Εμφάνιση 1-4 από 4
  1. #1
    Το avatar του μέλους bomberb17
    bomberb17 Guest
    Καλημέρα σε όλους,
    στο σπίτι συγγενικού μου προσώπου έχουν το Technicolor TD5336 εδώ και 4-5 χρόνια. Στο συγκεκριμένο modem καμιά φορά συνδέουν ένα raspberry pi για να έχουν VPN στο τοπικό τους δίκτυο. Όμως όποτε συνδέουν το pi, πολλές φορές το modem "τρώει" κολλήματα, εμφανίζεται ένα κόκκινο λαμπάκι και γενικώς η σύνδεση σέρνεται μέχρι να το κάνουν reset. Επίσης η κάλυψη του wifi του συγκεκριμένου Modem δεν είναι και πολύ καλή.
    Γνωρίζει κανείς αν υπάρχει δυνατότητα μέσω της Nova να γίνει αναβάθμιση του modem για να μην τρώει τέτοια κολλήματα;

  2. #2
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.935
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Δεν θα το έλεγα..
    Έχει το τελευταίο fw;
    Reset στις συσκευές-ρουτερ έγινε μπας και;
    Στατική ip δοκιμάσατε στις συσκευές & άλλους dns;
    Δεν μου έρχεται κάτι άλλο τώρα, αν κάποιος γνωρίζει κάτι παραπάνω για το pi ας συμπληρώσει..

    Εγώ θα πρότεινα το εξής..
    Αν δεν μπορείτε να αλλάξετε το ρουτερ του παρόχου, ένα άλλο ρουτερ σκέτο με wifi και τον δικό του dhcp (όχι του ρουτερ) ίσως θα έλυνε το πρόβλημα.. Το ρουτερ του παρόχου θα συνδεθεί με ethernet με τη wan του άλλου ρουτερ.. Και το pi να συνδεθεί με το άλλο ρουτερ και όχι στου παρόχου.. Θα πρέπει να είναι σε διαφορετικά υποδίκτυα..
    Το wifi στο ρουτερ του παρόχου μπορεί να κλείσει και οι ethernet να μην χρησιμοποιούνται αν καλύπτεστε από αυτές του νέου ρουτερ..

    Αλήθεια πιο λαμπάκι κοκκινίζει;
    Ίσως θα ήταν χρήσιμα και τα logs από το ρουτερ του παρόχου..

    Μια παρόμοια περίπτωση που είχα με ένα espressif module σε ένα smart plug, λόγω συχνής επικοινωνίας με τον server του κάθε λίγα δευτερόλεπτα μάλλον μου έκανε flood το fw του ρουτερ και το ρουτερ πάγωνε.. Θα μπορούσα ίσως ανά περίπτωση να αλλάξω ρουτερ αλλά με το voip αυτό είναι λίγο δύσκολο.. Χώρια που είναι θέμα συνήθειας με ποιο ρουτερ θα βολευτείς.. Οπότε έβαλα ένα άλλο ρουτερ σαν a.p να κάνει κάτι σαν το επάνω και ησύχασα.. Υπάρχουν περισσότερες συσκευές όμως έτσι..

    Μήπως να δοκιμάζατε να ζητήσετε άλλο μοντέλο ρουτερ από το πάροχο; Είναι μια ιδέα και αυτή..
    Γενικά τα ρουτερ αυτής της εταιρίας (μιλάω για την εταιρία του ρουτερ - όχι τον πάροχο) νομίζω ότι δεν είναι όπως παλιά επί εποχής speedtouch.. Έχει αλλάξει αρκετές ονομασίες από τότε..
    https://www.adslgr.com/forum/threads...63#post6057563
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  3. #3
    Το avatar του μέλους bomberb17
    bomberb17 Guest
    Στατική IP έχει το pi, reset κάνουν συνέχεια όποτε τρώει τα κολλήματα του.
    Τώρα για στατική IP στις υπόλοιπες συσκευές (tablet - smartphones κλπ) λίγο παραπάει..
    Firmware με μια αναζήτηση που έκανα δε μπορώ να βρω κάπου να κατεβάσω καινούριο.

    Γενικώς θα θέλαμε να αποφύγουμε τη λύση του ξεχωριστού router με bridge γιατί εκεί που είναι τοποθετημένο είναι λίγο μπλέξιμο και δε θέλουμε έξτρα συσκευές.
    Διάβασα σε άλλο νήμα ότι η Nova δίνει πλέον το ZTE H288A το οποίο έχει και 5GHz wifi. Υπάρχει περίπτωση αν γκρινιάξουμε λίγο να μας το αλλάξουν με αυτό; (δεδομένου ότι το έχουμε και τόσα χρόνια ήδη, μήπως μαζί με κάποια ανανέωση συμβολαίου ; )

  4. #4
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.935
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από bomberb17 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στατική IP έχει το pi, reset κάνουν συνέχεια όποτε τρώει τα κολλήματα του.
    Τώρα για στατική IP στις υπόλοιπες συσκευές (tablet - smartphones κλπ) λίγο παραπάει..
    Firmware με μια αναζήτηση που έκανα δε μπορώ να βρω κάπου να κατεβάσω καινούριο.

    Γενικώς θα θέλαμε να αποφύγουμε τη λύση του ξεχωριστού router με bridge γιατί εκεί που είναι τοποθετημένο είναι λίγο μπλέξιμο και δε θέλουμε έξτρα συσκευές.
    Διάβασα σε άλλο νήμα ότι η Nova δίνει πλέον το ZTE H288A το οποίο έχει και 5GHz wifi. Υπάρχει περίπτωση αν γκρινιάξουμε λίγο να μας το αλλάξουν με αυτό; (δεδομένου ότι το έχουμε και τόσα χρόνια ήδη, μήπως μαζί με κάποια ανανέωση συμβολαίου ; )
    Δεν εννοούσα μέχρι και στα τηλέφωνα στατική.. Λάθος διατύπωση..
    Μπορείτε να κάνετε μια προσπάθεια για την αλλαγή του αφού κολλάει συνεχώς αλλά δεν είναι σίγουρο ότι θα το αλλάξουν και μάλιστα με όποιο θέλετε..
    Τώρα για το κόστος η τον τρόπο δεν ξέρω.. Αν θα το αλλάξουν δωρεάν δλδ η με χρέωση η με ανανέωση.. Σε vdsl ίσως έχετε καλύτερες πιθανότητες..
    Νομίζω πάντως ότι τα χρεώνουν τα ρουτερ.. Τώρα αν το 1ο σας το είχαν δώσει με χρησιδάνειο ίσως αλλάζει..
    Αλλά για να μη σου πω ψέματα, καλύτερα ρώτησε στο νήμα για το 288 της νοβα..
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος GregoirX23 : 19-01-21 στις 15:12.
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας