Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 17
  1. #1
    Εγγραφή
    19-11-2003
    Περιοχή
    pathfinder.gr
    Μηνύματα
    427
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Ξέρει κανείς τι ακριβώς γίνεται με τις φωτογραφίες περί πνευματικών δικαιωμάτων;
    Θέλω να φτιάξω μια ιστοσελίδα στο WordPress και φυσικά θα έχει και κάποιες φωτογραφίες. Μπορεί να είναι απλές και να δείχνουν πχ τοπία, σπίτια, αντικείμενα. Ψάχνωντας στο Google βρίσκεις χιλιάδες. Δεν μπορώ αυτές να τις βάλω στο site; Ποιός θα ψάξει, τι μπορούν να μου κάνουν;
    Υπάρχει τρόπος να ελέγχεις αν είναι οι φωτό ελεύθερες για χρήση; Ή να κάμω το κορόιδο και να βάλω οποία μου αρέσει.

  2. #2
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Συνήθως αναφέρεται αν είναι ελεύθερες προς χρήση.

    Το ποιος θα ψάξει;
    Υπάρχει κόσμος που πληρώνεται για να κάνει αυτό το ψάξιμο
    Το τι μπορούν να σου κάνουν δεν το καταλαβαίνω, μπορούν να σου κάνουν μήνυση και να αναλάβει η δικαιοσύνη.
    Συνήθως αυτό που γίνεται είναι να έρχονται πρώτα σε κάποια επικοινωνία μαζί σου και να σου λένε κατέβασε το τάδε, αν εσύ το κατεβάσεις τότε συνήθως μένει εκεί το θέμα.

    Σίγουρα πάντως το να κάνεις το κορόιδο δεν είναι οτι καλύτερο

  3. #3
    Εγγραφή
    31-07-2010
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.444
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Nova
    Router
    TP-LINK Archer VR400
    SNR / Attn
    8.3(dB) / 6.2(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nkoumo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ξέρει κανείς τι ακριβώς γίνεται με τις φωτογραφίες περί πνευματικών δικαιωμάτων;
    Θέλω να φτιάξω μια ιστοσελίδα στο WordPress και φυσικά θα έχει και κάποιες φωτογραφίες. Μπορεί να είναι απλές και να δείχνουν πχ τοπία, σπίτια, αντικείμενα. Ψάχνωντας στο Google βρίσκεις χιλιάδες. Δεν μπορώ αυτές να τις βάλω στο site; Ποιός θα ψάξει, τι μπορούν να μου κάνουν;
    Υπάρχει τρόπος να ελέγχεις αν είναι οι φωτό ελεύθερες για χρήση; Ή να κάμω το κορόιδο και να βάλω οποία μου αρέσει.
    Αυτό που λέει ο sdikr.

    Αλλά εναλλακτικά, μπορείς να χρησιμοποιήσεις copyright free υλικό (φωτογραφίες, βίντεο, κλπ).

    Υπάρχουν αμέτρητα sites με πρόσβαση σε τέτοιο υλικό.
    Dealing with pricks, is my speciality.

    Linux all the way.
    Open source all the way.
    Fighting against telemetry, data harvesting, tracking, ads all the way.

    For some people, ignorance is bliss.

  4. #4
    Εγγραφή
    19-11-2003
    Περιοχή
    pathfinder.gr
    Μηνύματα
    427
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Και πως μπορω να δω αν μια φωτο ειναι copyright free και ας ειναι απο τέτοιο site γιανα ειμαι σιγουρος ή να μην μου λένε κάποιοι άλλο? Ελεγχετε αυτο καπώς?

  5. #5
    Εγγραφή
    31-07-2010
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.444
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Nova
    Router
    TP-LINK Archer VR400
    SNR / Attn
    8.3(dB) / 6.2(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nkoumo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και πως μπορω να δω αν μια φωτο ειναι copyright free και ας ειναι απο τέτοιο site γιανα ειμαι σιγουρος ή να μην μου λένε κάποιοι άλλο? Ελεγχετε αυτο καπώς?
    Σωστή παρατήρηση!

    Η πιο ασφαλής μέθοδος, είναι να βρεις τον δημιουργό του αρχείου στα metadata ή αν αναφέρεται στο site και να επικοινωνήσεις μαζί του.

    Είναι χρονοβόρα διαδικασία προφανώς, αλλά ειναι η πιο ασφαλής μέθοδος.

    Από κει και πέρα, θα βρεις κι άλλους τρόπους στο ίντερνετ αν ψάξεις.
    Dealing with pricks, is my speciality.

    Linux all the way.
    Open source all the way.
    Fighting against telemetry, data harvesting, tracking, ads all the way.

    For some people, ignorance is bliss.

  6. #6
    Εγγραφή
    19-11-2003
    Περιοχή
    pathfinder.gr
    Μηνύματα
    427
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Καλά, όλες οι φωτό που βλέπουμε για παράδειγμα εδώ στο ADSL.com και που έχουν ανεβάσει και διάφοροι χρήστες του φόρουμ έχουν copyright;
    Πες ότι ανεβάζω και εγώ , ποιός ελέγχει τι; Ανέβασα μια που βρήκα τυχαία από το Google με θέμα την Αθήνα. Θα γίνει τώρα έλεγχος, καταγγελίες, πρόστιμα
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails images (6).jpeg  


  7. #7
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nkoumo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλά, όλες οι φωτό που βλέπουμε για παράδειγμα εδώ στο ADSL.com και που έχουν ανεβάσει και διάφοροι χρήστες του φόρουμ έχουν copyright;
    Πες ότι ανεβάζω και εγώ , ποιός ελέγχει τι; Ανέβασα μια που βρήκα τυχαία από το Google με θέμα την Αθήνα. Θα γίνει τώρα έλεγχος, καταγγελίες, πρόστιμα
    Αν δεις τους όρους χρήσης του site θα καταλάβεις τι και πώς


    Αν τώρα ανεβάσεις κάτι που κάνει κρά οτι είναι copyrighted μάλλον θα λάβεις ενα Infraction και θα διαγραφεί το μήνυμα σχεδόν άμεσα.
    Αν κάτι δεν κάνει κρά και κάποια στιγμή λάβουμε σαν site κάποιο email απο τον κάτοχο, πάλι θα διαγραφεί άμεσα.
    Αν μάλιστα μας ζητήσει και εισαγγελέας στοιχεία θα πρέπει να του τα παρέχουμε

    Εφόσον τα κάνουμε όλα αυτά, είμαστε οκ σαν site, αν αρχίσουμε τα δεν το κατεβάζω και τρέξε μας στα δικαστήρια μάλλον θα μας τρέξουν.

    Και επειδή οι καιροί είναι δύσκολοι και κανένας δεν θέλει να τρέχει στα δικαστήρια .....

  8. #8
    Εγγραφή
    19-11-2003
    Περιοχή
    pathfinder.gr
    Μηνύματα
    427
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν δεις τους όρους χρήσης του site θα καταλάβεις τι και πώς


    Αν τώρα ανεβάσεις κάτι που κάνει κρά οτι είναι copyrighted μάλλον θα λάβεις ενα Infraction και θα διαγραφεί το μήνυμα σχεδόν άμεσα.
    Αν κάτι δεν κάνει κρά και κάποια στιγμή λάβουμε σαν site κάποιο email απο τον κάτοχο, πάλι θα διαγραφεί άμεσα.
    Αν μάλιστα μας ζητήσει και εισαγγελέας στοιχεία θα πρέπει να του τα παρέχουμε

    Εφόσον τα κάνουμε όλα αυτά, είμαστε οκ σαν site, αν αρχίσουμε τα δεν το κατεβάζω και τρέξε μας στα δικαστήρια μάλλον θα μας τρέξουν.

    Και επειδή οι καιροί είναι δύσκολοι και κανένας δεν θέλει να τρέχει στα δικαστήρια .....
    Τοτε λετε να σβησω την παραπάνω φωτό της Ακροπολης?

  9. #9
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nkoumo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τοτε λετε να σβησω την παραπάνω φωτό της Ακροπολης?
    Οχι δεν λέω κάτι τέτοιο

  10. #10
    Εγγραφή
    17-03-2003
    Περιοχή
    Trondheim
    Μηνύματα
    3.000
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    Γρήγορη είναι
    ISP
    Telenor
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nkoumo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ξέρει κανείς τι ακριβώς γίνεται με τις φωτογραφίες περί πνευματικών δικαιωμάτων;
    Θέλω να φτιάξω μια ιστοσελίδα στο WordPress και φυσικά θα έχει και κάποιες φωτογραφίες. Μπορεί να είναι απλές και να δείχνουν πχ τοπία, σπίτια, αντικείμενα. Ψάχνωντας στο Google βρίσκεις χιλιάδες. Δεν μπορώ αυτές να τις βάλω στο site; Ποιός θα ψάξει, τι μπορούν να μου κάνουν;
    Υπάρχει τρόπος να ελέγχεις αν είναι οι φωτό ελεύθερες για χρήση; Ή να κάμω το κορόιδο και να βάλω οποία μου αρέσει.
    Ένας εύκολος τρόπος να το πετύχεις αυτό είναι να ψάχνεις σε αποθετήρια που δίνουν φωτογραφίες σε Creative Commons ή Public Domain. Η μόνη απαίτηση που έχουν αυτές είναι να αναφέρεις ρητά το Copyright (e.g.: Φωτογραφία μιας πάστας: Taken by Eruyome(MMXGN) CC-BY SA 3.0). Υπάρχουν εικόνες που μπορείς να τις χρησιμοποιείς ακόμα και επαγγελματικά!

    Μια μηχανή αναζήτησης για τέτοιες φωτογραφίες είναι αυτή:

    https://search.creativecommons.org/

    Αντίστοιχα για ήχο, είναι αυτή:

    https://freesound.org/

  11. #11
    Εγγραφή
    13-11-2011
    Περιοχή
    Χολαργός
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    1.446
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    24000 / 4500
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΧΟΛΑΡΓΟΣ
    Path Level
    Interleaved
    Επίσης μπορείς να ψάχνεις και στο images.google.com, απλά μετά την αναζήτηση επιλέγεις Tools -> Usage Rights -> Creative Commons licenses.

  12. #12
    Εγγραφή
    19-11-2003
    Περιοχή
    pathfinder.gr
    Μηνύματα
    427
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MitsakosGR Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επίσης μπορείς να ψάχνεις και στο images.google.com, απλά μετά την αναζήτηση επιλέγεις Tools -> Usage Rights -> Creative Commons licenses.
    Το εκανα αλλα δεν το καταλαβα. Τι παει να πει Creative Commons licenses. Eγω θα ηθελα να μου βγαλει αυτες που δεν εχουν licence

  13. #13
    Εγγραφή
    17-03-2003
    Περιοχή
    Trondheim
    Μηνύματα
    3.000
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    Γρήγορη είναι
    ISP
    Telenor
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nkoumo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το εκανα αλλα δεν το καταλαβα. Τι παει να πει Creative Commons licenses. Eγω θα ηθελα να μου βγαλει αυτες που δεν εχουν licence
    Αν κάτι δεν έχει ρητό License κινείσαι σε γκρίζα ζώνη καθώς δεν ξέρεις τι δικαίωμα έχεις στο να την επαναχρησιμοποιήσεις. Αν λέει ρητά Public Domain / CC0 τότε είναι αυτό που θες. Αν δεν αναφέρει κάποιο License τότε είναι στο copyright του δημιουργού και πρέπει να επικοινωνήσεις μαζί του για να σου δώσει την άδεια ο ίδιος, για να σαι σίγουρος δηλαδή (παρόλο που στην πράξη μάλλον δεν θα σε ανακαλύψει/δεν θα νοιαστεί, για να σαι καλυμμένος νομικά γίνεται η κουβέντα).

    Οι Creative Commons Licenses σου δίνουν την δυνατότητα να επαναχρησιμοποιήσεις νόμιμα το υλικό στο οποίο απευθύνονται, αρκεί να κάνεις μια μικρή αναφορά στον δημιουργό και να σεβαστείς την άδεια:

    https://creativecommons.org/about/cclicenses/

    Αν δεν θες ούτε αυτό να κάνεις (κακώς!) τότε σου μένουν τριών ειδών τύπου άδειας για φωτογραφίες:

    - Οι Public Domain (που αναφέρουν ρητά οτι είναι public domain)
    - Οι CC0 (δες το τελευταίο στο link)
    - Custom άδειες που αναφέρει ρητά ο δημιουργός στο πως μπορείς να το χρησιμοποιήσεις.

  14. #14
    Εγγραφή
    19-11-2003
    Περιοχή
    pathfinder.gr
    Μηνύματα
    427
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Eruyome(MMXGN) Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν κάτι δεν έχει ρητό License κινείσαι σε γκρίζα ζώνη καθώς δεν ξέρεις τι δικαίωμα έχεις στο να την επαναχρησιμοποιήσεις. Αν λέει ρητά Public Domain / CC0 τότε είναι αυτό που θες. Αν δεν αναφέρει κάποιο License τότε είναι στο copyright του δημιουργού και πρέπει να επικοινωνήσεις μαζί του για να σου δώσει την άδεια ο ίδιος, για να σαι σίγουρος δηλαδή (παρόλο που στην πράξη μάλλον δεν θα σε ανακαλύψει/δεν θα νοιαστεί, για να σαι καλυμμένος νομικά γίνεται η κουβέντα).

    Οι Creative Commons Licenses σου δίνουν την δυνατότητα να επαναχρησιμοποιήσεις νόμιμα το υλικό στο οποίο απευθύνονται, αρκεί να κάνεις μια μικρή αναφορά στον δημιουργό και να σεβαστείς την άδεια:

    https://creativecommons.org/about/cclicenses/


    Αν δεν θες ούτε αυτό να κάνεις (κακώς!) τότε σου μένουν τριών ειδών τύπου άδειας για φωτογραφίες:

    - Οι Public Domain (που αναφέρουν ρητά οτι είναι public domain)
    - Οι CC0 (δες το τελευταίο στο link)
    - Custom άδειες που αναφέρει ρητά ο δημιουργός στο πως μπορείς να το χρησιμοποιήσεις.
    Τhanks για την ενημερωση.
    Για πειτε μου για παραδειγμα:
    https://search.creativecommons.org/p...5-9069220677b2

    Η παραπάνω απαιτεί μονο αναφορά στον ιδιοκτήτη? Με μπερδεύει ο όρος Credit the creator που λέει δεξια στις ιδιότητες της φωτογραφίας. Μηπως εννοεί πίστωση, δηλαδή χρηματα?

    Αν είναι μόνο για αναφορά ,σε αυτην την περιπτωση πιος ειναι ο ιδιοκτήτης? ειναι οπως γράφει δεξιά ο ronsaunders47 ? Δηλαδή θα έχω μια λεζαντα κάτω που θα λέει by ronsaunders47 ?
    Εαν πατήσετε πάνω στο by ronsaunders47 θα σας παει Flickr που λέει Ronald Saunders.
    Μηπως πρέπει να αναφέρω τότε αυτό το ονομα (Ronald Saunders) αντί ronsaunders47

  15. #15
    Εγγραφή
    13-11-2011
    Περιοχή
    Χολαργός
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    1.446
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    24000 / 4500
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΧΟΛΑΡΓΟΣ
    Path Level
    Interleaved
    Όταν λέει Credit εννοεί αναφορά, όχι πίστωση χρημάτων.

    Βάζοντας αυτό κάτω από τη φωτογραφία, με τα αντίστοιχα link (όπως το έχει στο site που έστειλες), σε καλύπτει.
    Όπως αναφέρει και στο Creative Commons License:
    If supplied, you must provide the name
    of the creator and attribution parties, a
    copyright notice, a license notice, a
    disclaimer notice, and a link to the
    material. CC licenses prior to Version
    4.0 also require you to provide the title
    of the material if supplied, and may
    have other slight differences

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας