Σελ. 5 από 16 ΠρώτηΠρώτη ... 345671015 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 61-75 από 238
  1. #61
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.344
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από hammered Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι είναι. Όσοι είναι "Παροχή εγκεκριμένων υπηρεσιών εμπιστοσύνης" στην λίστα της ΕΕΤΤ: https://www.eett.gr/opencms/opencms/...Providers.html
    Βέβαια δεν με νοιάζει αυτό ούτε προωθώ κάποιον από αυτούς



    Όπως είπα έχει τουλάχιστον 2 policy identifiers εκεί. Μπορείς να μου πεις ποια είναι η τιμή του δεύτερου; Θέλω να δω αν τελικά η ΑΠΕΔ ξεκίνησε να εκδίδει "εγκεκριμένες" ηλεκτρονικές υπογραφές(κανονισμός eIDAS) ή συνεχίζει να εκδίδει "προηγμένες" ηλεκτρονικές υπογραφές (με την έννοια της καταργηθείσας ευρωπαϊκης οδηγίας).
    .2 αν θυμάμαι καλά έχει το δεύτερο.

    Οι άλλοι πάροχοι πώς κάνουν την ταυτοποίηση;
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  2. #62
    Εγγραφή
    09-11-2007
    Μηνύματα
    1.574
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    8192/1024
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΤΡΙΠΟΛΗ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από deniSun Εμφάνιση μηνυμάτων
    .2 αν θυμάμαι καλά έχει το δεύτερο.
    Προφανώς δεν έχεις πρόσβαση τώρα για να το δεις. Αλλά όταν μπορέσεις γράψε την τιμή και του δεύτερου.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από deniSun Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οι άλλοι πάροχοι πώς κάνουν την ταυτοποίηση;
    Δεν είμαι σίγουρος τι ρωτάς τώρα. Αν ρωτάς πως ταυτοποιούν ότι είσαι ο τάδε προτού σου εκδώσουν το πιστοποιητικό, τότε πιστεύω ότι ο κάθε πάροχος έχει την δική του διαδικασία. Θα πρέπει να δεις το site του καθενός.
    Κάνω προσπάθεια να βάζω ; αντι για ?


  3. #63
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.344
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από hammered Εμφάνιση μηνυμάτων
    Προφανώς δεν έχεις πρόσβαση τώρα για να το δεις. Αλλά όταν μπορέσεις γράψε την τιμή και του δεύτερου.
    Το κοίταξα ξανά.
    Είναι .2 όπως έγραψα παραπάνω.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από hammered Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν είμαι σίγουρος τι ρωτάς τώρα. Αν ρωτάς πως ταυτοποιούν ότι είσαι ο τάδε προτού σου εκδώσουν το πιστοποιητικό, τότε πιστεύω ότι ο κάθε πάροχος έχει την δική του διαδικασία. Θα πρέπει να δεις το site του καθενός.
    Ναι αυτό ρωτάω.
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  4. #64
    Εγγραφή
    09-11-2007
    Μηνύματα
    1.574
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    8192/1024
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΤΡΙΠΟΛΗ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από deniSun Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το κοίταξα ξανά.
    Είναι .2 όπως έγραψα παραπάνω.
    Αν δε το κατάλαβα αυτό. Και πάλι, μάλλον κοιτάς το άλλο πιστοποιητικό για να έχεις ".2".
    Δες λίγο την φωτογραφία που επισυνάπτω. Έχει 2 policies το ίδιο πιστοποιητικό. Θέλω να δω τι τιμή δίνει η ΑΠΕΔ στο δεύτερο policy (0.4.0.xxxxxx) για τα νέα πιστοποιητικά.

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  asdasdled.jpg 
Εμφανίσεις:  10 
Μέγεθος:  130,8 KB 
ID: 227069
    Κάνω προσπάθεια να βάζω ; αντι για ?


  5. #65
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.344
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από hammered Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν δε το κατάλαβα αυτό. Και πάλι, μάλλον κοιτάς το άλλο πιστοποιητικό για να έχεις ".2".
    Δες λίγο την φωτογραφία που επισυνάπτω. Έχει 2 policies το ίδιο πιστοποιητικό. Θέλω να δω τι τιμή δίνει η ΑΠΕΔ στο δεύτερο policy (0.4.0.xxxxxx) για τα νέα πιστοποιητικά.

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  asdasdled.jpg 
Εμφανίσεις:  10 
Μέγεθος:  130,8 KB 
ID: 227069
    Ίδιο με το δικό σου.
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  6. #66
    Εγγραφή
    09-11-2007
    Μηνύματα
    1.574
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    8192/1024
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΤΡΙΠΟΛΗ
    Τιμές σαν την "0.4.01456.1.1" λέγονται object identifier ή OID.
    Από ότι φαίνεται (και τα λίγα που διάβασα τα διάφορα ευρωπαϊκά πρότυπα για τις ψηφιακές υπογραφές) αυτό το OID δίνεται σε πιστοποιητικά που δημιουργήθηκαν σε Ασφαλή Διάταξη Δημιουργίας Υπογραφής/Secure Signature Creation Device (ΑΔΔΥ/SSCD). Link για περιγραφή του συγκεκριμένου OID: http://oid-info.com/get/0.4.0.1456.1.1

    Αυτά τα πιστοποιητικά μπορούν να χρησιμεύσουν για προηγμένες ψηφιακές υπογραφές με την έννοια το καταργηθέντος νομοθετικού πλαισίου. Με το τωρινό νομοθετικό πλαίσιο η έννοια της προηγμένης ψηφιακής υπογραφής έχει αλλάξει.

    Με το τωρινό νομοθετικό πλαίσιο (ευρωπαϊκός κανονισμός eIDAS) την θέση της παλιάς προηγμένης ψηφιακής υπογραφής πήρε η έννοια της εγκεκριμένης ψηφιακής υπογραφής. Για αυτήν χρειάζεσαι πιστοποιητικό που δημιουργήθηκε σε Εγκεκριμένη Διάταξη Δημιουργίας Υπογραφής/Qualified Signature Creation Device (ΕΔΔΥ/QSCD). Μια παλιά ΑΔΔΥ (τα usb sticks δλδ) ενδέχεται να είναι και ΕΔΔΥ εφόσον πληροί τις έξτρα προϋποθέσεις του eIDAS και έχει πιστοποιηθεί προς τούτο. Οπότε το μόνο που μένει είναι η Αρχή που σου δίνει το πιστοποιητικό (εδώ η ΑΠΕΔ) να έχει βάλει στο πιστοποιητικό το σωστό OID για το policy identifier. Και νομίζω ότι στις εγκεκριμένες ψηφιακές υπογραφές το OID είναι το "0.4.0.194112.1.2". Link: http://oid-info.com/get/0.4.0.194112.1.2

    Με λίγα λόγια, το Policy identifier χρησιμοποιείται για να γίνεται τεχνικά η διάκριση και ο έλεγχος του τύπου της υπογραφής που υπάρχει σε κάθε έγγραφο.

    Από ό,τι φαίνεται η ΑΠΕΔ συνεχίζει να εκδίδει πιστοποιητικά του παλιού καθεστώτος, τα οποία ισχύουν μάλλον μόνο εντός Ελλάδος μιας και δεν έχει καταργηθεί ο ελληνικός νόμος που μετέφερε την καταργηθείσα ευρωπαϊκή οδηγία περί ψηφιακών υπογραφών. Και η κατάργηση έγινε περίπου το 2016. Αναρωτιέμαι πόσο καιρό θα χρειαστεί για να περάσουμε στις εγκεκριμένες υπογραφές...


    Συγγνώμη για την λογοδιάρροια. Έγραψα όλα τα τεχνικά που έχω βρει μέχρι τώρα μήπως και διαφωτίσω και κανέναν άλλον ή μήπως βρεθεί κανένας τρίτος γνώστης να εξηγήσει και αυτός την κατάσταση.

    PS: Και αν θέλετε να κάνετε επαλήθευση των υπογραφών ενός pdf υπάρχει ευρωπαϊκό εργαλείο. Δοκιμάστε με ένα δοκιμαστικό pdf (υπογεγραμμένο). Το validation θα κάνει fail γιατί οι υπογραφές μας δεν είναι "εγκεκριμένες" αλλά "προηγμένες". Λινκ: https://ec.europa.eu/cefdigital/DSS/...emo/validation
    Κάνω προσπάθεια να βάζω ; αντι για ?


  7. #67
    Εγγραφή
    28-07-2013
    Μηνύματα
    6.806
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Voda/Nova/OTE/ΕΔΥΤΕ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από hammered Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τιμές σαν την "0.4.01456.1.1" λέγονται object identifier ή OID.
    Από ότι φαίνεται (και τα λίγα που διάβασα τα διάφορα ευρωπαϊκά πρότυπα για τις ψηφιακές υπογραφές) αυτό το OID δίνεται σε πιστοποιητικά που δημιουργήθηκαν σε Ασφαλή Διάταξη Δημιουργίας Υπογραφής/Secure Signature Creation Device (ΑΔΔΥ/SSCD). Link για περιγραφή του συγκεκριμένου OID: http://oid-info.com/get/0.4.0.1456.1.1

    Αυτά τα πιστοποιητικά μπορούν να χρησιμεύσουν για προηγμένες ψηφιακές υπογραφές με την έννοια το καταργηθέντος νομοθετικού πλαισίου. Με το τωρινό νομοθετικό πλαίσιο η έννοια της προηγμένης ψηφιακής υπογραφής έχει αλλάξει.

    Με το τωρινό νομοθετικό πλαίσιο (ευρωπαϊκός κανονισμός eIDAS) την θέση της παλιάς προηγμένης ψηφιακής υπογραφής πήρε η έννοια της εγκεκριμένης ψηφιακής υπογραφής. Για αυτήν χρειάζεσαι πιστοποιητικό που δημιουργήθηκε σε Εγκεκριμένη Διάταξη Δημιουργίας Υπογραφής/Qualified Signature Creation Device (ΕΔΔΥ/QSCD). Μια παλιά ΑΔΔΥ (τα usb sticks δλδ) ενδέχεται να είναι και ΕΔΔΥ εφόσον πληροί τις έξτρα προϋποθέσεις του eIDAS και έχει πιστοποιηθεί προς τούτο. Οπότε το μόνο που μένει είναι η Αρχή που σου δίνει το πιστοποιητικό (εδώ η ΑΠΕΔ) να έχει βάλει στο πιστοποιητικό το σωστό OID για το policy identifier. Και νομίζω ότι στις εγκεκριμένες ψηφιακές υπογραφές το OID είναι το "0.4.0.194112.1.2". Link: http://oid-info.com/get/0.4.0.194112.1.2

    Με λίγα λόγια, το Policy identifier χρησιμοποιείται για να γίνεται τεχνικά η διάκριση και ο έλεγχος του τύπου της υπογραφής που υπάρχει σε κάθε έγγραφο.

    Από ό,τι φαίνεται η ΑΠΕΔ συνεχίζει να εκδίδει πιστοποιητικά του παλιού καθεστώτος, τα οποία ισχύουν μάλλον μόνο εντός Ελλάδος μιας και δεν έχει καταργηθεί ο ελληνικός νόμος που μετέφερε την καταργηθείσα ευρωπαϊκή οδηγία περί ψηφιακών υπογραφών. Και η κατάργηση έγινε περίπου το 2016. Αναρωτιέμαι πόσο καιρό θα χρειαστεί για να περάσουμε στις εγκεκριμένες υπογραφές...


    Συγγνώμη για την λογοδιάρροια. Έγραψα όλα τα τεχνικά που έχω βρει μέχρι τώρα μήπως και διαφωτίσω και κανέναν άλλον ή μήπως βρεθεί κανένας τρίτος γνώστης να εξηγήσει και αυτός την κατάσταση.

    PS: Και αν θέλετε να κάνετε επαλήθευση των υπογραφών ενός pdf υπάρχει ευρωπαϊκό εργαλείο. Δοκιμάστε με ένα δοκιμαστικό pdf (υπογεγραμμένο). Το validation θα κάνει fail γιατί οι υπογραφές μας δεν είναι "εγκεκριμένες" αλλά "προηγμένες". Λινκ: https://ec.europa.eu/cefdigital/DSS/...emo/validation
    Από την ΑΠΕΔ έχουν κάνει νύξεις ότι μέσα στο καλοκαίρι αναμένεται αναβάθμιση.
    Το ένα πρόβλημα που αναμένουμε να λυθεί είναι αυτό που περιγράφεις, το άλλο είναι οι απαιτήσεις του συστήματος για την αποθήκευση των υπογραφών στο στικάκι.

  8. #68
    Εγγραφή
    09-11-2007
    Μηνύματα
    1.574
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    8192/1024
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΤΡΙΠΟΛΗ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από minas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Από την ΑΠΕΔ έχουν κάνει νύξεις ότι μέσα στο καλοκαίρι αναμένεται αναβάθμιση.
    Το ένα πρόβλημα που αναμένουμε να λυθεί είναι αυτό που περιγράφεις, το άλλο είναι οι απαιτήσεις του συστήματος για την αποθήκευση των υπογραφών στο στικάκι.
    Τέλεια! Ειδικά για το θέμα αποθήκευσης είναι ακόμα πιο τέλεια. Αλλά να μην κρατώ μεγάλο καλάθι έτσι; Αποκλείεται να δουλεύει σε μη windows συστήματα...
    Κάνω προσπάθεια να βάζω ; αντι για ?


  9. #69
    Εγγραφή
    13-11-2011
    Περιοχή
    Χολαργός
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    1.451
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    24000 / 4500
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΧΟΛΑΡΓΟΣ
    Path Level
    Interleaved
    Δεν γνωρίζω πώς λειτουργεί ή τι υπογραφές βγάζει, αλλά είναι πιστοποιημένο και το Χρηματιστήριο Αθηνών (https://athex-sign.athexgroup.gr/) για ψηφιακές υπογραφές. Αναφέρει για eIDAS, οπότε ίσως είναι η εγκεκριμένης ψηφιακή υπογραφή που αναφέρει ο @hammered.

    Βέβαια το πιστοποιητικό στο site τους έχει λήξει από τον Σεπτέμβριο, με ότι και αν σημαίνει αυτό για έναν πάροχο ψηφιακών υπογραφών!

  10. #70
    Εγγραφή
    10-03-2006
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    20
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    8192/384
    ISP
    Conn-x OTE/Otenet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από deniSun Εμφάνιση μηνυμάτων
    Την προηγούμενη εβδομάδα μου ήρθε το Oberthur Idemia - One Cosmo V8.1.
    Μικρό και στιβαρό σαν κατασκευή.
    Έστησα σε ένα παλιό laptop 7άρια με όλα τα upd
    και έβαλα ΙΕ10.
    Έτρεξα τα αρχεία διαμόρφωσης για χρονοσήμανση και ρύθμιση στο ΙΕ.
    Πολύ καλή προσπάθεια.
    Ξεμπερδεύεις με πολλές κινήσεις που πρέπει να γίνουν.
    Το sw για την ρύθμιση του ΑΔΔΥ πολύ εύκολο.
    Άλλαξα PIN/PUK.
    Κράτησα και ένα backup των 7 για κάθε περίπτωση.
    Έκανα αίτηση σε ΚΕΠ και σήμερα πέρασα για ταυτοποίηση.
    Συνέχισα την διαδικασία για την έκδοση πιστοποιητικών από την πύλη ΕΡΜΗΣ.
    Όλα καλά.
    Είχα ένα θέμα με λάθος πληκτρολογημένο ΡΙΝ και παραλίγο να το πάρω στο χέρι.
    Κλείδωσε το ΡΙΝ και χρειάστηκε μα το ξεκλειδώσω από την εφαρμογή με PUK.
    Στο admin psw θεωρούσε ότι πρέπει να περάσω PUK οπότε και εκεί έφαγα την μια προσπάθεια.
    Οπότε έφτασα με δύο ελεύθερες προσπάθειες στο PUK.
    Όλα καλά όμως.
    Ξεκλείδωσε το ΡΙΝ και περάστηκε το νέο σωστά.
    Η όλη διαδικασία τελείωσε κανονικά.

    Αρχείο έτοιμων ρυθμίσεων και sw περάστηκαν εξίσου και στα 10άρια.
    Μερικές ρυθμίσεις χρειάστηκε και στον Adobe.
    Πλέον έχω ψηφιακή υπογραφή για ένα χρόνο.

    Γενικά θα χαρακτήριζα την διαδικασία μεσαίας δυσκολίας έως εύκολη.
    Η όλη φασαρία είναι να στήσεις 7άρια.
    Επίσης... σε κάποιο σημείο λένε ότι αν κάτι πάει στραβά θα πρέπει να επαναλάβεις την διαδικασία με ΚΕΠ κλπ.
    Δεν ξέρω ποιο είναι αυτό το σημείο.
    Κατά την έκδοση του πιστοποιητικού και την εγγραφή του στο ΑΔΔΥ
    (εκεί που σου ανοίγει ένα παράθυρο και περιμένεις)
    μου έκανε δύο φορές redirect στην αρχική σελίδα όπου επιλέγεις τις τρεις επιλογές
    και έκανα ξανά την διαδικασία.
    Δεν είχα κανένα πρόβλημα.
    Επίσης στο ίδιο σημείο που περιμένεις μου εμφάνισε δύο φορές τα ίδια μηνύματα,
    σαν να έκανε την διαδικασία ξανά από την αρχί (ζητώντας ξανά ΡΙΝ κλπ).
    Λογικά η μία θα ήταν για το πιστοποιητικό υπογραφής και το άλλο για την κρυπτογράφηση.
    Και εκεί δεν είχα κάποιο θέμα με την επανάληψη της διαδικασίας (αν ήταν έτσι όπως την φαντάζομαι).

    Το μόνο σημείο που με προβλημάτισε ήταν αυτό με το ΡΙΝ/PUK όπου και η ίδια η εταιρεία λέει ότι μετά το παίρνεις στο χέρι.
    Το θεωρώ χαζομάρα να γίνεται κάτι τέτοιο.
    Θα προτιμούσα μια διαδικασία πλήρης διαγραφής όλων των στοιχείων και αρχικοποίησης
    παρά να σου λέει ότι έχασες τα χρήματά σου.
    Το να πας σε ΚΕΠ είναι το λιγότερο...

    Επίσης... εν μέσω πανδημίας μου φαίνεται χαζό να μην εντάσσουν την όλη διαδικασία με εξ αποστάσεως ταυτοποίηση πχ με zoom.
    Δεν κάνεις απολύτως τίποτε.
    Απλά τους πας την αίτηση και την φωτοτυπία της ταυτότητας και περνάνε τα στοιχεία στο σύστημα.
    Η όλη διαδικασία κράτησε μόλις 5'.
    Καλημέρα να ρωτήσω λίγο. Επειδή έχω το ίδιο USB token πώς έκανες την εγκατάσατη των πιστοποιητικών;

    Πήγα 2 φορές στα ΚΕΠ γιατί μου βγάζει μόνο το πιστοποιητικό για την υπογραφή ένω για την κρυπτογράφηση αποτυγχάνει. (Δοκίμασα σε VM με win7 και ie10)

    1) Την προετοιμασία του Η/Υ την κάνεις μόνο με το εκτελέσιμο αρχείο Win7-10_Certificates_IE_AdobeDC_install_Nov_2020.zip; Το onsiteMSI το βάζεις;

    2) Κάνεις κάτι άλλο manual;

    Ευχαριστώ

  11. #71
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.344
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xray2201 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημέρα να ρωτήσω λίγο. Επειδή έχω το ίδιο USB token πώς έκανες την εγκατάσατη των πιστοποιητικών;

    Πήγα 2 φορές στα ΚΕΠ γιατί μου βγάζει μόνο το πιστοποιητικό για την υπογραφή ένω για την κρυπτογράφηση αποτυγχάνει. (Δοκίμασα σε VM με win7 και ie10)

    1) Την προετοιμασία του Η/Υ την κάνεις μόνο με το εκτελέσιμο αρχείο Win7-10_Certificates_IE_AdobeDC_install_Nov_2020.zip; Το onsiteMSI το βάζεις;

    2) Κάνεις κάτι άλλο manual;

    Ευχαριστώ
    Καλημέρα.
    Δεν χρησιμοποίησα vm γιατί φοβήθηκα μήπως μου βγάλει κάποιο πρόβλημα και πρέπει να περάσω ξανά από ΚΕΠ κλπ.
    Ακολούθησα τις οδηγίες που έχουν στο pdf η εταιρεία.
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  12. #72
    Εγγραφή
    10-03-2006
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    20
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    8192/384
    ISP
    Conn-x OTE/Otenet
    OK ευχαριστώ. Ελπίζω να είναι 3 και τελευταία. Και τα 2 πιστοποιητικά έβγαλες;

    Εδώ λέει ότι Η Αρχή δεν θα εκδίδει πλέον πιστοποιητικά κρυπτογράφησης. Ισχύει;

  13. #73
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xray2201 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημέρα να ρωτήσω λίγο. Επειδή έχω το ίδιο USB token πώς έκανες την εγκατάσατη των πιστοποιητικών;

    Πήγα 2 φορές στα ΚΕΠ γιατί μου βγάζει μόνο το πιστοποιητικό για την υπογραφή ένω για την κρυπτογράφηση αποτυγχάνει. (Δοκίμασα σε VM με win7 και ie10)

    1) Την προετοιμασία του Η/Υ την κάνεις μόνο με το εκτελέσιμο αρχείο Win7-10_Certificates_IE_AdobeDC_install_Nov_2020.zip; Το onsiteMSI το βάζεις;

    2) Κάνεις κάτι άλλο manual;

    Ευχαριστώ
    Απο όσο βλέπω στο Προφιλ γράφεις σύνδεση Οτενετ, τσέκαρε μια μήπως σε έχουν απο τον οτε πίσω απο ΝΑΤ, δες το router τι wan ip έχει και δες και στο whatismyip αν είναι ίδιες.

  14. #74
    Εγγραφή
    28-01-2008
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    2.401
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Vodafone
    Router
    Vodafone H-300s
    Αν δεν κάνω λάθος, η ΑΠΕΔ έχει βγάλει ανακοίνωση οτι δεν εκδίδονται πια ψπ για κρυπτογράφηση.

  15. #75
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από yyy Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν δεν κάνω λάθος, η ΑΠΕΔ έχει βγάλει ανακοίνωση οτι δεν εκδίδονται πια ψπ για κρυπτογράφηση.
    Πριν δυο βδομάδες έβγαλα κανονικά πάντως

    - - - Updated - - -

    Τα δυο πιστοποιητικά που βγάζει, ένα είναι το email το άλλο είναι η υπογραφή

Σελ. 5 από 16 ΠρώτηΠρώτη ... 345671015 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας