Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 30
  1. #1
    Εγγραφή
    15-10-2005
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    6.426
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Έχω ενα διπλο διακοπτη ο οποιος ελεγχει 2 λαμπες. Η μια αριστερα που θελω να παραμεινει οπως εχει αλλα και ο διακοπτης της και η αλλη δεξια που θελω να την καταργησω και το καλωδιο παροχης της να δινει συνεχως ρευμα ετσι ωστε να μετατραπει σε πριζα που θα τροφοδοτησει μια ip camera των 5V.

    Πως μπορω να το κανω; Ειτε με μια αλλαγη στα καλωδια του διπλου διακοπτη που προφανως θα ακυρωσω τον ενα, ειτε με αλλαγη με εναν μονο;

  2. #2
    Εγγραφή
    06-07-2005
    Περιοχή
    Νέα Υόρκη
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    11.616
    Downloads
    6
    Uploads
    2
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    300 Mbps down/10 Mbps up
    ISP
    Spectrum
    Ναι. Είτε αποσυνδέεις τον ένα από τους δύο διακόπτες και ενώνεις τα καλώδια του δεύτερου για να περνάει ρεύμα μόνιμα, οπότε ο δεύτερος διακόπτης είναι διακοσμητικός, είτε πετάς τον διπλό, αντικαθιστάς με μονό, και εννοείται ενώνεις τα καλώδια του δεύτερου.

  3. #3
    Εγγραφή
    15-10-2005
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    6.426
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    OK ευχαριστω, το εφτιαξα !! Οπως ειπες κι εσυ, αντικατεστησα τον αχρηστο και παλιο ετσι κι αλλιως διακοπτη με ενα νεο μονο και τη γραμμη που εδινε στο δευτερο φωτιστικο, την εβαλα μαζι με τη φαση και ετσι ειναι πλεον μονιμα ΟΝ.

    Αν και τωρα που ελυσα το προβλημα με την τροφοδοσια του ηλεκτρικου, εχω θεμα με το wifi. Εχω ελαχιστο σημα και ενα repeater tp link που δινει κανονικα απο τον δευτερο εως και περιπου στο ισογειο, δεν επαρκει δυστηχως για να δωσει και στον τριτο ( ταρατσα ).

  4. #4
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.738
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    VF + NOVA
    SNR / Attn
    15,8(dB) / 0(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από 29gk Εμφάνιση μηνυμάτων
    OK ευχαριστω, το εφτιαξα !! Οπως ειπες κι εσυ, αντικατεστησα τον αχρηστο και παλιο ετσι κι αλλιως διακοπτη με ενα νεο μονο και τη γραμμη που εδινε στο δευτερο φωτιστικο, την εβαλα μαζι με τη φαση και ετσι ειναι πλεον μονιμα ΟΝ.

    Αν και τωρα που ελυσα το προβλημα με την τροφοδοσια του ηλεκτρικου, εχω θεμα με το wifi. Εχω ελαχιστο σημα και ενα repeater tp link που δινει κανονικα απο τον δευτερο εως και περιπου στο ισογειο, δεν επαρκει δυστηχως για να δωσει και στον τριτο ( ταρατσα ).
    αχαχχαχαχααχχα

    σορυ κιολας αλλα βρε συ..... με μια συσκευη θελεις να καλυψεις ολοκληρο κτηριο ?? εδω βαζουμε δυο ή τρεις για τον ιδιο οροφο συνηθως .
    The gr81 .

  5. #5
    Εγγραφή
    15-10-2005
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    6.426
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από griniaris Εμφάνιση μηνυμάτων
    αχαχχαχαχααχχα

    σορυ κιολας αλλα βρε συ..... με μια συσκευη θελεις να καλυψεις ολοκληρο κτηριο ?? εδω βαζουμε δυο ή τρεις για τον ιδιο οροφο συνηθως .
    Να σου περιγραψω το setup που εχω εδω κι ενα χρονο και δουλευει καλα.

    Σε 100τμ στενομακρο διαμερισμα στον β' οροφο ( ειναι ψηλο το ισογειο ) το modem-router ειναι στη μια γωνια του σπιτιου, στο διπλανο δωματιο που ειναι και χωλ-εισοδος παιζει ενα tp link repeater, απο αυτα τα φτηνα και "χαζα" και καλυπτονται ασυρματα 2 laptop, ολα τα κινητα, 2 εξυπνες τηλεορασεις, 1 ip καμερα στον οροφο, αλλη 1 ip camera στο παταρι του ισογειου μεσω του κλιμακοστασιου και κανα δυο μπροστινα δωματια του α' οροφου.

    Εχω δηλαδη ασυρματη καλυψη οριζοντια και κατω. Πληρως στο οριζοντιο και βασικη στο κατω. Η ταρατσα τωρα με προβληματιζει γιατι δεν παιζει οπως ειπα καλα ή και καθολου. Ενδεχομενως να φταιει και η ιδια η καμερα και η δυναμη του wifi της. Εχω βεβαια παραγγειλει αλλες 2, μια για χρηση και μια καβατζα, καθως εχω μεγαλο προβλημα με τον αμεσως διπλανο μου γειτονα ο οποιος ειναι στο ιδιο υψος ταρατσας και εχει εκτος απο κακιστες συνηθειες ( κοτετσι, σκουπιδια που τα "φυσαει ο ανεμος" συνεχως σε εμενα, πολλα νερα απο "ατυχηματα" κτλ ) και ακομα χειροτερη συμπεριφορα.

    Για αυτο μπαινω στον κοπο να ασφαλισω οσο γινεται τον χωρο αλλα βασικα και ολο το ακινητο, καθως το πιο προσφατο συμβαν, πριν κανα διμηνο, ηταν να αδειασει ολοκληρο το καζανι του ηλιακου του στην δικη μου πλευρα και βασικα στον φωταγωγο με αποτελεσμα να προκυψουν ζημιες και στους οροφους απο την ορμη αλλα και στο ισογειο καταστημα απο τα νερα που περασαν πλακα, ψευδοροφες κτλ. Και ναι μεν παραδεχτηκε την ευθυνη του αλλα με πολυ κοπο και αφου φυσικα πρωτα ακουσα το κλασσικο "εχεις αποδειξεις οτι φταιω εγω;".

    Τεσπα, μετα απο ολοημερες σημερινες δοκιμες, ανεπιτυχεις, σκεφτομαι να προσθεσω ενα ακομα repeater στην αλυσιδα, Εχω αυτο, με ενα ακομα ιδιο σε αλλο σημειο φυσικα και ψηλοτερα, τι λετε θα παιξει;
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος 29gk : 12-01-21 στις 17:32.

  6. #6
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.738
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    VF + NOVA
    SNR / Attn
    15,8(dB) / 0(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Βρε μαζι σου ειμαι. Απλα μου εκανε εντυπωση.

    Απο οτι καταλαβα ειναι ιδιοκτητο το σπιτι. Μηπως να περασεις ενα καλωδιο για να εισαι σιγουρος ?
    The gr81 .

  7. #7
    Εγγραφή
    15-10-2005
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    6.426
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από griniaris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Βρε μαζι σου ειμαι. Απλα μου εκανε εντυπωση.

    Απο οτι καταλαβα ειναι ιδιοκτητο το σπιτι. Μηπως να περασεις ενα καλωδιο για να εισαι σιγουρος ?
    Nαι αυτο με το καλωδιο ειναι στα προβλεπομενα. Ετσι κι αλλιως δεν τα θελω τα ασυρματα, αλλα η καμερα που παιζω αυτη τη στιγμη δεν εχει καλωδιο αλλα μονο wifi. To δε σπιτι ιδιοκτητο ειναι μεν, αλλα το καλωδιο εχει δυσκολιες. Οι καμερες βεβαια που εχω παραγγειλει, τις οποιες βλεπω να παραλαμβανω το νωριτερο κατα τον .....Ιουνιο, θα δεχονται και καλωδιο οποτε απο αυτη την αποψη καλυπτομαι. Με ενα switchακι γινεται δουλεια αλλα το περασμα καλωδιου απο 3 και 4 συνολικα χωρους, με πορτες και τα συναφη, ειναι θεμα.

  8. #8
    Εγγραφή
    15-10-2005
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    6.426
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Ξεθαβω το νημα για μια ακομη ηλεκτρολογικη ερωτηση.

    Σε ενα δωματιο υπαρχουν 2 διακοπτες που ελεγχουν το φωτιστικο που υπαρχει στο ταβανι. Νομιζω πως αυτοι ονομαζονται αλε-ρετουρ. Επειδη λοιπον δεν χρειαζονται, σκεφτομαι το εαν μπορω να αντικαταστησω τον ενα με μια πριζα και αν γινεται με σουκο και οχι απλη. Να σημειωσω οτι το φωτιστικο στο ταβανι εχει αντικατασταθει με εναν ανεμιστηρα οροφης ο οποιος διαθετει και φως και οι λειτουργιες του ελεγχονται με 2 κορδονακια-διακοπτες. Ενα για το φως και ενα αλλο για τις ταχυτητες του ανεμιστηρα.

    α) γινεται η αντικατασταση του ενος διακοπτη με πριζα σουκο;
    β) ο αλλος διακοπτης που θα παραμεινει θα χρειαστει καποιου ειδους διορθωση;
    γ) επειδη ο διακοπτης που θα παραμεινει ειναι μονιμα στο ΟΝ μηπως θα δημιουργειται προβλημα στον/απο τον ανεμιστηρα ή και στην καλωδιωση που θα φτανει μεχρι τη νεα πριζα;

    και τελος

    δ) διπλα στον διακοπτη που σκεφτομαι να αντικαταστησω, περιπου στα 5cm υπαρχει ηδη μια επιτοιχια πριζα. Υπαρχει περιπτωση να συνδεονται τα κουτια των δυο και μηπως ειναι καλυτερο να κανω καποιου ειδους γεφυρωση;

  9. #9
    Εγγραφή
    24-01-2008
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Ηλικία
    59
    Μηνύματα
    1.879
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    95/11 Mbps
    ISP
    Vodafone
    SNR / Attn
    10.3(dB) / 16.7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Απευθείας αντικατάσταση του διακόπτη με πρίζα γενικά δεν γίνεται, γιατί στο διακόπτη κατά 99,9% δεν έχεις ουδέτερο. Ακόμα όμως κι αν υπάρχει, θα έχεις μία πρίζα μειωμένης ισχύος, αφού οι γραμμές φωτισμού ασφαλίζονται κατά κανόνα με 10Α ασφάλεια, ενώ η Σψηθκο σηκώνει 16Α (στην κατάλληλη γραμμή και με την αντίστοιχη ασφάλεια, εννοείται).
    Όσον αφορά την κατάργηση του ενός αλλέ-ρετούρ, εφόσον γεφυρώσεις τα σωστά καλώδια στην πλευρά της κατάργησης, στην άλλη δεν χρειάζεται καμμία αλλαγή.
    Τέλος, εφόσον έχεις ήδη μία πρίζα δίπλα στον προς κατάργηση διακόπτη, θα παραλληλίσεις τη νέα εκεί. Αυτόνόητα, η συνολική ισχύς και στις δύο δεν θα μπορεί να υπερβαίνει τη μέγιτη που σηκώνει η υφιστάμενη γραμμή, ουσιαστικά δηλαδή ένα πολύμπριζο στον τοίχο θα φτιάξεις, δεν θα έχεις όμως επαύξηση ισχύος.
    Και βέβαια, οποιαδήποτε επέμβαση πάντα από γνώστη και με όλα τα μέτρα ασφαλείας!

  10. #10
    Εγγραφή
    11-08-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    808
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΛ. ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑΣ
    Router
    Oxygen
    SNR / Attn
    13,4(dB) / 10(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από 29gk Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ξεθαβω το νημα για μια ακομη ηλεκτρολογικη ερωτηση.

    Σε ενα δωματιο υπαρχουν 2 διακοπτες που ελεγχουν το φωτιστικο που υπαρχει στο ταβανι. Νομιζω πως αυτοι ονομαζονται αλε-ρετουρ. Επειδη λοιπον δεν χρειαζονται, σκεφτομαι το εαν μπορω να αντικαταστησω τον ενα με μια πριζα και αν γινεται με σουκο και οχι απλη. Να σημειωσω οτι το φωτιστικο στο ταβανι εχει αντικατασταθει με εναν ανεμιστηρα οροφης ο οποιος διαθετει και φως και οι λειτουργιες του ελεγχονται με 2 κορδονακια-διακοπτες. Ενα για το φως και ενα αλλο για τις ταχυτητες του ανεμιστηρα.

    α) γινεται η αντικατασταση του ενος διακοπτη με πριζα σουκο;
    β) ο αλλος διακοπτης που θα παραμεινει θα χρειαστει καποιου ειδους διορθωση;
    γ) επειδη ο διακοπτης που θα παραμεινει ειναι μονιμα στο ΟΝ μηπως θα δημιουργειται προβλημα στον/απο τον ανεμιστηρα ή και στην καλωδιωση που θα φτανει μεχρι τη νεα πριζα;

    και τελος

    δ) διπλα στον διακοπτη που σκεφτομαι να αντικαταστησω, περιπου στα 5cm υπαρχει ηδη μια επιτοιχια πριζα. Υπαρχει περιπτωση να συνδεονται τα κουτια των δυο και μηπως ειναι καλυτερο να κανω καποιου ειδους γεφυρωση;
    Χωρίς να είμαι ηλεκτρολόγος, απλά με τις λίγες γνώσεις που έχω αποκτήσει ασχολούμενος σπίτι.
    Θεωρητικά γίνεται. Προϋπόθεση όμως είναι να περνάει από το κουτί του διακόπτη και ουδέτερος. Επειδή συνήθως η καλωδίωση στα σπίτια έρχεται από πάνω, αυτό που κάνουν οι ηλεκτρολόγοι είναι να στέλνουν τη φάση από το μπουάτ πάνω από το διακόπτη κάτω για να την περάσουν από το διακόπτη. Επειδή είναι αλέ ρετούρ ο διακόπτης σου, θα δεις 3 καλώδιο μέσα στο κουτί, τη φάση που έρχεται και 2 καλώδια που πηγαίνουν στο δεύτερο διακόπτη. Αυτό για τον αρχικό διακόπτη. Ο δεύτερος, που είναι ο τελικός πριν το το φως, έρχονται τα δυο καλώδια και πηγαίνει ένα στο φως. Αν γκουγκλάρεις "αλέ ρετούρ" θα βρεις αρκετά σχεδιαγράμματα για να καταλάβεις τη συνδεσμολογία.
    Γενικά όπως σου είπα γίνεται, όποιον από τους 2 διακόπτες αποφασίσεις να αντικαταστήσεις, δεν είναι πάντως plug & play διαδικασία.

  11. #11
    Εγγραφή
    15-10-2005
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    6.426
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Ουσιαστικα αυτο με το απλο πολυπριζο στον τοιχο σκεφτομαι μιας και ο υπαρχων διακοπτης και αχρηστος ειναι αλλα και πολλες φορες δημιουργει ενοχλητικα προβληματα.

    Εφοσον λοιπον αποφασιζω να αφαιρεσω τον διακοπτη κι επειδη το βαψιμο του τοιχου ειναι φρεσκο για αυτο και το κουραζω,

    α) εφοσον διπλα εχει πριζα λογικα και τα επικοινωνουν τα δυο κουτια στον τοιχο, σωστα;
    β) να κανω κατι στον διακοπτη που θα παραμεινει ή απλα να μην τον πειραξω;

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sxbcl Εμφάνιση μηνυμάτων
    Χωρίς να είμαι ηλεκτρολόγος, απλά με τις λίγες γνώσεις που έχω αποκτήσει ασχολούμενος σπίτι.
    Θεωρητικά γίνεται. Προϋπόθεση όμως είναι να περνάει από το κουτί του διακόπτη και ουδέτερος. Επειδή συνήθως η καλωδίωση στα σπίτια έρχεται από πάνω, αυτό που κάνουν οι ηλεκτρολόγοι είναι να στέλνουν τη φάση από το μπουάτ πάνω από το διακόπτη κάτω για να την περάσουν από το διακόπτη. Επειδή είναι αλέ ρετούρ ο διακόπτης σου, θα δεις 3 καλώδιο μέσα στο κουτί, τη φάση που έρχεται και 2 καλώδια που πηγαίνουν στο δεύτερο διακόπτη. Αυτό για τον αρχικό διακόπτη. Ο δεύτερος, που είναι ο τελικός πριν το το φως, έρχονται τα δυο καλώδια και πηγαίνει ένα στο φως. Αν γκουγκλάρεις "αλέ ρετούρ" θα βρεις αρκετά σχεδιαγράμματα για να καταλάβεις τη συνδεσμολογία.
    Γενικά όπως σου είπα γίνεται, όποιον από τους 2 διακόπτες αποφασίσεις να αντικαταστήσεις, δεν είναι πάντως plug & play διαδικασία.
    Τον δευτερο και "τελικο" διακοπτη σκεφτομαι να αφαιρεσω μιας και ο κεντρικος θα παραμεινει στην εισοδο του δωματιου για να ελεγχει τον ανεμιστηρα-φωτιστικο.

    Εξηγησε ομως αν θες το plug n play....

  12. #12
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από 29gk Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ξεθαβω το νημα για μια ακομη ηλεκτρολογικη ερωτηση.

    Σε ενα δωματιο υπαρχουν 2 διακοπτες που ελεγχουν το φωτιστικο που υπαρχει στο ταβανι. Νομιζω πως αυτοι ονομαζονται αλε-ρετουρ. Επειδη λοιπον δεν χρειαζονται, σκεφτομαι το εαν μπορω να αντικαταστησω τον ενα με μια πριζα και αν γινεται με σουκο και οχι απλη. Να σημειωσω οτι το φωτιστικο στο ταβανι εχει αντικατασταθει με εναν ανεμιστηρα οροφης ο οποιος διαθετει και φως και οι λειτουργιες του ελεγχονται με 2 κορδονακια-διακοπτες. Ενα για το φως και ενα αλλο για τις ταχυτητες του ανεμιστηρα.

    α) γινεται η αντικατασταση του ενος διακοπτη με πριζα σουκο;
    β) ο αλλος διακοπτης που θα παραμεινει θα χρειαστει καποιου ειδους διορθωση;
    γ) επειδη ο διακοπτης που θα παραμεινει ειναι μονιμα στο ΟΝ μηπως θα δημιουργειται προβλημα στον/απο τον ανεμιστηρα ή και στην καλωδιωση που θα φτανει μεχρι τη νεα πριζα;

    και τελος

    δ) διπλα στον διακοπτη που σκεφτομαι να αντικαταστησω, περιπου στα 5cm υπαρχει ηδη μια επιτοιχια πριζα. Υπαρχει περιπτωση να συνδεονται τα κουτια των δυο και μηπως ειναι καλυτερο να κανω καποιου ειδους γεφυρωση;
    Ξεκινάμε από τα βασικά ότι παίρνεις την ευθύνη για ότι κάνεις, με το ρεύμα δεν κάνουμε πειράματα αν δεν ξέρουμε.

    Ανοίγεις το κουτί διακλάδωσης που είναι πάνω από το διακόπτη και κοιτάζεις αν περνάει ουδέτερος και γείωση, ώστε να τα κατεβάσεις στο κουτί του διακόπτη που θα γίνει πρίζα.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  13. #13
    Εγγραφή
    11-08-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    808
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΛ. ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑΣ
    Router
    Oxygen
    SNR / Attn
    13,4(dB) / 10(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από 29gk Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ουσιαστικα αυτο με το απλο πολυπριζο στον τοιχο σκεφτομαι μιας και ο υπαρχων διακοπτης και αχρηστος ειναι αλλα και πολλες φορες δημιουργει ενοχλητικα προβληματα.

    Εφοσον λοιπον αποφασιζω να αφαιρεσω τον διακοπτη κι επειδη το βαψιμο του τοιχου ειναι φρεσκο για αυτο και το κουραζω,

    α) εφοσον διπλα εχει πριζα λογικα και τα επικοινωνουν τα δυο κουτια στον τοιχο, σωστα;
    β) να κανω κατι στον διακοπτη που θα παραμεινει ή απλα να μην τον πειραξω;

    - - - Updated - - -



    Τον δευτερο και "τελικο" διακοπτη σκεφτομαι να αφαιρεσω μιας και ο κεντρικος θα παραμεινει στην εισοδο του δωματιου για να ελεγχει τον ανεμιστηρα-φωτιστικο.

    Εξηγησε ομως αν θες το plug n play....
    Το ποιός είναι πρώτος και ποιος δεύτερος θα το καταλάβεις μόνο αν δεις ποιος στέλνει ένα καλώδιο στο φως και όχι από την τοποθεσία.
    Πρώτα από όλα πρέπει να έχεις ουδέτερο (συνήθως μπλε χρώματος) και γείωση, όπως αναφέρθηκε παραπάνω, στο κουτί για να βάλεις απλή πρίζα. Βασικές προϋποθέσεις. Αν δεν έχεις, πρέπει να τραβήξεις καλώδια από το μπουάτ μέχρι το κουτί του διακόπτη.
    Μετά θα πρέπει να αλλάξεις τη συνδεσμολογία στον πρώτο διακόπτη. Αφήνεις τη φάση εκεί που είναι και χρησιμοποιείς ένα από τα δύο άλλα καλώδια που φεύγουν για να στείλεις φάση στο άλλο κουτί. το τρίτο καλώδιο το γεφυρώνεις στη δεύτερη πρίζα με το καλώδιο που πηγαίνει στο φως.
    Φιλική συμβουλή πάντως, επειδή τα 240VAC δεν είναι παιχνίδι και μιλάμε για την ασφάλεια του σπιτιού, αν δεν έχεις ξανακάνει κάτι παρόμοιο, καλύτερα να φωνάξεις έναν ηλεκτρολόγο να το κάνει σε 5 λεπτά. Και φυσικά, το θεωρώ αυτονόητο αυτό, κάθε εργασία με κλειστό το γενικό διακόπτη...

  14. #14
    Εγγραφή
    15-10-2005
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    6.426
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sxbcl Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το ποιός είναι πρώτος και ποιος δεύτερος θα το καταλάβεις μόνο αν δεις ποιος στέλνει ένα καλώδιο στο φως και όχι από την τοποθεσία.
    Πρώτα από όλα πρέπει να έχεις ουδέτερο (συνήθως μπλε χρώματος) και γείωση, όπως αναφέρθηκε παραπάνω, στο κουτί για να βάλεις απλή πρίζα. Βασικές προϋποθέσεις. Αν δεν έχεις, πρέπει να τραβήξεις καλώδια από το μπουάτ μέχρι το κουτί του διακόπτη.
    Μετά θα πρέπει να αλλάξεις τη συνδεσμολογία στον πρώτο διακόπτη. Αφήνεις τη φάση εκεί που είναι και χρησιμοποιείς ένα από τα δύο άλλα καλώδια που φεύγουν για να στείλεις φάση στο άλλο κουτί. το τρίτο καλώδιο το γεφυρώνεις στη δεύτερη πρίζα με το καλώδιο που πηγαίνει στο φως.
    Φιλική συμβουλή πάντως, επειδή τα 240VAC δεν είναι παιχνίδι και μιλάμε για την ασφάλεια του σπιτιού, αν δεν έχεις ξανακάνει κάτι παρόμοιο, καλύτερα να φωνάξεις έναν ηλεκτρολόγο να το κάνει σε 5 λεπτά. Και φυσικά, το θεωρώ αυτονόητο αυτό, κάθε εργασία με κλειστό το γενικό διακόπτη...
    Περα απο το προφανες οτι με το ρευμα δεν παιζουμε ειμαι και υπερβολικα φοβητσιαρης και γενικα δεν ακουμπω πραγματα που δεν ξερω ή δεν κατανοω. Και φυσικα οταν κατι εχει να κανει με το ρευμα ο γενικος ειναι παντοτε κατεβασμενος.

    Στο θεμα τωρα, δεν σκεφτηκα τη λογικη πιθανοτητα του ο δευτερος και εσωτερικος διακοπτης να ειναι ο πρωτος με τον αλλο διπλα στην πορτα ο τελικος και να ρωτησω λοιπον το εξης.

    Αφαιρω τα καλωδια απο το εσωτερικο στο δωματιο διακοπτη και δοκιμαζω τον αλλο που ειναι διπλα στην πορτα. Εαν λειτουργει θα ειμαι ενταξει φανταζομαι. Οποτε αφηνω τα καλωδια μεσα στον τοιχο, τα συνδεω σε μια κλεμα ή τα περνω και με μονωτικη ταινια και εφοσον εχουν συνδεση τα δυο κουτια του τοιχου ( υπαρχουσα πριζα με διακοπτη που θα αφαιρεθει ) απλα κανω μια γεφυρα και συνδεω και μια δευτερη πριζα στην ιδια γραμμη. Με τρια καλωδια κανονικα πια.

    Καταλαβιανω σωστα;

  15. #15
    Εγγραφή
    11-08-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    808
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΛ. ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑΣ
    Router
    Oxygen
    SNR / Attn
    13,4(dB) / 10(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από 29gk Εμφάνιση μηνυμάτων
    Περα απο το προφανες οτι με το ρευμα δεν παιζουμε ειμαι και υπερβολικα φοβητσιαρης και γενικα δεν ακουμπω πραγματα που δεν ξερω ή δεν κατανοω. Και φυσικα οταν κατι εχει να κανει με το ρευμα ο γενικος ειναι παντοτε κατεβασμενος.

    Στο θεμα τωρα, δεν σκεφτηκα τη λογικη πιθανοτητα του ο δευτερος και εσωτερικος διακοπτης να ειναι ο πρωτος με τον αλλο διπλα στην πορτα ο τελικος και να ρωτησω λοιπον το εξης.

    Αφαιρω τα καλωδια απο το εσωτερικο στο δωματιο διακοπτη και δοκιμαζω τον αλλο που ειναι διπλα στην πορτα. Εαν λειτουργει θα ειμαι ενταξει φανταζομαι. Οποτε αφηνω τα καλωδια μεσα στον τοιχο, τα συνδεω σε μια κλεμα ή τα περνω και με μονωτικη ταινια και εφοσον εχουν συνδεση τα δυο κουτια του τοιχου ( υπαρχουσα πριζα με διακοπτη που θα αφαιρεθει ) απλα κανω μια γεφυρα και συνδεω και μια δευτερη πριζα στην ιδια γραμμη. Με τρια καλωδια κανονικα πια.

    Καταλαβιανω σωστα;
    Όχι δεν είναι έτσι. Δεν είναι τόσο απλό στους αλέ ρετούρ. Όποιον από τους 2 και να αποσυνδέσεις δεν θα δουλεύει το φως. Μόνο από τα κουτιά διακλάδωσης θα το καταλάβεις.

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας