Εμφάνιση 1-8 από 8
  1. #1
    Εγγραφή
    20-12-2008
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    7
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Γεια σας,
    Έχω συνδεση 100αρα και το προβλημα που αντιμετωπιζω ειναι ότι κατα την επανεκκίνηση του ρουτερ καθυστερεί να συγχρονίσει.
    Κάνει δηλαδη πάνω απο 15 λεπτα. Πριν λιγο εκανε περιπου μιση ωρα.
    Είναι φυσιολογικό αυτό?
    Με speedport plus της cosmote.
    Όταν τα καταφέρει τελικά, κουμπωνει χαμηλά, δηλ περιπου 65kbits και προοδευτικα ανεβαινει μεχρι τα 90-96 όπου και σταθεροποιείται μετά από λίγα λεπτά.
    Παλιότερα η 50αρα, απ όσο θυμάμαι συγχρόνιζε αμέσως αν δεν υπήρχε πρόβλημα στη γραμμη, φταιει η αυξηση στα 100?

  2. #2
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.755
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    Ετσι ειναι τα περισσοτερα ρουτερ.

    Ειναι απολυτως φυσιολογικο τα 10-15 λεπτα. Ειναι θεμα vdsl. αργει αλλα ειναι πιο σταθερη η γραμμη.

    Οσο για την ταχυτητα που ανεβοκατεβαινει.... κλεισε το SRA αν θελεις. Αλλα εγω δεν το προτεινω.
    The gr81 .

  3. #3
    Εγγραφή
    20-12-2008
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    7
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Σε ευχαριστώ παρά πολύ.
    Δεν ξερω τι είναι το SRA και αφού το λες, δεν το πειράζω καθόλου.

  4. #4
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.755
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    Seamless Rate Adaption (SRA)

    Seamless Rate Adaption (SRA) is a method which dynamically adapts your line rate /sync speed on the fly depending upon the current condition of your line without having to perform a full retrain or resync.

    Γενικα παρακολουθει τι γινεται με την γραμμη σου ... και ρυθμιζει αναλογα την ταχυτητα για καλυτερη σταθεροτητα. (χωρις να συγχρονιζει απο την αρχη)
    The gr81 .

  5. #5
    Εγγραφή
    20-05-2020
    Ηλικία
    63
    Μηνύματα
    1
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cosmote
    Αθήνα Ιανουάριος 2021.
    Πρόβλημα με σύνδεση Cosmote VDSL PSTN home 100mbs ,που νομίζω θα βοηθήσει πολλούς.
    Router Sercom Speedport plus PSTN
    Δούλευα αξιόπιστα μες στο σπίτι από τότε που την έβαλα (10 μήνες) και έπιανα μεγάλες ταχύτητε, πάντα όμως χρησιμοποιούσα σύνδεση wi-fi σε ένα δύο κινητά.
    Τηλεόραση δεν έβλεπα πολύ.
    Το σύστημα σχεδόν ποτέ δεν έπεφτε.
    Στις γιορτές ξεκίνησα ενσύρματη σύνδεση LAN και μου δούλευε σχετικά καλά για μεταβλητό χρονικό διάστημα από 10 λεπτά έως και μερικές ώρες όμως. Ποτέ δεν ξεπερνούσε το ένα εικοσιτετράωρο.Μόλις κατέβαζα κάτι και ανέβαινε η ταχύτητα, έπεφτε.
    Επρεπε να διακόψεις την τροφοδοσία στο router για να έρθει μετά από 13 λεπτά και το τηλέφωνο και το internet.
    Μετά από πολλές προσπάθειες υποστήριξης από το τηλέφωνο κατέληξαν ότι πρέπει να αλλάξω το ρούτερ και το τροφοδοτικό του.
    Το έκανα.
    Φαινομενικά ήταν καινούργιο αυτό που πήρα αλλά με τα ίδια ακριβώς αποτελέσματα.
    Μετά από μερικές μέρες ήρθε τεχνικός με ειδικό όργανο, που βρήκε τη γραμμή από το σπίτι στο καφαο μία χαρά και έριξε τις ευθύνες στην παλιά εσωτερική εγκατάσταση τηλεφωνικού καλωδίου (το σπίτι παλιό του 70) και ιδιαίτερα σε ένα κομμάτι εξωτερικό, 10 μέτρα από τον τοίχο μέχρι το ρούτερ .
    Χρησιμοποιούσα πλακέ καλώδιο τηλεφωνικό ψιλό και μάλιστα τους δύο από τις τέσσερις αγωγούς..
    Σαν λύση μου πρότεινε να βελτιώσω την εγκατάσταση με νέο καλώδιο από το σημείο εισόδου ΟΤΕ μέχρι ο ρούτερ η να χαμηλώσουν την ταχύτητα στα 80mbs.
    Μιλώντας με φίλο, γκουρού στα ηλεκτρονικά, μου είπε δεν παίζει ρόλο η διατομή στους αγωγούς. Στις εγκαταστάσεις ακόμα και του 1970 και ποιο παλαιές η ενδοτοιχια καλωδίωση στα σπίτια ήταν με συστρεμένα καλώδιο, βασικό πλεονέκτημα αυτό,για το πρόβλημα μας.
    Από ότι μου είπε το συτρεμένο καλώδιο έχει το μαγικό πλεονέκτημα να μειώνει τη χωρητικότητα και ακυρώνει τα προβλήματα που δημιουργεί ο ένας αγωγός με το αντίστοιχο δεύτερο.
    Μου πρότεινε αντί για το πλακέ καλώδιο να χρησιμοποιήσω ένα lan και δεν χρειάζεται να χρησιμοποιήσω και τα τέσσερα ζεύγη, ένα ζεύγος αρκεί και όχι στριφτές αλλά κολλητές οι συνδέσεις με τα άλλα καλώδια.
    Ακόμη και το μικρό κομματάκι των 40 cm που τελικά ενώνει το router το συστρεψα.
    Το πρόβλημα λύθηκε 100%.
    Η γραμμή στο speed test U96 και D10.1 πάντα οριζόντια και πιο βασικό χωρίς διακοπές.
    ΠΑΝΤΑ ΣΥΣΤΡΕΜΕΝΟ ΚΑΛΩΔΙΟ ΛΟΙΠΌΝ
    Key search:
    VPN failed after randomly hours periods. Twested cable important.

  6. #6
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.755
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    Χρησιμοποιούσα πλακέ καλώδιο τηλεφωνικό ψιλό και μάλιστα τους δύο από τις τέσσερις αγωγούς..

    2 αγωγους χρησιμοποιουμε ΟΛΟΙ..!!

    Μιλώντας με φίλο, γκουρού στα ηλεκτρονικά, μου είπε δεν παίζει ρόλο η διατομή στους αγωγούς. Σορυ κιολας αλλα μονο γκουρου ΔΕΝ ειναι και λεει χαζομαρες.
    The gr81 .

  7. #7
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.933
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από geoplr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γεια σας,
    Έχω συνδεση 100αρα και το προβλημα που αντιμετωπιζω ειναι ότι κατα την επανεκκίνηση του ρουτερ καθυστερεί να συγχρονίσει.
    Κάνει δηλαδη πάνω απο 15 λεπτα. Πριν λιγο εκανε περιπου μιση ωρα.
    Είναι φυσιολογικό αυτό?
    Με speedport plus της cosmote.
    Όταν τα καταφέρει τελικά, κουμπωνει χαμηλά, δηλ περιπου 65kbits και προοδευτικα ανεβαινει μεχρι τα 90-96 όπου και σταθεροποιείται μετά από λίγα λεπτά.
    Παλιότερα η 50αρα, απ όσο θυμάμαι συγχρόνιζε αμέσως αν δεν υπήρχε πρόβλημα στη γραμμη, φταιει η αυξηση στα 100?
    Τα speedport γενικά αργούν στο boot, αρκετά..
    Στατιστικά γραμμής μπορούμε να έχουμε;

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από griniaris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Χρησιμοποιούσα πλακέ καλώδιο τηλεφωνικό ψιλό και μάλιστα τους δύο από τις τέσσερις αγωγούς..

    2 αγωγους χρησιμοποιουμε ΟΛΟΙ..!!

    Μιλώντας με φίλο, γκουρού στα ηλεκτρονικά, μου είπε δεν παίζει ρόλο η διατομή στους αγωγούς. Σορυ κιολας αλλα μονο γκουρου ΔΕΝ ειναι και λεει χαζομαρες.
    Ότι είπε..

    * Αυτό στο τέλος δεν έπιασα..
    Key search:
    VPN failed after randomly hours periods. Twested cable important.
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  8. #8
    Εγγραφή
    26-08-2009
    Περιοχή
    Ν.Σμυρνη
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    30
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    110000/10000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΣΜΥΡΝΗ
    Router
    FRITZ!Box 7590
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από griniaris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Χρησιμοποιούσα πλακέ καλώδιο τηλεφωνικό ψιλό και μάλιστα τους δύο από τις τέσσερις αγωγούς..

    2 αγωγους χρησιμοποιουμε ΟΛΟΙ..!!

    Μιλώντας με φίλο, γκουρού στα ηλεκτρονικά, μου είπε δεν παίζει ρόλο η διατομή στους αγωγούς. Σορυ κιολας αλλα μονο γκουρου ΔΕΝ ειναι και λεει χαζομαρες.
    Οτι ακριβως ειπε.ΟΧΙ μονο εχει σημασια η διατομη καλωδιο αλλα και η χωρητικοτητα του καθε αγωγου στο ζευγος.Και αυτο γινεται πιο εντονο οσο ανεβαινει η συχνοτητα που ζητας να περασει μεσα στο καλωδιο.ο λογος που ολοι χρησιμοποιουν πλεον UTP η FTP καλωδια ειναι οτι ειναι φθηνο καλωδιο με κοινη διατομη ανα αγωγο ευρος συχνοτητων που εξηπηρετει την μεταφορα ευρηζωνικων υπηρεσιων και κυριως (τα περισσοτερα ) ΘΩΡΑΚΙΣΜΕΝΑ.
    Στο θεμα αργου συχρονισμου τωρα.Τα vectoring DSLAM οντως εχουν μεσο χρονο συχρονισμου κοντα στα 5-10 λεπτα χρονος που ανεβαινει στα SUPERVECTORING.Ιδιες καρτες εαν βγει το VECTORING Tag συχρονιζουν στον μισο χρονο
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος djthomasd : 27-01-21 στις 23:43.

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας