Εμφάνιση 1-5 από 5
  1. #1
    Εγγραφή
    09-07-2008
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    16
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Γεια σας εδώ και καιρό αντιμετωπίζω ένα πρόβλημα με το upload.
    καταρχήν συνδέομαι στο internet μέσο router (tplink Archer MR600) 4G και Cosmote unlimited.
    οι ταχύτητες στο speedtest.net , fast.com , dslreports (όλα A και A+) μου βγάζουν download 100 με 200 και upload από 18 μέχρι και 45 ανάλογα την ώρα/μέρα και test server.
    Γεια αρκετο καιρο streamara τελεια στα 6000kb/s (και παραπανω στο youtube γυρω στα 10000κβ/δ) με OBS
    Το πρόβλημα ηρθε σχετικα προσφατα... έρχεται όταν τεστάρω τα speed με τους server του twitch και του https://restream.io/speed-test που μου βγάζουν ένα throttle cap 4-5 upload max. super σταθερό αλλα μονο μέχρι εκεί. πριν λίγο καιρό πριν κάτι windows update πήγαινε κανονικά 20-30.
    κάποιες φορες με το προγραμματάκι TCPOptimizer άλλαζα το congestion protocol provider σε none (αλλα και CUBIC,CTPC,NEWRENO) και λειτουργούσε κανονικά για ένα διάστημα και μετά από ένα restart πάλι τα ίδια.. μέχρι πριν λίγες μέρες με το windows update που ότι και να αλλάξω ότι και να πειράξω δεν φτιάχνει. από το ίδιο router συνδέθηκα μέσο κινητού και μπήκα στα speedtest που προανέφερα και οι ταχύτητες ήτανε κανονικά 20-30upload. το πρόβλημα παρουσιάζεται μονο στο PC και στο δικό μου και σε νέο vanilla σύστημα με windows 10 και σε laptop με windows 10. τα κινητά λειτουργούν κανονικά στις σωστές ταχύτητες.. δοκίμασα και να συνδέσω το pc με wifi στο ίδιο router όπως με το κινητό και οι ταχύτητες στο streaming έχουν cap. δοκιμάστηκε και στο youtube streaming και εκεί έχει θέμα χαμηλού upload.
    Δοκιμασατα παντα οτι guide βρηκα:
    netsh int ip reset
    netsh winsock reset
    netsh winsock reset catalog
    netsh int ipv4 reset reset.log
    ipconfig /release
    ipconfig /renew
    ipconfig /flushdns
    netsh int tcp set heuristics disabled
    netsh int tcp set supplemental custom congestionprovider=none
    netsh int tcp set global autotuninglevel=disabled
    netsh int tcp set global rss=enabled
    Set-NetTCPSetting -SettingName InternetCustom -InitialCongestionWindow 10

    Απενεργοποιησα τo p2p στα updates των windows...έβαλα στην registry ένα rule για QoS 0% στο reservation για τα updates.
    απενεργοποίησα το Φως από τον network αντάρτες...
    flow control disabled..
    ECN ON/OFF
    disable tuneling
    ipv4 checksum offload on off...jumbo packets
    large send offload on/off
    apenergopoiisa firewalls and defender... (των windows έχω μονο)
    δοκίμασα να συνδεθώ μέσο wifi με hotspot απευθείας στη σύνδεση του κινητού μου με data τα ίδια.
    επαιξα με οτι ρυθμυσεις ειχε το TCPOptimizer...
    update drivers network adapter,rerol στο update του adapter απο την gigabyte. reset network στα δυκτια.....
    δοκιμασα και αλλα που δεν θυμαμαι τωρα....
    Πραγματικά δεν ξέρω τι άλλο να δοκιμάσω έχω φρικάρει... κάπου διάβασα ότι έχουν το ίδιο πρόβλημα και ότι έχει να κάνει με το congestion provider τον windows... κάποιοι έχουν linux και είναι μια χαρά και με την ίδια σύνδεση με windows 10 έχουν ακριβώς το ίδιο πρόβλημα. Help please!

  2. #2
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Απο την στιγμή που στο speedtest βλέπεις μεγάλες ταχύτητες upload τότε κακώς πειράζεις τις ρυθμίσεις tcp των windows, κάνε ξανά ενα winsock και int ip reset και μην τα πειράζεις πλέον.

  3. #3
    Εγγραφή
    09-07-2008
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    16
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Εχω ξαναβαλει τις Ρυθμισεις στα windows default αλλα το θεμα ειναι οτι αν και στο speedtest,fast.com στο streaming upload οπου και με ενδιαφερει κολλαμε στα 4-5..εγω θελω τουλαχιστον 6+
    πρακτικα δηλαδη στο OBS αν το εχω πανω απο 4 εχω σοβαρα frame drops λογο ελλψης bandwith...

  4. #4
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Θα δοκίμαζα με κάποιο vpn για να δω πως παει

  5. #5
    Εγγραφή
    09-07-2008
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    16
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα δοκίμαζα με κάποιο vpn για να δω πως παει
    το δοκιμασα δεν αλλαζει απολυτος τιποτα... το δοκιμασα γιατι αρχικα νομιζα οτι μπορει να τρωω throttle απο cosmote αλλα αυτο αποκλυετε αφου απο κινητο και μη windows 10 συσκευες ανεβαζει κανονικα φουλ....

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας