Εμφάνιση 1-10 από 10
  1. #1
    Εγγραφή
    04-08-2005
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    178
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    Μέχρι 10000/1024
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    Speedport entry 2i
    Σε μίνι αναβάθμιση σπιτιού ζήτησα από τον ηλεκτρολόγο, να μου συγκεντρώσει σε ένα χώρο όλη την καλωδίωση του σπιτιού (όχι τα ηλεκτρολογικά). Όντως μου έφερε εκεί την τηλεφωνική γραμμή και έχει και 3 πρίζες δικτύου από όπου ξεκινούν τρία cat6 καλώδια για 3 άλλα δωμάτια.

    Στόχος μου ήταν να υπάρχει gigabit σύνδεση παντού. Όμως στο 1 δωμάτιο έχει 100άρα. Σκαλίζοντας τις πρίζες βρήκα ότι στο χώρο όπου συγκεντρώνονται όλες οι γραμμές, στην πρίζα που αντιστοιχεί στο δωμάτιο αυτό, έχει κόψει ένα ζεύγος (το καφέ) και το χρησιμοποίησε για επιστροφή από το ρούτερ του ΟΤΕ για να έχουν τηλέφωνο οι άλλες 2 τηλεφωνικές πρίζες που υπάρχουν στο σπίτι.

    Ο ίδιος λέει ότι δε θα έπρεπε να επηρεάζεται, γιατί το cat 5e καλώδιο, το οποίο υποστηρίζει gigabit, δουλεύει και με 4 σύρματα (2 ζεύγη).

    Έχει δίκιο; Αν έχει τι μπορεί να φταίει; Αν έχει άδικο πώς του το εξηγώ;

  2. #2
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Για gigabit θέλεις και τα 8 καλώδια

  3. #3
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από phph Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχει δίκιο; Αν έχει τι μπορεί να φταίει; Αν έχει άδικο πώς του το εξηγώ;
    Δεν έχει δίκαιο και δεν χρειάζεται να του το εξηγήσεις, απλά παίρνεις άλλον ηλεκτρολόγο.

    Για ενημέρωση δική σου μπορείς απλά να το Googlαρεις, υπάρχουν άπειρα άρθρα για το συγκεκριμένο θέμα
    Παράδειγμα
    https://infinity-cable-products.com/...t-transmission
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  4. #4
    Εγγραφή
    04-08-2005
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    178
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    Μέχρι 10000/1024
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    Speedport entry 2i
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sweet dreams Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν έχει δίκαιο και δεν χρειάζεται να του το εξηγήσεις, απλά παίρνεις άλλον ηλεκτρολόγο.

    Για ενημέρωση δική σου μπορείς απλά να το Googlαρεις, υπάρχουν άπειρα άρθρα για το συγκεκριμένο θέμα
    Παράδειγμα
    https://infinity-cable-products.com/...t-transmission
    Δεν θέλω να πάρω άλλον ηλεκτρολόγο για λόγους κόστους. Αν αποδειχτεί ότι φταίει μόνο αυτό ok το κόστος θα είναι μικρό, αλλά αν προκύψει και κάτι άλλο, ο καινούργιος φυσικά θα ζητήσει να πληρωθεί κανονικά.

    Επιπλέον αυτός ξέρει ακριβώς τι έχει κάνει.

  5. #5
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Κάποιος που είναι τεχνικός και λέει πράγματα πάνω στο αντικείμενο του που δεν ισχύουν, θα έπρεπε να σου δημιουργεί ανησυχία για το τί μπορεί να κάνει λάθος στο μέλλον και που υπάρχει περίπτωση να είναι και επικίνδυνο, αλλά εσύ ξέρεις καλύτερα.
    Οι λόγοι κόστους πάντως δεν είναι καλός σύμβουλος ειδικά σε θέματα ρεύματος.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  6. #6
    Εγγραφή
    04-08-2005
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    178
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    Μέχρι 10000/1024
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    Speedport entry 2i
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sweet dreams Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κάποιος που είναι τεχνικός και λέει πράγματα πάνω στο αντικείμενο του που δεν ισχύουν, θα έπρεπε να σου δημιουργεί ανησυχία για το τί μπορεί να κάνει λάθος στο μέλλον και που υπάρχει περίπτωση να είναι και επικίνδυνο, αλλά εσύ ξέρεις καλύτερα.
    Οι λόγοι κόστους πάντως δεν είναι καλός σύμβουλος ειδικά σε θέματα ρεύματος.
    Κατά βάση έχεις δίκιο, όμως είμαι πιο ελαστικός σ' αυτή την περίπτωση. Βλέπεις έχει τύχει στη δουλειά μου να γνωρίσω πολύ καλούς ηλεκτρολόγους. Και το πολύ καλούς το ξέρω εκ των έσω, αφού στην ουσία δουλεύαμε στον ίδιο χώρο. Λοιπόν από δίκτυα... δεν. Σκέψου ότι οι σημερινοί έμπειροι ηλεκτρολόγοι, πήραν πτυχίο πριν το 2000, όταν οι εγκαταστάσεις δικτύων γίνονταν μόνο σε βιομηχανικά κτίρια και στη σχολή τους την εποχή εκείνη δεν έδιναν και πολλή σημασία. Έχω περάσει κι εγώ (πιο παλιά βέβαια) 2 εξάμηνα από ΤΕΙ ηλεκτρολογίας και κάτι θυμάμαι από την κατάσταση εκεί. Άλλωστε αυτό που έκανε ήταν πάγια τακτική παλιότερα. Το 2007 σε ολοκαίνουργιο κτίριο (πρώτοι μπήκαμε) σε μικρό εμπορικό κέντρο, υπήρχε μια γραμμή για data σε κάθε θέση εργασίας και ο τεχνικός δικτύων που ήρθε πέρασε το δίκτυο (100άρι φυσικά) και το τηλέφωνο από το ίδιο 8άρι καλώδιο.

    Σαν ηλεκτρολόγο, τον εμπιστεύομαι απόλυτα. Δεν τίθεται θέμα ρεύματος άλλωστε, για το δίκτυο μιλάμε. Ήδη έκανα κουβέντα σε κάποιον άλλο ηλεκτρολόγο και με την μία το πήγε σε προβληματικό καλώδιο (κανείς δεν θέλει να έρθει για να σου φτιάξει μια πρίζα) και αντικατάστασή του. Εγώ όμως που έχω στοκάρει, βάψει και μετακομίσει δεν έχω όρεξη για μερεμέτια εν μέσω lockdown παρά μόνο αν είναι απαραίτητο.

    Γι' αυτό ρωτάω εδώ. Αν είναι σίγουρο ότι αν κόψεις ένα ζεύγος, αυτό δουλεύει σαν 100άρι, τότε κατά 99% αυτό είναι το πρόβλημα. Θέλω λοιπόν να πείσω γι' αυτό τον ηλεκτρολόγο και απλά να ξανασυνδέσει την πρίζα και να βρει άλλο τρόπο να στείλει τη γραμμή του τηλεφώνου στα άλλα δωμάτια.

  7. #7
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Αν είσαι ηλεκτρολόγος το 2021 και δεν έχεις φροντίσει να μάθεις τόσο απλά πράγματα, θα πρέπει να αλλάξεις επειγόντως επάγγελμα.
    Αυτός που έχει όρεξη να μάθει και ειδικά κάτι τόσο εύκολο, δεν χρειάζεται να έχει τελειώσει τεχνικός δικτύων και φυσικά δεν θα μείνει με τις στείρες γνώσεις της σχολής που έχει τελειώσει, θα φροντίσει να πάει πολύ παραπέρα τις γνώσεις του.
    Οι τεχνολογίες τρέχουν σαν τον άνεμο και αν θέλεις να είσαι σωστός θα πρέπει τις ώρες που δεν δουλεύεις να κάθεσαι να διαβάζεις.
    Αυτό που ήθελα να πω πιο πάνω ήταν ότι ο συγκεκριμένος είπε με πολύ ευκολία κάτι που δεν ισχύει, άρα και με την ίδια ευκολία μπορεί να πει αύριο κάτι ανάλογο που να έχει να κάνει με τα 230V.
    Kαι ο άλλος που λες ότι κοιτάει να το αποφύγει και να μην έρθει, το ίδιο απαράδεκτος είναι και δεν λέγεται επαγγελματίας. Αν δεν προλαβαίνεις να πας, το λες κατευθείαν και δεν κοιτάς με διάφορα να το αποφύγεις.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  8. #8
    Εγγραφή
    31-05-2007
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    3.964
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110000/11000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΕΡΨΙΘΕΑ
    Router
    Fritz!Box 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από phph Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν είναι σίγουρο ότι αν κόψεις ένα ζεύγος, αυτό δουλεύει σαν 100άρι
    Είναι πολύ σίγουρο, απολύτως σίγουρο, πιο σίγουρο δεν γίνεται.
    Disclaimer:
    Any views or opinions expressed represent the official view of the voices in my head.

  9. #9
    Εγγραφή
    04-08-2005
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    178
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    Μέχρι 10000/1024
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    Speedport entry 2i
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από K1m0n Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είναι πολύ σίγουρο, απολύτως σίγουρο, πιο σίγουρο δεν γίνεται.
    Αυτή την απάντηση ψάχνω.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sweet dreams Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν είσαι ηλεκτρολόγος το 2021 και δεν έχεις φροντίσει να μάθεις τόσο απλά πράγματα, θα πρέπει να αλλάξεις επειγόντως επάγγελμα.
    Αυτός που έχει όρεξη να μάθει και ειδικά κάτι τόσο εύκολο, δεν χρειάζεται να έχει τελειώσει τεχνικός δικτύων και φυσικά δεν θα μείνει με τις στείρες γνώσεις της σχολής που έχει τελειώσει, θα φροντίσει να πάει πολύ παραπέρα τις γνώσεις του.
    Οι τεχνολογίες τρέχουν σαν τον άνεμο και αν θέλεις να είσαι σωστός θα πρέπει τις ώρες που δεν δουλεύεις να κάθεσαι να διαβάζεις.
    Αυτό που ήθελα να πω πιο πάνω ήταν ότι ο συγκεκριμένος είπε με πολύ ευκολία κάτι που δεν ισχύει, άρα και με την ίδια ευκολία μπορεί να πει αύριο κάτι ανάλογο που να έχει να κάνει με τα 230V.
    Kαι ο άλλος που λες ότι κοιτάει να το αποφύγει και να μην έρθει, το ίδιο απαράδεκτος είναι και δεν λέγεται επαγγελματίας. Αν δεν προλαβαίνεις να πας, το λες κατευθείαν και δεν κοιτάς με διάφορα να το αποφύγεις.
    Σου είπα κατά βάση συμφωνώ. Είναι σα να ακούω εμένα πριν από 20-25 χρόνια. Στο μεταξύ έμαθα ότι αυτός ο ιδανικός τεχνίτης που περιγράφεις είναι μια μικρή, πολύ μικρή μειοψηφία εξαιρετικά δύσκολο να εντοπιστεί. Οπότε βολεύομαι με τους "δευτεροκλασάτους" αρκεί να είναι λογικοί, συνεργάσιμοι και συζητήσιμοι.

  10. #10
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από phph Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σου είπα κατά βάση συμφωνώ. Είναι σα να ακούω εμένα πριν από 20-25 χρόνια. Στο μεταξύ έμαθα ότι αυτός ο ιδανικός τεχνίτης που περιγράφεις είναι μια μικρή, πολύ μικρή μειοψηφία εξαιρετικά δύσκολο να εντοπιστεί. Οπότε βολεύομαι με τους "δευτεροκλασάτους" αρκεί να είναι λογικοί, συνεργάσιμοι και συζητήσιμοι.
    Δεν σου τα λέει αυτά νέος, αλλά άνθρωπος στα 62 που έχει τελειώσει μια σχολή ηλεκτρονικών το 1979 όχι δίκτυα δεν είχαμε τότε, αλλά ούτε τηλέφωνο.
    Δεν είναι δύσκολο να βρεις καλό τεχνικό, καλό τεχνικό με σωστό χαρακτήρα είναι το πιο δύσκολο. Σου το υπογράφει κάποιος που είναι μέσα σε οικογενειακή κατασκευαστική εταιρία και είναι μέσα στις οικοδομές και στα δημόσια έργα πολλές δεκαετίες.

    - - - Updated - - -

    Για το Gigabit το είπαμε πιο πάνω και μπήκε και Link, αλλά μάλλον έπρεπε να επιβεβαιωθεί από τρίτο συμφορουμίτη για να κατοχυρωθεί.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας