Εμφάνιση 1-6 από 6
  1. #1
    Εγγραφή
    12-01-2021
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    3
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    Έχω βγάλει από τον υπολογιστή το cd rom και έβαλα ένα dvd εγγραφής, το cd rom θέλω να το συνδέσω με το cd player του στερεοφωνικού συγκροτηματος μου, είτε εξωτερικά είτε εσωτερικά ,καθόσον το cd player δεν διαβάζει καλά τους δίσκους και είτε κολλάει είτε πηδάει , μπορεί κάποιος να μου πει με ποιον τρόπο και τι θα χρειαστώ; Ευχαριστώ

  2. #2
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.438
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Εχει το cdrom σου audio out, την μικρη τρυπιτσα που μοιαζει με αυτη που βαζουμε ακουστικα? Επιπλεον, εχει το στερεοφωνικο σου audio in ή aux?
    Επισης, εκτος απο τα παραπανω που εχουν να κανουν μονο με το πως θα μεταφερεις τον ηχο απο το ενα στο αλλο, πρεπει να βρεις και ενα τροπο να τροφοδοτεις το cd rom...
    ديميتريس

  3. #3
    Εγγραφή
    12-01-2021
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    3
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    Και το στερεοφωνικό και το cd rom έχουν είσοδο για ακουστικά μόνο, δεν ξέρω πως μπορεί να γίνει ζεύξη , ίσως με τροφοδοτικό μπορεί να πάρει ρεύμα , αλλά πώς θα ακούω την μουσική και πως θα μπορώ να αλλάζω το τραγούδι που ακούω μπρος πίσω εννοώ γιατί δεν έχει πλήκτρο πάνω κάτω, το ιδανικό θα ήταν να υπήρχε τρόπος να γίνει κάποια σύνδεση με το ήδη υπάρχον cd player.

  4. #4
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.438
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Αφου το στερεοφωνικο σου δεν εχει εισοδο ηχου, δεν μπορεις να κανεις κατι παραπανω. Η μονη "συνδεση" με το υπαρχον cd player, που αμφιβαλλω αν γινεται, θα ηταν να ανοιξεις ολο το στερεοφωνικο, να βγαλεις ολο το υποσυστημα του cd player και να το αντικαταστησεις με αυτο του cd rom.
    ديميتريس

  5. #5
    Εγγραφή
    31-05-2007
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    3.962
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110000/11000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΕΡΨΙΘΕΑ
    Router
    Fritz!Box 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Κωστας 50 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και το στερεοφωνικό και το cd rom έχουν είσοδο για ακουστικά μόνο, δεν ξέρω πως μπορεί να γίνει ζεύξη , ίσως με τροφοδοτικό μπορεί να πάρει ρεύμα , αλλά πώς θα ακούω την μουσική και πως θα μπορώ να αλλάζω το τραγούδι που ακούω μπρος πίσω εννοώ γιατί δεν έχει πλήκτρο πάνω κάτω, το ιδανικό θα ήταν να υπήρχε τρόπος να γίνει κάποια σύνδεση με το ήδη υπάρχον cd player.
    Υπάρχει σχετικός αντάπτορας για την ζεύξη τους:
    Λέγεται pc.
    Συνδέεις το cd rom σε ένα pc, αυτό αναλαμβάνει τα της επικοινωνίας, τα σχετικά πρωτόκολλα, την τροφοδοσία, κλπ,
    και παίρνεις μια ωραιότατη αναλογική audio-out έξοδο απ'την κάρτα ήχου του που μπορεί να οδηγήσει το σύστημα ήχου σου.

    Τα cd-rom των pc δεν είναι φτιαγμένα να συνδεθούν μόνα τους σε στερεοφωνικό σύστημα.
    Θεωρητικά, θα μπορούσες (πιθανότατα) με κάμποσο κόψε/ράψε να συνδέσεις τον μηχανισμό του cd-rom στο pcb του cd-player,
    αλλά μάλλον δεν θες να στήσεις εργαστήριο για αυτό ούτε θες να μάθεις πως γίνεται.

    Σοβαρά τώρα, θα ήταν καλύτερα απλώς να αλλάξεις το laser (20-30$?) στο cd που ήδη έχεις στο στερεοφωνικό σου.
    Disclaimer:
    Any views or opinions expressed represent the official view of the voices in my head.

  6. #6
    Εγγραφή
    12-01-2021
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    3
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    Αυτό θα κάνω ,ευχαριστώ.

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας