Εμφάνιση 1-15 από 15
  1. #1
    Εγγραφή
    05-12-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.686
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200000 / 20000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    AVM Fritz!Box 7530 ax
    Καλησπέρα,
    Τελευταία έχει παραγίνει το κακό και ενώ είμαι στο μητρώο 11 στην Cosmote, λαμβάνω από συγκεκριμένο αριθμό συνέχεια κλήσεις που αφορούν προσφορές για το ηλεκτρικό μου ρεύμα. Προφανώς επειδή δεν πρόκειται για την ίδια εταιρία παροχής ηλεκτρικού ρεύματος αλλά για κάποιο γραφείο που τα διαχειρίζεται, πως θα μπορούσα να κάνω καταγγελία για αυτό το πράγμα; Στην ΕΕΤΤ στη φόρμα καταγγελίας θέλει την Επωνυμία της εταιρίας που αφορά την καταγγελία.
    Επίσης, τι άλλο μπορούμε να κάνουμε για αυτό το πράγμα;

  2. #2
    Εγγραφή
    31-05-2007
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    3.963
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110000/11000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΕΡΨΙΘΕΑ
    Router
    Fritz!Box 7590
    Μπορείς (και πρέπει) να κάνεις καταγγελία.
    Δεν θα αλλάξει κάτι βέβαια.
    Πρακτικά, η δυνατότητα blacklist στο fritz σου για αυτήν την δουλειά είναι.
    Disclaimer:
    Any views or opinions expressed represent the official view of the voices in my head.

  3. #3
    Εγγραφή
    05-12-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.686
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200000 / 20000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    AVM Fritz!Box 7530 ax
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από K1m0n Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μπορείς (και πρέπει) να κάνεις καταγγελία.
    Δεν θα αλλάξει κάτι βέβαια.
    Πρακτικά, η δυνατότητα blacklist στο fritz σου για αυτήν την δουλειά είναι.
    Μα δε κατάλαβες, στην blacklist είναι. Ουσιαστικά δεν χτυπάει το τηλέφωνό μου, αλλά μόνο σήμερα καλέσανε από το ίδιο νούμερο 4 φορές, και το θεωρώ κοροϊδία να συνεχίζω να το αφήνω να περάσει έτσι από τη στιγμή που παλιότερα είχα ζητήσει να μη με καλούν, να σεβαστούν το μητρώο 11, και κάθε φορά είτε να μου το κλείνουν είτε να μου λένε ναι ναι και ποτέ να μη γίνεται τίποτα.

  4. #4
    Εγγραφή
    31-05-2007
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    3.963
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110000/11000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΕΡΨΙΘΕΑ
    Router
    Fritz!Box 7590
    Είναι μάταιο.
    Μια λύση είναι να απαντάς με "πές μου τι φοράς...",και "είμαστε φτιαγμένοι ο ένας για τον άλλο...",
    αλλά είναι κουραστικό μετά απο λίγο.
    Και είναι και δύσκολο να μην σε πιάνουν τα γέλια.
    Αν θες να τους παιδέψεις στήσε έναν τηλεφωνητή με greeting μόνο, και ένα μύνημα σαν:
    "Δεν θέλουμε να αλλάξουμε πάροχο, δεν θέλουμε να χάσουμε κιλά, μας αρέσει η κυταρίτιδα μας, δεν θέλουμε να λάβουμε μέρος σε έρευνα αγοράς, ευχαριστούμε."
    και κάνε ένα diversion rule οι εισερχόμενες που είναι στην blacklist να πάνε αυτόματα σε αυτόν τον τηλεφωνητή.
    Σε ενοχλούν που σε ενοχλούν, ας πληρώσουν το κόστος της κλήσης.
    Disclaimer:
    Any views or opinions expressed represent the official view of the voices in my head.

  5. #5
    Εγγραφή
    11-03-2005
    Μηνύματα
    7.448
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    CISCO Systems K9 SMB
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από K1m0n Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είναι μάταιο.
    Μια λύση είναι να απαντάς με "πές μου τι φοράς...",και "είμαστε φτιαγμένοι ο ένας για τον άλλο...",
    αλλά είναι κουραστικό μετά απο λίγο.
    Και είναι και δύσκολο να μην σε πιάνουν τα γέλια.
    Αν θες να τους παιδέψεις στήσε έναν τηλεφωνητή με greeting μόνο, και ένα μύνημα σαν:
    "Δεν θέλουμε να αλλάξουμε πάροχο, δεν θέλουμε να χάσουμε κιλά, μας αρέσει η κυταρίτιδα μας, δεν θέλουμε να λάβουμε μέρος σε έρευνα αγοράς, ευχαριστούμε."
    και κάνε ένα diversion rule οι εισερχόμενες που είναι στην blacklist να πάνε αυτόματα σε αυτόν τον τηλεφωνητή.
    Σε ενοχλούν που σε ενοχλούν, ας πληρώσουν το κόστος της κλήσης.
    Το έχω κάνει χρόνια αυτό ... Το μήνυμα που παίζει ανεβάζει τόνους σταδιακά και στο τέλος του πατάει και ένα γερό βρίσιμο ... και τους το κλείνει στην μούρη...
    Το όλο μήνυμα κρατάει περί τα 10 λεπτά... Αυτό που δεν περίμενα ποτέ αλλά ναι συμβαίνει είναι ότι τα βόδια που παίρνουν τηλέφωνο κάθονται 10 λεπτά και ακούνε το μήνυμα και να προσπαθούν να συζητήσουν με το μήνυμα ... Μόνο με αυτό τον τρόπο βρήκα την ησυχία μου ... Αλλά η λίστα έχει άπειρα νούμεραααααααααα

  6. #6
    Εγγραφή
    11-10-2005
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    7.304
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΝΙΚΑΙΑ
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Fastpath
    Ανέβασέ το κάπου... Να ηχογραφήσουμε και συνομιλίες με το μήνυμα.

    Χρόνο να έχεις να τους απαντάς. Προχτές ήταν μία που έλεγε πως δεν έχει σημασία που είμαι στο μητρώο 11 γιατί παίρνουν και καλά τυχαίους αριθμούς. Μια λύση είναι η παραπάνω, να τους βάζεις να ακούνε τυχαία μπινελίκια.
    hnesne

  7. #7
    Εγγραφή
    31-05-2007
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    3.963
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110000/11000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΕΡΨΙΘΕΑ
    Router
    Fritz!Box 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από DVader Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το έχω κάνει χρόνια αυτό ... Το μήνυμα που παίζει ανεβάζει τόνους σταδιακά και στο τέλος του πατάει και ένα γερό βρίσιμο ... και τους το κλείνει στην μούρη...
    Το όλο μήνυμα κρατάει περί τα 10 λεπτά... Αυτό που δεν περίμενα ποτέ αλλά ναι συμβαίνει είναι ότι τα βόδια που παίρνουν τηλέφωνο κάθονται 10 λεπτά και ακούνε το μήνυμα και να προσπαθούν να συζητήσουν με το μήνυμα ... Μόνο με αυτό τον τρόπο βρήκα την ησυχία μου ... Αλλά η λίστα έχει άπειρα νούμεραααααααααα
    Μ'αρέσεις...
    Disclaimer:
    Any views or opinions expressed represent the official view of the voices in my head.

  8. #8
    Εγγραφή
    05-12-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.686
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200000 / 20000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    AVM Fritz!Box 7530 ax
    Μ αρέσετε!! Ανεβάστε και εσείς τίποτα να γελάσουμε.. δώστε καμία ιδέα στον κόσμο... μην τα κρατάτε για τον εαυτό σας!!

  9. #9
    Εγγραφή
    11-03-2005
    Μηνύματα
    7.448
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    CISCO Systems K9 SMB
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jap Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ανέβασέ το κάπου... Να ηχογραφήσουμε και συνομιλίες με το μήνυμα.

    Χρόνο να έχεις να τους απαντάς. Προχτές ήταν μία που έλεγε πως δεν έχει σημασία που είμαι στο μητρώο 11 γιατί παίρνουν και καλά τυχαίους αριθμούς. Μια λύση είναι η παραπάνω, να τους βάζεις να ακούνε τυχαία μπινελίκια.
    Δεν μπορώ .γιατί αν τα αναγνωρίσει κάποιος την φωνή του δηλαδή τον ήπιαμε μετά ... GDPR ... Ασε που οι mod θα το κόψουν ...
    Κάντε και θα βρείτε την υγειά σας.. Απλές ρυθμίσεις στο Isabbel είναι ...

    Ξεγελιούνται εύκολα γιατί ακούνε φωνή που μιλάει φυσιολογικά και δεν είναι όπως στον ΟΤΕ ...αλλά έχει πλάκα ...γιατί μέσα στην ηρεμία ξαφνικά του κάνει τα νεύρα κρόσια με μια αγριοφωνάρα...... και τρώει και το hangup στο τέλος ... μένει με το ...στο χέρι !

    Τελευταίοι έχουν αρχίσει να παίρνουν και το κινητό μου... αλλά περιμένω τα Adapters για SIM οπότε θα βάλω και το κινητό μου στο κέντρο οπότε θα τέλος και από εκεί ...

  10. #10
    Εγγραφή
    05-12-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.686
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200000 / 20000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    AVM Fritz!Box 7530 ax
    Εντωμεταξύ η ΕΕΤΤ πέρα βρέχει. Έκανα καταγγελία εδώ και πόσες μέρες και ούτε ένα email με αριθμό πρωτοκόλλου ή επιβεβαίωσης ή κάτι.

    Άσχετο, σας παίρνουν και εσάς είτε από σταθερά είτε από κινητά τηλέφωνα από Forex, ή trading βλακείες γνωρίζοντας και να σας προσφωνούν με το ονοματεπώνυμο σας;

  11. #11
    Εγγραφή
    21-03-2008
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    9.889
    Downloads
    8
    Uploads
    2
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Nova
    Router
    VMG8623-T50B & Debian
    Μιλάμε για κλήσεις από ΣΚ Εισαγωγική για τη Ζενίθ;
    - Κάνετε τη δουλειά σας γρήγορα, αξιόπιστα, με ασφάλεια, χωρίς τεχνητούς περιορισμούς και δωρεάν με το Linux.
    - Οι δίσκοι χαλάνε! Σκεφτείτε τα αρχεία σας πριν την πατήσετε. Κάνετε τακτικά backup.

  12. #12
    Εγγραφή
    05-12-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.686
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200000 / 20000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    AVM Fritz!Box 7530 ax
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Simpleton Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μιλάμε για κλήσεις από ΣΚ Εισαγωγική για τη Ζενίθ;
    Για το πρώτο θέμα που είπα παραπάνω, μου λένε πως παίρνουν απ'τη Ζενίθ για προσφορά για το ηλεκτρικό μου ρεύμα. Ποτέ δε μου είπαν από ποια εταιρία παίρνουν. Θέλουν να αφήσουν να εννοηθεί πως τηλεφωνούν από τη Ζενίθ.

  13. #13
    Εγγραφή
    08-11-2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    59
    Μηνύματα
    2.555
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1G/1G
    ISP
    Inalan
    Router
    Mikrotik 5009
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από YAziDis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εντωμεταξύ η ΕΕΤΤ πέρα βρέχει. Έκανα καταγγελία εδώ και πόσες μέρες και ούτε ένα email με αριθμό πρωτοκόλλου ή επιβεβαίωσης ή κάτι.

    Άσχετο, σας παίρνουν και εσάς είτε από σταθερά είτε από κινητά τηλέφωνα από Forex, ή trading βλακείες γνωρίζοντας και να σας προσφωνούν με το ονοματεπώνυμο σας;
    Ναι και μαλιστα δεν προλαβα να κανω την ερώτηση απο που με γνωρίζουν.

    Το παλληκαρι απο Αγγλία (μάλλον φοιτητής) μου είπε οτι είναι διαθέσιμα τα στοιχεία μου και ηρθαν στην διαθεση τους νομιμα.

    Οταν κι εγω ευγενικα ζητησα να με σβυσουν απ τη βαση δεδομενων τους και να μην με ξαναενοχλησουν μου φανηκε οτι χαμογελασε.

    Απο εμάς δε θα ξαναδεχτείτε κλήση με διαβεβαιωσε.

    Πράγματι είναι ενα σοβαρό θέμα η κατοχή των προσωπικών μου δεδεομένων χωρις τη συγκατάθεση μου.

    Νομίζω οτι ο αποκλειστικά υπεύθυνος ειναι ο πάροχος μου.

  14. #14
    Εγγραφή
    21-03-2008
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    9.889
    Downloads
    8
    Uploads
    2
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Nova
    Router
    VMG8623-T50B & Debian
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από YAziDis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για το πρώτο θέμα που είπα παραπάνω, μου λένε πως παίρνουν απ'τη Ζενίθ για προσφορά για το ηλεκτρικό μου ρεύμα. Ποτέ δε μου είπαν από ποια εταιρία παίρνουν. Θέλουν να αφήσουν να εννοηθεί πως τηλεφωνούν από τη Ζενίθ.
    Τον τελευταίο μήνα έχω δεχτεί έξι κλήσεις για Ζενίθ, τουλάχιστον οι δύο από αυτές έγιναν από τη ΣΚ Εισαγωγική (https://www.skgroup.gr/). Ο αριθμός μου είναι στο μητρώο άρθρου 11 και από την πρώτη κλήση τους διευκρίνισα ότι δεν ενδιαφέρομαι. Έχω στείλει μήνυμα και στις δύο εταιρείες εδώ και μέρες, χωρίς απάντηση μέχρι στιγμής. Αν συνεχιστεί αυτό το πράγμα, βλέπω να κάνω κι εγώ καταγγελία.
    - Κάνετε τη δουλειά σας γρήγορα, αξιόπιστα, με ασφάλεια, χωρίς τεχνητούς περιορισμούς και δωρεάν με το Linux.
    - Οι δίσκοι χαλάνε! Σκεφτείτε τα αρχεία σας πριν την πατήσετε. Κάνετε τακτικά backup.

  15. #15
    Εγγραφή
    05-12-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.686
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200000 / 20000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    AVM Fritz!Box 7530 ax
    Εμένα με παίρνουν απ το τηλέφωνο 2 1 3 0 1 8 7 2 1 0. (Το γράφω έτσι για ευνόητους λόγους)
    Τις τελευταίες μέρες με έχουν ταράξει. 6 κλήσεις ανά 2 ώρες κάθε μέρα σχεδόν.

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας