Εμφάνιση 1-11 από 11
  1. #1
    Εγγραφή
    21-12-2006
    Μηνύματα
    800
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/1000 Mbps
    ISP
    Inalan
    Router
    Fritz!Box 7590
    Καλή χρονιά σε όλους!

    Δυο ερωτήσεις (άσχετες μεταξύ τους, αφορούν διαφορετικές περιπτώσεις), πιθανόν με αυτονόητες απαντήσεις, αλλά είπα να τις κάνω για σιγουριά πριν αποπειραθώ να τις εφαρμόσω:

    1. Το Fritz 7590 δεν έχει δυνατότητα για queuing κλήσεων, έτσι δεν είναι; Αν δηλαδή έχω τηλεφωνικό αριθμό με δύο κανάλια φωνής τότε εφόσον μιλάω στη μία γραμμή τότε ο δεύτερος που θα καλέσει θα ακούει ότι χτυπάει κανονικά το τηλέφωνο και θα νομίζει ότι λείπω ή για κάποιο λόγο δεν το σηκώνω, χωρίς να ξέρει ότι μιλάω την ίδια στιγμή. Το ιδανικό θα ήταν το queuing/να μπαίνει ο δεύτερος (και αν γίνεται και κάθε επόμενος που πιθανόν καλεί ενώ μιλάω) σε αναμονή μέχρι να κλείσω την πρώτη συνδιάλεξη. Αλλά αν δεν γίνεται αυτό υπάρχει μήπως κάποια εναλλακτική ώστε π.χ. ο δεύτερος να ακούει σήμα κατειλημμένου ή να ακούγεται μήνυμα του στυλ "η γραμμή είναι κατειλημμένη, θα σας καλέσουμε εμείς το συντομότερο στον αριθμό από τον οποίο καλέσατε"; Θεωρητικά αν γίνεται ο δεύτερος που καλεί να καταλήγει στον τηλεφωνητή θα μπορούσα να το βάλω σαν μήνυμα στον τηλεφωνητή ίσως. Υπάρχει κάποιος άλλος τρόπος (κατά προτίμηση με μηδενικό ή ελάχιστο κόστος);

    2. Σε χώρο όπου αυτή τη στιγμή είναι ενεργές 2 τηλεφωνικές γραμμές έχει εγκατασταθεί πλέον FTTH. Οι 2 υπάρχουσες τηλεφωνικές γραμμές είναι ουσιαστικά 2 ADSL/PSTN συνδέσεις, για τις οποίες σύντομα θα λήξουν τα συμβόλαια. Σχεδιάζω να κάνω τους αριθμούς voip μεταφέροντάς τους στην Modulus και να τους δουλεύω μέσω ενός Fritz 7490 ή 7590. Υποθέτω πως μπορώ από τις δύο εξόδους τηλεφωνίας του Fritz να δώσω την τηλεφωνία σε όλο τον χώρο από την υπάρχουσα καλωδίωση του κτιρίου, έτσι δεν είναι; Δηλαδή να πάω στο σημείο που εισέρχεται η τηλεφωνική γραμμή στο κτίριο και συναντάει την καλωδίωση του κτιρίου και εκεί να συνδέσω τις εξόδους από το Fritz ώστε να διαμοιραστεί η τηλεφωνία σε όλο το κτίριο.
    (Ηλεκτρολόγο θα καλέσω να κάνει τη σύνδεση αυτή, αλλά θα ήθελα να σιγουρευτώ ότι γίνεται πριν τον καλέσω).

    Ευχαριστώ πολύ!

  2. #2
    Εγγραφή
    31-05-2007
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    3.884
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110000/11000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΕΡΨΙΘΕΑ
    Router
    Fritz!Box 7590
    1. δεν το ξέρω, 1 γραμμή έχω, δες τα docs.
    Νομίζω(?) όχι, εκτός αν βάλεις ο ίδιος την κλήση on-hold.

    2. Ναι, εφόσον υπάρχουν 2 ζεύγη ελεύθερα.
    Η υπάρχουσα καλωδίωση για τα τηλέφωνα στο κτίριο (τυπικά) είναι ένα μεγάλο παράληλο κύκλωμα.
    Ώς τέτοιο δεν είναι ανάγκη να συνδέσεις τις fxs πόρτες του fritz στο σημείο που "εισέρχεται" η τηλ. γραμμή (κουτί/κατανεμητής/ότι...).
    Μπορείς κάλλιστα να το συνδέσεις σε 2 οποιεσδήποτε τηλ. πρίζες που είναι μέρος του κυκλώματος.
    Και εφόσον πλέον έχεις ftth κόψε το κύκλωμα που κατεβαίνει στον κατανεμητή.
    Δεν θες να στέλνεις pots κύκλωμα εκτός του χώρου αν μπορείς να το αποφύγεις.
    Αν δεν είναι παράληλο πρέπει να δεις την τοπολογία του, τυπικά βάζεις το cpe στην "1ή" πρίζα
    και μετά αποφασίζεις πως/που θα στείλεις τις 2 fxs.
    Disclaimer:
    Any views or opinions expressed represent the official view of the voices in my head.

  3. #3
    Εγγραφή
    21-12-2006
    Μηνύματα
    800
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/1000 Mbps
    ISP
    Inalan
    Router
    Fritz!Box 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από K1m0n Εμφάνιση μηνυμάτων
    1. δεν το ξέρω, 1 γραμμή έχω, δες τα docs.
    Νομίζω(?) όχι, εκτός αν βάλεις ο ίδιος την κλήση on-hold.

    2. Ναι, εφόσον υπάρχουν 2 ζεύγη ελεύθερα.
    Η υπάρχουσα καλωδίωση για τα τηλέφωνα στο κτίριο (τυπικά) είναι ένα μεγάλο παράληλο κύκλωμα.
    Ώς τέτοιο δεν είναι ανάγκη να συνδέσεις τις fxs πόρτες του fritz στο σημείο που "εισέρχεται" η τηλ. γραμμή (κουτί/κατανεμητής/ότι...).
    Μπορείς κάλλιστα να το συνδέσεις σε 2 οποιεσδήποτε τηλ. πρίζες που είναι μέρος του κυκλώματος.
    Και εφόσον πλέον έχεις ftth κόψε το κύκλωμα που κατεβαίνει στον κατανεμητή.
    Δεν θες να στέλνεις pots κύκλωμα εκτός του χώρου αν μπορείς να το αποφύγεις.
    Αν δεν είναι παράληλο πρέπει να δεις την τοπολογία του, τυπικά βάζεις το cpe στην "1ή" πρίζα
    και μετά αποφασίζεις πως/που θα στείλεις τις 2 fxs.
    Να είσαι καλά!

    Για το 1 κι εγώ έχω καταλάβει πως όχι αλλά ελπίζω να βρω κάποια εναλλακτική.
    Για το 2 σε ευχαριστώ πάρα πολύ για τις πληροφορίες! Ο ηλεκτρολόγος που θα καλέσω είναι αυτός που έκανε και την καλωδίωση στο κτίριο όταν χτίστηκε (πάνε 2 δεκαετίες βέβαια), ελπίζω να τα θυμάται ή να ξαναβρεί πώς τα είχε κάνει. Πολύ βολικό το ότι μπορώ να το συνδέσω σε οποιεσδήποτε τηλεφωνικές πρίζες, όπως λες. Βέβαια μια και δεν το ήξερα τα είχα οργανώσει έτσι ώστε να έχω το Fritz στο σημείο που "εισέρχεται" η τηλεφωνική γραμμή. Εάν τώρα πάω σε αυτό το σημείο και συνδέσω το Fritz αυτομάτως κόβω με αυτόν τον τρόπο και το pots κύκλωμα εκτός του χώρου, έτσι δεν είναι; Άρα να το κάνω καλύτερα έτσι.

  4. #4
    Εγγραφή
    31-05-2007
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    3.884
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110000/11000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΕΡΨΙΘΕΑ
    Router
    Fritz!Box 7590
    Λογικά ναι, το κόβεις.
    Αυτό που θα ήθελες είναι να μην επιστρέφει η fxs πρός τα "πίσω"/"έξω", εκτός κτιρίου τέλος πάντων.
    Disclaimer:
    Any views or opinions expressed represent the official view of the voices in my head.

  5. #5
    Εγγραφή
    21-12-2006
    Μηνύματα
    800
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/1000 Mbps
    ISP
    Inalan
    Router
    Fritz!Box 7590
    Για το 1ο ερωτημα βρηκα τουλαχιστον πώς να δειχνει κατειλημμενο. Το αφηνω εδω μηπως τυχον ενδιαφερει καποιον:
    https://en.avm.de/service/fritzbox/f...via-FRITZ-Box/

  6. #6
    Εγγραφή
    30-09-2008
    Περιοχή
    Χαριλάου
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    807
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbps/100Mbps
    ISP
    COSMOTE Fiber
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΑΡΙΛΑΟΥ
    Router
    Fritzbox 5530 Fiber
    για να μην ανοιγω αλλο τοπικ, να κανω μια ερωτηση κι εγω...

    Εχω το 7490 με PSTN τηλεφωνία. Έχω fritzfon dect και 2 σταθερά τηλέφωνα (ΜΙΑ γραμμή απλή να το τονίσω). Όταν σηκώνω το σταθερό για να κάνω κλήση αρχίζει και χτυπάει το dect, κάτι σαν αναπάντητη βασικά. Το ίδιο συμβαίνει όταν σηκώνω τη γραμμή από το σταθερό, (το fritzfon dect τη θεωρεί αναπάντητη την κλήση). Ποια ειναι η ενδεδειγμένη συνδεσμολογία για να λειτουργούν όλες οι συσκευές φυσιολογικά; Θελω να πω πώς μπορει το εσωτερικό δίκτυο του χώρου να περνάει όλο από το fritzbox χωρίς απαραίτητα να πρηζώνει πάνω στο 7490;

  7. #7
    Εγγραφή
    15-10-2006
    Μηνύματα
    2.002
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Dimitris_80 Εμφάνιση μηνυμάτων
    για να μην ανοιγω αλλο τοπικ, να κανω μια ερωτηση κι εγω...

    Εχω το 7490 με PSTN τηλεφωνία. Έχω fritzfon dect και 2 σταθερά τηλέφωνα (ΜΙΑ γραμμή απλή να το τονίσω). Όταν σηκώνω το σταθερό για να κάνω κλήση αρχίζει και χτυπάει το dect, κάτι σαν αναπάντητη βασικά. Το ίδιο συμβαίνει όταν σηκώνω τη γραμμή από το σταθερό, (το fritzfon dect τη θεωρεί αναπάντητη την κλήση). Ποια ειναι η ενδεδειγμένη συνδεσμολογία για να λειτουργούν όλες οι συσκευές φυσιολογικά; Θελω να πω πώς μπορει το εσωτερικό δίκτυο του χώρου να περνάει όλο από το fritzbox χωρίς απαραίτητα να πρηζώνει πάνω στο 7490;
    Σε τί διαφέρουν οι δύο ενέργειες, που έχω με έντονα ?

  8. #8
    Εγγραφή
    30-09-2008
    Περιοχή
    Χαριλάου
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    807
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbps/100Mbps
    ISP
    COSMOTE Fiber
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΑΡΙΛΑΟΥ
    Router
    Fritzbox 5530 Fiber
    Εννοούσα όταν κάνω κλήση και όταν δέχομαι εισερχόμενη κλήση. Αυτά παθαίνεις όταν γράφεις πολύ γρήγορα και δε τσεκάρεις μετά. Σορρυ.

  9. #9
    Εγγραφή
    10-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    491
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΓ. ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
    Router
    FritzBox 7590
    SNR / Attn
    27(dB) / 6(dB)
    Τα έχεις duplex και όλα όσα λες είναι πολύ φυσιολογικά. Πρέπει όλα τα τηλέφωνα να "περνάνε" πρώτα από το Fritz.

  10. #10
    Εγγραφή
    30-09-2008
    Περιοχή
    Χαριλάου
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    807
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbps/100Mbps
    ISP
    COSMOTE Fiber
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΑΡΙΛΑΟΥ
    Router
    Fritzbox 5530 Fiber
    δεν μπορω δηλαδη να εκμεταλλευτω την εσωτερικη καλωδιωση οπως κανουμε πχ. στην voip τηλεφωνια που «βραχυκυκλωνεις» την μια πρηζα και ολες μετα μπορουν να συνδεθουν στο fritz ετσι.

  11. #11
    Εγγραφή
    10-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    491
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΓ. ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
    Router
    FritzBox 7590
    SNR / Attn
    27(dB) / 6(dB)
    πρέπει να κάνεις αυτό που λέει " βέλτιστη σύνδεση" στο post 7
    https://www.adslgr.com/forum/threads...BD%CE%AF%CE%B1

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας