Εμφάνιση 1-11 από 11
  1. #1
    Εγγραφή
    12-01-2021
    Μηνύματα
    4
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Καλησπερα,να επισημανω οτι δεν ειμαι γνωστης και απλα ψαχνω λυση για τη μικρη επιχειρηση μου.
    θελω ενα τηλεφωνικο κέντρο για αρχη με μια εξωτερικη γραμμη που αργοτερα να γινουν δύο και max 4 εσωτερικες.(για αρχη 2)

    Ειχα σκεφτει για pstn τηλεφωνικο κεντρο αλλα βλέπω οτι πλέον ειναι μονοδρομος η voip τηλεφωνια...
    Σκεφτηκα να ξεκινησω με ενα FRITZ!Box 7530 και δύο FRITZ!Fon και για αρχη θα ειμαι οκ...
    ΑΝ χρειαστει να επεκταθουμε με καποιο Grandstream UCM6202 στο μελλον το βλεπουμε.

    Η ερωτηση μου ειναι η εξης: με ενα FRITZ!Box 7530 και δύο FRITZ!Fon θα εχω ενα mini voip τηλεφωνικο κεντρο με μεταφορα της κλησης απ τη μια στην αλλη συσκευη,ηχογραφημενο μνμ κατα την αναμονη ,αναγνωριση κλισης κτλ??
    μου διαφευγει κατι πριν προχωρησω στη παραγγελια??ΕΥχαριστω

  2. #2
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.739
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    VF + NOVA
    SNR / Attn
    15,8(dB) / 0(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Για αρχη τι budget υπαρχει ?

    Επισης θα πρεπει να πω το "γνωστο" .... Αν δεν γνωριζεις καλο θα ηταν να απευθυνθεις σε επαγγελματια.
    Ειναι ευκολο να το στησεις... αλλα δυσκολο να το διορθωσεις οταν "χαλασει" .
    Ειναι κριμα να μεινει η επιχειρηση χωρις επικοινωνια αρκετες ωρες ή μερες.
    Απο εκει και περα... για τετοιες περιπτωσεις το συνηθες ειναι να στηνουμε τηλεφωνικο κεντρο (freepbx , issabel κλπ κλπ)
    ειτε σε VM ειτε σε dedicated hardware πχ raspberry , pc, nuc , κλπ κλπ

    Για συσκευες προτιμαμε να βαζουμε ΙΡ phones με πολυ καλη επιλογη τα yealink sip t21p e2 .

    sip provider εχεις διαλεξει ή ακομα?

    Αυτα για αρχη για να ξεκινησουμε την συζητηση.

    edit: τη λυση UCM που ανεφερες την προτιμω σε σχεση με το fritz.
    The gr81 .

  3. #3
    Εγγραφή
    12-01-2021
    Μηνύματα
    4
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Δεν έχω διαλέξει sip provider.... Μπατζετ θα ήθελα να μη φύγω πάνω απ τα 500€

  4. #4
    Εγγραφή
    15-10-2006
    Μηνύματα
    2.002
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από terry26 Εμφάνιση μηνυμάτων
    ,ηχογραφημενο μνμ κατα την αναμονη
    Το 7530 δεν το παρέχει.

  5. #5
    Εγγραφή
    12-01-2021
    Μηνύματα
    4
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Με ένα 7590 είμαι οκ??

  6. #6
    Εγγραφή
    15-10-2006
    Μηνύματα
    2.002
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από terry26 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με ένα 7590 είμαι οκ??
    Ούτε το 7590, παρέχει ηχογραφημένο μήνυμα κατά την αναμονή.

  7. #7
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.739
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    VF + NOVA
    SNR / Attn
    15,8(dB) / 0(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Γνωμη μου...!!!!!

    1) Αν υπαρχει ηδη server στην επιχειρηση , τοτε φτιαχνεις ενα VM και εισαι ετοιμος . Μηδεν κοστος.

    2) αν ΔΕΝ υπαρχει , χρειαζεσαι ενα μηχανημα.
    α) Ειτε refurbished αλλα χανουμε σε αξιοπιστια .
    β) ενα καινουριο pc . Δεν χρειαζεται κατι πολυ δυνατο. Ξεκινανε απο 190 € . Η το φτιαχνεις μονος σου.
    γ) ενα mini pc ( NUC ) . Ξεκινανε απο 130€ + ram + ssd φτανεις περιπου στα 200 €

    Εδω αν θελεις μπορεις να προσθεσεις ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗ του freepbx εναν 2ο ssd και θα κανει αυτοματα raid-1 μεταξυ τους. σαν εξτρα προστασια .

    Το λειτουργικο ειναι δωρεαν . Αν θελεις μπορεις να πληρωσεις για επιπλεον λειτουργιες.... αλλα πιστεψε με . Κανει σχεδον τα παντα με την δωρεαν εκδοση.

    Σαν τηλεφωνα βαζω κατα 90% τα Yealink SIP-T21(P) E2 . ειχαν περιπου 42 € αλλα βλεπω ανεβηκαν λιγο.
    Μαζι με ενα PoE switch δεν μπλεκεις με τροφοδοτικα. ενα ethernet βαζεις μονο.

    Στο youtube αν αφιερωσεις 2-3 ωρες θα μαθεις να στηνεις το freepbx, να φτιαξεις τις ηχογραφισεις , τις προωθησεις , τα voicemail , τις ουρες , εκτροπες και οτιδηποτε αλλο θελεις.

    Τελος... για τον provider.

    Συνιστω MODULUS. υπαρχουν αρκετα νηματα εδω μεσα. Οποτε αν ριξεις μια ματια θα δεις οτι η συντριπτικη πλειοψηφια λεει τα καλυτερα. (παντα θα υπαρχει εστω ενας δυσαρεστημενος πελατης) .
    Το νουμερο εχει 15€ το ετος για να λειτουργει με εισερχομενες.
    Εχεις 2 καναλια φωνης με το βασικο πακετο.
    Και μπορεις ανα πασα στιγμη να προσθεσεις κιαλλα σε συνεννοηση με την εταιρεια.


    Εχεις ενα "κουβα" και βαζεις χρηματα εκει για να πληρονεται η καθε ΕΞΕ-ρχομενη που κανεις. Στην ουσια ειναι προ-πληρωμενος χρονος.


    Τελος ..... προσφερουν και Virtual-pbx . οποτε ολα τα αναλαμβανουν αυτοι. Δεν μπλεκεις με μηχανηματα- ρυθμισεις κλπ κλπ
    Χρειαζεσαι μονο ιντερνετ για να κανουν register οι τηλεφωνικες συσκευες σου. Δεν ξερω το κοστος ομως. θα τους ρωτησεις.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος griniaris : 12-01-21 στις 16:18.
    The gr81 .

  8. #8
    Εγγραφή
    10-06-2006
    Περιοχή
    Eastattica
    Μηνύματα
    473
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Cosmote, AWMN
    Router
    RB5009UG+S+IN
    Path Level
    Interleaved
    Πάρε ένα UCM6202 ή ένα Yeastar S20 να κανείς την δουλειά σου και καθάρισες.

  9. #9
    Εγγραφή
    11-09-2017
    Μηνύματα
    1.629
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    None
    Θα σου πρότεινα επίσης την λύση του UCM, πρώτη τιμή στο skroutz είναι 304€ μαζί με τις συσκευές πας στα 500€ και έχεις λύση που μπορεί να κάνει ότι θέλεις.
    Επίσης πολύ πιο εύκολο για ένα πρωτάρη συν ότι είναι σχετικά μαζεμένο.

  10. #10
    Εγγραφή
    12-01-2021
    Μηνύματα
    4
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από griniaris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γνωμη μου...!!!!!

    1) Αν υπαρχει ηδη server στην επιχειρηση , τοτε φτιαχνεις ενα VM και εισαι ετοιμος . Μηδεν κοστος.

    2) αν ΔΕΝ υπαρχει , χρειαζεσαι ενα μηχανημα.
    α) Ειτε refurbished αλλα χανουμε σε αξιοπιστια .
    β) ενα καινουριο pc . Δεν χρειαζεται κατι πολυ δυνατο. Ξεκινανε απο 190 € . Η το φτιαχνεις μονος σου.
    γ) ενα mini pc ( NUC ) . Ξεκινανε απο 130€ + ram + ssd φτανεις περιπου στα 200 €

    Εδω αν θελεις μπορεις να προσθεσεις ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗ του freepbx εναν 2ο ssd και θα κανει αυτοματα raid-1 μεταξυ τους. σαν εξτρα προστασια .

    Το λειτουργικο ειναι δωρεαν . Αν θελεις μπορεις να πληρωσεις για επιπλεον λειτουργιες.... αλλα πιστεψε με . Κανει σχεδον τα παντα με την δωρεαν εκδοση.

    Σαν τηλεφωνα βαζω κατα 90% τα Yealink SIP-T21(P) E2 . ειχαν περιπου 42 € αλλα βλεπω ανεβηκαν λιγο.
    Μαζι με ενα PoE switch δεν μπλεκεις με τροφοδοτικα. ενα ethernet βαζεις μονο.

    Στο youtube αν αφιερωσεις 2-3 ωρες θα μαθεις να στηνεις το freepbx, να φτιαξεις τις ηχογραφισεις , τις προωθησεις , τα voicemail , τις ουρες , εκτροπες και οτιδηποτε αλλο θελεις.

    Τελος... για τον provider.

    Συνιστω MODULUS. υπαρχουν αρκετα νηματα εδω μεσα. Οποτε αν ριξεις μια ματια θα δεις οτι η συντριπτικη πλειοψηφια λεει τα καλυτερα. (παντα θα υπαρχει εστω ενας δυσαρεστημενος πελατης) .
    Το νουμερο εχει 15€ το ετος για να λειτουργει με εισερχομενες.
    Εχεις 2 καναλια φωνης με το βασικο πακετο.
    Και μπορεις ανα πασα στιγμη να προσθεσεις κιαλλα σε συνεννοηση με την εταιρεια.


    Εχεις ενα "κουβα" και βαζεις χρηματα εκει για να πληρονεται η καθε ΕΞΕ-ρχομενη που κανεις. Στην ουσια ειναι προ-πληρωμενος χρονος.


    Τελος ..... προσφερουν και Virtual-pbx . οποτε ολα τα αναλαμβανουν αυτοι. Δεν μπλεκεις με μηχανηματα- ρυθμισεις κλπ κλπ
    Χρειαζεσαι μονο ιντερνετ για να κανουν register οι τηλεφωνικες συσκευες σου. Δεν ξερω το κοστος ομως. θα τους ρωτησεις.
    Έκανα μια εγκατάσταση freepbx σε εικονικό server και δούλεψα λίγο με soft phone Και νομίζω θα είμαι οκ...
    Άρα σε αυτή την υλοποίηση θα μπορούσες να διευκρινήσεις συνδέσεις μεταξύ συσκευών που θα απαιτηθούν?? (με 3 τηλεφωνικες συσκευές yealink)

  11. #11
    Εγγραφή
    08-11-2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    59
    Μηνύματα
    2.524
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1G/1G
    ISP
    Inalan
    Router
    Mikrotik 5009
    Στο αρχικό σου μήνυμα λες οτι αργότερα θα βάλεις 4 γραμμές.

    Η πρόταση που σου έγινε για το UCM και συγκεκριμενα λεω εγω το 6204 είναι η καλύτερη γιατι στις 4 fxo που έχει θα βάλεις τις 4 αναλογικές γραμμές σου.

    Με την χρήση και τηλεφώνων της ίδιας εταιρείας γίνεται πανεύκολα ο προγραμματισμός τους.

    Για το εικονικό είναι επισης άριστη επιλογή.

    Θα πρέπει να εξοπλιστείς με ata px HT814 που θα βάλεις τις αναλογικές γραμμές σου.

    Αν πας στη λύση voip παρόχου που είναι και η πλέον συμφέρουσα ως προς το πάγιο αλλα και τις εισερχόμενες είσαι ΟΚ.

    Θα πρέπει να έχεις μια γραμμή ιντερνετ ικανή να καλύψει τις κλήσεις και την όποια χρήση ιντερνετ στο χώρο.

    Αν υπάρχει η δυνατότητα βάλε VDSL αν δεν υπάρχει τότε θέλει λίγο μελέτη (ταχ σύνδεσης adsl κλπ).

    Επίσης να δείς το πρόγραμμα τηλεφωνίας της υπάρχουσας γραμμής.

    Θα μπορείς για παράδειγμα να κάνεις εξερχόμενες μόνο απο εκεί ωστε να εκμεταλευτείς τα απεριόριστα που ίσως έχεις.

    Είναι αρκετες οι επιλογές επίσης σε voip παρόχους.

    Για παράδειγμα modulus και ephone για μένα είναι ΟΚ.

    Κάνε μια δοκιμή ping αλλα και traceroute προς το voips.modulus.gr και sip.ephone.gr.

    Οσο λιγοτερα hops και μικροτερος χρόνος ping τόσο καλύτερα.

    Καλή επιτυχία.

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας