Σελ. 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12
Εμφάνιση 16-26 από 26
  1. #16
    Εγγραφή
    17-09-2005
    Περιοχή
    ATHGR
    Μηνύματα
    2.528
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    ISP
    4G+
    όταν vf/wind ακόμη και σήμερα παίζουν στο 4g rural μόνο με b20 και τα 10mhz της τι μπορεί να περιμένει κανείς, γελάνε και οι πέτρες.

  2. #17
    Εγγραφή
    31-07-2007
    Περιοχή
    CRETE
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    4.254
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    Οτι να ναι
    ISP
    ΑΜΑΝ
    Router
    Netgear
    SNR / Attn
    ??(dB) / ??(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από walker Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στο κέντρο του Ηρακλείου Κρήτης πάντως το σήμα της Vodafone είναι πολύ αδύναμο στα κτήρια μέσα με αποτέλεσμα να κλείνει η γραμμή πολλές φορές. Αν μπεις σε 3G(πρόταση τεχνικών Vodafone) μιλάς μόνιμα απο wifi. Αποτέλεσμα ολης αυτής της κατάστασης είναι η απόφαση με την λήξη δέσμευσης ή και λίγο πιο πριν να περάσουμε στο δίκτυο της Cosmote. Αλλος ένας λόγος είναι οτι σε νησί των Κυκλάδων η Cosmote δεν παίζεται και η Vodafone/Wind ψάχνονται.
    Δες και τη wind δε πιστευα οτι θα το πω αλλα ειδα full 4G κεντρο . Κοτε καπου εκεί ειναι ορατη μια κεραια - αναμεταδοτης ενα κοντο ;

  3. #18
    Εγγραφή
    12-12-2007
    Μηνύματα
    697
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Nova
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimangelid Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ πάντως έχω συμβόλαιο Vodafone τουλάχιστον 20 χρόνια με τον ίδιο αριθμό και από το 2010 που έχω internet στο κινητό, δεν αντιμετώπισα ποτέ προβλήματα, εκτός από τις ελάχιστες φορές που είχε γενικό πρόβλημα σε όλη την Ελλάδα.
    Σε ορισμένα σημεία κυρίως στην επαρχία, συμφωνώ ότι η Cosmote έχει καλύτερη κάλυψη, αλλά μην τα ισοπεδώνουμε όλα...
    ναι, μας το εχεις ξαναπει. Το εμπεδώσαμε...Ευχαριστούμε για τη συμμετοχή σου
    Ελεύθερος.

  4. #19
    Εγγραφή
    07-07-2007
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    252
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55000/5500
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΑΡΙΑΔΝΗ
    Router
    FRITZ!Box 7530
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimyok Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δες και τη wind δε πιστευα οτι θα το πω αλλα ειδα full 4G κεντρο . Κοτε καπου εκεί ειναι ορατη μια κεραια - αναμεταδοτης ενα κοντο ;
    Θα πάμε Cosmote όχι μόνο για Ηράκλειο αλλά και στο νησί που είμαι 7 μήνες για δουλειά η Cosmote έχει το καλύτερο σήμα ακόμα και μέσα στα πέτρινα σπίτια(τοίχος πάχους 60 πόντων).

  5. #20
    Εγγραφή
    12-02-2007
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    60
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MitsosDaBest13 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σωστός. Προσωπικά δεν θα με πείραζε να είχα 10-20 Mbps ταχύτητα, αλλά να μου έδιναν πολλά data με λίγα λεφτά. Το να έχω 100-200 Mbps με Cosmote και πανάκριβα/λίγα data, δεν μου λέει κάτι.
    Ακριβώς! Από το '95 που ασχολούμαι με την κινητή τηλεφωνία αυτό ακριβώς λέω, ότι το hotspot στα δίκτυα κινητής τηλεφωνίας στην Ελλάδα ήταν, είναι και όπως πάει θα είναι η Vodafone! Καλό δίκτυο, σωστό marketing καλές τιμές, για Ελλάδα πάντα μιλάμε και για τα τρία!!

  6. #21
    Εγγραφή
    20-12-2011
    Περιοχή
    ►Planet Earth◄
    Ηλικία
    30
    Μηνύματα
    4.811
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    ►Vodafone◄
    Router
    VF Power Station 6
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από walker Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα πάμε Cosmote όχι μόνο για Ηράκλειο αλλά και στο νησί που είμαι 7 μήνες για δουλειά η Cosmote έχει το καλύτερο σήμα ακόμα και μέσα στα πέτρινα σπίτια(τοίχος πάχους 60 πόντων).
    Πέρνα και μια βόλτα από Χανιά (μετά την καραντίνα), να δεις τι "φοβερή" που είναι η Cosmote εκεί. Όλοι λένε ότι είναι δράμα το δίκτυο. Αν και μάλλον τον τελευταίο καιρό, η COTE έχει ξεκινήσει αναβάθμιση στην Κρήτη.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stefanos1999 Εμφάνιση μηνυμάτων
    όταν vf/wind ακόμη και σήμερα παίζουν στο 4g rural μόνο με b20 και τα 10mhz της τι μπορεί να περιμένει κανείς, γελάνε και οι πέτρες.
    Μάλλον η Victus τον επόμενο καιρό, ετοιμάζει 4G+ σε πολλές κεραίες. Εκτός από αυτές που καλύπτουν μικρά χωριά.

  7. #22
    Εγγραφή
    08-11-2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    59
    Μηνύματα
    2.524
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1G/1G
    ISP
    Inalan
    Router
    Mikrotik 5009
    Το θεμα του ανταγωνισμου πηρε μπρος με την Κοσμοτε.

    1992 ξεκινησαν vodafon (Panafon) και wind (Telestet)

    1998 η cosmote

    6 χρονια ρούφηξαν ρούφηξαν ρούφηξαν

    απ το 98 και μετα αρχισαν να ισιώνουν...

    Μας αρεσει δε μας αρέσει σημερα έχει το μεγαλύτερο κομματι της αγοράς σε όλα τα επίπεδα.

    Θα περίμενα επιθετικές κινήσεις απ τους άλλους δυο παίκτες αλλα νομίζω τους αρκει αυτο που έχουν....

    Δεν έχουν πουθενα την πρωτιά και ακολουθούν τον ηγέτη στη σταθερη και κινητη παρόλλα τα εμπόδια που του βάζει η όποια επιτροπη.

    Η εμπιστοσύνη του κόσμου αλλα και η απογοήτευση απ τους 2 πρώτους παρόχους φάνηκε το 1999 μόλις σε ένα χρόνο η κοσμοτε είχε 1εκατ συνδρομητές.

    Δεν εργάζομαι στην κοσμοτε και ημουνα απ τους πρώτους πελάτες της Vodafone σε σταθερη και κινητη.

    Δε λέω οτι οι τιμές κοσμοτε είναι καλές....μακριά απο μένα αυτό.

    Μας τα παίρνουν κανονικότατα

    Η αλήθεια είναι αυτη.

    Μακάρι να είχαμε 3 δυνατές εταιρείες αλλα δεν έχουμε.

    Μας δουλεύουν με ταχύτητες και τεχνολογίες που εχουν εγκαταλέιψει άλλα κράτη.

    Δίνουν εκατομ σε διαφημίσεις που λένε για 5G που μωρε?

    Σε 10-20-30 κεραίες σε όλη την Ελλάδα?

    Ντροπή και μόνο

  8. #23
    Εγγραφή
    30-09-2005
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    6.974
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από konstantinos77 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ακριβώς! Από το '95 που ασχολούμαι με την κινητή τηλεφωνία αυτό ακριβώς λέω, ότι το hotspot στα δίκτυα κινητής τηλεφωνίας στην Ελλάδα ήταν, είναι και όπως πάει θα είναι η Vodafone! Καλό δίκτυο, σωστό marketing καλές τιμές, για Ελλάδα πάντα μιλάμε και για τα τρία!!
    Ακόμα και φίλος μου που σχεδιάζει το δίκτυο της Voda (Και wind πρακτικά) παραδέχεται οτι η cosmote έχει καλύτερη κάλυψη γενικά. Εκείνος το ρίχνει στην πρόσβαση που έχει η cosmote σε δημόσια κτίρια σε όλη την Ελλάδα. Απο την άλλη βέβαια μου έχει πει και ιστορίες φρίκης για το πως έχει καταντήσει η υποδομή τη δεκαετία της κρίσης. Οτι μπορεί να κοπεί εχει κοπεί και τα πάντα παίζουν στα όρια τους. Ακόμα και τον έλεγχο της τοποθέτησης νεων κεραιών απο εργολάβους που παλιά το έκαναν με drone, μετρήσεις, φωτογραφίες κλπ απο ανεξάρτητη εταιρία τώρα το κάνει μόνος του ο εργολάβος με φωτογραφία απο το κινητό (που λέει ο λόγος).

  9. #24
    Εγγραφή
    06-12-2003
    Περιοχή
    Αθήνα, Βούλα
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    4.651
    Downloads
    13
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109999/10999
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΟΥΛΑ
    Router
    Asus DSL-N17U & pfSense
    SNR / Attn
    10(dB) / 4,5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vaskor Εμφάνιση μηνυμάτων
    ναι, μας το εχεις ξαναπει. Το εμπεδώσαμε...Ευχαριστούμε για τη συμμετοχή σου
    Δεν θα μας πεις και τι θα γράφουμε. Αν δεν θες, δεν διαβάζεις.

  10. #25
    Εγγραφή
    17-09-2005
    Περιοχή
    ATHGR
    Μηνύματα
    2.528
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    ISP
    4G+
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από aiolos.01 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ακόμα και φίλος μου που σχεδιάζει το δίκτυο της Voda (Και wind πρακτικά) παραδέχεται οτι η cosmote έχει καλύτερη κάλυψη γενικά. Εκείνος το ρίχνει στην πρόσβαση που έχει η cosmote σε δημόσια κτίρια σε όλη την Ελλάδα. Απο την άλλη βέβαια μου έχει πει και ιστορίες φρίκης για το πως έχει καταντήσει η υποδομή τη δεκαετία της κρίσης. Οτι μπορεί να κοπεί εχει κοπεί και τα πάντα παίζουν στα όρια τους. Ακόμα και τον έλεγχο της τοποθέτησης νεων κεραιών απο εργολάβους που παλιά το έκαναν με drone, μετρήσεις, φωτογραφίες κλπ απο ανεξάρτητη εταιρία τώρα το κάνει μόνος του ο εργολάβος με φωτογραφία απο το κινητό (που λέει ο λόγος).
    ο τρόπος αδειοδότησης έχει απλουστευτει σημαντικά, όχι τώρα, είναι 6-7χρονια. Για τα δε micro cells η διαδικασία που διαβάζω ότι απαιτείται είναι αστεία.

  11. #26
    Εγγραφή
    17-09-2005
    Περιοχή
    ATHGR
    Μηνύματα
    2.528
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    ISP
    4G+
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MitsosDaBest13 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μάλλον η Victus τον επόμενο καιρό, ετοιμάζει 4G+ σε πολλές κεραίες. Εκτός από αυτές που καλύπτουν μικρά χωριά.
    μακάρι αλλά προς το παρών αυτά είναι μόνο ευχολόγια. 2021 είμαστε.

Σελ. 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας