Σελ. 10 από 16 ΠρώτηΠρώτη ... 58910111215 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 136-150 από 238
  1. #136
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από YAziDis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μια ερώτηση επειδή εγώ δεν το κατέχω το άθλημα..
    α) Το κόστος για να μπορείς να έχεις την υπογραφή είναι μόνο για την αγορά του usb token ή έχει και κάτι επιπλέον;
    β) Εγώ χρειάζομαι να μπορώ να υπογράφω κάτι τιμολόγια τα οποία εκδίδω στην ατομική εταιρία που έχω, για να μπορώ να τα στέλνω με email στον πελάτη μου. Μέχρι τώρα τα έστελνα με courier οπότε μου κόστιζε 9+ ευρώ η αποστολή. Θα μπορώ να υπογράφω ας πούμε το τιμολόγιο ηλεκτρονικά για να το στέλνω; Γνωρίζεται μήπως κάτι περί αυτού;
    Νομίζω πως το έχεις ξαναρωτήσει αυτό, όχι δεν υπάρχει οδηγία για κάτι τέτοιο, εσύ αυτό που χρειάζεσαι είναι ηλεκτρονική τιμολόγηση e-envoice

  2. #137
    Εγγραφή
    05-12-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.691
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200000 / 20000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    AVM Fritz!Box 7530 ax
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Νομίζω πως το έχεις ξαναρωτήσει αυτό, όχι δεν υπάρχει οδηγία για κάτι τέτοιο, εσύ αυτό που χρειάζεσαι είναι ηλεκτρονική τιμολόγηση e-envoice
    Χρησιμοποιώ μια πλατφόρμα για να βγάζω τα τιμολόγια, απλά μου λείπει η ηλεκτρονική υπογραφή, για αυτό ψάχνω να δω αν αυτό του aped.gov.gr είναι το ίδιο και αν κάνει

  3. #138
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από YAziDis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Χρησιμοποιώ μια πλατφόρμα για να βγάζω τα τιμολόγια, απλά μου λείπει η ηλεκτρονική υπογραφή, για αυτό ψάχνω να δω αν αυτό του aped.gov.gr είναι το ίδιο και αν κάνει
    Για ηλεκτρονική τιμολόγηση θέλει να κάνεις χρήση παρόχου e-envoice.


    Για απλό χαρτί που εκδίδεις εσύ δεν υπάρχει ηλεκτρονική υπογραφή ή φορολογικός πλέον.
    Συνήθως το στέλνεις στον πελάτη και αυτός το εκτυπώνει

  4. #139
    Εγγραφή
    13-11-2011
    Περιοχή
    Χολαργός
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    1.447
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    24000 / 4500
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΧΟΛΑΡΓΟΣ
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από YAziDis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μια ερώτηση επειδή εγώ δεν το κατέχω το άθλημα..
    α) Το κόστος για να μπορείς να έχεις την υπογραφή είναι μόνο για την αγορά του usb token ή έχει και κάτι επιπλέον;
    β) Εγώ χρειάζομαι να μπορώ να υπογράφω κάτι τιμολόγια τα οποία εκδίδω στην ατομική εταιρία που έχω, για να μπορώ να τα στέλνω με email στον πελάτη μου. Μέχρι τώρα τα έστελνα με courier οπότε μου κόστιζε 9+ ευρώ η αποστολή. Θα μπορώ να υπογράφω ας πούμε το τιμολόγιο ηλεκτρονικά για να το στέλνω; Γνωρίζεται μήπως κάτι περί αυτού;
    Γιατί τα εκτυπώνεις και τα στέλνεις με courier και δεν τα στέλνεις όπως είναι με email; Εγώ αυτό έκανα πάντα και κανένας δεν μου ζήτησε το τιμολόγιο σε φυσική μορφή!

  5. #140
    Εγγραφή
    05-12-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.691
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200000 / 20000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    AVM Fritz!Box 7530 ax
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MitsakosGR Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γιατί τα εκτυπώνεις και τα στέλνεις με courier και δεν τα στέλνεις όπως είναι με email; Εγώ αυτό έκανα πάντα και κανένας δεν μου ζήτησε το τιμολόγιο σε φυσική μορφή!
    Γιατί για να είναι νόμιμο το τιμολόγιο χρειάζεται υπογραφή κανονικά, όποτε πρέπει είτε να τα υπογράφεις χειρόγραφα, όπου αυτό σημαίνει πως χρειάζεται το πρωτότυπο να σταλεί, είτε χρειάζεται ηλεκτρονική υπογραφή για να μπορέσεις να το στείλεις μέσω email.

  6. #141
    Εγγραφή
    31-10-2003
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    13.337
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από YAziDis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γιατί για να είναι νόμιμο το τιμολόγιο χρειάζεται υπογραφή κανονικά, όποτε πρέπει είτε να τα υπογράφεις χειρόγραφα, όπου αυτό σημαίνει πως χρειάζεται το πρωτότυπο να σταλεί, είτε χρειάζεται ηλεκτρονική υπογραφή για να μπορέσεις να το στείλεις μέσω email.
    Δεν ισχύει. Τζάμπα πληρώνεις τα κουριερ τόσο καιρό.
    https://www.taxheaven.gr/news/47323/...entikothta-toy
    Συμπέρασμα:
    Τόσο η υπογραφή του εκδότη, όσο και του λήπτη δεν είναι υποχρεωτικές στα παραστατικά πωλήσεων.

  7. #142
    Εγγραφή
    05-12-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.691
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200000 / 20000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    AVM Fritz!Box 7530 ax
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ariadgr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν ισχύει. Τζάμπα πληρώνεις τα κουριερ τόσο καιρό.
    https://www.taxheaven.gr/news/47323/...entikothta-toy
    Συμπέρασμα:
    Τόσο η υπογραφή του εκδότη, όσο και του λήπτη δεν είναι υποχρεωτικές στα παραστατικά πωλήσεων.
    Οκ με βοηθάει πολύ αυτο! Ελπίζω να βγάλω άκρη να τελειώνω και με αυτόν το βραχνά

    - - - Updated - - -

    @ariadgr Σήμερα εδέησαν να μου απαντήσουν από την εταιρία όπου στέλνω τα τιμολόγια και με ενημέρωσαν πως όντως μπορούν να τα δεχθούν χωρίς υπογραφή! Θέλω να σου πω ένα μεγάλο ευχαριστώ! Ήμουν στα σκοτάδια τόσο καιρό... Τζάμπα τα λεφτά που έδινα στην κούριερ!

  8. #143
    Εγγραφή
    22-10-2002
    Περιοχή
    Greece
    Μηνύματα
    1.379
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    84229/9997
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΠΕΝΤΕΛΗ
    Router
    ASUS DSL-AC56U
    SNR / Attn
    3.1(dB) / 6.6(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Έχω νεότερα από την εταιρεία OPTIS σχετικά με τις κάρτες ID Prime MD940. Το κόστος τους είναι 30€ συμπεριλαμβανομένου ΦΠΑ. Προφανός αυτή η πληροφορία αφορά μόνο όσους έχουν ήδη το Token, που μπορεί να αντικατασταθεί η κάρτα.

  9. #144
    Εγγραφή
    13-02-2008
    Μηνύματα
    86
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΟΖΑΝΗ
    Router
    Speedport Plus
    Path Level
    Fastpath
    παιδιά έχει καταφέρει κανείς να ακυρώσει το παλιό ληγμένο πιστοποιητικό απο το www.ermis.gov.gr ? Πηγαίνω σύμφωνα με τις οδηγίες στον πίνακα ελεγχου -> Διαχείριση προσωπικών ψηφιακών πιστοποιητικών και διπλα απο τα: Τύπος Πιστοποιητικού - Κατάσταση - Ημερομηνία λήξης δεν μου βγάζει το κουμπί "Ακύρωση πιστοποιητικού".

  10. #145
    Εγγραφή
    25-07-2006
    Περιοχή
    Edenoi
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    4.662
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    17104 down / 1022 up
    ISP
    Vodafone
    Router
    TD-W8960N V8
    SNR / Attn
    5.8(dB) / 21(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sazistas Εμφάνιση μηνυμάτων
    παιδιά έχει καταφέρει κανείς να ακυρώσει το παλιό ληγμένο πιστοποιητικό απο το www.ermis.gov.gr ? Πηγαίνω σύμφωνα με τις οδηγίες στον πίνακα ελεγχου -> Διαχείριση προσωπικών ψηφιακών πιστοποιητικών και διπλα απο τα: Τύπος Πιστοποιητικού - Κατάσταση - Ημερομηνία λήξης δεν μου βγάζει το κουμπί "Ακύρωση πιστοποιητικού".
    Αν πας στην καινούρια πλατφόρμα και κάνεις αίτηση δεν σε αφήνει; Βασικά μόλις δοκίμασα να μπω στον Ερμή, ακριβώς εκεί που λες, και μου λέει να πάω στην νέα πλατφόρμα, στην ΑΠΕΔ δηλαδή. Δεν μου δίνει άλλες επιλογές.

    Πληροφοριακά να ενημερώσω ότι χθες εγκατέστησα και την δικιά μου υπογραφή στο τοκεν. Χρησιμοποίησα Windows 10 και Edge Browser, όλα στις τελευταίες τους εκδόσεις, σε φυσικό μηχάνημα (δεν το διακινδύνευσα με εικονικό) και ολοκληρώθηκε κανονικά η διαδικασία εντός μερικών λεπτών. Τόκεν έχω αυτό. Είναι παρόμοιο όπως αυτό στην φωτογραφία αλλά γράφει Thales επάνω αντί για Gemalto.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος goku : 18-02-22 στις 21:00.
    My adslgr.com account password is the last 7 digits of π. No hackers so far.
    Hello, I'm Death. You may be familiar with my Blue Screen.

  11. #146
    Εγγραφή
    28-07-2013
    Μηνύματα
    6.802
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Voda/Nova/OTE/ΕΔΥΤΕ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sazistas Εμφάνιση μηνυμάτων
    παιδιά έχει καταφέρει κανείς να ακυρώσει το παλιό ληγμένο πιστοποιητικό απο το www.ermis.gov.gr ? Πηγαίνω σύμφωνα με τις οδηγίες στον πίνακα ελεγχου -> Διαχείριση προσωπικών ψηφιακών πιστοποιητικών και διπλα απο τα: Τύπος Πιστοποιητικού - Κατάσταση - Ημερομηνία λήξης δεν μου βγάζει το κουμπί "Ακύρωση πιστοποιητικού".
    Εγώ το ακύρωσα από αυτή τη σελίδα, διαφορετικά δεν με άφηνε να κάνω αίτηση από την νέα υποδομή.
    Εάν δεν εμφανιστεί κάποιος τρόπος, κάνε την ακύρωση στο ΚΕΠ.

  12. #147
    Εγγραφή
    13-02-2008
    Μηνύματα
    86
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΟΖΑΝΗ
    Router
    Speedport Plus
    Path Level
    Fastpath
    Τελικά πήγα σήμερα το πρωι απο τα ΚΕΠ με την αίτηση για ακύρωση και δεν κατάφεραν ουτε εκεί να το κάνουν. Η γυναικα που δουλευε εκει μου γυρισε και την οθονη να δω οπου είχε συνδεθεί στο συστημα και της εβγαζε ενα σφαλμα με κόκκινα γράμματα που έλεγε ότι το πιστοποιητικο ειχε δημιουργηθει με μη εγκυρο τρόπο η κάτι τέτοιο. Μου λεει λυπαμαι δεν μπορώ να κάνω τίποτα παρε τηλεφωνο την ΑΠΕΔ και εξηγησε τους το πρόβλημα. ελεος δεν μπορουν να φτιάξουν τίποτα να δουλεύει σωστα.

  13. #148
    Εγγραφή
    28-07-2013
    Μηνύματα
    6.802
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Voda/Nova/OTE/ΕΔΥΤΕ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sazistas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τελικά πήγα σήμερα το πρωι απο τα ΚΕΠ με την αίτηση για ακύρωση και δεν κατάφεραν ουτε εκεί να το κάνουν. Η γυναικα που δουλευε εκει μου γυρισε και την οθονη να δω οπου είχε συνδεθεί στο συστημα και της εβγαζε ενα σφαλμα με κόκκινα γράμματα που έλεγε ότι το πιστοποιητικο ειχε δημιουργηθει με μη εγκυρο τρόπο η κάτι τέτοιο. Μου λεει λυπαμαι δεν μπορώ να κάνω τίποτα παρε τηλεφωνο την ΑΠΕΔ και εξηγησε τους το πρόβλημα. ελεος δεν μπορουν να φτιάξουν τίποτα να δουλεύει σωστα.
    Πριν από μήνες μου είχε συμβεί να χρειαστεί να απευθυνθώ απευθείας στην ΑΠΕΔ για μία υπογραφή που είχε αντίστοιχα αδιάγνωστο πρόβλημα. Παραδόξως έκανα δουλειά σε 2 μέρες. Δεν χάνεις τίποτα να δοκιμάσεις, διαφορετικά υπομονή για να την ανακαλέσουν οι ίδιοι έως τις 30/04.

  14. #149
    Εγγραφή
    22-10-2002
    Περιοχή
    Greece
    Μηνύματα
    1.379
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    84229/9997
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΠΕΝΤΕΛΗ
    Router
    ASUS DSL-AC56U
    SNR / Attn
    3.1(dB) / 6.6(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sazistas Εμφάνιση μηνυμάτων
    παιδιά έχει καταφέρει κανείς να ακυρώσει το παλιό ληγμένο πιστοποιητικό απο το www.ermis.gov.gr ? Πηγαίνω σύμφωνα με τις οδηγίες στον πίνακα ελεγχου -> Διαχείριση προσωπικών ψηφιακών πιστοποιητικών και διπλα απο τα: Τύπος Πιστοποιητικού - Κατάσταση - Ημερομηνία λήξης δεν μου βγάζει το κουμπί "Ακύρωση πιστοποιητικού".
    Κι εγώ το ακύρωσα στις 17/02/2022 μέσα από την πύλη ΕΡΜΗΣ. Αν συνεχίζεις να αντιμετωπίζεις πρόβλημα, μπορείς να ανοίξεις αίτημα υποστήριξης στη σελίδα https://aped.gov.gr/support/ Δύο φορές που χρειάστηκε να ανοιξω ένα αίτημα, απάντησαν αναλυτικά κι επί του θέματος.

  15. #150
    Εγγραφή
    09-09-2007
    Περιοχή
    Λάρισα
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    57
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    14000/1020
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΑΚΑΔΗΜΙΑ
    Router
    ASUS DSL-N14U
    SNR / Attn
    8,9(dB) / 13,4(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Απλά για ενημέρωση επί της εφικτότητας, μόλις ολοκλήρωσα επιτυχώς την εγκατάσταση του νέου πιστοποιητικού της ΑΠΕΔ στο token μου (Safenet 5110CC) με Windows 7 "SP2" x64. Απλώς ακολούθησα τις οδηγίες της ΑΠΕΔ και αγνόησα την απαίτηση για WIN10-11.

    Είχα από τα προηγούμενα πιστοποιητικά εγκατεστημένο το Safenet client στον Η/Υ μου (με αυτό διέγραψα τα προηγούμενα πιστοποιητικά μου από το token) και εγκατέστησα επιπλέον το BIT4ID (xapp 1.2.1) που λέει η ΑΠΕΔ. Δεν εγκατέστησα το Windows 10, 11 – SAC 10.8 R6.

    Εν συνεχεία, παραμετροποίησα το Acrobat DC που είχα ήδη εγκατεστημένο και υπέγραψα ψηφιακά κανονικά (ζητήθηκε pass του token κλπ). Επίσης έλεγξα επιτυχώς το validity της υπογραφής μου με το Acrobat DC μου και με το FoxIt.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος jimmy956 : 09-03-22 στις 22:06.

Σελ. 10 από 16 ΠρώτηΠρώτη ... 58910111215 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας