Σελ. 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 45
  1. #1
    Εγγραφή
    01-01-2021
    Μηνύματα
    31
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Καλησπερα,
    Προσπαθω να εγκαταστησω ενα ενσυρματο δικτυο στους χωρους του σπιτιου μου. Ειχα απλες μονες πριζες τηλεφωνου και οταν τις ανοιξα βρηκα μεσα ευτυχως καλωδιο utp με 4 ζευγη. Σε ολες τις πριζες υπαρχουν 2 καλωδια εκτος απο την τερματικη πουκαταληγει ενα μονο.
    Ακολουθησα μια συνδεση που βρηκα στο ιντερνετ οπου τα 3 ζευγη συνδεονται στην rj45 ενω το ζευγος μπλε/μπλε-ασπρο το συνεδεσα στην rj12. Επειδη αν γεφυρωσω τα μπλε του τηλεφωνου και τα συνδεσω ΚΑΙ στην rj45 επεφτε δραματικα η ταχυτητα συγχρονισμου, αποφασισα να μην συνδεσω μπλε καλωδια στην rj45 αφηνοντας τις 2 θεσεις κενες ( οι αλλες 6 γεμισαν κανονικα απο τα αλλα ζευγη πορτοκαλι καφε πρασινο)

    Βαζω λοιπον ενα καλωδιο ethernet απο το router στην μια απο τις 5 προζες δικτυου και περιμενω να εχω δικτυο και στις αλλες....αλλα δυστυχως τιποτα.

    Που εχω κανει το τραγικο λαθος και δεν μπορω να στειλω ιντερνετ στις πριζες απο το ρουτερ?
    Αν μπορει καποιος ας με βοηθησει ....

  2. #2
    Εγγραφή
    31-05-2007
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    4.010
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110000/11000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΕΡΨΙΘΕΑ
    Router
    Fritz!Box 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Alex84 Εμφάνιση μηνυμάτων
    αποφασισα να μην συνδεσω μπλε καλωδια στην rj45 αφηνοντας τις 2 θεσεις κενες
    Με τα 4 ζεύγη στις rj45 θα πάει gbit,
    με 2 ζεύγη θα πάει 100mbit.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Alex84 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Βαζω λοιπον ενα καλωδιο ethernet απο το router στην μια απο τις 5 προζες δικτυου και περιμενω να εχω δικτυο και στις αλλες....αλλα δυστυχως τιποτα.
    Κακώς το περιμένεις.
    To δίκτυο ethernet δεν είναι σαν το pstn να έχεις ένα παράλληλο κύκλωμα και να βάζεις τις συσκευές/τερματικά σε όποια πρίζα θέλεις..
    Θα χρειαστείς κάθε πρίζα στον τοίχο (και η αντίστοιχη καλωδίωση της) να αντιστοιχεί σε μία πόρτα eth. σε ένα switch,
    είτε αυτό είναι στο cpe είτε είναι ξεχωριστό switch.
    Και δεν μπορείς ενδιάμεσα να βάλεις παράλληλα άλλες πρίζες στην ίδια καλωδίωση.

    eth. port #1 ---καλωδίωση ---> πρίζα #1
    eth. port #2 ---καλωδίωση ---> πρίζα #2
    eth. port #x ---καλωδίωση ---> πρίζα #x
    κλπ.

    Ο ηλεκτρολόγος που το έφτιαξε υπολόγισε να περάσει απο εκεί τηλεφωνία,
    και τα σύνδεσε όλα παράλληλα.
    Για ethernet δεν κάνει.
    Θα πρέπει από όλες τις πρίζες να έρχεται ένα καλώδιο που θα καταλήγει σε ένα κεντρικό σημείο,
    και εκεί θα συνδέεται σε switch.
    Disclaimer:
    Any views or opinions expressed represent the official view of the voices in my head.

  3. #3
    Εγγραφή
    01-01-2021
    Μηνύματα
    31
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση. Δεν υπαρχει δηλαδη δυνατοτητα να χρησιμοποιησω το upt της εγκαταστασης μου? Πως μπορω να το αντικαταστησω για να εχω ενσυρματη δικτυωση σε ολα τα δωματια μαι με τις τηλεφωνικες συσκευες τους? Απορω τοτε για την χρηση του καλωδιου με ολα αυτα τα ζευγη μαζεμενα συο κουτι της πριζας ... χωρις να μπορει καποιος να τα εκμεταλευτει

  4. #4
    Εγγραφή
    31-05-2007
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    4.010
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110000/11000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΕΡΨΙΘΕΑ
    Router
    Fritz!Box 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Alex84 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση. Δεν υπαρχει δηλαδη δυνατοτητα να χρησιμοποιησω το upt της εγκαταστασης μου? Πως μπορω να το αντικαταστησω για να εχω ενσυρματη δικτυωση σε ολα τα δωματια μαι με τις τηλεφωνικες συσκευες τους? Απορω τοτε για την χρηση του καλωδιου με ολα αυτα τα ζευγη μαζεμενα συο κουτι της πριζας ... χωρις να μπορει καποιος να τα εκμεταλευτει
    Κανείς δεν μπορεί να σου πει τι μπορείς ή δεν μπορείς να κάνεις όσο δεν έχει ένα σχεδιάγραμμα της υπάρχουσας εγκατάστασης.
    Το: "ολα αυτα τα ζευγη μαζεμενα συο κουτι της πριζας..." δεν βοηθάει.

    Εικάζω ότι ο ηλεκτρολόγος, τυπικά, σύνδεσε όλες τις τηλ. πρίζες παράλληλα με την πρώτη ώστε να δουλεύουν doublex οι τηλ. συσκευές της pstn τηλεφωνίας.
    Την εποχή των pstn έτσι το έκαναν και ήταν ok για οικιακή χρήση όσο δεν υπήρχε pbx.
    Αν ισχύει το παραπάνω, και τώρα θα είναι ok όσον αφορά την τηλεφωνία αν χωρίσεις την τηλεφωνία στην 1ή πρίζα στο cpe και στείλεις το σήμα από την fxs port του cpe στις τηλ. πρίζες του σπιτιού.
    Θέμα που έχει αναλυθεί πολάκις στο forum.
    *Αν* λοιπόν τα έχει συνδέσει παράλληλα, ethernet δεν θα παίξει.

    Για να βάλεις ethernet σε κάθε δωμάτιο θες μια τοπολογία/καλωδίωση όπως σου έγραψα παραπάνω,
    και αν κάπου θες να χωρίσεις/διακλαδώσεις το κύκλωμα θα πρέπει να το κάνεις με ένα ethernet switch, πχ:

    [router, eth port#1] ----> καλώδιο ---> πρίζα #1 ---καλώδιο ---> [switch με n ports] ---- 1/2/3/n eth ports --καλωδίωση ---> whatever 1/2/3/n host(s).

    To ethernet είναι πρωτόκολλο με διευθύνσεις, δεν παίζει με την λογική "συνδέω/στρίβω όλα τα καλώδια μεταξύ τους και θα πάει παντού".

    Αν έχει βάλει 1 καλώδιο <-> 1 πρίζα, και έχει μαζέψει τα καλώδια από τις ν πρίζες κάπου κεντρικά,
    τότε, αν βάλεις ένα switch εκεί που μαζεύονται όλα τα καλώδια θα παίξει το ethernet.
    Ή έστω αν έχει 1 καλώδιο <-> 2 πρίζες, όπου θα έχεις 2 ζευγάρια για κάθε πρίζα και θα παίξει το ethernet στα 100mbit.
    Ή αν μπορείς εσύ να μετατρέψεις τις συνδέσεις σε πρίζες/καλώδια ώστε να ακολουθεί το παραπάνω

    Πως θα έχεις ενσύρματη δικτύωση σε κάθε δωμάτιο:
    Απλό, αν δεν εξυπηρετεί(?) η υπάρχουσα καλωδίωση θα στήσεις καινούργια με τις σχετικές πρίζες/κανάλια/switches.

    Αν έχεις όρεξη να διαβάσεις/ασχοληθείς, ξεκίνα να διαβάζεις για το ethernet,
    δες τι έχεις ήδη στημένο, και μετά αποφασίζεις.

    Αν δεν έχεις όρεξη να ασχοληθείς φέρε έναν τεχνίτη που να κάνει δίκτυα και με τον ένα ή τον άλλο τρόπο θα τα φροντίσει όλα.
    Disclaimer:
    Any views or opinions expressed represent the official view of the voices in my head.

  5. #5
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Alex84 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπερα,
    Προσπαθω να εγκαταστησω ενα ενσυρματο δικτυο στους χωρους του σπιτιου μου. Ειχα απλες μονες πριζες τηλεφωνου και οταν τις ανοιξα βρηκα μεσα ευτυχως καλωδιο utp με 4 ζευγη. Σε ολες τις πριζες υπαρχουν 2 καλωδια εκτος απο την τερματικη πουκαταληγει ενα μονο.
    Ακολουθησα μια συνδεση που βρηκα στο ιντερνετ οπου τα 3 ζευγη συνδεονται στην rj45 ενω το ζευγος μπλε/μπλε-ασπρο το συνεδεσα στην rj12. Επειδη αν γεφυρωσω τα μπλε του τηλεφωνου και τα συνδεσω ΚΑΙ στην rj45 επεφτε δραματικα η ταχυτητα συγχρονισμου, αποφασισα να μην συνδεσω μπλε καλωδια στην rj45 αφηνοντας τις 2 θεσεις κενες ( οι αλλες 6 γεμισαν κανονικα απο τα αλλα ζευγη πορτοκαλι καφε πρασινο)

    Βαζω λοιπον ενα καλωδιο ethernet απο το router στην μια απο τις 5 προζες δικτυου και περιμενω να εχω δικτυο και στις αλλες....αλλα δυστυχως τιποτα.

    Που εχω κανει το τραγικο λαθος και δεν μπορω να στειλω ιντερνετ στις πριζες απο το ρουτερ?
    Αν μπορει καποιος ας με βοηθησει ....
    Aν θέλεις να έχεις δίκτυο και τηλέφωνο θα πρέπει να βάλεις μία επιπλέον πρίζα για το τηλέφωνο σε κάθε θέση.
    Συνδέεις μόνο τα δύο ζευγάρια στις διπλές RJ45 και ένα ζευγάρι στην τηλεφωνική, το τέταρτο ζευγάρι το αφήνεις στον αέρα γιατί δεν προσφέρει τίποτα στην συγκεκριμένη εγκατάσταση.
    Μπορείς για να μην κάνεις μερεμέτια να ανοίξεις μια τρύπα δίπλα από την πρίζα RJ45 που να βγαίνει μέσα στο κουτί διακλάδωσης για να βγάλεις το τηλεφωνικό ζευγάρι και να το συνδέσεις σε ένα εξωτερικό πριζάκι.
    Ρίξε μια ματιά στο πρόχειρο σχέδιο για να πάρεις μια ιδέα της συνδεσμολογίας.
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Συνδεσμολογία πριζών Τηλ. και Data.png 
Εμφανίσεις:  102 
Μέγεθος:  49,4 KB 
ID: 223438
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  6. #6
    Εγγραφή
    01-01-2021
    Μηνύματα
    31
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Σας ευχαριστω και τους 2 σας! Το σχεδιαγραμμα του sweetdreams ειναι μια καλη λυση, θα το μελετησω!
    Και παλι ευχαριστω

    - - - Updated - - -

    Παντως το δεξι κομματι του διαγραμματος αναπαριστα περιπου την εγκατασταση μου, δηλαδη η μια rj45 του χωρου μου συνδεεται με την αλλη στο διπλανο δωματιο σε σειρα με ενα utp... κ.ο. μεχρι την τερματικη.... η συνδεση του τηλεφωνου δεν ειναι ετσι φυσικα αλλα αμα το ξεχασουμε πχ. το τηλεφωνο, γιατι εμενα δε λειτουργει το lan αφου και σε μενα ετσι οπως βγαινει απο το ρουτερ του διαγραμματος, κουμπωνει στην rj45 που με ενα utp βγαζει νεο rj45 κ.ο.κ..... ετσι και εγω το φανταστηκα αλλα δε λειτουργει γιατι οπως αναφερθηκε πρεπει η καθε πριζα να εχει ενα καλωδιο και ολα μαζι σε ενα σουτσερ.....αλλα το διαγραμμα «δικαιωνει» λιγο το αρχικο σκεπτικο μου....

    - - - Updated - - -

    Βεβαια δεν εχω διπλη rj45 και τα 6+6 καλωδια των 2 utp της καθε πριζας τα βαζω πανω στην ιδια rj45....δηλαδη σε καθε υποδοχη σφηνωνουν 2 ομοια καλωδια για να δωσει και στου διπλανου χωρου....δε ξερω αν αυτο ειναι το ιδιο με το patch cord αλλα ετσι το εχω κανει

  7. #7
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Ιδανικά θα έπρεπε η κάθε πρίζα να έχει ένα καλώδιο και να καταλήγουν σε switch, αλλά αφού στην συγκεκριμένη περίπτωση έχουμε αυτό που περιγράφεις πιο πάνω θα πρέπει να προσαρμόσεις όπως λέμε την συνδεσμολογία.
    Δεν είναι σωστό αυτό που λες με τα καλώδια στην ίδια πρίζα, θα πρέπει να βάλεις διπλές RJ45.
    Σε πρίζα που θέλεις να συνδέσεις συσκευή βάζεις ένα μικρό switch για να δίνεις στην συσκευή και στην επόμενη πρίζα και εκεί που δεν θέλεις να συνδέσεις κάτι βάζεις patch cord για να πας στην επόμενη.
    Και είπαμε ότι θα βάλεις μόνο τα δύο ζευγάρια στις RJ45 και το τέταρτο στον αέρα.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  8. #8
    Εγγραφή
    01-01-2021
    Μηνύματα
    31
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Οσο το βλεπω, τοσο νομιζω οτι ετσι το εχω συνδεσει....αν τις διπλες rj45 τις κανεις 1xrj45 και 1xrj12 τοτε ετσι ειναι η συνδεση που εχω αλλα δε λειτουργει..... ενω το διαγραμμα ειναι τελειως διαφορετικο απο το ποστ του πρωτου φιλου, αν ισχυει τοτε γιατι δεν εχω ιντερνετ?

    - - - Updated - - -

    Το switch τι ακριβως κανει? Το πρωτο σουιτς πρεπει να το βαλω μετα το lan και πριν κουμπωσω το πρωτω εθερνετ στην πρωτη πριζα? Και μετα με ενα δευτερο θα εχω τουλαχιστον στον διπλανο χωρο?
    Και τι διαφορετικο εχει το patch cord απο την δικη μου συνδεση που θελω να παω στην επομενη....δεν θα επρεπε τουλαχιστον σε ενα χωρο να εχω ιντερνετ? Παντως η συνδεση μου σημερα ειναι ετσι οπως το διαγραμμα, αλλα δεν εχω σουιτς και δε ξερω τι κανει....το σουιτς συνδεεται πανω στο λαν του ρουτερ? Απο εκει θα αρει το ιντερνετ?

  9. #9
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Alex84 Εμφάνιση μηνυμάτων
    αν τις διπλες rj45 τις κανεις 1xrj45
    Ξεκόλλα.....................
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  10. #10
    Εγγραφή
    01-01-2021
    Μηνύματα
    31
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Στο διαγραμμα σου δειχνει και τα 3 ζευγη εννωμενα, καφε πρασινο πορτοκαλι με τα λευκα τους....δε δειχνει 2... δηλαδη ποια 2 να κρατησω και πιο να αφαιρεσω? Τωρα πανω στην rj45 υπαρχουν 1+1 καφε, 1+1 καφεασπρο, 1+1 πρασινο, 1+1 πρασινοασπρο, 1+1 πορτοκαλι και 1+1 πορτοκαλιασπρο....τα μπλε ειναι ολα στην διπλανη του τηλεφωνου

  11. #11
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Σε μία πρίζα μόνο θα έπρεπε να έχεις δίκτυο αν τα έχεις συνδέσει όλα σωστά, βάση του ίδιου προτύπου σε όλες και στο τέλος κάνοντας έλεγχο σωστής σύνδεσης με LAN TESTER.

    Σύνδεση Switch
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Πρίζες δικτύου-Switch.jpg 
Εμφανίσεις:  40 
Μέγεθος:  50,5 KB 
ID: 223446
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  12. #12
    Εγγραφή
    01-01-2021
    Μηνύματα
    31
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Κατι που δεν ανεφερα και ισως παιζει ρολο: οχι μονο δεν εχω ιντερεντ στις πριζες αλλα δεν αναγνωριζει το λαπτοπ συνδεδεμενο καλωδιο....μηπως αυτο σημαινει καποιο αλλο προβλημα?

    - - - Updated - - -

    Αν αυτο δουλεψει, τοτε θα ειμαι πολυ ευχαριστημενος....αυτο πηγα να κανω αλλα χωρις σουιτς.... θα το δοκιμασω να δω αν θα δωσει εστω και σε μια πριζα ιντερνετ...αλλα το γεγονος οτι δεν μου αναγνωριζει συνδεδεμενο καλωδιο μηπως σημαινει κατι αλλο?

  13. #13
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Alex84 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στο διαγραμμα σου δειχνει και τα 3 ζευγη εννωμενα, καφε πρασινο πορτοκαλι με τα λευκα τους....δε δειχνει 2... δηλαδη ποια 2 να κρατησω και πιο να αφαιρεσω? Τωρα πανω στην rj45 υπαρχουν 1+1 καφε, 1+1 καφεασπρο, 1+1 πρασινο, 1+1 πρασινοασπρο, 1+1 πορτοκαλι και 1+1 πορτοκαλιασπρο....τα μπλε ειναι ολα στην διπλανη του τηλεφωνου
    To καφέ/καφέ-άσπρο ζευγάρι(καφέ στο σχέδιο), βλέπεις ότι δεν μπαίνει στις πρίζες, είναι από την έξω πλευρά, μόνο τα δύο ζευγάρια μπαίνουν στις πρίζες.
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Xρωματικός κώδικας UTP.jpg 
Εμφανίσεις:  41 
Μέγεθος:  218,7 KB 
ID: 223447
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  14. #14
    Εγγραφή
    01-01-2021
    Μηνύματα
    31
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Αν δε μου δινει σημα καλωδιου, το σουιτσερ θα δωσει? Δηλαδη οταν δοκιμαζω στην προζα που βαζεις εσυ σουιτς μου δειχνει οτι δεν συνδεεται κανενα καλωδιο...οχι οτι μονο δεν εχει ιντερνετ αλλα οτι δεν υπαρχει καλωδιο....νομιζεις οτι αν μπεο το σουιτσερ θα αναγνωρισει καλωδιο εκει?

  15. #15
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Alex84 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κατι που δεν ανεφερα και ισως παιζει ρολο: οχι μονο δεν εχω ιντερεντ στις πριζες αλλα δεν αναγνωριζει το λαπτοπ συνδεδεμενο καλωδιο....μηπως αυτο σημαινει καποιο αλλο προβλημα?

    - - - Updated - - -

    Αν αυτο δουλεψει, τοτε θα ειμαι πολυ ευχαριστημενος....αυτο πηγα να κανω αλλα χωρις σουιτς.... θα το δοκιμασω να δω αν θα δωσει εστω και σε μια πριζα ιντερνετ...αλλα το γεγονος οτι δεν μου αναγνωριζει συνδεδεμενο καλωδιο μηπως σημαινει κατι αλλο?
    Διάβασε όλα τα posts
    Συνδέεις με προσοχή και πρότυπο και κάνεις έλεγχο με LAN TESTER.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

Σελ. 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας