Εμφάνιση 1-6 από 6
  1. #1
    Εγγραφή
    21-10-2003
    Περιοχή
    Στο κέλυφος
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    241
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    12220/830
    ISP
    HOL
    Router
    ΖΤΕ ZXHN H108N
    SNR / Attn
    6,1(dB) / 27,3(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Μιά μέρα, έτσι ξαφνικά, μπαίνοντας σε περιβάλλον ebanking για τις μηνιαίες συναλλαγές μου, δεν είδα την prepaid στην λίστα.
    Παρότι το αντιλήφθηκα δεν έδωσα σημασία, ίσως είναι κάποια στιγμιαία δυσλειτουργία, ενημέρωση του συστήματος η άλλη προσωρινή κατάσταση, σκέφτηκα.
    Πέρασαν κάποιες εβδομάδες ώσπου ξαναμπήκα για άλλη συναλλαγή. Πάλι η προπληρωμένη απουσίαζε.
    Τότε ήταν που άρχισα να υποψιάζομαι ότι κάτι δεν πάει καλά. Ωστόσο, και πάλι, ο νους μου δεν πήγε στο κακό. Τόσα χρόνια οι ηλεκτρονικές συναλλαγές μου με την τράπεζα ήταν άψογες. Με verify μέσω λήψης κωδικού σε sms ακόμα και για συναλλαγές των 2€ σε νομικά πρόσωπα, δεν με φόβιζε τίποτα. Μέχρι χτές.
    Το τμήμα εξυπηρέτησης πελατών άλλοτε αποφάσιζε γρήγορα. Δυστυχώς δεν μπορώ να πω το ίδιο πλέον. Έπειτα από 28 λεπτη χρήση της γραμμής συνολικά ( χρόνος αναμονής, συνομιλίας, διακοπής για εξέταση του θέματος) παραπέμθηκα σε άλλο τμήμα παίρνοντας άλλο τηλέφωνο που μου δώθηκε.
    Εκεί μου ανέλυσαν τα πεπραχθέντα. Λόγω ύποπτης* συναλλαγής" έκρυψαν " την κάρτα. Μονομερώς. Χωρίς καμμία ενημέρωση στον πελάτη.
    Τώρα εγώ πρέπει να αιτηθώ δημιουργία νέας καρτας όπως και έπραξα. Τώρα εγώ πρέπει να ζητήσω μεταφορά υπολοίπου από την ανενεργή στη νέα προπληρωμένη. Παρότι δεν είναι υπαιτιότητα μου, τίποτα δεν γίνεται αυτόματα.
    Επίσης εάν, στο μεσοδιάστημα, προσπαθούσα να χρησιμοποιήσω αυτή την κάρτα σε άλλη συναλλαγή, θα με άφηνε ξεκρέμαστο, αφαιρώντας και την αξιοπιστία μου ως συναλλασόμενου.
    Όλα τα παραπάνω όμως δεν ήταν παρά το κερασάκι στην τούρτα.
    Ο κώνωπας διυλήθηκε όταν είχε ήδη καταποθεί η κάμηλος:
    3 συναλλαγές είχαν γίνει ανήμερα Χριστουγέννων, τραβώντας από την κάρτα ποσά 120+120+60 ευρώ προς τον ίδιο παραλήπτη, μια εταιρεία με όνομα stars. Αν η αναζήτησή μου ήταν σωστή, πρόκειται για μια ομάδα εταιρειών στοιχηματισμού, την starsgroup. Από ότι είδα, οι εταιρείες αυτές δεν διαθέτουν άδεια λειτουργίας στη χώρα μας. Τα χρήματα τραβήχτηκαν, η κάρτα κλειδώθηκε. Ήταν αδύνατο να δω τις όποιες συναλλαγές είχε κάνει. Δίχως ενημέρωση και με το ρυθμό που " μπαίνω" στο σύστημα για να κάνω κινήσεις και με την εορταστική περίοδο που προηγήθηκε, άργησα πολύ να ψυλλιαστώ ότι κάτι συμβαίνει.
    Η αίτηση αμφισβήτησης συναλλαγής που θα ακολουθήσει είναι μια φορσέ διαδικασία με αμφίβολο αποτέλεσμα. Είναι στη διακριτική ευχέρεια της τράπεζας να με θεωρήσει αναξιόπιστο και να την απορρίψει. "Αλλος ένας τζογαδόρος, δούλος του πάθους του, τα έσπρωξε και τώρα τα ζητάει πίσω, τι κατάντια", θα σκεφτούν.
    Μπορεί αυτά να σας φαίνονται ως μεμονωμένα περιστατικά. Άλλωστε, 100 ξυλιές είναι γλυκιές στον κώ)@ του γείτονα.
    Το δια ταύτα όμως είναι ο τρόμος που έρχεται με την "τραπεζοποίηση" και τον έλεγχο σε όλη την διακίνηση κεφαλαίων. Οι κάρτες έχουν μπει για τα καλά στη ζωή μας, το κρυπτονόμισμα υπάρχει, ενώ το ψηφιακό νόμισμα αρχίζει, όχι και τόσο δειλά δειλά να εμφανίζεται ( ήδη στη Σουηδία έγινε το κύριο μέσο συναλλαγής).
    Πόσο εύκολο είναι τελικά να βιώσουμε καταστάσεις α λά Sandra Bullock "παγιδευμένη στο δίκτυο". Η ταινία του 1995 φαντάζει πιό επίκαιρη και πιο αληθινή από ποτέ.
    O tempora o mores!


    * Κάπου 10 μέρες μετά από την τριπλή συναλλαγή υπήρξε απαίτηση πληρωμής ραδιοταξί στο Σιάτλ. Έτσι η κάρτα αδρανοποιήθηκε, εξαφανίστηκε από το μενού του ebanking χωρίς να ενημερωθεί καν ο κάτοχος πελάτης και χωρίς να μπορεί να δει ούτε το παρελθόν της, τις κινήσεις που είχαν γίνει πριν.
    Ζούμε σε κοινωνία παρακμής & σήψης.
    Οι εταιρείες βυσσοδομούν στους γυάλινους πύργους τους για να μας αρπάξουν τα πορτοφόλια.
    Έξαρση, ανανέωση, μιμητισμός. Ω αγελαίοι ταγοί. Γιατί πρέπει διαρκώς να ανάγουμε τις ιδιοτροπίες κάποιων σε ανάγκες για όλους;
    Να "τρως" καλά & να "σκεπάζεσαι".


  2. #2
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Πρόσφατα είχε αναφερθεί μια κλοπή στοιχείων καρτών αρκετών τραπεζών στον κόσμο, ανάμεσα τους και ελληνικές.

    Συγκεκριμένα την πάτησε η μητέρα μου, της ακυρώσανε την κάρτα, βέβαια στην δικιά της περίπτωση υπήρξε επικοινωνία απο την τράπεζα (eurobank) για να την ενημέρωση το τι και πως, χρειάστηκε βέβαια να πάει μετά σε κάποιο υποκατάστημα για εκδοσή νέας κάρτας.

    Μιλάμε για κάρτα που ποτέ δεν έγινε χρήση της Online, Μόνο σε Pos

    Απο την στιγμή που υπάρχει έστω και μια μικρή υποψία οτι έχει κλαπεί το νούμερο ή γίνεται παράνομη χρήση της κάρτας το θεωρώ συν το ότι η τράπεζα προβαίνει στην ακύρωση της.

  3. #3
    Εγγραφή
    06-07-2005
    Περιοχή
    Νέα Υόρκη
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    11.667
    Downloads
    6
    Uploads
    2
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    300 Mbps down/10 Mbps up
    ISP
    Spectrum
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Απο την στιγμή που υπάρχει έστω και μια μικρή υποψία οτι έχει κλαπεί το νούμερο ή γίνεται παράνομη χρήση της κάρτας το θεωρώ συν το ότι η τράπεζα προβαίνει στην ακύρωση της.
    Αυτό ακριβώς. Χάνεται χρόνος αν είναι να επικοινωνήσει πρώτα με τον πελάτη η τράπεζα.

  4. #4
    Εγγραφή
    05-04-2006
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    2.582
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΤΡΙΛΟΦΟ
    Router
    ZTE
    SNR / Attn
    6(dB) / 10(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Ενημερωτικά μόνο, μήπως η τράπεζα έχει κίτρινο-μπλέ σήμα?
    ΔΟΞΑ ΔΡΑΜΑΣ Α' ΕΘΝΙΚΗ
    http://slightlymagic.net

  5. #5
    Εγγραφή
    21-10-2003
    Περιοχή
    Στο κέλυφος
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    241
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    12220/830
    ISP
    HOL
    Router
    ΖΤΕ ZXHN H108N
    SNR / Attn
    6,1(dB) / 27,3(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tsigarid Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό ακριβώς. Χάνεται χρόνος αν είναι να επικοινωνήσει πρώτα με τον πελάτη η τράπεζα.
    Aς επικοινωνήσει δεύτερα (σε δεύτερο χρόνο).
    Ας ενημερώνει αφού δράσει.

    Αλλιώς ο πελάτης μένει στα σκοτάδια και το ανακαλύπτει όταν και όποτε κάνει νέα συναλλαγή με την προπληρωμένη, αφού εκτεθεί στο κατάστημα ως αφερέγγυος. Κι αν ο αφερέγγυος είναι άυλη έννοια για πολλούς, ας σκεφτούν ότι δεν θα γίνει η συναλλαγή τους και θα βρεθούν εξ αίφνης.
    Νομίζω ότι τα παραπάνω αρκούν για ένα κω)@ email ή sms. Όταν μάλιστα απαιτέιται ισχυρή ταυτοποίηση ακόμα και για 2 ευρώ σε ΔΟΥ!

    Κατέθεσα σήμερα την δήλωση αμφισβήτησης συναλλαγών. Δεν μου δωσαν πρωτόκολλο παρά μόνο μια φωτοτυπία του εντύπου. Και να ενημερώνομαι τηλεφωνικά μου είπαν. Άγνωστο το πότε & πώς θα τελεσφορήσει το θέμα μου.
    Η τράπεζα είναι η eurobank.
    Ζούμε σε κοινωνία παρακμής & σήψης.
    Οι εταιρείες βυσσοδομούν στους γυάλινους πύργους τους για να μας αρπάξουν τα πορτοφόλια.
    Έξαρση, ανανέωση, μιμητισμός. Ω αγελαίοι ταγοί. Γιατί πρέπει διαρκώς να ανάγουμε τις ιδιοτροπίες κάποιων σε ανάγκες για όλους;
    Να "τρως" καλά & να "σκεπάζεσαι".


  6. #6
    Εγγραφή
    06-07-2005
    Περιοχή
    Νέα Υόρκη
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    11.667
    Downloads
    6
    Uploads
    2
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    300 Mbps down/10 Mbps up
    ISP
    Spectrum
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kostas_1966 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ενημερώνει αφού δράσει.

    Αλλιώς ο πελάτης μένει στα σκοτάδια και το ανακαλύπτει όταν και όποτε κάνει νέα συναλλαγή με την προπληρωμένη, αφού εκτεθεί στο κατάστημα ως αφερέγγυος. Κι αν ο αφερέγγυος είναι άυλη έννοια για πολλούς, ας σκεφτούν ότι δεν θα γίνει η συναλλαγή τους και θα βρεθούν εξ αίφνης.
    Νομίζω ότι τα παραπάνω αρκούν για ένα κω)@ email ή sms. Όταν μάλιστα απαιτέιται ισχυρή ταυτοποίηση ακόμα και για 2 ευρώ σε ΔΟΥ!

    Κατέθεσα σήμερα την δήλωση αμφισβήτησης συναλλαγών. Δεν μου δωσαν πρωτόκολλο παρά μόνο μια φωτοτυπία του εντύπου. Και να ενημερώνομαι τηλεφωνικά μου είπαν. Άγνωστο το πότε & πώς θα τελεσφορήσει το θέμα μου.
    Η τράπεζα είναι η eurobank.
    Μαζί σου σε αυτό, έπρεπε να ενημερώσει. Υπερβάλλεις όμως για το περί φερεγγυότητας, σιγά το πράγμα να πας σε ένα μαγαζί και να μην περνάει η κάρτα σου, μου έχει τύχει χωρίς λόγο, απλά πληρώνεις είτε με άλλη κάρτα είτε με μετρητά.

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας