Σελ. 3 από 5 ΠρώτηΠρώτη 12345 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 31-45 από 62
  1. #31
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.102
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sonic Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ε καλά δεν λέει κάτι καινούργιο αν και έχω παρατηρήσει ότι πολύς κόσμος δεν καταλαβαίνει αυτό που λέει για το που φορολόγησαι. Ούτε καταλαβαίνουν γιατί αυτή η πτυχή είναι σημαντική για την χώρα. Αλλά σιγά τα λάχανα και σιγά το δάκρυ για το hr. Με τόσο outsourcing εμένα περισσότερο υποκρισία και very wolf ακούγονται αυτά που αναφέρει.

    Βέβαια το άρθρο δεν αναφέρει και άλλα. Πχ σε ποιας χώρας την εργατική νομοθεσία υπάγεται ο εργαζόμενος αλλά και η εταιρεία. Δεν ξέρω αν στην χώρα του αρθρογράφου δεν υπάρχει εργατική νομοθεσία αλλά αυτό είναι το πιο σημαντικό για μένα.


    Με το πώς θα σφαχτουμε μεταξύ μας οι υπάλληλοι επισήμως πια σε παγκόσμιο επίπεδο, τρίβουν τα χέρια τους τα αφεντικά.

  2. #32
    Εγγραφή
    06-02-2003
    Περιοχή
    Airstrip One
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    9.217
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Άρθρα
    5
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    16000/1900
    ISP
    Ο2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chat1978 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με το πώς θα σφαχτουμε μεταξύ μας οι υπάλληλοι επισήμως πια σε παγκόσμιο επίπεδο, τρίβουν τα χέρια τους τα αφεντικά.
    Αυτό...
    Να ακούτε ύμνους, και το SNR radio!
    Ντοκιμαντέρ και άλλα που βοηθάνε την σκέψη ;)

  3. #33
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.102
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sonic Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό...
    Ζοριζονται πραγματικά τα hr. Αυτά που αποφάσισαν χωρίς να ρωτήσουν τον κόσμο ότι καλό είναι να πάνε να δουλέψουν από το σπίτι γιατί ήθελαν να μικρύνουν τα γραφεία και να στήσουν open office κουταμαρες.

    Πολύ ζόρι αυτά τα hr πραγματικά. Δακρυσα.

  4. #34
    Εγγραφή
    03-03-2004
    Περιοχή
    Ankh-Morpork, Discworld
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    22.593
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/40 Mbps
    ISP
    Deutsche Telekom
    Router
    FRITZ!Box 7560
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chat1978 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ζοριζονται πραγματικά τα hr. Αυτά που αποφάσισαν χωρίς να ρωτήσουν τον κόσμο ότι καλό είναι να πάνε να δουλέψουν από το σπίτι γιατί ήθελαν να μικρύνουν τα γραφεία και να στήσουν open office κουταμαρες.

    Πολύ ζόρι αυτά τα hr πραγματικά. Δακρυσα.
    Εμ, είχαν άλλη επιλογή όταν το αποφάσισαν;

  5. #35
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.102
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lewton Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εμ, είχαν άλλη επιλογή όταν το αποφάσισαν;
    Όταν σκίζεις καλσόν για το well being των υπαλλήλων και το φανταστικό χώρο εργασίας, ναι η επιλογή είναι η άποψη των εργαζομένων και δουλειά του hr είναι να πατήσει πόδι στον γύφτο αφεντικό. Ξέρω δύο εταιρείες στο Βέλγιο που με αφορμή την απουσία των υπαλλήλων λόγω πανδημίας, έκλεισαν τον περισσότερο χώρο χωρίς να ρωτήσουν. Βέβαια οι hr και office managers έχουν δουλειά που θα πρέπει κυρίως να βρίσκεται στο γραφείο και όλα καλά για αυτούς. Έχουν συνήθως και δικά τους γραφεία. Να ήξεραν και τί κάνουν αυτοί που βγάζουν τα λεφτά; Μου θυμίζουν τις βλακείες των consultancy γραφείων που παίρνουν βραβεία για τον εργασιακό χώρο και 80% του δυναμικού βρίσκεται σε χώρους πελατών με ίσως το χειρότερο χώρο που υπάρχει, όπως αυτός της αεροπορικής που ήμουν. Job well done και βραβεία για γέλια. Κάτι σαν τα τεστ που κάνουν επίσης. Μιλάμε, μαύρα δάκρυα για τις βδελες. Βέβαια αν υπάρχει καλό hr, τότε σούπερ αλλά μια στο εκατομμύριο το βρίσκεις.

  6. #36
    Εγγραφή
    30-05-2003
    Περιοχή
    Dublin, Ireland
    Μηνύματα
    16.460
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Άρθρα
    6
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    WTF is in Ireland
    Router
    Draytek Vigor 2820vn
    Path Level
    Interleaved
    Δεν υπάρχει καλό HR τουλάχιστον προς τους εργαζόμενους. Το HR έχει ρόλο αποκλειστικά και μόνο αντιμετώπισης του εργατικού δυναμικού ως κόστους, αυτό κάνει το HR και με βάση αυτού κρίνεται
    The Road to Hell is Paved with Good Intentions

    Cause we made a promise we swore we'd always remember, no retreat, baby, no surrender

  7. #37
    Εγγραφή
    04-05-2007
    Περιοχή
    ΚΥΠΡΟ
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    14.392
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    CYTA CYPRUS
    Router
    Technicolor TG799vn v2
    Path Level
    Interleaved
    Το πρόβλημα είναι πρώτα φορολογικό και δεύτερον έχει να κάνει με την κουλτούρα της εταιρείας.
    Το ΗR απλά ακολουθεί, δεν παίρνει αποφάσεις.

    Τελευταία έχω μιλήσει με εταιρείες από τουλάχιστον 3 χώρες (κάποιες με εκατοντάδες εργαζόμενους) και όλες έχουν τεράστιο θέμα στο να προσλάβουν κάποιον σε μόνιμη remote θέση.
    Και να ξεκαθαρίσουμε μιλάμε για φουλ remote θέση, δηλαδή να δουλεύεις από άλλη χώρα. Το να είσαι στην ίδια χώρα και να δουλεύεις απλά από άλλη πόλη ή άλλο δήμο δεν είναι το πρόβλημα.
    Ryzen PC:3600x@4.550Ghz, Gigabyte Aorus x570 mobo, MSI 6700xt, G.Skill Trident Z 3733 15-14-14-1T
    Oneplus 9 Pro 8/128gb: Rooted, OOS Android 14
    OnePlus WATCH 2: WEAR OS 4
    Blackview Tab 11 Tablet 8/128gb: Android 11
    Amazon Firestick: 4k max

  8. #38
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.102
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PopManiac Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν υπάρχει καλό HR τουλάχιστον προς τους εργαζόμενους. Το HR έχει ρόλο αποκλειστικά και μόνο αντιμετώπισης του εργατικού δυναμικού ως κόστους, αυτό κάνει το HR και με βάση αυτού κρίνεται
    Εγώ δεν ξέρω ότι αυτή είναι η αποστολή τους. Εγώ ξέρω ότι η ευθύνη του hr είναι το προσωπικό να μπορεί να δουλεύει απρόσκοπτα και καλά, ώστε να μεγιστοποιεί τον χρόνο και την απόδοση του κάθε ειδικού στο χώρο του. Α και να είναι ευχαριστημένο ώστε να μην ψάχνει λόγος να φύγει πρώτη ευκαιρία.

  9. #39
    Εγγραφή
    11-07-2005
    Περιοχή
    Λουξεμβούργο
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    12.570
    Downloads
    6
    Uploads
    1
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500Μ Download/260M Uploa
    ISP
    Διάφοροι. Ολο
    Router
    Fritzbox!7490
    το τελευταίο δεν το χρειάζονται. Οταν υπάρχει πληθώρα "εργατικών χεριών", ειδικά με την απεμακρυσμένη εργασία που σημαίνει και στην άλλη άκρη του κόσμου, τότε αυτοί που θα πονέσουν είναι οι white collar workers του δυτικού κόσμου. Δεν χρειάζεται να πάνε όλες οι δουλειές σε τηλε-εργασία. Ηδη υπάρχει πρόβλημα με ανεργία κλπ που ρίχνει τις αποδοχές στις περισσότερες χώρες του κόσμου, ακόμη και στις ΗΠΑ, πάρα πολύ. Οι γονείς μας, σε πιο ανειδίκευτες δουλειές, πιο πολλά λεφτά έβγαζαν. Ο πατέρας μου μπορούσε να συντηρήσει ολόκληρη οικογένεια, να μας στέλνει και φροντιστήριο ξένες γλώσσες δουλεύοντας μόνος του. Σήμερα αυτό είναι όνειρο απατηλό (το να μπορεί ο ένας γονέας να συντηρεί αξιοσέβαστα μια ολόκληρη οικογένεια).
    Οπότε υπάρχει ήδη μια ανεργία που πιέζει μισθούς προς τα κάτω. Ε, αν αυτή αυξηθεί, όχι πολύ, έστω 5%-10%, που δεν είναι και τίποτα τρελλο νούμερο, σημαίνει δηλαδή ένα μόλις 10% των θέσεων εργασίας θα "αποδημήσουν" σε άλλες χώρες πιο οικονομικές, ε τότε σκεφτείτε τι έχει να γίνει....
    Το μόνο που μας "σώζει" είναι η δυσκολία με το φορολογικό καθεστώς. Με ελεύθερους επαγγελματίες, δεν υπάρχει πρόβλημα, και ήδη αυτό εφαρμόζεται σε έργα πληροφορικής. Ο ελεύθερος επαγγελματίας κόβει ένα τιμολόγιο, και παίρνει μόνος του ολο το κόστος το φορολογικό και το ασφαλιστικό. Για τους μισθωτούς, ακόμα δεν έχει εφαρμοστεί λύση, αλλά συζητιέται έντονα ότι τουλάχιστον εντός ΕΕ θα υπάρξει ένα ενιαίο καθεστώς για όλες τις χώρες της ΕΕ.

  10. #40
    Εγγραφή
    06-02-2003
    Περιοχή
    Airstrip One
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    9.217
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Άρθρα
    5
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    16000/1900
    ISP
    Ο2
    To HR είναι εκεί βασικά για να προστατεύσει την εταιρία από νομικά προβλήματα που μπορεί να υπάρξουν μεταξύ της εταιρίας και των εργαζομένων, όχι απαραίτητα μόνο για το σύνολο του δυναμικού της εταιρίας, αλλά κυρίως για ατομικές περιπτώσεις.

    Δεν μπορείς να διώξεις κάποιον όταν θες, τι θα πεις όταν κάποιος δεν αποδίδει, τι κάνεις αν κάποιος γκρινιάζει γιατί δεν πήρε προαγωγή, κλπ. πρέπει να μιλήσεις με το hr για να μην κάνεις κουτουράδα που μπορεί να κοστίσει.

    Ανάλογα την χώρα υπάρχουν νόμοι που πρέπει μια εταιρία να ακολουθήσει, από τις παραπάνω περιπτώσεις, μέχρι και τι φυλές να έχει μέσα που μόνο το hr μπορεί να ξέρει.
    Να ακούτε ύμνους, και το SNR radio!
    Ντοκιμαντέρ και άλλα που βοηθάνε την σκέψη ;)

  11. #41
    Εγγραφή
    03-03-2004
    Περιοχή
    Ankh-Morpork, Discworld
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    22.593
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/40 Mbps
    ISP
    Deutsche Telekom
    Router
    FRITZ!Box 7560
    Όποιος ψάχνει για δουλειά ως software engineer ή data engineer, 100% remote και από όποια χώρα θέλει, ας μου γράψει πμ.
    Aν δε με διώξουν μέχρι την επόμενη εβδομάδα που λήγει το probation (έδιωξαν τον από πάνω του από πάνω μου και το πήρα βαριά και είπα κάποιες βαριές κουβέντες σε ένα meeting) μπορώ να κάνω refer.

  12. #42
    Εγγραφή
    04-05-2007
    Περιοχή
    ΚΥΠΡΟ
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    14.392
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    CYTA CYPRUS
    Router
    Technicolor TG799vn v2
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lewton Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όποιος ψάχνει για δουλειά ως software engineer ή data engineer, 100% remote και από όποια χώρα θέλει, ας μου γράψει πμ.
    Aν δε με διώξουν μέχρι την επόμενη εβδομάδα που λήγει το probation (έδιωξαν τον από πάνω του από πάνω μου και το πήρα βαριά και είπα κάποιες βαριές κουβέντες σε ένα meeting) μπορώ να κάνω refer.
    Nαι τρομερό Refer να παίρνεις από κάποιον που τρώει σουτ και μάλιστα τσακώνεται και πριν φύγει...
    Είμαι σίγουρος ότι θα λάβουν πολύ θετικά το προφίλ του υποψηφίου που θα προταθεί από σενα.
    Ryzen PC:3600x@4.550Ghz, Gigabyte Aorus x570 mobo, MSI 6700xt, G.Skill Trident Z 3733 15-14-14-1T
    Oneplus 9 Pro 8/128gb: Rooted, OOS Android 14
    OnePlus WATCH 2: WEAR OS 4
    Blackview Tab 11 Tablet 8/128gb: Android 11
    Amazon Firestick: 4k max

  13. #43
    Εγγραφή
    05-05-2009
    Περιοχή
    Παλαιό Φάληρο
    Μηνύματα
    12.735
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    FTTH Φως το αληθ
    ISP
    OTE
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από RASTAVIPER Εμφάνιση μηνυμάτων
    Nαι τρομερό Refer να παίρνεις από κάποιον που τρώει σουτ και μάλιστα τσακώνεται και πριν φύγει...
    Είμαι σίγουρος ότι θα λάβουν πολύ θετικά το προφίλ του υποψηφίου που θα προταθεί από σενα.
    Γιατί
    Αν πάω μ'αυτή τη φάτσα λες να την χάσω την δουλειά ?

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Alain-Delon.jpg 
Εμφανίσεις:  2 
Μέγεθος:  79,9 KB 
ID: 224382 Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Alai2.jpg 
Εμφανίσεις:  2 
Μέγεθος:  82,9 KB 
ID: 224383

    Αν την χάσω θα κάνω καριέρα αλλού.
    " Ούτε λαχανικά δεν θα φόρτωνα. "

    ----
    No fm radio ?
    No headphone jack ?

    Sorry no phone.

  14. #44
    Εγγραφή
    03-03-2004
    Περιοχή
    Ankh-Morpork, Discworld
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    22.593
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/40 Mbps
    ISP
    Deutsche Telekom
    Router
    FRITZ!Box 7560
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από RASTAVIPER Εμφάνιση μηνυμάτων
    Nαι τρομερό Refer να παίρνεις από κάποιον που τρώει σουτ και μάλιστα τσακώνεται και πριν φύγει...
    Είμαι σίγουρος ότι θα λάβουν πολύ θετικά το προφίλ του υποψηφίου που θα προταθεί από σενα.
    1. Είσαι κακός άνθρωπος.
    2. Αν κάνω refer κάποιον καλό υποψήφιο και μετά παραιτηθώ/απολυθώ, ο υποψήφιος παραμένει στο recruiting process.
    3. Ποιος σου είπε ότι τσακώθηκα; Μπορώ να εκφράσω την αντίθεσή μου και τις αμφιβολίες μου για τη νέα στρατηγική χωρίς να τσακωθώ. Όταν λέω «βαριές κουβέντες», ούτε έβρισα κανέναν ούτε άρχισα να φωνάζω, απλά εξήγησα γιατί αυτά που μας έλεγαν ως νέα στρατηγική και η λύση που βρήκαν για να τα προωθήσουν (απολύσεις) δεν οδηγούν κατά ανάγκη στο επιθυμητό αποτέλεσμα.
    4. Ο Chief of Staff που ήταν στο meeting μου έδωσε πολύ καλό feedback για τον τρόπο που τοποθετήθηκα και έστειλε διευκρινήσεις για τα θέματα που έθεσα.
    5. Το probation period έληξε χθες, οπότε πλέον δεν έχω πρόβλημα, ας με απολύσουν. Δε λέω ότι το θέλω αλλά δε θα σκάσω κιόλας.

  15. #45
    Εγγραφή
    29-12-2005
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    4.543
    Downloads
    18
    Uploads
    0
    ISP
    Inalan
    Ρώτησα το αφεντικό μου τι γίνεται στην περίπτωση που κάποιος γιατρός θέλει να δουλέψει απο απόσταση από το εξωτερικό (γίνεται πρακτικά για την δουλειά που κάνω), αυτός ρώτησε το αφεντικό του και μου είπε οτι υπάρχει νομικό πρόβλημα για την περίπτωση που για παράδειγμα ο γιατρός υποστεί κάποια καταγγελία με ποιο νομικό καθεστώς θα κριθεί.
    Δεν είμαι σίγουρος αν μου είπε αλήθεια,ψέματα ή ένα κομμάτι της αλήθειας -γιατί είναι και ψευταράκος- αλλά δεν καίγομαι να το μάθω αυτή τη στιγμή
    "Από την άλλη ακούω: ου δύνασθε Θεώ δουλεύειν και μαμωνά. […]. Οταν ένας πολιτισμός αφήνει το Θεό και βάζει το μαμωνά (παντού το βλέπομε) για ανώτατο αγαθό, summum bonum, καταλαβαίνετε τι πολιτισμός πρέπει να είναι αυτός. Διαλέξαμε, φαίνεται, τον πολιτισμό που μας άξιζε. […]"

    Ζ.Λορεντζάτος,
    COLLECTANEA

Σελ. 3 από 5 ΠρώτηΠρώτη 12345 ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας