεί σε όλα τα βήματα και με 11άρια και σε ff;
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  14. #209
    Εγγραφή
    13-11-2011
    Περιοχή
    Χολαργός
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    1.451
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    24000 / 4500
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΧΟΛΑΡΓΟΣ
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από deniSun Εμφάνιση μηνυμάτων
    3. Απ ότι βλέπω πλέον δεν θέλει 7άρια και ΙΕ. Η όλη διαδικασία μπορεί να ολοκληρωθεί σε όλα τα βήματα και με 11άρια και σε ff;
    Ολοκλήρωσα προχθές όλη τη διαδικασία με Windows 11 και Firefox χωρίς κανένα πρόβλημα. Εγώ είχα καινούργιο token αλλά αν το δικό σου υποστηρίζεται τότε δεν θα έχεις πρόβλημα.

  15. #210
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από deniSun Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχω το oberthur idemia v8.1.
    Η ψηφιακή υπογραφή έληξε τον 4/22.

    1. Ακολουθώ όλη την διαδικασία από την αρχή; Αίτηση/μετάβαση ΚΕΠ κλπ;
    2. Χρειάζεται να κάνω διαγραφή token ή με το που θα βάλω τα νέα πιστοποιητικά θα αντικαταστήσουν/ενημερώσουν/καταργήσουν τα παλιά;
    3. Απ ότι βλέπω πλέον δεν θέλει 7άρια και ΙΕ. Η όλη διαδικασία μπορεί να ολοκληρωθεί σε όλα τα βήματα και με 11άρια και σε ff;
    1. ναι απο την αρχή
    2. πρέπει να το φορμάρεις (Initialize)
    3. ναι μπορείς, μην ξεχάσεις να βάλεις το middleware

Σελ. 14 από 16 ΠρώτηΠρώτη ... 491213141516 ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας