Εμφάνιση 1-10 από 10

Θέμα: Wind FTTH

  1. #1
    Εγγραφή
    18-01-2021
    Ηλικία
    29
    Μηνύματα
    4
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    θα ηθελα να ρωτησω οποιος εχει παροχο και συνδεση wind ftth τι ping εχει?
    θελω να αποφασισω αν θα βαλω wind or cosmote.

  2. #2
    Εγγραφή
    09-09-2011
    Περιοχή
    skg
    Μηνύματα
    2.916
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    360/360 Mbps
    ISP
    HCN
    Router
    MikroTik hAP ac²
    Η Cosmote έχει καλύτερη διασύνδεση με το εξωτερικό. Θα έχει καλύτερο ping σε παιχνίδια κλπ.

  3. #3
    Εγγραφή
    13-12-2018
    Περιοχή
    ΠΑΛ. ΦΑΛΗΡΟ+ΚΟΖΑΝΗ
    Μηνύματα
    116
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    ISP
    WIND FTTH + COSMOTE VDSL5
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΟΖΑΝΗ
    Router
    SPEEDPORT PLUS +ZYXEL
    3ms και πολύ λίγες φορές 2. Από το Speedtest. To δίκτυο είναι της κοσμοτε αλλα εγω εχω wind. Ειμαι μεσοτοιχία περίπου με το Α/Κ αν αυτο λεει κατι.

  4. #4
    Εγγραφή
    09-09-2011
    Περιοχή
    skg
    Μηνύματα
    2.916
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    360/360 Mbps
    ISP
    HCN
    Router
    MikroTik hAP ac²
    Δεν λέει τίποτα το default ping στο Speedtest γιατί είναι εντός Ελλάδας / εντός του δικτύου του παρόχου πολλές φορές.

  5. #5
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.935
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Το ότι θα παίρνεις από υποδομή οτε θεωρητικά θα είναι πιο καλά.. Αυτό σε ότι αφορά την επικοινωνία - διασύνδεση μεταξύ των μηχανημάτων..
    Πέρα από αυτό υπάρχει και το θέμα της διασύνδεσης μεταξύ των 2 παρόχων.. Εκεί θεωρητικά παίζουν ρόλο και οι 2 πάροχοι στο πόση χωρητικότητα θα έχουν μεταξύ τους..
    Μετά όλη η υπόλοιπη κίνηση προς το ίντερνετ θα γίνεται μέσω του δικτύου της wind..
    Αν σε ενδιαφέρει πολύ το latency προς τα έξω πας οτε..
    Σαν ταχύτητα τώρα που καθόμασταν μέσα ο μόνος που δεν ζορίστηκε σχεδόν καθόλου ήταν ο οτε νομίζω..
    Δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι άλλο που να αφορά καθαρά θέμα ταχύτητας.. Εκτός ελαχίστων εξαιρέσεων που αφορούν άλλες περιπτώσεις..
    Αν και στο ftth γενικά το αρχικό ping είναι χαμηλό, οπότε σαν σύνολο πιστεύω θα βγαίνει λίγο χαμηλότερο από μια xdsl με fastpath.. Και λογικά και με wind θέλω να πιστεύω ότι θα είσαι οκ σε ότι αφορά το latency.. Τα όποια θέματα παραμετροποίησης Η των εξοπλισμών (ρουτερ κλπ) γενικότερα είναι άλλο θέμα..
    Στο ftth δεν παίζει ιδιαίτερο ρόλο η απόσταση σε ότι αφορά τη ποιότητα της γραμμής όσο η σωστή εγκατάσταση.. Η μόνη διαφορά είναι στο τρόπο που δίνουν αυτές τις υπηρεσίες.. Αν είσαι κοντά στο α.κ δίνουν συνήθως η vdsl μέχρι 50 και μετά σύμφωνα με τις αναθέσεις δίνουν ftth.. Οι πιο μακριά ως επί το πλείστον παίρνουν vdsl-vectoring για μεγαλύτερες ταχύτητες.. Σπάνια υπάρχει μαζί και ftth..
    Προσωπικά, όπως συνηθίζω να λέω, θα επέλεγα το καλύτερο deal, αν λέει κάτι αυτό.. Δε νομίζω να υπάρξει θέμα...
    Στο ftth τα όρια της εγγυημένης ταχύτητας είναι λίγο πιο αυστηρά νομίζω και η τεχνολογία είναι κάπως πιο σταθερή, αφήνοντας κυρίως το δίκτυο του παρόχου ίντερνετ να βγάλει το ζόρι.. Και πιο συγκεκριμένα τη διασύνδεση με το εξωτερικό..
    Τώρα αν κάποιος server κάποιας σελίδας δεν έχει το απαραίτητο bandwidth να "γεμίσει" την ftth σου Η να έχει και καλό latency, είναι άλλο θέμα..
    Τέλος υπάρχει και η περίπτωση βλάβης που αν σου τύχει πρέπει να βασανίζεσαι με 2 παρόχους αντί για 1 μέχρι να βγει άκρη..
    Απ'ότι θα κατάλαβες δεν υπάρχει μια απλή απάντηση στο που να πας.. Βασίζεται σε πολλά θέματα..
    Αν κάνω κάπου λάθος διορθώστε με..
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος GregoirX23 : 19-01-21 στις 03:02.
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  6. #6
    Εγγραφή
    16-11-2003
    Περιοχή
    Νίκαια
    Μηνύματα
    333
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από x_undefined Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η Cosmote έχει καλύτερη διασύνδεση με το εξωτερικό. Θα έχει καλύτερο ping σε παιχνίδια κλπ.
    Και ναι και όχι προς το όχι. ΟΤΕ vs wind, κερδίζει η wind σε γνωστά online παιχνίδια που έχω δοκιμάσει για πολύ λίγα ms.
    Εάν βάλουμε στην κουβέντα και το cloud gaming (GFN), o OTE βγαίνει από τη συζήτηση.

  7. #7
    Εγγραφή
    09-09-2011
    Περιοχή
    skg
    Μηνύματα
    2.916
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    360/360 Mbps
    ISP
    HCN
    Router
    MikroTik hAP ac²
    Από εδώ πάντως (νομίζω είναι σε Hetzner τα node) φαίνεται ο ΟΤΕ καλύτερος: http://smoke.narfhosting.net/cgi-bin/smokeping.cgi

    Δεν έχω δοκιμάσει στην πράξη είναι η αλήθεια. Καλά, για το GFN, γνωστό πλέον το θέμα με ΟΤΕ...

  8. #8
    Εγγραφή
    16-11-2003
    Περιοχή
    Νίκαια
    Μηνύματα
    333
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από x_undefined Εμφάνιση μηνυμάτων
    Από εδώ πάντως (νομίζω είναι σε Hetzner τα node) φαίνεται ο ΟΤΕ καλύτερος: http://smoke.narfhosting.net/cgi-bin/smokeping.cgi

    Δεν έχω δοκιμάσει στην πράξη είναι η αλήθεια. Καλά, για το GFN, γνωστό πλέον το θέμα με ΟΤΕ...
    Από wind για παράδειμα προς τους servers γνωστού BR παιχνιδιού πας μέσω Subspace (GR-IX), με πολύ καλό RTD.
    Άραγε η cosmote μιλάει με τις υπηρεσίες της Subspace;

  9. #9
    Εγγραφή
    09-09-2011
    Περιοχή
    skg
    Μηνύματα
    2.916
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    360/360 Mbps
    ISP
    HCN
    Router
    MikroTik hAP ac²
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από aangelis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Άραγε η cosmote μιλάει με τις υπηρεσίες της Subspace;
    Φαίνεται να έχουν ενεργό peering στο GR-IX πάντως.

  10. #10
    Εγγραφή
    18-01-2021
    Ηλικία
    29
    Μηνύματα
    4
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    Αραγε μενω Wind και βλεπω πως θα παει, ασε που 2 ευδομαδες δεν εχει παρει κανενας ουτε εχει εμφανιστει να μου που τι γινεται και ποτε.
    Ευχαριστω ολους οσους απαντησαν.

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας